فرانسه

طبق آمار وزارت کشور فرانسه، تعداد تظاهرکنندگان در سراسر این کشور بیش از ۱۰۶ هزار تن برآورد شده است.

به گزارش مشرق، پاریس شهر آشوب است، گروه‌های معترض که روزهای گذشته در اعتراض به افزایش قیمت سوخت در خیابان‌های فرانسه تجمع کردند اکنون مسائل مهم‌تری را دنبال می‌کنند، شاید از اعتراضات سال 1968 تاکنون این نخستین بار باشد که مردم و پلیس فرانسه در مقابل هم قرار می‌گیرند و تشکر مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از نیروهای ضدشورش برای خشونت علیه معترضان و سرکوب آنها عملا نه‌تنها فضا را آرام‌تر نکرد، بلکه صبح یکشنبه هم پاریس و خیابان‌های مرکزی این شهر شاهد خشونت‌های متعددی بود.

بیشتر بخوانید:

600کشته و زخمی در اعتراضات خونین فرانسه

واکنش ماکرون به اعتراضات مردم: خجالت بکشید

هزاران نفر از «جلیقه‌زردها» در شانزه‌لیزه چه می‌خواهند؟+ تصاویر

درگیری میان معترضان به افزایش قیمت سوخت موسوم به «جلیقه زردها» در خیابان شانزه‌لیزه پاریس تا پاسی از شنبه شب و صبح یکشنبه  ادامه داشت. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در توئیتی نوشت: «متشکرم از نیروهای تامین نظم برای شجاعت و حرفه‌ای‌گری‌شان. شرم بر کسانی که به آنان حمله کردند. شرم بر کسانی که بر دیگر شهروندان و روزنامه‌نگاران تعدی کردند.

شرم بر کسانی که نمایندگان منتخب را مورد ارعاب قرار دادند. در جمهوری فرانسه جایی برای خشونت نیست». اما همین توئیت موج ناآرامی‌ها را به طور چشمگیری گسترش داد و حمله به نیروهای پلیس بر اساس گزارش‌های خود فرانسوی‌ها افزایش داشته است.

مکرون منفورترین رئیس‌جمهوری فرانسه به شمار می‌رود. وی حتی وضعیت نگران‌کننده‌تری از نیکولا سارکوزی دارد و به نظر می‌رسد تلاش‌های او برای مبدل کردن اقتصاد فرانسه به یک اقتصاد علم‌محور و غیرصنعتی چندان موفق نبوده باشد و ایده‌های او حداقل از زمان تصدی‌گری‌اش در پست ریاست‌جمهوری فرانسه تاکنون اختلافات طبقاتی در فرانسه را بیشتر و وضعیت اقتصادی مردم را وخیم‌تر کرده است. در همین حال، یورونیوز گزارش داد بنا به آمار پلیس در جریان درگیری‌های تظاهرکنندگان با پلیس در شانزه‌لیزه در روز شنبه ۲۴ تن شامل 5 مامور پلیس زخمی شده و ۶۹ تن نیز بازداشت شده‌اند.

آغاز درگیری زمانی رخ داد که معترضان به سمت کاخ الیزه در مجاورت خیابان شانزه‌لیزه حرکت کردند. پلیس با گاز اشک‌آور و ماشین آبپاش سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان داشت و معترضان با آتش‌زدن صندلی کافه‌ها، شکستن شیشه مغازه‌ها و پرتاب کپسول‌های گاز آتش‌زا به مقابله برخاستند. گفته می‌شود عمده تظاهرکنندگان از آنارشیست‌ها و نقاب‌پوشان موسوم به «بلک بلاک‌ها» بوده‌اند اما این توضیحات رسانه‌ای نمی‌تواند سرپوشی بر شکاف اجتماعی‌ای باشد که اکنون در بسیاری از کشورهای غربی وجود دارد.

با توجه به ارتباط نزدیک میان پول و قدرت، عمدتا قدرت در خدمت صاحبان سرمایه حرکت می‌کند به همین منظور ریاست‌جمهوری مکرون هم برای طبقه خاصی از فرانسوی‌ها آورده‌های بسیار خوبی داشته اما برای عموم جامعه فرانسوی باعث کوچک‌تر شدن سبدهای مواد غذایی و خریدهای عمومی آنها بوده است.  اما معترضان فرانسوی که به جلیقه زردها شهرت دارند حاضر به ترک خیابان‌ها نیستند، فرانسه طی سال‌های گذشته بارها شاهد اعتراضات گسترده خیابانی بوده است.

طبق آمار وزارت کشور فرانسه، تعداد تظاهرکنندگان در سراسر این کشور بیش از ۱۰۶ هزار تن برآورد شده است. با این حال خشونت و درگیری در جریان تظاهرات فراتر از هفته گذشته گزارش شده است و عملا دولت با تکیه بر سیاست‌های کنونی‌اش قادر نیست نظم عمومی را بازگرداند.  دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوئیل را 5/6 و هر لیتر بنزین 9/2 سنت افزایش دهد؛ امری که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.

*وطن امروز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس