کد خبر 920176
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰

ردپای کرامت هشتمین پیر فتوت در عرصۀ خراسان، شیفتگان اسطورۀ جوانمردی را به این سرزمین پاک فراخوانده و کلان‌شهر خفته در قلب خراسان را مقصد بسیاری از سفرهای زیارتی، چه به‌صورت تور مشهد و چه به‌صورت شخصی کرده است. با آژانس هواپیمایی مانلی پرواز، زمستان پایتخت معنوی را نیز شاهد باشید!

علاوه‌بر مسافران و زائران آستانۀ کوی مهربانی‌ها، عالمان و اندیشمندان متعددی در حضور متعالی او در کتابخانۀ آستانۀ رضوی در پی کاوش و پژوهش هستند. برخی از نسخه‌های پناه‌گرفته در این کتابخانه، قدمتی والا دارند و جزوه‌های دینی بسیاری از نقل‌های امام رضا (ع) و مکتوب‌هایی که متعلق به قرن دوازدهم هجری قمری است، در این قسمت حفظ و نگهداری می‌شوند. صاحبان اندیشه و تفکر از این دیار به مقصد جهان ابدی پرکشیده‌اند و جسم خاکی‌شان در پیشگاه مظهر مروت آرامش گزیده است. از اندیشمندان خفته در جوار پرمهرش می‌توان از عالمان فرزانه‌ای همچون علامه جعفری، شیخ بهایی و شیخ طبرسی نام‌ برد که تا به امروز آثار پرفروغشان مسیر زندگی را مشعشع و منور نمایان کرده‌اند.

پس از زیارت و عرض ارادت در پیشگاه وارث طهارت، میهمانان تور ارزان مشهد می‌توانند به بازدید از مراکز خرید مشهد بپردازند و به سراغِ خرید سوغاتی بروند که جز جدایی‌ناپذیر هر سفر، به‌خصوص سفرهای زیارتی است. در این کلان‌شهر رو به توسعه، بازارها و مجتمع‌های تجاری تفریحی بسیاری پراکنده شده که برخی کوله‌بار گران خاطرات را به دوش می‌کشند و برخی هیبت چشمگیر و مدرنشان نظرها را به خود جلب می‌کند. شهر مشهد امروز، روزگاری گذرگاه مردان اسطوره‌ساز تاریخ بود و پارۀ دیرین خراسان پایتخت سرزمین پارسی‌مان به‌شمار می‌آمد؛ ازاین‌رو، بناهای شگرفی، ذکاوت و زبردستی مردمان باستان ساکن خراسان را به عرصۀ نمایش گذاشته است که کاربری‌های متفاوتی در طول تاریخ داشته‌اند. گنبد سبز، آرامگاه پیر پالاندوز و حمام قدیمی سر رود، یادواره‌هایی ارزنده از دورۀ صفویه هستند که شکوه معماری آن دوران را مجسم کرده‌اند و بناهایی همچون گنبد کلیدر (بقعه کلیدر)، تپه (پشته) سفالی اتکا، تپه سرخ سمنگان و قلعه کوکو (کمیز) بازمانده‌های هزاره‌های پیش از میلاد هستند که در قلب این سرزمین آرمیده‌اند و از دیدنی‌هایی هستند که مسافران تور لحظه آخری مشهد نباید از آنها غافل شوند. به تماشا نشستن تاریخ و بازدید از جاهای دیدنی مشهد را در سفر به مشهد  از خود دریغ نکنید.

گسترۀ پهناور سرزمین خراسان در شمال شرق ایران‌زمین استوار شده و وسعت فراخ آن موجب شده جبهه‌های مختلف آب و هوایی از آسمان این سرزمین گذر کند. در تور مشهد زمستانی که مقصد خراسان رضوی و قلب این پهنۀ پهناور را نشانه رفته، اقلیمی سرد و خشک را لمس خواهید کرد. قسمت اعظمی از دشت مشهد تا نیشاپور جز اقلیم سرد و خشک، امتداد آن تا قوچان نیمه خشک و سرد و بلندای ارتفاعات رشته‌کوه بینالود و هزار مسجد دارای اقلیمی مرطوب و سرد است؛ باوجود این، می‌توان پیش‌بینی کرد که این دیار در زمستان چه روزگاری را از سر می‌گذراند. در ارتفاعات سپیدپوش این گستره، گاهی دما به 20 درجه زیر صفر می‌رسد؛ به‌همین دلیل، تور مشهد با افت قیمت بلیط هواپیما مشهد مواجه می‌شود و تپش روزهای دیگر را ندارد؛ اما می‌توان از قیمت تور مشهد استفاده کرد و تجربۀ لذت روزهای سرد این شهر را نیز از سر گذراند.

طبیعت دلفریب حومۀ شهر، چشم‌اندازهای وسیع و دلپذیری دارد که در زمستان‌ها، یکدست سفید و پوشیده از برف است. قلمروی ییلاق‌های سرسبز و مرتفع در گوشه‌وکنار خراسان، آغوش پرمهرش را صمیمانه سوی کاوشگران آفرینش گشوده است. روستا و ییلاق جاغرق مشهد در 21کیلومتری مشهد، در فاصلۀ هفت کیلومتری جنوب غربی طرقبه آرمیده و رودخانه‌ای روان به طول 25 کیلومتر، گرداگرد این بیشۀ انبوه می‌پیچد. زیبایی‌های این ییلاق در زمستان جلوۀ حیرت‌انگیزی به‌نمایش می‌گذارد و رودخانۀ یخ‌زدۀ آن، چشم‌انداز اغواکننده‌ای برای عکاسی دارد. طبیعت زیبای این پاره با روستاهای عنبران، طرقبه، کردینه، تغاره و شاندیز احاطه شده است. ییلاق عنبران نیز گوشه‌ای دیگر از این بهشت زمینی را نثار گردشگران تور مشهد می‌کند و امکانات رفاهی تفریحی فراهم شده در این سبزه‌زار، اقامت کوتاه در فصول گرم سال را ممکن ساخته است؛ اما روند دوار طبیعت در پاییز، درختان را برهنه کرده و بوران زمستان، لالایی طولانی برای آن‌ها سر می‌دهد. برف زمستانی، این بیشۀ انبوه را در پوشش ضخیم و سپید در آغوش می‌گیرد و جلوۀ دیگری از آفرینش را به‌نمایش می‌گذارد.

مانلی پرواز، نقشی از اعتماد، سفری بی‌تردید را برایتان آرزومند است. سفرتان سبز!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس