امام علی

امام علی علیه السلام در یکی از سخنرانی های خود در شهر کوفه حوادث سخت آینده را بیان فرمودند.

مشرق- امیرالمومنین امام علی علیه السلام:

پس در آن هنگام که امویان بر شما تسلط یابند، باطل بر جای خود استوار شود، و جهل و نادانی بر مرکب ها سوار، و طاغوت زمان عظمت یافته، و دعوت کنندگان به حق اندک و بی مشتری خواهند شد.

روزگار چونان درنده خطرناکی حمله ور شده، و باطل پس از مدّت ها سکوت، نعره می کشد، مردم در شکستن قوانین خدا دست در دست هم می گذارند، و در جدا شدن از دین متّحد می گردند، و در دروغ پردازی با هم دوست و در راستگویی دشمن یکدیگرند.

و چون چنین روزگاری می رسد، فرزند با پدر دشمنی ورزد، و باران خنک کننده، گرمی و سوزش آورد، پست فطرتان همه جا را پر می کنند، نیکان و بزرگواران کمیاب می شوند، مردم آن روزگار چون گرگان، و پادشاهان چون درندگان، تهیدستان طعمه آنان، و مستمندان چونان مردگان خواهند بود، راستی از میانشان رخت بر می بندد، و دروغ فراوان می شود.

با زبان تظاهر به دوستی دارند اما در دل دشمن هستند، به گناه افتخار می کنند، و از پاکدامنی به شگفت می آیند، و اسلام را چون پوستینی واژگونه می پوشند.

متن حدیث: 

فَعِنْدَ ذَلِکَ أَخَذَ الْبَاطِلُ مَآخِذَهُ وَ رَکِبَ الْجَهْلُ مَرَاکِبَهُ وَ عَظُمَتِ الطَّاغِیَةُ وَ قَلَّتِ الدَّاعِیَةُ وَ صَالَ الدَّهْرُ صِیَالَ السَّبُعِ الْعَقُورِ وَ هَدَرَ فَنِیقُ الْبَاطِلِ بَعْدَ کُظُومٍ وَ تَوَاخَی النَّاسُ عَلَی الْفُجُورِ وَ تَهَاجَرُوا عَلَی الدِّینِ وَ تَحَابُّوا عَلَی الْکَذِبِ وَ تَبَاغَضُوا عَلَی الصِّدْقِ فَإِذَا کَانَ ذَلِکَ کَانَ الْوَلَدُ غَیْظاً وَ الْمَطَرُ قَیْظاً وَ تَفِیضُ اللِّئَامُ فَیْضاً وَ تَغِیضُ الْکِرَامُ غَیْضاً وَ کَانَ أَهْلُ ذَلِکَ الزَّمَانِ ذِئَاباً وَ سَلَاطِینُهُ سِبَاعاً وَ أَوْسَاطُهُ أُکَّالًا وَ فُقَرَاؤُهُ أَمْوَاتاً وَ غَارَ الصِّدْقُ وَ فَاضَ الْکَذِبُ وَ اسْتُعْمِلَتِ الْمَوَدَّةُ بِاللِّسَانِ وَ تَشَاجَرَ النَّاسُ بِالْقُلُوبِ وَ صَارَ الْفُسُوقُ نَسَباً وَ الْعَفَافُ عَجَباً وَ لُبِسَ الْإِسْلَامُ لُبْسَ الْفَرْوِ مَقْلُوباً.

"نهج البلاغه، خطبه ۱۰۸"

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  45 0
  صلی الله علیک یا امیرالمومنین یاعلی ابن ابیطالب علیه السلام
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  18 3
  من همین خطر را برای آینده مملکت ما احساس میکنم
  • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
   9 2
   شما احساست مریضه
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
   6 0
   احساسش مریضه چون خطر برای آینده نیست برای الانه. مریض اونه که سرشو بکنو تو برف بگه ان شاءالله بزه. خدا به هیچ قومی چک سفید امضاء نداده و با این مسئولین که از ولایت فاصله دارند من و تو زیر لگد دشمن از خواب بیدار خواهیم شد با این دست فرمون مگر اینکه ...
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  5 0
  لُبِسَ الْإِسْلَامُ لُبْسَ الْفَرْوِ مَقْلُوباً
 • وحید IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  3 1
  فَعِنْدَ ذَلِکَ معنیش میشه پس در آن هنگام که امویان بر شما تسلط یابند؟
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۲
  0 0
  صلی الله علیک یا امیرالمومنین یاعلی ابن ابیطالب علیه السلام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس