ائتلافی که با مقاومت نیرو‌های یمنی به بن بست رسید؛وقتی که عربستان در برابر فقیرترین کشور عربی راه به جایی نَبُرد

مداخله نظامی عربستان در یمن در واکنش به اعتراضات و قیام‌های مردمی نه تنها فاجعه‌ای بشردوستانه و اقتصادی برای یمن رقم زد، بلکه بار دیگر بر ناتوانی ریاض در حل مشکلات منطقه صحه گذاشت.

به گزارش مشرق، بخشی از توافقات مذاکرات صلح یمن در استکهلم سوئد در نهایت به صورت تعیین موعد دقیق آتش بس در شهر و استان الحدیده یمن اعلام شد.

بنا به اعلام فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، این موعد براساس مذاکرات سوئد، روز سه شنبه ۱۸ دسامبر خواهد بود.
بیشتر بخوانید:

وال استریت ژورنال با تایید این خبر نوشته است که در روزهای آتی روند آزادسازی اسرای دو طرف درگیر در جنگ یمن آغاز خواهد شد. اگرچه هنوز برنامه دقیقی در این مورد اعلام نشده است.

این جنگ در مارس ۲۰۱۵ با حملات ائتلاف سعودی به یمن با هدف به زانو درآوردن نیروهای مردمی و یمنی و بازگرداندن دولت مستعفی یمن که به دلیل قیام‌های مردمی مجبور به ترک پایتخت شده بود، آغاز شد. این حملات رفته رفته در سایه حمایت کشورهای خارجی گسترده‌تر و خطرناک‌تر شد تا جایی که از سوی سازمان ملل به عنوان بدترین بحران بشردوستانه جهان نام گرفت.

تجاوز ائتلاف سعودی با مقاومت نیروهای یمنی به بن بست رسید


براساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی مراکز پزشکی تاکنون حدود ۱۰۰۰۰ هزار تن در این جنگ جان خود را از دست داده و بیش از ۶۲۰۰۰ هزار نفر زخمی و مجروح شده اند. ۸۴۹ تن از کشته‌ها و نیز ۲ برابر این عدد از زخمی‌ها کودکان هستند. هرچند سازمان بهداشت جهانی، آمار واقعی تلفات را ۴ برابر این میزان اعلام کرده است.

تشدید حملات عربستان علیه یمن با مقاومت هرچه بیشتر نیروهای یمنی مواجه شد. حمایت و پشتیبانی آمریکا و کشورهای اروپایی و در بهترین حالت سکوت مجامع بین المللی در مقابل این حملات وحشیانه بی وقفه در نهایت به فاجعه‌ای سیاسی برای عربستان و انسانی و اقتصادی برای یمن مبدل شد.

نکته قابل تامل در این جریان، استفاده عربستان از کلیه ابزارها و امکانات منطقه‌ای و بین المللی است. تا جایی که امارات و عربستان در این راستا حتی از تروریست‌های القاعده نیز کمک گرفتند. دستاورد این جنگ برای عربستان خیزش احساسات ضد سعودی و باتلاقی سیاسی برای ریاض بوده است. عربستان که در آغاز حمله به یمن مسیر دشواری را پیش روی خود نمی‌دید، تنها یک ماه پس از آغاز حملات برای نخستین بار پای میز مذاکره نشست. اما رویای موفقیت در این نبرد نابرابر سبب شد تا در حین انجام مذاکرات دیپلماتیک در ۲۲ آوریل ۲۰۱۵ مواضع انصارالله و نیروهای یمنی را هدف حملات زمینی و هوایی قرار دهد. رفته رفته ناتوانی عربستان سعودی در محقق ساختن هدف اعلام شده بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت آشکارتر شد.

ریاض که از پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی آمریکا و نیز تسلیحات مدرن کشورهای اروپایی برخوردار بود، با مشاهده شکست‌های پی در پی در یمن، به اقداماتی مانند محاصره دریایی و زمینی، حمله به زیرساخت ها، نابود کردن منابع غذایی و مزارع کشاورزی، حملات گسترده علیه غیرنظامیان و ... روی آورد که همگی با مقاومت انصارالله و نیروهای یمنی ناکام ماندند.

تجاوز ائتلاف سعودی با مقاومت نیروهای یمنی به بن بست رسید


اقتصاد یمن فقیرترین کشور خاورمیانه در نتیجه این جنگ خانمان سوز وارد بحرانی شد که اندک توانایی‌های این کشور را نیز از بین برد. این جنگ از سویی بر اقتصاد خاورمیانه نیز تاثیرات سوئی داشت.

رویکرد دیپلماتیک پیشنهادی ایران و ترکیه مبنی بر یافتن راه حلی سیاسی برای پایان دادن به جنگ یمن که مورد تایید نیروهای یمنی و انصارالله بود به دلیل اطمینان عربستان به پیروزی در این جنگ با استقبال روبرو نشد.

به گزارش هافینگتن پست، این رویکرد ایده آل حل اختلافات از سوی ایران در همان ماه‌های ابتدایی آغاز جنگ مطرح شد.

نیروهای یمنی نیز از ابتدای این جنگ شرط مذاکرات را پایان یافتن حملات نظامی ائتلاف می‌دانستند.
مداخله نظامی عربستان در یمن در واکنش به اعتراضات مدنی و قیام‌های مردمی نه تنها فاجعه‌ای بشردوستانه و اقتصادی برای یمن رقم زد، بلکه بار دیگر بر ناتوانی عربستان در حل مشکلات منطقه صحه گذاشت.  به اذعان کارشناسان و تحلیلگران، هدف عربستان از آغاز این جنگ بی حاصل برای ریاض، اعلام برتری و تفوق خود بر کشورهای منطقه و ارائه چهره‌ای قدرتمند در عرصه بین الملل بود که در نهایت به بروز بحران در یمن انجامید. اما  از همان ماه های آغازین جنگ و آشکار شدن جنایات جنگی عربستان در یمن، کشورهای عضو ائتلاف سعودی در همراهی با این کشور دچار تردید شدند. کشورهایی مانند مصر، سودان و کویت در نتیجه فشار افکار عمومی داخلی از اعزام نیرو برای جنگ یمن سرباز زدند تا تردیدها درباره عدم موقعیت برتر عربستان در کشورهای عربی به بقین تبدیل شود.
این تنها مشکل ائتلاف سعودی نیود. اختلافات ارضی ریشه دار و قدیمی عربستان و امارات در این جنگ مجددا سر باز کرد و امارات با ارائه طرحی مستقل برای حملات و اقدامات خود در جنگ یمن سبب عصبانیت عربستان شد. 
آسوشیتد پرس در گزارشی که بررسی کشورهای عضو ائتلاف پرداخته، نوشته است گذشته از کشورهایی مانند پاکستان، مصر و سودان که از اعزام نیرو به این جنگ خودداری کرده‎اند، مشارکت نظامی کشورهایی مانند بحرین، مراکش، اردن و سومالی نیز در حد پیشنهاد باقی مانده و عملا این کشورها مداخله ای در ائتلاف نداشته‎اند.
 
از همین رو باید تاکید داشت مذاکرات صلح سوئد اگرچه برای مردم یمن خوشایند و نویدبخش پایان فاجعه‎ای دردناک است، برای عربستان به معنای پذیرش شکستی دیگر در معادلات منطقه‎ای محسوب می شود.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس