کد خبر 913569
تاریخ انتشار: ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۴:۳۰
علی‌اکبر پیر هادی

«علی‌اکبر پیر هادی» مدرس دانشگاه است.استادی که در کنار تدریس، حدود ۵۰ سال از عمرش را برای ترویج حجاب و فرهنگ اسلامی تلاش کرده است.

به گزارش مشرق، پشت شیشه خیره به رهگذاران و به‌خصوص خانم‌هایی می‌نگرد که حجاب نامناسبی دارند و آهی از ته دل می‌کشد. اما از چهره سردش می‌توان حدس زد این‌طور صحنه‌ها برایش عادی شده است. با این وجود پوشش مناسب را به مشتریانش نشان می‌دهد. عده‌ای توجه می‌کنند و برخی هم هیچ توجهی نمی‌کنند و بی‌تفاوت از کنارش می‌گذرند. اما او همچنان به کارش ادامه می‌دهد. ایستاده است تا توجه فردی تیزبین به طراحی منحصربه‌فرد نمونه چادر داخل مغازه جلب شود و داخل مغازه بیاید.

این حکایت ماکت‌هایی ویترین است با همه ویترین های شهر  متفاوت است و حجاب درست را ترویج می‌دهد. کم نیستند تعداد افرادی که جذب مدل‌ها و سبک جدید طراحی چادرهای مغازه حاج‌آقا «پیر هادی» و برای امتحان کردن وارد مغازه‌اش می‌شوند.

صاحب مغازه لحظه‌ای آرام و قرار ندارد و مرتب در فکر است تا فرهنگ استفاده از چادر را ترویج دهد و در این شرایط اقتصادی با وجود گران شدن پارچه، اجناسش را بدون سود و زیر قیمت عرضه بازار عرضه کند. کتاب هدیه می‌دهد و برای دختربچه‌های نماز اولی هدیه‌های ویژه مثل چادر و مقنعه تهیه می‌کند.

«علی‌اکبر پیر هادی» ۶۵ ساله استاد دانشگاهی است که مغازه‌اش را تبدیل به پایگاه ترویج حجاب کرده. حتی به خانواده‌ها برای هدایت فرزندانشان به استفاده از چادر مشاوره رایگان می‌دهد. این استاد دانشگاه مرتب در حال مطالعه و تحقیق روش‌های متعدد است و با طراحان و نظریه پردازان در این زمینه گفت‌وگو می‌کند و تاکنون کتاب‌هایی در زمینه‌های حقوق شهروندی، روانشناسی و روانشناسی تربیتی و حجاب تألیف و منتشر کرده است.

باید آتش به اختیار عمل کرد

روی شیشه مغازه کاغذی نصب شده است: «پارچه‌های چادری زیر قیمت». فضای مغازه حتی افرادی را که علاقه‌ای به چادر ندارند مجاب می‌کند چند دقیقه وارد شوند و نگاهی به طراحی‌های جذاب چادرها بیندازند. اما بقیه با حاج‌آقاست که با رفتار و اخلاق خوش، آن‌ها را راهنمایی می‌کند. لحظه‌ای لبخند از چهره‌اش محو نمی‌شود. باحوصله اجازه می‌دهد مشتری‌ها هر چادری را که می‌خواهند امتحان کنند. بعد اگر چیزی هم نخرند کتاب یا نکاتی درباره حجاب به آن‌ها هدیه می‌دهد. او درحالی‌که جوایزش را مرتب می‌کند می‌گوید: «تمام عمرم را صرف چنین فعالیتی کرده‌ام؛ درست از زمانی که در مدرسه درس می‌دادم. من مرتب در دانشگاه فعالیت‌های فرهنگی این‌چنینی انجام می‌دادم و در تمام کلاس‌ها محور درس‌هایم همین موضوعات فرهنگی و اسلامی بود. اما نه به صورتی که برای دانشجو خسته کننده باشد و احساس کند که می‌خواهم نصیحت کنم. بلکه این کار را با رفتاری خوش به زیرکی انجام می‌دادم. البته روی این موضوع مطالعات گسترده و تحقیقات عمیق درباره مسائل روانشناسی تربیتی و احکام و مسائل دینی انجام داده‌ام. در طول یک دوره تحصیلی با نزدیک‌تر شدن ارتباط دانشجویان با من تغییر را در آن‌ها احساس می‌کردم. دانشجویی داشته‌ام که نماز نمی‌خواند و هیچ اعتقادی هم به خدا نداشت. اما از طریق دوستی و تشویقش به تحقیق در طول یک بازه زمانی پاسخ سؤال‌هایش را گرفت. وقتی با نماز خواندن و تغییر صحبت‌های این افراد روبه رو می‌شوم نتیجه همه تلاش‌هایم را می‌گیرم. مشکل ما استادان دانشگاه این است که بین خودمان و دانشجویان فاصله می‌بینیم.» او می‌افزاید: «برخی افراد فکر می‌کنند برای انجام کارهای اثرگذار به فضای بزرگی نیاز هست. من معتقدم که چنین فضایی تأثیر کار را کم می‌کند. باید نگرش همه مردم به این سمت حرکت کند که همگی در هر جایگاهی که هستیم می‌توانیم به‌عنوان یک فعال فرهنگی عمل کنیم. این‌گونه می‌توانیم در این عرصه به شکل آتش به اختیار عمل کرد. همین باعث شد برای ارتباط گرفتن بیشتر با مردم و توسعه فرهنگ اسلامی و به‌خصوص حجاب این مغازه را راه بیندازم.»

فرهنگ‌سازی برای کودکان

مرتب مشغول کار است یا سخنان معصومان را از کتاب‌ها و منابع مختلف درمی‌آورد و به مشتری‌ها و رهگذران می‌دهد یا با طراحان مختلف برای طراحی چادرهای جدید مذاکره می‌کند. یکی دیگر از فعالیت‌هایی که این استاد دانشگاه انجام می‌دهد هدیه به دختربچه‌ها برای تشویق آنان به چادر پوشیدن است. البته به والدین هم مشاوره می‌دهد که برای هدایت فرزندانشان به حجاب چه راهکارهایی را انجام دهند. او می‌گوید: «بهترین زمان برای ایجاد یک فرهنگ در جامعه دوره کودکی است. یک‌بار خانمی به مغازه من آمد و بعدازاینکه برای دخترش یک چادر خرید گفت: حاج‌آقا یک روز همراه مادرم به اینجا آمدم. شما به من یک چادرنماز هدیه دادید. آن چادرنماز را دارم و جزو بهترین هدیه‌های زندگی‌ام است. خیلی خوشحال شدم که این کارم تأثیرگذار بوده است. البته جلسه‌های مشاوره به والدین هم در اینجا دارم و راهنمایی‌شان می‌کنم که چطور کودکشان را برای داشتن یک حجاب درست و اسلامی هدایت کنند.»

این فعال فرهنگی که افراد زیادی را با این روش‌ها چادری کرده است گستره فعالیت‌هایش را در رابطه با ترویج حجاب بسیار زیاد می‌داند و می‌گوید: «باید فعالیت‌های گسترده‌ای در این رابطه انجام گیرد. شخصاً کاری به بی‌توجهی‌هایی که در این زمینه می‌شود ندارم و تلاش می‌کنم در حد توانم کاری انجام دهم. اینکه یکجا بنشینیم و نقد کنیم کاری از پیش نمی‌رود.»

مادیات مهم نیست

همچنان که صحبت می‌کند قفسه‌ها را مرتب می‌کند و به کار مشتریانی که هرازگاهی وارد مغازه می‌شوند رسیدگی می‌کند. وقتی از این فعال فرهنگی درباره دلیل تغییر ندادن قیمت‌های بازار محصولاتش با توجه به افزایش نرخ اجناس می‌پرسیم مکثی می‌کند و می‌گوید: «همه‌چیز پول نیست. برای من همان حقوق بازنشستگی دانشگاه کافی است. هدفم ترویج پوشش مناسب برای بانوان است. البته هنوز جنس‌هایم خرید قبلی است و تا جایی که بتوانم از پارچه‌های ایرانی برای کارها استفاده می‌کنم. هدفم اقتصادی نیست. خداوند در چنین کارهایی کمک می‌کند. فقط باید صبور بود و توکل داشت. بعضی وقت‌ها که احساس می‌کنم فعالیت‌هایم باید بهتر باشد نشانه‌هایی می‌آید که به کارم ادامه دهم. البته افرادی هم هستند که در این رابطه کمک می‌کنند و این یکی از برکات کاری است که من انجام می‌دهم. باید در کارهای خوب پشت یکدیگر باشیم؛ عاملی که طی ۸ سال دفاع مقدس و حتی در عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی باعث پیروزی ما شد همین نوع تفکر بود. او می‌افزاید: «باید در کارهای فرهنگی خلاقیت داشت. چون ذهن مردم در حال تحول است و همزمان با توسعه زندگی رشد می‌کند.» گفت‌وگو با این استاد دانشگاه و فعال فرهنگی به هر یک از ما اثبات می‌کند که اگر در هر کاری پشتکار و هدف وجود داشته باشد فعل «نشدن» بی‌معناست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  احسن
 • IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  سلام میشد آدرس بدهید
  • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   81 8
   ما هم آدرس میخواهیم کور بشه چشم تمام منفی ها همونهایی که پاچه ها شون رو میریزن بیرون و لباس تنگ و بلیز شلوار ناجور می پوشن
  • مهدی IT ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   7 18
   بلوز منظورته دیگه
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  73 75
  بارک الله
 • علی IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  78 75
  سلام. ای کاش نشانی مغازه این بزرگوار رو هم می نوشتید...خدا خیرش بده
 • 123 IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  68 74
  خدایش خیر دهد
 • امیرعباس IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  زنده باد. کاش حس مسئولیت ایشان را برخی از مسئولین داشتند.
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   10 1
   به اشتباه منفی دادم.
 • SA ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  51 75
  خب آدرس بزاريد
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  65 77
  دوستت دارم استاد عزیز!
 • زارعی AE ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  حجاب در مقلیسه با ربا گناهی نیست.ربا جنگ با خداست اگر کسی میخواد آتش به اختیار عمل کنه بره با بانکها در بیفته.همه گیر دادید به حجاب!!!!.اینجاست که میگن قسم حضرت عباس رو باور کنیم یا دم خروس رو!!!!وقتی بانکها حتی سود تاخیر پرداخت قسط رو علنا دارن میگیرن ولی دریغ از یک ....
  • CH ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   35 8
   حضرت آقا سالهاست دارن درباره این مسئله از حوزه درخواست فعالیت میکنن ولی خبری نیست یا ما هنوز چیزی ندیدیم
  • فرهاد IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   45 3
   برادر گرامی .هرچیزی جای خودش .ایشان با توجه به وسعش به مساله حجاب پرداخته شما اگه توانایی داری به مسئله ربا بپرداز . بجای تشویق و تشکر نباید تلاشهای از روی اخلاص هموطنان را به بهانه های مختلف بی ارزش نکنیم . اگر بی حجابی نباشد و حیا و عفت در جامعه رواج داشته باشد زنا زاده متولد نمی شود که ربا بخورد و....
  • shaban nourie. IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   35 0
   درود بر دکتر پیرهادی عزیز. و اما دوست عزیزم . هر کسی در جایگاه و موقعیت خودش باید با فساد (از هر نوعش ) مقابله کنه . ایشون با توجه به تخصص خودش در حوزه دانشگاه ، روی حجاب زوم کرده و کار میکنه نه چیز دیگه ( البته ما در مورد بقیه کارهای این استاد عزیز چیزی نمیدونیم). بنده ام هم تخصص ام کشاورزی ( علوم علف های هرز)در مقطع دکتراست و سعی میکنم در مورد مسایل خداشناسی با دانشجوهام از طریق گل و گیاه و ترجیحا با مثال هایی از علف های هرز در بازدید های علمی کار کنم. متاسفانه بعضی از مدعیان دینداری در لباس روحانیت گاها چنان ضربه ای به دین می زنند که کار این اساتید به چشم نمیاد . دوستان در قضاوت منصف باشیم همین. نه چیز دیگه.
  • سرلک IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   15 0
   اولین کسی که قیاس کرد شیطان بود هردو گناه مذمومه بشدت مقایسه دو گناه باهم یعنی کوچک کردن یکی از این دو گناه که استخفاف و کوچک شمردن گناه خودش گناهه خدا همه ربا خواران و دزدان بیت المال رو لعنت کنه خدا همه کسانی که حجابشون ضعیفه رو به راه راست هدایت
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  33 10
  سلام دویت عزیز هرکس به اندازه وسع خودش این استاد دراین حوزه وقت گذاشته شما بفرمائید در حوزه بانکی فعالیت بفرما
 • CH ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  28 2
  ایکاش هر کسی به اندازه همتش حرف میزد و چه سکوتی در جهان حاکم میشد
  • بی نام IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   4 1
   مسولین بیش از اندازه حرف می زنند همه اش اگر نگیم خیلی حرفاشان بدون عمل است
 • فرشاد IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  13 21
  سلام آتش به اختیار فقط باید برای حجاب باشد؟ کاش مشکل فقط حجاب بود.
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   7 0
   وقتی میبینید تمام همت دنیای استکبار برای برداشتن همین نیم متر پارچه است باید به اهمیتش پی ببرید چه اینکه اندلس و اسپانیا را باهمین روش جدا کردند وگرنه الان در اروپا غیر از مسلمان زندگی نمیکرد
 • عابد IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  7 26
  من کاری به روش این آقا ندارم ولی پشت ایشان به حقوق بازنشستگی گرم است وگرنه کاروکاسبی ها این روزهاکه اصلاتعریف ندارد
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  43 4
  جهادی یعنی این
 • رجب IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  12 43
  آقای مشرق چرا یک نظر مخالف را انتشار نمیدهی اگر هم میگویی همه موافقن چرا کامنتها اینقدر منفی خورده؟فقط یک نفر به من بگه در کشوری مثل نروژ دانمارک و... که چادر مشکی و افرادی مثل این استاد دانشگاه که اونو تبلیغ کنه وجود نداره خبری از جرم وجنایت و تجاوز نیست ولی اینجا تو مملکت ما زیاده؟
  • افتخار AU ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   41 3
   ايا شما نمي دانيد كه سوئد بالاترين نرخ تجاوز جنسي را در جهان دارد همراه با امريكا؟
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   18 0
   ای بابا یه چیزی بگو برادر که بگنجه
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   4 0
   خودشان که بالاترین آمارها تجاوز و جنایت را دارند! منتهی دیگر کسی را زندانی و اعدام نمی کنند. یارو آلمانیه آدم خورده بود. فقط 5 سال زندان شد!
 • بحیرایی US ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  39 2
  احسن بر این استاد محترم ، بهتر بود در شبکه های اجتماعی نشر داده شود
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  10 3
  و خنده دار اینکه شما آدرس نمی دید و آتش به اختیار شما یه چیز دیگه ای هست
 • عالی IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  39 5
  درد بلای این استاد بخورد تو سر استادهای سکولار و ضد انقلاب.
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  36 1
  خدا بهش خیر بده ایشالا
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  31 1
  چه شخصیت جالبی
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  13 1
  خدا پشت و پناهش
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  15 1
  اگر تبليغ مانتو مناسب هم بكنند و زير قيمت هم بدهند در كار فرهنگ حجاب عالي كار كرده اند.
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  5 1
  خدا ميدونه اين زن هاي بد لباس چقدر گناه ميبرن وقتي باعث گناه كار شدن خيلي ها مى شوند عذاب اين كار به حقيقت كم نيست خودشون نمى دانند ولي اونا كه لباس بد مى فروشند هم شريك گناه هستند.
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  5 0
  ان شالله خدا توفیق روز افزون به ایشان و تمام مبلغان حجاب دهد
 • افتخار AU ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  7 0
  چه احساس خوبي به من دست داد وقتي اين گزارش مشرق را خواندم. خوش بحال خانواده اين إستاد متعهد كه چنين سرپرست و نان اوري دارند.
 • حاجی زاده IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  6 1
  خداوند به ایشان خیر بدهد موفق وموئد باشند
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  2 3
  استاد دانشگاه چادر فروش ؟؟؟؟
 • ZN IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  6 0
  سلام. لطف می کنید آدرس بدهید ما هم برویم. لطفا آدرس...
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  10 1
  خداوند این استاد بزرگ راکه تبلیغ حجاب برتر میکند حفظ وکارشان را پر برکت کند.
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  7 1
  خداوند این استاد بزرگ راکه تبلیغ حجاب برتر میکند حفظ وکارشان را پر برکت کند.
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  1 5
  خدا رو شکر که تمام مشکلات حل شده و مونده بود حجاب که اونهم توسط این استاد چادر فروش حل شد . الان همه جا گل و بلبل شده . ؟آقایی که از امریکا و استرالیا و ... پست میزاری اگه راست میگی چرا رفتی در کشور کفار مردی بیا اینجا زندگی کن بعد ببین احساس خوب باز هم بهت دست میده یا نه؟
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  4 1
  مرسی استاد
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  1 4
  مرسی اوستا. همونجا باش سمت دانشگاه نرو
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  1 0
  سلامتیش صلوات
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  1 0
  به نظر من کار ایشون اسمش یک کار فرهنگی خوب هم برای اوقات فراغت هم کمی کسب درامد است مغازه داران زیادی هستند که چادر های اماده می فروشند فقط برای کسب در امد
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
  1 0
  درود بر شرافت و مردانگی استاد عزیز. البته دوستان خواننده که پست میزارند با هر نگاه و نظری تلاش به رعایت حرمت و ادب رو داشته باشیم. درود بر شرافت ملت و مردم ایران اسلامی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس