علی لاریجانی نمایه

رئیس مجلس گفت: در حال حاضر بانک‌ها معمولاً وثیقه‌های کلان از کارآفرینان فعال در بخش ایجاد کار جزئی درخواست می‌کنند، که البته باید به این موضوع نیز رسیدگی شود.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سیزدهمین اجلاس بین‌المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان بخش تعاون و خوشامدگویی به مهمانان خارجی این اجلاس، گفت: امیدوارم این همفکری‌ها درباره تعاون نتایج خوبی برای ایران و منطقه آسیا و اقیانوسیه داشته باشد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در زمان تصویب قانون اساسی براساس اهمیت بخش تعاون، جایگاه این بخش در اقتصاد را فربه دید، چرا که نگاه عدالت‌خواهانه‌ای در خصوص این موضوع وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

تماس تلفنی لاریجانی با استاندار کرمانشاه درباره وضعیت زلزله‌زدگان

لاریجانی: دیگران زحمت بیجایی می‌کشند تا ایران را از عراق جدا کنند

رئیس مجلس افزود: توجه به بخش تعاون می‌تواند باعث توسعه اقتصاد خُرد نیز شود، بر این اساس در قوانین و سیاست‌های جمهوری اسلامی به بخش تعاون توجه شده و از لحاظ تدوین اسناد و قوانین برای رشد بخش تعاون، کاستی وجود ندارد و در سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی نیز به این بخش توجه شده و سهم بخش تعاون در اقتصاد، 25 درصد است که البته در حال حاضر وضعیت مناسب نیست، اما افق این بخش در سند تعاون براساس اهداف کیفی و کمی، مهم در نظر گرفته شده است.

لاریجانی با اشاره به توجه برنامه ششم توسعه به بخش تعاون، گفت: شکل‌گیری اتاق تعاون برای پیگیری مسائل و مشکلات این بخش خوب است و در حال حاضر اتاق تعاون در حد اتاق بازرگانی در مجلس مورد توجه قرار گرفته و در جلسات کمیسیون‌ها می‌تواند از مسائل مربوط به خود دفاع کند و مسئولان اتاق تعاون نظرات خود را ارائه کنند، حتی در صحن مجلس نیز مسئولان این اتاق در کنار مسئولان دولتی می‌توانند اظهارنظر کنند.

وی با بیان اینکه فراکسیونی در مجلس با حدود 150 عضو برای حمایت از بخش تعاون تشکیل شده است، افزود: فراکسیون حمایت از بخش تعاون مجلس می‌تواند فعالانه پیگیر امور بخش تعاون باشد، در هر صورت سیاست‌ها، قوانین و ساختارها برای توسعه بخش تعاون مهیاست، اما آیا در واقعیت اقتصادی نیز بخش تعاون به جایگاه خود رسیده یا نه که باید گفت که اینگونه نبوده و باید در این زمینه کار شود تا جایگاه و تأثیری که در اسناد مربوط به بخش تعاون است، حاصل شود.

رئیس مجلس تصریح کرد: باید در شرایط فعلی در بخش تعاون فعالانه کار انجام شود تا در این بخش، اصطلاحاً جَست داشته باشیم و در حال حاضر فرصت خوبی برای حرکت این بخش وجود دارد و اتاق تعاون نظرات کارشناسی خود را و همچنین مشاوره در این زمینه ارائه کند و مجلس نیز مساعدت لازم را برای توسعه این بخش انجام می‌دهد.

لاریجانی با بیان اینکه آقای دلخوش رئیس فراکسیون حمایت از تعاون مجلس پیگیری‌ها را برای رفع مشکلات انجام می‌دهد، گفت: از لحاظ فرهنگی در جامعه برای توسعه بخش تعاون باید کار شود و رسانه‌ها نیز به انجام این مهم کمک کنند و نباید فراموش کرد که صرفاً با توصیه بخش تعاون موفق نمی‌شود.

وی با اشاره به حضور جمعی از نمایندگان در این اجلاس، گفت: جمهوری اسلامی از لحاظ نیروی اشتغال جوان است و اگر تمامی بخش‌ها و رسانه‌ها کمک کنند، می‌توان در بخش تعاون موفق بود، وزیر تعاون در این اجلاس، اشاره به توجه به بخش تعاون در دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش داشتند، هر چند که نباید فراموش شود توسعه در این بخش یک روزه محقق نمی‌شود و باید رسانه‌ها کار مستمر انجام دهند.

رئیس مجلس ادامه داد: برخی از تعاونی‌ها در کشور به دلیل عدم رعایت چارچوب علمی موفق نبودند، چرا که استانداردهای انجام کار را نیز مورد توجه قرار نداده‌اند، بنابراین باید صداوسیما و رسانه‌ها و فعالان بخش تعاون به استانداردهای علمی در توسعه بخش تعاون کمک کنند و در بطن مردم نیز نهال این موضع باید غرص شود و به موضوعات فرهنگی توجه شود.

لاریجانی با اشاره به برخی تجربه‌های موفق در بخش تعاون، افزود: عضویت ایرانیان در تعاونی‌های مصرف و روستایی نسبتاً خوب بود و جمعیت زیادی از این طریق به هم پیوستند و باید در این زمینه بیشتر کار شود، همچنین در بخش تولیدات صنعتی و کشاورزی نیز باید با اهتمام جدی آموزش‌های لازم ارائه شود.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل موفقیت برخی تعاونی‌ها این است که به بخش آموزش توجه کرده‌اند، به‌طور مثال در حوزه کشاورزی می‌توان با استفاده از مدل‌های بخش تعاون از خُرد شدن اراضی کشاورزی جلوگیری و با ایجاد تعاونی، امکان بهره‌وری از زمین‌های بزرگ را فراهم کرد.

رئیس مجلس ادامه داد: در حوزه تکنولوژی مانند IT و ICT می‌توان از ظرفیت بخش تعاون استفاده و قدرت اقتصادی خلق کرد، در این زمینه می‌توان از ظرفیت نیروی جوان و ورزیده استفاده کرد و اگر مدل صحیح باشد، به سرمایه زیادی نیز احتیاج ندارد.

لاریجانی گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در حال حاضر وجود دارند و می‌توان مدل دیگری تعریف کرد که به صورت تعاونی در زمینه تکنولوژی فعالیت انجام دهند.

وی با اشاره به تلاطم‌های ارزی افزود: با توجه به مسائل پیش آمده می‌توان از ظرفیت بخش تعاون استفاده و زمینه تبادل با کشورها را فراهم کرد، به‌طور مثال کولبری و ته‌لنجی مدل غیرمفیدی است و باید ساماندهی شود، چرا که می‌توان با استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها موضوع کولبری و ته‌لنجی را ساماندهی کرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه اشخاص پشت صحنه از کولبری به منافع قابل توجه دست مییابند، افزود: با استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها می‌توان موضوع کولبری را ساماندهی کرد و اجناس مورد نیاز را به کشور وارد یا صادر کرد و زندگی افراد فعال در این بخش معقول‌تر می‌شود و مشکلات کولبران در غرب و شمال غرب و جنوب و غرب و شرق حل می‌شود.

لاریجانی با اشاره به حمایت مجلس و دولت از بخش تعاون، افزود: در حوزه ساختمان تعاونی‌های زیادی در کشور بوده و بخشی از این تعاونی‌ها موفق نبوده‌اند و باید کالبدشکافی تا دلایل عدم موفقیت مشخص شود.

وی ادامه داد: اعضای تعاونی‌های مسکن علاقه داشتند کار به نتیجه برسد، اما به دلیل اینکه استانداردها صحیح نبود برخی تعاونی‌ها ناموفق بودند، البته باید در نظر گرفت که لزومی ندارد که تمامی اعضای یک تعاونی مسکن وارد کار شوند، اما با حسابرسی و نظارت دقیق و استفاده از افراد باتجربه می‌توان از هم پاشیدگی تعاونی‌ها جلوگیری کرد، چرا که عدم به‌کارگیری حسابرسی دقیق، باعث شده شکایاتی در خصوص تعاونی‌ها مطرح می‌شود و شکایات حقوقی در سیستم قضایی برای به نتیجه رسیدن، زمانبر است.

رئیس مجلس ادامه داد: اگر از ابتدا نظارت بر تعاونی‌ها صحیح باشد و به‌طور مثال از ظرفیت نظام مهندسی استفاده شود، این اطمینان حاصل می‌شود که اختلاف به‌وجود نیاید، در هر صورت با توجه به نیاز کشور به مسکن و تأکید رئیس‌جمهور در انجام این امر مهم  تعاونی‌ها با سازوکار دقیق و با لحاظ استانداردهای صحیح می‌توانند به‌طور مثال در نوسازی بافت فرسوده مؤثر باشند.

لاریجانی با اشاره به تدابیر دولت برای ساماندهی بافت فرسوده، گفت: حمایت‌های دولت می‌تواند به صورت یک واحد حقوقی انجام گیرد و پیشنهاد می‌شود موضوع نوسازی بافت فرسوده که توسط دولت پیگیری می‌شود از طریق چارچوب تعاونی انجام شود و دولت و مجلس نیز پشتیبانی انجام دهند.

وی اظهار داشت: یک دانشمند بنگلادشی که موضوع بانک فقرا را مطرح کرد، توانست به جایزه بین‌المللی دست یابد که براساس موضوع بانک فقرا، امکان جمع شدن سرمایه‌های خرد به جامعه فراهم می‌شود و تسهیلات‌دهی آسان صورت می‌گیرد، چرا که در حال حاضر بانک‌ها معمولاً وثیقه‌های کلان از کارآفرینان فعال در بخش ایجاد کار جزئی درخواست می‌کنند، که البته باید به این موضوع نیز رسیدگی شود، اما بانک تعاون در صورت افزایش سرمایه می‌تواند به موضوع مذکور توجه کند و حتی این موضوع از طریق مجلس و شورای هماهنگی اقتصادی قوا می‌تواند بررسی شود تا زمینه ارائه تسهیلات با فرآیند آسان به فعالان در بخش تعاون فراهم شود.

رئیس مجلس با اشاره به یکی از پژوهش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس درباره استفاده از منابع قرض‌الحسنه، گفت: براساس این پژوهش، معوقات بانکی که یک معضل است، بیشتر مربوط به اشخاصی است که وام‌های سنگین دریافت کرده‌اند و دریافت‌کنندگان وام‌های قرض‌الحسنه تا حدود 90 درصد تسویه وام را به موقع انجام داده‌اند، بنابراین براساس تجربه اگر تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت با روش ساده ارائه شود، مفید است.

لاریجانی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که توزیع خُرد در محلات مفید باشد، البته در حال حاضر سازمان بزرگ توزیع وجود دارد که می‌توان گسترش یابد و دولت می‌تواند از طریق بستر تعاونی گسترده استفاده کند و در صورتی که تدابیر مؤثر برای توسعه بخش تعاون به کار گرفته شود، این بخش می‌تواند به سهم 25 درصدی در اقتصاد دست یابد.

وی افزود: استفاده از تجربه کشورهای موفق در بخش تعاون برای توسعه این بخش مفید است، به‌طور مثال برخی کشورها سابقه بیش از یکصد سال فعالیت مفید در بخش تعاون دارند و می‌توان این ویژگی‌ها و تجربیات را با لحاظ مختصات ایران، بومی کرد، در هر صورت این اجلاس فرصت مناسبی برای استفاده از تجربه موفق سایر کشورها در بخش تعاون فراهم کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس