قائم به عنوان یک موشک نیمه سنگین دارای توانایی انهدام اهداف کم سرعت و حرکت کننده در ارتفاع پایین، خصوصا بالگردهای مجهز به سطوح مقاوم زرهی است که ممکن است این توانمندی را از سلف خود، توفان به ارث برده باشد. نحوه هدایت این موشک به جای فرمان به خط دید و انتقال دستورات از طریق سیم متصل به انتهای موشک در توفان از نوع هدایت لیزری برگزیده شده است.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، از زمان جنگ ویتنام و به بعد، بالگردهای حمل و نقل و تهاجمی از عناصر جدا نشدنی در صحنه نبردها هستند و در نتیجه نیروی مقابل نیز باید برای انهدام آنها راه حلی در آستین داشته باشد.

برای مقابله با بالگردها قدیمی ترین سامانه ها، سلاح های توپخانه ای بودند که همواره تأثیر داشتند اما در محدوده برد خود. با افزایش برد تسلیحات بالگردها و استفاده از موشک های ضد زره، تسلیحات توپخانه ای کم اثر شده و به جای آن موشک های سطح به هوای کوتاه برد وارد عرصه شدند که از انواع دوش پرتاب تا نمونه های بزرگتر علیه بالگردها در فضای رزم وارد خدمت شدند.

در این گزارش به معرفی تسلیحاتی که قابلیت مقابله با بالگردها را دارند، پرداخته و مطالب ارائه شده بر اساس اطلاعات اندک منتشر شده است.

پیش از این به انواع سامانه های توپخانه ای کشور در سلسله گزارش های مشرق از توان پدافند هوایی ایران که در انتهای مطلب حاضر لینک آنها ارائه می شود، پرداخته ایم که در اینجا تنها به گستردگی این سلاح ها از کالیبر 12.7 میلیمتر و برد کمتر از 1500 متر تا کالیبر 100 میلیمتر و برد بیش از 10 کیلومتر اشاره می کنیم.

در زمینه سامانه های موشکی نیز انواع سامانه های دوش پرتاب سهند، میثاق 1و 2(در قالب پرتابگرهای انفرادی و نمونه دوتایی رو خودرو) هم اکنون عملیاتی بوده و در کنار موشک های راپییر، اف-ام-80 و تور ام-1سلاح های مهلکی برای انهدام بالگردها هستند. اما همیشه نیاز به شلیک چنین موشک هایی بخصوص دو نمونه آخر نیست و می توان با استفاده از تسلیحات ارزانتر به توانایی مطمئنی برای درگیری با بالگردهای دشمن رسید.
پرتابگر دوتایی موشک های دوش پرتاب

در کنار کاربرد گسترده دوش پرتاب ها علیه بالگردها که توانایی آنها در جنگ های اخیر به خوبی اثبات شده است. دو نمونه سلاح که به طور ویژه برای مقابله با بالگردها ساخته شده اند تاکنون معرفی شده هر چند که جزئیاتی چندانی از آنها منتشر نگردیده است. این سلاح ها سامانه 8 لوله ای رعد که در رزمایش پیامبر اعظم-2 معرفی شد و موشک ضد بالگرد قائم هستند.

سامانه رعد که فقط پرتابگر آن نمایش داده شده از دو مجموعه پرتابگر چهار لوله ای تشکیل شده که ظاهر به صورت کششی حمل می شود. این سامانه در زمان معرفی خود برد مفید مقابله با بالگردهای دشمن را به دو برابر افزایش داد و قابلیت شلیک همزمان چهار موشک به سمت بالگرد را دارد(البته منظور خروج چهار موشک با هم از پرتابگر نیست).

ظاهر پرتابگر رعد، بسیار شبیه به راکت اندازهای موجود در کشور بوده و از اینرو احتمالاتی همچون استفاده از نمونه بهسازی شده با قابلیت هدایت از راکت های موجود در مورد سلاح مورد استفاده در آن مطرح شده.
شلیک موشک از سامانه رعد
 
با این حساب و با توجه به سخنان فرماندهان نیروهای مسلح در مورد کارایی این سلاح مبنی بر بوجود آمدن توانمندی درگیری با بالگردهای دشمن (بخصوص بالگرد آپاچی و کبری با موشک هلفایر و راکت های هایدرا70) خارج از برد راکت و موشک های آنها و اینکه این سلاح برد درگیری را به دو برابر توانایی سلاح های موجود پیش از خود افزایش داده به طور منطقی برد این سامانه بیش از 8 تا 10 کیلومتر یعنی بیش از برد مؤثر موشک های دشمن قابل تخمین زدن است.

هر چند که گزارش ها نشان می دهد در جنگ های اخیر بالگردهای دشمن اغلب در بردهای کمتر از 6 کیلومتر به پشتیبانی از واحدهای زمینی خودی مشغول بوده اند و فواصل دورتر را به هواپیماهای پشتیبانی نزدیک زمینی نظیر A-10 سپرده اند.

هر چند از وضعیت عملیاتی این سلاح اطلاعی در دست نیست اما توانایی درگیری همزمان با چند هدف، سرعت قابل توجه شلیک و سرعت بالای خود موشک و قابلیت خوب نقل و انتقال توانایی هایی است که به افزایش قابل توجه قدرت دفاع هوایی نزدیک برای نیروهای زمینی می انجامد.

موشک قائم

موشک ضد بالگرد قائم دیگر سلاح ویژه ضد بالگرد است. این سلاح آنطور که از ظاهر آن برمی آید بر اساس موشک های ضد زره توفان که خود برگرفته از موشک های ضد تانک تاو هستند طراحی و ساخته شده است. موشک های تاو که سابقه حضور آنها در ایران به پیش از انقلاب باز می گردد نتایج عملکردی درخشانی در 8 سال جنگ تحمیلی با احتمال اصابت به هدف بالغ بر 95 درصدی خود و شلیک از پرتابگرهای زمینی و بالگردهای کبری هوانیروز ارتش برجای گذاشتند و از اینرو متخصصان کشور در همان سال های جنگ برای ساخت آن دست به کار شدند.
شلیک موشک توفان/تاو
 
وقایع جالبی توسط موشک تاو در درگیری با بالگردهای فرانسوی غزال(گازل) و هایند روسی(شوروی سابق) که در اختیار عراق بود ثبت شده است که شامل انهدام حداقل چهار فروند از آنها بوده و حتی در یک مورد سروان امیریان از افسران نیروی زمینی ارتش با پرتابگر تاو با شلیک از روی سطح موفق به انهدام یک بالگرد عراقی که حامل تعداد زیادی از افسران زبده دشمن بوده شده است.

به گزارش مشرق، شاید چنین وقایعی مبنایی برای استفاده از نمونه ایرانی این موشک برای توسعه یک سلاح ضد بالگرد شده باشد اما یکسان بودن بخش های زیادی از این سلاح و پرتابگر آن با نمونه های ضد زره قبلی قطعاً به کاهش چشمگیر زمان و هزینه در فرایندهای طراحی، ساخت، آزمایش و تولید انبوه و بکارگیری منجر شده است. به این ترتیب هر چند تفاوت هایی در پرتابگر های توفان و قائم دیده می شود اما احتمالاً پرتابگرهای زمینی و هوایی فعلی با تغییرات اندکی که مربوط به سامانه مسافت یابی، هدفگیری و هدایت می شود برای موشک جدید قابل استفاده هستند.
پرتابگرهای جدید

قائم به عنوان یک موشک نیمه سنگین دارای توانایی انهدام اهداف کم سرعت و حرکت کننده در ارتفاع پایین، خصوصاً بالگردهای مجهز به سطوح مقاوم زرهی است که ممکن است این توانمندی را از سلف خود، توفان به ارث برده باشد. نحوه هدایت این موشک به جای فرمان به خط دید و انتقال دستورات از طریق سیم متصل به انتهای موشک در توفان از نوع هدایت لیزری برگزیده شده است که در بین روش هایی که محدودیت برد و مانور موشک هدایت سیمی را از میان برمی دارند، روش مقاوم تری نسبت به اختلالات ایجاد شده از سوی دشمن است ضمن اینکه دقت بسیار بالایی نیز در اصابت به هدف دارد.
نمونه پایه موشک توفان
 
موشک قائم

البته استفاده از موشک های ضد زره برای مأموریت ضد بالگرد امر عجیبی نبوده و نمونه های خارجی آن نیز در تانک هایی نظیر تی-72 استفاده می شود. در ایران نیز موشک تندر با برد 4000 متر که از لوله کالیبر 125 میلیمتری تانک تی-72 شلیک می گردد قابلیت استفاده بر ضد اهداف پروازی کم سرعت و ارتفاع پایین را دارد اما قائم در مقایسه با آن از توانایی عملیاتی بالاتری با توجه به گستردگی استفاده از موشک های تاو و توفان در ادوات زمینی و هوایی ایران برخوردار است.
شلیک موشک قائم

با توجه به شباهت و نزدیکی ابعاد و شکل فیزیکی موشک های قائم و توفان می توان گفت طول این موشک با توجه به داشتن دو خروجی مشابه خروجی های پیشرانه اصلی در نزدیکی سر موشک باید کمی بیشتر از توفان(نمونه پایه) بوده و در حدود 120 سانتیمتر، وزن آن بالغ بر 18 تا 20 کیلوگرم و قطر آن 150 میلیمتر باشد.
موشک قائم

بیشینه برد توفان به 3850 متر می رسد که در مورد قائم با توجه به حذف سامانه های قدیمی، برداشته شدن محدودیت طول سیم ارسال فرامین و احتمالاً تقویت پیشران، بردی بیش از این مقدار تخمین زده می شود. البته در صورت شلیک از بالگرد در حال حرکت این برد بیشتر نیز می شود و باید توجه داشت تولید انبوه این موشک خود نشان دهنده کارایی مناسب این موشک از نظر برد در مقابل تجهیزات دشمن است در غیر این صورت اساساً ساخت این سلاح منطقی نبوده و بی فایده می شود، بنابراین قائم از نظر برد هم باید قابلیت مطلوبی داشته باشد.

برای مقایسه موشک قائم با موشک های دوش پرتاب باید گفت این موشک ها با توجه به سرعت حدود 510 تا 680 متر بر ثانیه ای(1.5 تا 2 ماخ) خود توانایی بالاتر از حد نیاز برای انهدام اهداف کم سرعت و توانایی کمتر از حد مورد نیاز برای انهدام بالگردهای مجهز به زره دارند از اینرو برای رفع نیاز به سلاحی بینابین، موشکی مانند قائم که با توجه به مقایسه با توفان بایستی سرعتی بالاتر از 310 متر بر ثانیه داشته باشد مناسب است.

با توجه به اهمیت بالگردها به خصوص انواع تهاجمی در تقویت توان نیروی بکارگیرنده و تضعیف نیروی مقابل بکارگیری چنین سلاح هایی با قابلیت ویژه ضدبالگرد موجب افزایش توانمندی دفاعی نیروهای زمینی کشور حتی در صورت پشتیبانی کمتر از سوی واحدهای هوایی می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • سید امیر ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  5 2
  این موشک ساخت فرزندان این ملت است. جوانان عزیز نشان دادند که با هوش سرشار خود . در ساخت ابزار دفاعی چیزی از دشمن کم ندارند
 • محمد روزبهاني ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  2 1
  بسم الله الرحمن الرحيم با عرض سلام خدمت همكاران محترم سايت مشرق بدون مقدمه بايد عرض كنيم كه: با توجه به ترورهاي صورت گرفته بر ضد نظام اسلامي، براي جلوگيري از پيشرفت هاي عظيم و سريع جمهوري اسلامي و همچنين تهديدهاي كم سابقه و صريح سران استكبار بالاخص صهيونيست هاي خبيث، بر آن شديم يك حركت مردمي و خودجوش را در پاسخ به اين تهديدها اجرا كنيم. با توجه به تهديد نظام اسلامي به ايجاد حوادث غير مترقبه در سال 2012 و هماهنگ شدن سرويس هاي اطلاعاتي استكبار و ديكتاتورهاي منطقه براي اين منظور، همكاري شما در اين حركت هم مي تواند روح انقلابي مردم را زنده كند و هم ان شاءالله در حد خودش، اثرات بازدارندگي داشته باشد. اگر به جمع بندي رسيديد كه اين كار حداقل از لحاظ جنگ رواني مفيد فايده است، ان شاءالله در آخرين اخبارتان، آن را پوشش خبري دهيد. يا علي مدد محمد روزبهاني
 • ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  1 1
  باسپاس مقاله خوبی بود
 • abolfazl ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  1 1
  یاحسین.دمشون گرم دوباره زدن تو پر آمریکا
 • مهدی ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  1 0
  خدا خیرت بده مشرق از اطلاع رسانی قدرت ایران ، کم کم داره ازت خوشم میاد قبلا کمی از تیترهات شاکی بودم ولی کم کم داریم با هم دوست میشیم .
 • ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  1 1
  البته قایم فک کنم ترجمه ی اسم روسی این موشک هستش. شاید هم چینی یا کره ی شمالی
 • سيد ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  سلام با اين توان و تكنيك به فرمايش امام راحل كه فرمود آمريكا هيچ غلطي نمي تواند بكند روز به روز نزديكتر مي شوم........ الهم عجل لوليك الفرج..................
 • ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  دست مریزاد به همه افتخار افرینان این کشور
 • مهدی ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  با سلام و دورود به ارواح پاک طیبه شهدا و رهبر کبیر انقلاب اسلامی . ساخت و تولید این نوع موشک ها بسیار خوب و قابل تحسین میباشد لکن به تولید انبوه رساندن آن به نظر من واجب تر می باشد.در صورت بروز جنگ احتمالی میان ایران وآمریکا ده صد وهزار موشک ناکافی بوده وشاید روزانه احتیاج به پرتاپ ده هزار موشک در انواع مختلف باشبم و به فرض در صورت ادامه جنگ به مدت یک ماه آیا ما این تعداد موشک را در زاغه های خود داریم ؟ لطفاً جواب خود را به صورت مستند بنویسید
 • رنگي كمان ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  سلام .بابا جون ما سخت افزار پيشرفت كرديم اما در نرم افزار خيلي خيلي به عقب رفتيم فرهنگ را به باد داديم
 • ANK ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  مگه مي خوايم كل دنيا رو موشك بارون كنيم !!! مگه نوار غزه چند تا موشك داشت كه با اسراييل جنگيد و همه موشكاش كه نه ولي بيشترش مي خوابيد تو زمين دشمن حالا در ابعاد وسيع تر ما و آمريكا ! لوله شون مي كنيم مگه چند تا پايگاه دارن تو خاورميانه ! اصلا اسراييل رو ميزنيم مگه وسعت اسراييل چقدره كه تو هر متر مربعش 10 تا موشك بياد پايين كم باشه ؟؟؟
 • ANK ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  از مشرق تعجب مي كنم چنين لينكي رو بدون اينكه از صحتش خبر داشته باشه ميذاره اينجا تا اسم و اسامي سربازان جان فداي ما بيوفته دست يك سايت كه گردانندگانش نا مشخص هستند !!!! و جان مردم مارو به خطر بندازه !!‌خداييش چه كاريه ؟؟
 • امین ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  این همه موشک داریم خوب به یه جایی حمله کنیم دیگه بابا حوصلمون سررفت. واسه شروع عربستان خوبه؟ ما تشنه شهادتیم
 • حمید ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  دوست عزیز و دلسوز- جنگ با آمریکا یعنی جنگ با تمام دنیا، بر تمام دنیا با بی نهایت موشک هم نمی توان پیروز شد، رمز پیروزی شیعه حسین در همه جا و بر همه کس و با هر شرایطی موشک نیست، شهادته. باید زاغه های دلامونو کربلایی نگهداریم تا به موقع یک دنیارو بسوزونه.
 • قدرت ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 1
  دمت گرم مشرق اجرت با خدا این ... بی همه چیز باید بیاد از شما یاد بگیره که اینقدر منافقانه خبر پراکنی میکنه و بخاطر فیلم سیاسی و ضد ایرانی اصغر فرهادی اینقدر پاچه خواری میکنه من نمیدونم چی بهش میدن که اینقدر رذیلانه مینوسه
 • حامد ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 1
  مگه آمریکایی ها چند تا بالگرد دارند که روزانه نیاز به پرتاب 10000 موشک باشد؟؟؟؟!!!!؟؟؟؟
 • ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  امضاء فرمانده نیروی دریایی آمریکا
 • سهیل ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  1 0
  اخه امریکا با بالگرد حمله میکنه ! موشک های قاره پیماشو میخواهید چه کنید .... تو جنگ امریکا ایران و اسرائیل به نظر من موشک های سنگین و قاره پیما حرف اول و اخر و میزنند و از همه مهمتر سامانه های ضد موشکی که متاسفانه ما نداریم ...
 • peyman ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  با عرض سلام و خسته نباشید دوباره خدمت برادران زحمتکش و دلیر این خاک پر گهر : ما در هر کجای این سرزمین پهناور که باشیم می توانیم با اراده راسخ خود دست به افتخاراتی بزنیم و دشمنانمان را که چشم به ذره ذره خاک ایرانمان دوخته اند و نمی توانند موفقیت های جوانانمان را ببینند, باید در نطفه حبس کرد تا نتوانند دست از پا خطا کنند و قادر به فتنه انگیزی درون جامعه ی ما از طریق سرویس های اطلاعاتی استکبار و دیکتاتور منطقه ای نباشند. ایران اسلامی , ایرانی مردمی است و با دست در دست هم نهادن می توانند به نقطه اوج قدرت خود برسند, و از همه آنهایی که در رأس سازندگی و پیشبرد اهداف ایران اسلامی تلاش می کنند بخصوص وزارت دفاع که امنیت را برای این مرز و بوم به ارمغان آورده تشکر می کنم و در پایان صلوات می فرستم به روح پر فتوح بنیانگذار ملت ایران حضرت امام خمینی (ره) و همچنین شهدای هشت سال دفاع مقدس که با خون خود ایران اسلامی را به ایرانی آباد تبدیل کردند و ما باید با تفکرات سازنده و نخبگان نابقه خود در پیشرفت کشور بکوشیم تا بتوانیم ذره ای از رشادتهای آن سفرکردگان را ارج بنهیم. پاینده باد رهبر
 • مهران ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  موشكهايي شبيه اين موشك كه تا رسيدن به هدف وابسته به عملكرد تيرانداز هستند تيرانداز را در موقعيت خطر قرار مي دهند اميدوارم كمي هوشمند تر ساخته شوند و وارد كلاس بزن و فراموش كن شوند.البته با همين شرايط و كمي روحيه شهادت طلبي به اندازه كافي براي دشمن كابوس ايجاد مي كنند.
 • ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  بینیم بابا! آخه این کشورا اصلا همچین سلاحی تو ارتششون ندارن که بخوان تکنولوژی اونو کپی کنن. تاو از قبل انتقلاب تو ارتش ما بوده و تکنولوژی اش رو همه حفظن. بی سواد
 • ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  قائم و نه قایم هنوز نمی دونی این موشک کپی تاو آمریکایی است؟!!!! خیلی متخصصی!!!!!!!!
 • ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  1 0
  هرچه دست و پا بزنید نه الان بلکه هیچ زمان حریف قدرت آمریکا نمی شوید
 • ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  نصر من الله و فتح قریب
 • فرزاد ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  شما احتمالا اول ابتدایی رو هم تموم نکردی پس بهتره از یه دانشجوی باخبر مثلا یه مهندس برق (چاکریم!)بپرسی که تو کشور ما به به چه پیشرفتهایی رسیده شده و چطور جوانان ما دارن روز و شب تلاش میکنند.
 • سید ابراهیم ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  مرگ بر امریکا - مرگ بر منافقین صدام . دورود بر مشرق نیوز
 • یوسف ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  برای تمام کسانی که برای حفظ نظام و نام ایران اسلامی در برابر دشمنان داخل وخارج تلاش می کنند آرزوی سلامتی وپیروزی دارم .
 • ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۶
  0 0
  میخواید آدرس و عکس زاغه ها رو هم بذاریم؟ این مطالب همه جای دنیا حفاظت شده اند. نکنه شما از سرویسهای خارجی هستید؟
 • سعید ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۳۰
  0 0
  ببخشید یه سوال .. آمریکا خر کیه ؟
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۸
  0 0
  اون موقع دیگه شهید حساب نمی شی
 • ر-غ ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۰
  0 0
  باسلام و خسته نباشيد خدمت تمامي خدمتگزاران صديق ايران اسلامي اصولا" فرهنگ غني ايران و ايراني مخالف هرگونه جنگ و يا جگ افروزي است ولي باز هم بايد هوشيار بود و به سفارش دين مبين اسلام همواره آماده مقابله با تهديدات باشيم مجددا" به تمامي فرزندان اين آب و خاك خسته نباشيد عرض ميكم
 • رضا ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۱
  0 0
  آقایون بیسوادی که فکر میکنند این تکنولوژی از قبل از انقلاب هم تو ایران بوده این را بخونن:آخه آقایون دانشمند اون زمان آمریکا هم از این جور چیزا نداشت.پش ایران چطور میتونست از این جور چیزا بخره یا درست کنه؟لطفا قبل از نوشتن کمی فکر کنید.
 • lمهران ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۹
  0 0
  دمت گرم مشرق نیوز
 • سجاد ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۹
  0 0
  باسلام خدمت دوستان عزیز--من تمام نظرات دوستان رو خوندم--نظر من اینه--ما تا زمانی که از رهبر اطاعت کنیم پیروزیم-مگه ما هشت سال نجنگیدیم؟اون زمان ما ازکمترین امکانات برخوردار نبودیم--ولی رهبری داشتیم که شجاع بود وتواوج جنگ می گفت ما تکلیف خودمون رو انجام می دیم نتیجه با خداست-الان هم رهبری داریم که دلسوز این ملته-سلاح مهمه-اما مهمتر از اون شجاعته-چیزی که توخون ایرانیاست
 • امیر ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۸
  0 0
  ببین اقای ناشناس اصلان خوبه امریکا موشک قاره پیما بندازه!!!اسرائیل دمه دسته ایران هست اونو صاف میکنیم با تمام پایگاه های امریکا تو ایران /ایران رو دسته کم میگیرید
 • علی ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۲
  0 0
  وقتی این مطالب را می خوانم احساس غرور می کنم
 • علی ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۲
  0 0
  وقتی این مطالب را می خوانم احساس غرور می کنم
 • سرباز امام زمان ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۶
  0 0
  ایول بازم آمریکا به غلط کردن افتاد بعد میگن ایران متخصص نداره پس این همه موشک رو کی ساخته؟؟؟
 • فدائیان رهبر ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۴
  0 0
  با سلام خدمت دوستان عزیز.. بدانید هر وقت مجاهدین وعشاق دولت وحامل لواء امیرالمومنین نفس میکشند یک ذره آسیبی به این دولت نمیرسه وحاظریم ما وخانوادهامون فدای دولت علی ابن ابی طالب باشیم ..هروقت دیدید وشنیدید زیر خاک شدیم ان وقت شما حرکت کنید ..ما مجاهدین عراق بدستور الامام الخامنی اماده ایم در لحظه ومحتاج دعای شما هستیم.. برادر شما از عراق
 • ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۴/۳۰
  0 0
  عالیه ! ولی حتماً باید برد قائم را افزایش دهیم !
 • mohammad ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  مرسی خوب بود.
 • تکنسین موشک جداو 3 ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۶/۳۱
  0 1
  مرگ بر صدام . کاش رهبر معظم اتقلاب دستور حمله به عربستان سعودی را صادر میکرد . با نابودی دولت عربستان و آل سعود . آرامش به خاور میانه باز می گردد رفاه و وضعیت اقتصادی مردم نیز دکرگون و مناسب میشود. اتشالا بهانید چنین روزی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس