زلزله نمایه

زلزله به مجموعه قلعه یزدگرد، کاروانسرای شاه عباسی قصر شیرین باعث آسیب شده است.

به گزارش مشرق، زلزله‌ای با بزرگی 6.4 ریشتر بار دیگر کرمانشاه را درحالی لرزاند که پس از بررسی‌های کارشناسان مشخص شد که به تعدادی از بناهای تاریخی سطح شهر کرمانشاه شامل تکایا و بازار می‌شود آسیب ندیده اما برخی از بناهای تاریخی از جمله مجموعه قلعه یزدگرد و کاروانسرای شاه عباسی قصر شیرین مورد آسیب قرار گرفته اند.

در زلزله اخیر 6.4 ریشتری که مرکز آن غرب کرمانشاه بوده تعدادی از آثار تاریخی استان آسیب دید که معاون میراث فرهنگی کشور پس از پیگیری های نهایی اعلام کرد که بسیاری از بناهای تاریخی از زلزله مصون مانده اند اما تعدادی نیز آسیب دیده اند.

بیشتر بخوانید:

واکنش بنیاد مسکن به زلزله دیشب کرمانشاه

قبل، حین و بعد از وقوع زلزله چه کار کنیم؟

محمدحسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی کشور اعلام کرد: در زلزله اخیر بناهای تاق گرا، زیج منیژه، مسجد عبدالله ابن عمر، مجموعه مقابر ابودجانه، آنوبانینی، گوردخمه کل داود، عمارت خسرو، آتشکده چهارقاپی، بنای سراب آسیب ندیده اند.

وی همچنین افزود: در زلزله سر پل ذهاب، بناهای سطح شهر کرمانشاه، تکایا و بازارها آسیب ندیده اند.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: اما به مجموعه قلعه یزدگرد، بنای بانقلعه قصرشیرین، قلعه گبری سرپل ذهاب، تپه تاریخی معروف به قلعه گیلانغرب، آسیب هایی وارد شده که گزارش مصور نهایی ارسال خواهد شد.

آنطور که معاون میراث فرهنگی کشور اعلام کرد، به کاروانسرای شاه عباسی قصرشیرین در دو جبهه جنوبی و شرقی آسیب جدی وارد شده و احتمال ریزش مجدد نماهای آجری و سنگی است و نیاز به اقدام حفاظتی و مرمتی اضطراری است که مراتب به مسئولین ذیربط استان گزارش شده است. این کاروانسرا تحت مالکیت و بهره برداری اوقاف است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس