برنامه هیس آپارات

این امید همچنان در میان دلسوزان فرهنگی وجود دارد که با توجه به تمسخر رئیس جمهور محترم در این ویدئو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وضعیت ولنگارانه و پر از تخلف سایت آپارات رسیدگی کند.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - آزادی‌های اجتماعی موضوعی نبوده که مورد مخالفت حاکمیت جمهوری اسلامی باشد و تغییرات محسوس در جامعه و افزایش ضریب آزادی‌های اجتماعی در سی سال اخیر وضوح غیرقابل انکاری دارد و با هر جامعه‌شناسی به صورت تخصصی، درباره حضور اجتماعی زنان به گفت‌وگو بنشینم به این مسئله اعتراف خواهد کرد. حضور کمرنگ زنان در سال‌های گذشته ریشه در فرهنگ عامه و به زبان ساده‌تر فرهنگ خانواده‌های ایرانی داشت و اگر امروز با ضریب حضور اجتماعی زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی روبرو هستیم، تنها دلیلش زمینه‌ای تحصیلی‌ است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای بانوان ایرانی فراهم شد.

بیشتر بخوانید:

ترویج «همخوابگی یک شبه» در یک سایت ایرانی+ فیلم

اینها واقعیت‌هایی است که به صراحت باید مطرح شود و فرهنگ مهاجم بی‌هویتی که توسط مسیح‌علی‌نژاد و سالومه سیدی‌نیا از طریق شبکه‌های فارسی‌زبان بیگانه به افکار عمومی تزریق می‌شود را به درستی تحلیل کرد. حتی می‌توان به این سابقه این دو نفر اشاره کرد؛ اگر تغییرات اساسی در بدنه اجتماعی پس از انقلاب رخ نمی‌داد، آیا سالومه سیدی‌نیا می‌توانست در حوزه بازیگری تحصیل و فعالیت کند؟ آیا مسیح علی‌نژاد که به شکل رادیکالی  آزادی‌های اجتماعی را مطالبه می‌کند، در همین نظام امکان تحصیل و یافتن شغل خبرنگاری برایش فراهم نشده است؟

بیشتر بخوانید:

عملکرد دوگانه وزارت ارتباطات در قبال شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها +عکس


"هیس" برنامه چندانی مهمی نیست که با پخش یکی دو قسمت از آن مورد نقد قرار بگیرد. چون محتوای شاخص و قابل ملاحظه‌ای ندارد. فاطمه صداقتی مجری شناخته شده رادیو در فضای بدون تصویر این رسانه، برنامه با کیفیت‌تر و انتقادی‌تر «جوان ایرانی سلام» را به عنوان یک مجری زن ایفا می‌کند و یکی از پرطرفدارترین مجریان زن رادیو محسوب می‌شود و یا مژده لواسانی برنامه‌ کاملا دخترانه و زنانه را در شبکه سوم سیما اجرا می‌کند و همان مصادیق انتقادی برنامه هیس، مثل حضور زنان در ورزشگاه را با غلظت بیشتری مطرح می‌کند و از سوی مخاطبان مورد اقبال قرار می‌گیرد.

اما برنامه‌ای مثل هیس، نه انتقادی است نه مبتکرانه. متن نوشته شده برای دو مجری زن مصداق‌های دو پهلویی است که بوی اروتیسم می‌دهد و این دو مجری را مجبور می‌کنند که برای هر اپیزود کوتاه، تنوع آرایشی و پوششی خود را تغییر دهند. آیا غیر از این است که ساختار حاکم در برنامه، نوعی سوء استفاده جنسیتی، از دو مجری این برنامه است؟ دو مجری که یکی از آنان دائما به موبایلش نگاه می‌کند تا متنی را که برایش نوشته‌اند فراموش نکند، اما لباس‌های غیر متعارفی را برتنش کرده‌اند و متن دو پهلویی برایش نوشته‌اند تا واسطه ابزاری برای ساختار برنامه باشد نه محتوای آن.

بیشتر بخوانید:

گاف چندباره آپارات با بهانه «کاربرمحور» بودن +عکس

اگر از چنین برنامه‌ای انتقادی مطرح کنیم، متهم به رادیکالیسم می‌شویم و برای اینکه به نسبت‌سنجی دقیقی از حضور زنان در رسانه‌ با شاخصه‌های اجتماعی عرفی برسیم، برای اینکه به عقب بازنخواهیم گشت، کمی کنکاش در گذشته داشته باشیم.

 بدون شعار و نگره ایدئولوژیکی به عکس زنانی توجه کنیم که در راه‌پیمایی 1357 حضور دارند . بسیاری از آنان حجاب ندارند، اما لباس‌های پوشیده‌ای به تن دارند و علیه حکومت پهلوی شعار می‌دهند و  همین بانوان به تدریج به  فعالان شاخص انقلابی تبدیل شدند. موضوعی که از دید رسانه‌ها مغول مانده و به آن نپرداخته‌اند. وقتی زنان در حکومت پهلوی تبدیل به سمبل مینی‌ژوپ شدند، حتی بانوانی که حجاب نداشتند به مخالفان رژیم پهلوی پیوستند. چون میزان امنیت اجتماعی آنان کاسته شد. برهنگی و در معرض بودن نتیجه‌ای جز ناامنی برای بانوان دربر نخواهد داشت.

40 سال از انقلاب می‌گذرد و همچنان دختران همان مادران در راهپیمایی بیست دوم بهمن حضور پررنگی دارند. پس تفکر حاکم در جامعه بانوان تغییری نکرده است، شاید ظاهرشان استانداردهای اجتماعی لازم را رعایت نمی‌کند، اما با ولنگاری مخالفند و به عقب باز نخواهند گشت.

این تحلیل را باید در مورد برنامه هیس به صورت مستقیم به کار برد که برنامه‌ کوتاه 5 دقیقه‌ای حاوی هیچ گفتمانی نیست. ارزش کیفی آن از آیتم‌های دوپهلوی شبه اروتیسم  برنامه‌های مشابه خود کمتر است و از مجریان زن سوء استفاده می‌شود وسازندگان نگاه کالاواری نسبت به هویت زنان دارد.

بیشتر بخوانید:

پشت پرده شکایت صداوسیما از آپارات/ شرکت‌هایی که مجوز دریافت نمیکنند و کسی هم با آن‌ها کاری ندارد

تبلیغ تماشای فیلم با استفاده از تصاویر یک حرامزاده!

نکته جالب در مورد محتوای «هیس» این است که همچنان اصرار به نبود آزادی‌های اجتماعی دارد و نسبت به موضوع مردسالاری رایج در فرهنگ عامه قدیم متلک پرانی می‌کند. در واقع برنامه متلک پران هیس به چیزی که دیگر وجود ندارد انتقاد می‌کند؛ به مرد سالاری که رنگ باخته و جامعه‌ای که ضریب استقلال جامعه زنانش افزایش یافته است. به همین دلیل گفتمان تهمینه میلانی (مبتنی بر  مبارزه با مرد سالاری و آزادی و استقلال زنان) به پایان رسیده و کارگردان مهم سینما، با گرایشات شبه فمنیستی مجبور می‌شود نمایشگاه نقاشی برگزار کند.

اسم هات داگ از کجا می‌آید و چرا این اسم برای این ساندویچ معروفی انتخاب شد، مثل آیتم‌های سرگرم کننده رادیو است. در واقع ساختار برنامه رادیویی است و موضوع آمپول بازی به صورت شبهه‌ناک و دو پهلو چه جذابیتی می‌تواند داشته باشد؟

بیشتر بخوانید:

برخی ویدئوهای آپارات به طور رسمی ولنگاری را ترویج می‌کنند

ضریب سواد در جامعه بانوان چنان از جامعه مردان پیشی‌گرفته که با چنین برنامه‌های سبکسرانه‌ای نمی‌توان مردم را سرگرم کرد و در عوض خروجی چنین اثری مصداق ترویج ولنگاری است، چون حتی ساختار حاکم و متون نوشته شده برای مجریان، ارزش‌های زنانه و میزان فهم آنان را به چالش می‌کشد. از سوی دیگر مجریان ناشناخته‌ای که حتی نمی‌توانند یک متن را از روی موبایلشان بخوانند در جایگاهی قرار ندارند که با استفاده از  «به عقب باز نمی‌گردیم»، شعار معروف انتخاباتی رئیس جمهور حسن روحانی را تمسخر کند. چون مجری تمسخر کننده، حتی جایگاه معتبری به اندازه یک میکروسلبریتی را ندارد.

مجری تمسخر کننده،  یک صورت جراحی شده است که با این صورت، باید در قالب مجری برنامه‌ای شبه اجتماعی، لوازم آرایشی و پوشاک را به صورت نامحسوس تبلیغ کند و این امید همچنان در میان دلسوزان فرهنگی  وجود دارد که با توجه به تمسخر رئیس جمهور محترم در این ویدئو، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به وضعیت ولنگارانه و پر از تخلف سایت آپارات رسیدگی کند.

بیشتر بخوانید:

آیا آپارات فیلتر می‌شود؟

در فضایی که هدایت بانوان در مجموعه‌های رسانه‌ای مدیریت نمی‌شود و ناگهان  با بستر نامحدودی از فضای مجازی  و خواست جامعه بانوان مبتنی بر حضور رسانه‌ای روبرو هستیم، گروه‌های برنامه‌ساز بدون پشتوانه علمی و شناخت منطقی از شرایط جامعه،  طبق الگوهای مرسوم شبکه‌های فارسی زبان سعی در سوء استفاده از بانوان در حوزه برنامه سازی در فضای مجازی را دارند. برنامه هیس که تنها یک قسمت از  آن در سایت آپارات آپلود شده است، مصداق چنین هرج  مرجی در فضای رسانه‌ای است. به هر حال مخالفت با حضور بانوان در برنامه‌های تولیدی خارج از محدوده سازمان صدا و سیما یک بحث بسیار جدی است.

در شرایطی که آزادی ‌های اجتماعی جامعه بانوان در حال افزایش است هشدار سوء استفاده ابزاری از زنان در مدیا و رسانه‌ آنان را در معرض خطرناک بسیار بزرگی قرار می‌دهد. برنامه «هیس» مصداقی از سوء استفاده از بانوان، در هرج و مرج افزایش پهنای باند و گسترش VOD ها در فضای مجازی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 27
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  67 3
  اشتباه می کنید. وقتی زنان بازیگر و ورزشکار و خلبان و راننده شدند قهرمان و الگوی زنان، طبیعتا هر لباس و رفتاری که داشته باشند الگو می شود. همیشه بی حجابی های رسمی توسط زنان بازیگر داخلی شروع شد و قبحش برای عموم شکست.
  • من IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   16 1
   عالی گفتی
  • پری مجرد48ساله IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   4 36
   عشق است بی حجابی
  • پری مجرد48ساله IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   4 44
   کسی که این متن اعتراضی رو نوشته یک دختر چادری مرتجع است که عقده زیبا نبودن دیوونه اش کرده
 • مهدی IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  47 6
  سایتی مثل آپارات با فیلتر رقیب قدرتمند خارجی اش به قدرت رسید ، درست نیست به عرف و فرهنگی که باعث دیده شدنش شد دهن کجی کند
  • IR ۰۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   1 24
   بدو بابا گلابی
  • GB ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   5 0
   اینم یه ابزار مثل بقیه ابزارها، وقتی محتوا تولید نمیکنید بقیه ازش اون جوری که میخوان استفاده میکنن
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  5 34
  ضریب سواد در جامعه بانوان زیاد شده بعد از آقاشون اجازه می گیرند برن بیرون؟
  • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   13 0
   دانش زن ربطی به اجازه نداره؛اتفاقا یکی از دلایلی که پسرا ازدواج نمیکنند اینه که امیدی از رسیدن به آرامش وتمکین با این دختری که دنبال قدرت هست برای خودکامگی!جایگاه ها ربطی به تحصیلات نداره!
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  82 5
  دارن جامعه رو مثل غورباقه آب پز میکنند.بی حیایی و ولنگاری غرب پرستا دیگه داره عریان تر میشه.جالبه همین از سر تا پا غربی شده ها دم از ایران و تاریخ ایران هم میزنند.اونهم تو جمهوری اسلامی به مدد دولت جمهوری اسلامی!
  • قریشی IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   37 3
   البته به مدد کسانی نفوذی که در لباس نظام رفته و براحتی قابل شناسایی نیستند و گرنه اساس و پایه نظام رو شهیدانی پایه گذاری کردند که عطر اخلاقشان تا هزارها سال در تاریخ خواهد ماند . این دولت پر شده از کسانیکه در لباس تقوی و انقلاب نفوذ کردن و اختلاسگر و جاسوس از آب درآمدند همانهایی که درصدد تصویب FATF هستند ، همانهایی که پشت پرده برجام نافرجام هربار آبروی ملت و نظام را به سخره میگیرند . شرمنده خون شهیدان باشند
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  36 2
  مدت ها است که این سایت بی در و پیکر است.
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  49 4
  یه کاردک روی صورتش بکشی کلی بتونه ور میاد
  • هاشم BE ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   2 8
   حجاب و حیا به چشم آدمی هست و نه به تظاهر. چشم ناپاک مشکل دارد در نگاه کردن وباید یک سرویس درمانی بشود.
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   5 0
   زن با حیا وعفیف,حتما زن پوشیده وباحجاب وبدون آرایشیه !وگرنه برای خودنمایی وخودکامگی اینقدر زور نمیزنه تا ازشهوت جنس مخالفش سواستفاده کنه ومورد توجه اونم از جنس شهوتی قرار بگیره!!!و خیلی هم بیشخصیته!
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  10 36
  مشرق تو کجاها سیر میکنی کله پاچه شده دستی 80000 تومان !
  • قریشی IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   48 8
   بعضی های بجای رسیدن به مغزشون تنها برای فکر کردن به شکم و خوردن وقت تلف میکنند .
  • سید رضا - پاسخ 18:26 IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   36 4
   بابا انسانی گفتن ! اگه فقط فکر خور و خواب باشی ، چه فرقی با حیوون !!
  • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   7 1
   عزیز من فکر مواد غذایی نباش . انشاالله تا ذرۀ آخر صادر میشه همون کله پاچه ای که میگی میشه دستی 800 هزار تومن . غصه نخور . بذار هر چی مواد غذایی و کالاهای اساسی داریم بار بشه بره ولش کن
 • قریشی IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  34 0
  متاسفانه فعالیت آپارات کاملا بودار و جهت دار است . من در بسیاری از کلیپها موارد خلاف عرف و نظام مشاهده کرده ام و همیشه برای چندین بار پیاپی در بخش گزارش تخلفات مورد را توضیح و منعکس کرده ام ولی چون در اساس گردانندگان آپارات با این محتواهای نامناسب مشکلی ندارند هیچوقت اقدامی در جهت رفع موارد انجام نداده اند . آپارات در کل مانند یک سفره رنگین و پرمحتوی است که دربین تنوع غذایی موجود مواد آلوده و مسموم هم به خورد جامعه میدهد
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   12 5
   من چند سال پیش تو بخش کامنتای آپارات دیدم که به نظام فحش داده بودن گزارش دادم به فیلترینگ اما اتفاقی نیفتاد
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  3 47
  ببند بابا دهنتو فقط حرف مفت میزنی مشرق الدنگ
  • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   28 2
   سوختی مزدور؟
 • IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  9 26
  در جواب قریشی بگم ادمی که گشنه است دین و ایمان نداره چه برسه بیاد این حرفها رو تحلیل کنه راست میگه گوشت شده کیلویی 75000 البته معلومه تو وضعت خوبه ، بالاخره میرسه همیشه میگن سیر خبر از حال گشنه نداره جریان توست
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  3 1
  رژ لب مشهود بود اما آن یکی خیر.
 • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  20 1
  فقط برای نمونه تو اپارات واژه صدام را سرچ کنید ببینیند صدام پرست ها چه قد رکیلیپ و ..در تعریف و تمجید این حیوون منتشر کردند و اپارات هم حذف نکرده.. بی در و پیکر ه انصافا
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  12 2
  این وسط باید مواظب وسوسه گر خناس(مسیح علی نژاد) بود
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
   18 1
   مال این حرفا نیست 90 درصد کلیپاش رو بهایی و غیر مسلمونا می فرستن 10 درصد جوگیر هستن مثلا می تونی امتحان کنی موقعی که بهشون تذکر می دی و اون می خواد فیلم بگیره تو هم گوشیتو دربیار ازش فیلم بگیر ببین چطوری به التماس می افتن زیاد گندش نکن
 • علی IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  8 0
  تشت رسوایی برخی از زنان ما از حد گذشته
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  2 1
  رییس جمهور محترم خخخخخخ
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  0 0
  این سایت بدون هیچ نگرانی صرفا برای اینکه کاربرش از دست نده ارزش هایی که روزی براش اینقدر زحمت کشیده شده به حراج گذاشته ....مشکلی نیست یه روز جواب بی خیالیشون میدن
 • عبدالله IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  5 1
  شما به عقب بر نگردید، وعده خداوند هم به عقب بر نمی گردد و جهنم سوزان انتظار شما فاسد ها را می کشد! وعدالله حق
 • امیرعباس IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  2 0
  شما در لابه لای ویدئو های آپارات هر چیزی را می توانید ببینید. وقتی اعتراض می کنید می کنید تنها از صفحه ی اصلی سایت حذف شده و با یک سرچ ساده دوباره آن ویدئو را در سایت می یابید.
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  5 0
  این دوتا میخوان دلبببببری کنن !!!!! یه من آرایش فقط دل یه سری احمق مثل خودشونو میبره ....
 • خودی IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  3 0
  اجلکم الله.غالبا پیاده نظام ارتش دشمنن.
 • کیوان DE ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  0 5
  رئیس جمهور تو ابران مثل ضربه گیر میمونه، اگه قضیه خوب پیش رفت مال تدابیر عالی، کلی سلام و صلوات، اگه قضیه بد پیش رفت تقصر رئیس جمهوره همه مجازا هر اهانت و فحشی که میتونند نثارش کنند، هزار نفر پس پرده و پیش پرده تصمیم گیرنده داریم رئیس جمهور انتخاب میکنیم که بهشون توهین کنیم و ادعا کنیم کشور ما هم ...
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  0 0
  فقط اعدام
 • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  0 0
  ظاهر عموم بانوان جامعه به همین شکل است و در عرف فعلی، بدحجابی نیست.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس