جهانگیری: سیاست دولت کاهش اتکا به درآمد‌های نفتی است

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: سیاست دولت کاهش اتکا به درآمدهای نفتی است.

به گزارش مشرق، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (سه شنبه 13 آذر) در بیست و پنجمین همایش ملی بیمه و توسعه با تبریک روز بیمه به همه فعالان صنعت بیمه سراسر کشور، صنعت بیمه را از پایه‌های اصلی اقتصاد کشور برشمرد و اظهار داشت: صنعت بیمه در کنار بورس و بانک، سه پایگاه اصلی پیشرفت هستند که می‌توانند سیاست‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشور را عملیاتی کنند.

وی با بیان اینکه مهمترین اولویت کشور توسعه پایدار و همه جانبه است، تصریح کرد: در توسعه پایدار آنچه بیش از سایر موضوعات باید مورد توجه واقع شود، توسعه اقتصادی است و اقتصاد ایران باید متناسب با جایگاه ممتاز کشور و ملت از وضعیت مناسبی برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید:

جهانگیری: بانک‌ها با جدیت وصول مطالبات را پیگیری کنند

فیلم/ تعریفی تازه از "سن جوانی" توسط جهانگیری!

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت اقتدار کشور در همه زمینه‌ها در منطقه پر آشوب خاورمیانه، خاطر نشان کرد: اگر امروز اقتدار ایران در منطقه به چالش کشیده شود، قطعاً منطقه مهم خاورمیانه و خلیج فارس دچار بحران و آشوب خواهد شد و این موضوعی نیست که دنیا بتواند از کنار آن به سادگی عبور کند زیرا حضور ایرانی مقتدر در منطقه می‌تواند کمکی بزرگ و جدی به ثبات و امنیت منطقه باشد.

جهانگیری افزود: ما وظیفه داریم در کنار افزایش اقتدار سیاسی کشور، اقتصاد را نیز توسعه دهیم. اقتصادی که قادر باشد به چالش‌های مهم و اساسی کشور نظیر مقابله با بیکاری پاسخگو باشد.

وی گفت: جمعیت جوان تحصیل کرده فرصتی برای توسعه است و بسیاری از کشورها به دلیل عدم برخورداری از جمعیت جوان ناچار هستند از نیروی انسانی مهاجر استفاده کنند.

جهانگیری ثبات اقتصادی را پیش‌نیاز هر اقدام توسعه‌ای دانست و افزود: تورم، سود بانکی و نرخ ارز از مؤلفه‌های ثبات اقتصادی هستند و فعالان اقتصادی از سیاست‌گذاران کشور انتظار دارند که این مؤلفه‌ها با ثبات باشند تا بتوانند فعالیت مناسبی داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تبیین سیاست‌های دولت تدبیر و امید در سال‌های گذشته، ادامه داد: دولت یازدهم تلاش کرد فضای اقتصاد کشور را به سمت ثبات، تعامل با دنیا و جذب منابع خارجی حرکت دهد اما آمریکایی‌ها و کشورهایی که با ملت ایران دشمنی دارند تلاش کردند در مقطعی که ایران با سرعت به سمت توسعه در حرکت بود، چوب لای چرخ اقتصاد کشور بگذارند.

جهانگیری با اشاره به بی‌آبرویی آمریکا در عرصه بین الملی گفت: آمریکا که همواره مدعی است پیگیر مقررات بین‌المللی و اجرای مصوبات شورای امنیت سازمان ملل است و همیشه به بهانه عدم اجرای این مصوبات به برخی کشورها لشکرکشی می‌کند و جنگ راه می‌اندازد، برخلاف مصوبه شورای امنیت از برجام خارج شد و کشور بزرگ ایران را تحت تحریم‌های ظالمانه و جنگ اقتصادی، روانی و رسانه‌ای قرار داد.

وی افزود: خوشبختانه ملت ایران هم از نظر اخلاقی و هم از نظر سیاسی برنده این فضا شده است و به جز رژیم صهیونیستی و یکی دو دولت غیرمردمی منطقه هیچ کشوری از آمریکا در تحریم ملت ایران حمایت نکرده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز چالش اصلی کشور و نظام مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا است، تصریح کرد: اگر امروز سال 94 یا 95 بود باید از فضای بزرگ سرمایه‌گذاری و جذب منابع خارجی در کشور سخن می‌گفتیم، البته این موضوعات از دستور کار خارج نشده اما اولویت‌ها تغییر کرده است و اولویت در مقطع فعلی اداره اقتصاد کشور و کمک به اداره زندگی مردم در مقابله با تحریم‌های آمریکایی‌ها است.

جهانگیری افزود: آمریکا یک‌ جانبه گرایی وحشتناک و ترسناکی در فضای بین المللی ایجاد کرده و اگر کشورهای دنیا در مقابل این یک جانبه گرایی لجام گسیخته ایستادگی نکنند، استقلال همه کشورهای جهان آن هم در قرن 21 دچار آسیب خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هدف اصلی تحریم‌های آمریکا ضربه زدن به اقتصاد کشور و فشار بر زندگی مردم است، گفت: تجربه تحریم در کشورهای مختلف نشان داده که در دوران تحریم‌ها بیشترین فشار و آسیب متوجه بیماران، کودکان، سالمندان و اقشار ضعیف جامعه است و اینکه آمریکا ادعا می‌کند که در تحریم‌ها دولت ایران را هدف قرار داده و به بیماران و اقشار ضعیف فشار وارد نمی‌کند ادعایی کذب و دروغ است.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: البته به لطف خدا و با اتکا به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشور قادر هستیم این فشارها را به حداقل ممکن کاهش دهیم تا زندگی مردم دچار آسیب نشود.

جهانگیری پیش نیاز پیروزی در برابر تحریم‌ها را انسجام داخلی عنوان کرد و افزود: هر حرکتی که موجب بر هم خوردن انسجام داخلی کشور شود، خواسته یا ناخواسته در راستای سیاست‌های آمریکا است.

وی تصریح کرد: مدیران و فعالان اقتصادی باید در دوره تحریم به صورت تمام وقت و شبانه روزی تلاش کنند و مدیر بی‌انگیزه و فعال اقتصادی منفعت طلب نمی‌توانند خدمتگزار خوبی برای کشور باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه آمریکا در تحریم‌ها علیه ملت ایران بخش‌های مهم کشور را مورد هدف قرار داده است، اظهار داشت: فروش نفت، جابه جایی پول و حمل و نقل کالا از بخش‌هایی است که آمریکا در تحریم‌ها بر آن تمرکز کرده و ما نیز در مقابل روی همین نقاط ایستادگی کرده‌ایم تا شرایط را به خوبی پیش ببریم.

جهانگیری ادامه داد: یکی از سیاست‌های دولت در مقطع فعلی کاهش اتکا و وابستگی به درآمدهای نفت است. دولت بودجه سال 98 کشور را به موقع تصویب کرد و به مجلس شورای اسلامی ارائه داد تا این پیام را به داخل کشور و خارج برساند که دولت قادر است بودجه را با درآمدهای مطمئن و هزینه‌های قابل قبول در زمان مقرر تنظیم کند.

وی افزود: بعید می‌دانم سهم درآمدهای نفت در بودجه سال 98 از 25 درصد چندان بیشتر باشد و اگر دستگاه‌های دولتی به طور جدی به سمت صرفه جویی و کاهش هزینه‌ها حرکت کنند می‌توان همین 25 درصد را نیز کاهش داد.

معاون اول رئیس‌جمهور با یادآوری اینکه ایران در شمال و جنوب کشور از سواحل طولانی برخوردار است و با 15 کشور همسایگی دارد، خاطر نشان کرد: ایران از طریق خطوط ریلی از چین تا اروپا به راه آهن متصل است و از طریق مسیر جاده‌ای نیز با همه کشورهای اطراف ارتباط دارد و امکان ندارد که کشوری مانند ایران با این ظرفیت‌ها را بتوان حبس و تحریم کرد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه صنعت بیمه کشور باید در این شرایط بیش از گذشته نقش‌آفرین باشد، افزود: دولت نیز در کنار صنعت بیمه خواهد بود و اختصاص چند میلیارد دلار برای صنعتی مثل بیمه که می‌خواهد خدمات گسترده‌ای در کشور ارائه دهد، برای دولت کار چندان دشواری نیست.

وی ادامه داد: صنعت بیمه کشور تجربه خوبی در دوره تحریم گذشته دارد و انتظار ما از صنعت بیمه این است که بخش حمل و نقل کشور بتواند با اتکاء به این صنعت به حیات خود ادامه دهد و هیچ نفتکش و کشتی حمل و نقلی نباید به دلیل عدم برخورداری از بیمه مطمئن با مشکل مواجه شود.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه توسعه صنعت بیمه و توسعه اقتصادی کشور لازم و ملزوم یکدیگر هستند،‌گفت: پیشرفت و توسعه صنعت بیمه به توسعه اقتصادی و توسعه اقتصادی به توسعه صنعت بیمه کمک می‌کند و هیچ کشور توسعه یافته و در حال توسعه وجود ندارد که صنعت بیمه در آن کشور از رشد مناسبی برخوردار نبوده و توانسته باشند به توسعه اقتصادی دست پیدا کنند.

جهانگیری گفت: امروز لازمه توسعه همه صنایع اتکاء به شرکت‌های دانش بنیان است چرا که امروز فناوری اطلاعات به بخش جدایی ناپذیر در همه شئون زندگی مردم تبدیل شده و هیچ صنعتی بدون اتکا به آن نمی‌تواند توسعه پیدا کند.

وی همچنین از اعتماد عمومی به عنوان مهمترین سرمایه برای کشور و صنعت بیمه نام برد و گفت: اعتماد مردم به مدیریت کشور اهمیت فراوانی دارد و تمرکز دشمن برای تخریب امید و اعتماد مردم نیز به دلیل اهمیت آن است.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: مهمترین و بزرگترین سرمایه صنعت بیمه نیز اعتمادی است که مردم به این صنعت دارند که باید از آن حراست و حفاظت شده و رضایت بیمه‌گذاران فراهم شود و مردم احساس کنند که بیمه در روزهای سخت و دشوار حامی و پشتیبان آنها است.

جهانگیری افزود: بیمه باید بتواند جایگاه و موقعیت خود را در اقتصاد به کشور پیدا کند و رسانه‌ها نیز باید به کمک صنعت بیمه بیایند تا هم اعتماد مردم را به بیمه جلب کنند و هم اهمیت بیمه در زندگی را به مردم اطلاع‌ رسانی کنند.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه صنعت بیمه نباید به تجارب گذشته اکتفا کند و باید نوآوری در این صنعت را افزایش دهد، گفت: دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور از ظرفیت بالایی برخوردار هستند و باید از دانش و فناوری‌های روز در صنعت بیمه استفاده کنیم.

وی با تاکید بر لزوم خصوصی سازی صنعت بیمه افزود: با تصویب دولت در لایحه بودجه سال 98 بیمه البرز هم کاملاً خصوصی خواهد شد اما این کافی نیست و باید بخش خصوصی احساس کند که در صنعت بیمه طلایه دار واقعی است.

عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی هم در ابتدای این مراسم با بیان اینکه برای رشد صنعت بیمه در کشور برنامه‌های گسترده‌ای در دست اقدام است، یکی از این برنامه‌ها را استفاده از تکنولوژی، نوآوری و استارتاپ‌ها عنوان کرد و گفت: شرکت‌های دانش بنیان فرصت خوبی برای توسعه صنعت بیمه هستند.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس‌جمهور از تعدادی اینشورتک‌های (فناوری‌های بیمه‌ای) فعال در صنعت بیمه رونمایی شد. اینشورتک‌ها (فناوری‌های بیمه‌ای) از روش‌های هوش مصنوعی برای خدمات دهی و الگوهای رفتاری بیمه‌گذاران در بخش درمان و خودرو استفاده می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس