افشانی: فقط ۶ نفر از قوم بنده در شهرداری مسئولیت گرفتند

شهردار سابق تهران ضمن تاکید بر اینکه حکم بنده در زمان حضورم در شهرداری تهران به فاصله چند ساعت توسط وزیر کشور صادر شد گفت: در مدت حضورم در شهرداری تهران ۲۷ انتصاب انجام دادم که از این تعداد تنها ۶ نفر از قوم بنده بودند.

به گزارش مشرق، سید محمدعلی افشانی شهردار سابق تهران در جریان یکصدوسومین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: خدا را شاکرم که پس از 6 ماه مسئولیت در مدیریت شهری تهران که به عهده بنده گذاشته شد با رعایت حقوق مردم فعالیت خود را انجام دادم و اینکه تلاش کردم در این دوره مسئولیت جز رضای خداوند و حق مردم چیز دیگری را در نظر نگیرم. امروز توفیق پیدا کردم که این مسئولیت را واگذار کنم و انسان باید شاکر باشد هر آنچه را که دارد و یا ندارد و برخی از اوقات تقدیر بر این می‌شود که مسئولیت را واگذار کنیم و بنده شاکرم آنچه که خداوند برایم رقم زده است.

شهردار سابق تهران ادامه داد: از اعضای شورای شهر تهران که از ابتدا تا به امروز از بنده حمایت کردند قدردانی می‌کنم و در این مدت شاهد همراهی، همدلی و هماهنگی آنها بوده‌ایم و گام‌های موثری در شهر برداشته‌ایم ضمن اینکه در اینجا جا دارد از وزیر کشور که حکم بنده را به فاصله چند ساعت صادر کرد تقدیر کنم.

بیشتر بخوانید:

لیست انتصابات افشانی منتشر شد +جدول

افشانی گفت: در ادامه باید از هیئت دولت، شخص رئیس جمهور و پیش از همه از مقام معظم رهبری و دفتر ایشان که پس از صدور حکم بنده به عنوان شهردار تهران از بنده دعوت کردند تا در جلسه‌ای با حضور ایشان شرکت کنم قدردانی کنم که در آن جلسه به مسائل مختلف به ویژه آسیب‌های اجتماعی اشاره شد.

شهردار سابق تهران گفت: بنده از همان روز اول و پس از سوگندنامه‌ای که قرائت کردم با خدای خود عهد کردم که منافع مردمی را بر منافع خود و حزبی و سیاسی ترجیح دهم. خدا را شاکرم که بر اصول خود پایبند بودم.

وی گفت: در آن مقطع که من به عنوان شهردار تهران در پایتخت پذیرفتم اولین قدمی که برداشتم ایجاد آرامش در شهرداری بود و در این مسیر شورای شهر تهران همکاری خوبی را با شهرداری تهران داشت و توانستیم گام‌های موثری را در این بخش برداریم. اگر چه این پیام در عمل بود اما هزینه‌های سنگینی را در بر داشت.گام دوم استفاده حداکثری از منافع بود و ما به سمت سالم‌سازی و شفاف‌سازی سیستم گام برداشتیم و به عنوان مهمترین اولویت تاکید کردیم که تمام قراردادهای بالای 250 میلیون تومان باید بر روی سامانه شفاف‌سازی بارگذاری شود.

شهردار سابق تهران گفت: پیگیری لایحه درآمد پایدار در مجلس و دولت یکی دیگر از مواردی بود که در این مدت توسط مدیریت شهری پیگیری شد و در صورت یکه این لایحه به ثمر برسد گام‌های اساسی در راستای تامین درآمد پایدار شهرداری تهران برداشته خواهد شد.

وی گفت: برگزاری جلسات با نهادهایی که با شهرداری تهران ارتباط داشتند کارهای دیگری بوده که در این دوره انجام شد که از جمله این نهادها می‌توان به سپاه پاسداران اشاره کرد که این جلسات به دور از کارهای تبلیغاتی و در واقع از همان هفته‌های اول کاری انجام شد و بنده جلساتی را با فرمانده سپاه پاسداران و رئیس ستاد نیروهای مسلح برگزار کردم و در ادامه قرار شد نمایندگانی از طرف‌های مقابل مشخص و جلساتی را ادامه دهند. در ادامه بیش از 20 جلسه توسط نمایندگان و دستگاه‌های مختلف برگزار شد و گزارشات کاملی نیز از آخرین وضعیت طلب‌های شهرداری تهران از این نهادها تهیه شد و اگر حواشی و حوادث یک ماه گذشته نبود پیش‌بینی می‌شد که این صورتجلسه نهایی و به امضا برسد اما در هر صورت میزان طلب‌ها مشخص و کار نهایی شده است.

افشانی ادامه داد: نکته بعدی که در این مدت انجام شد پرداخت طلب‌های پیمانکارانی که زیر 100 میلیون تومان طلب داشتند بود به طوریکه 4500 نفر از این افراد توانستند در این شرایط اقتصادی طی 6 ماه گذشته طلب زیر 100 میلیون تومانی طلب خود را دریافت کنند و این افراد از افرادی بودند که روزهای یکشنبه و سه‌شنبه مقابل شورا تجمع می‌کردند. براساس آمار در مهر ماه 149 میلیارد تومان طلب وصول و به حساب شهرداری واریز شده است.

شهردار سابق تهران در ادامه به اقدامات انجام شده در حوزه محیط زیست و حمل و نقل در پایتخت اشاره کرد و گفت: حمل و نقل عمومی یکی از برنامه‌های ما در این زمان بود که در این زمان 6 کیلومتر از خط مترو و 5 ایستگاه افتتاح شد و برنامه‌ریزی کرده بودیم که تا پایان سال اقدامات موثرتری در حوزه حمل و نقل انجام دهیم. طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا سال آینده قرار بود 50 کیلومتر خط جدید مترو و 21 ایستگاه به بهره‌برداری برسد. گام بعدی در حوزه محیط زیست و کاهش آلودگی هوا راه‌اندازی و توسعه دوچرخه‌های اشتراکی بود که 5 هزار دستگاه از این دوچرخه‌ها آماده شده و در واقع بخشی از آنها در منطقه دو رونمایی کردیم. برگزاری مناقصه خرید 630 واگن از دیگر اقداماتی بود که در مدت 6 ماه انجام شد. و در واقع با تلاش‌های صورت گرفته 21 واگن وارد شهرداری تهران شد.

شهردار سابق تهران خرید و ورود 21 نردبان 30 الی 64 متری را در حوزه سازمان آتش‌نشانی را یکی دیگر از اقدامات انجام شده در این دوره عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تمام ساختمان‌های بالای 20 طبقه‌ای که دچار حادثه شوند کاملا تحت کنترل قرار خواهند گرفت. گام بعدی در این مدت در حوزه محیط زیست را می‌توان به راه‌اندازی کارخانه تولید نخاله به مصالح اشاره کرد که در این مدت در این حوزه دو قرارداد قابل توجه نیز به امضا رسیده است. ضمن اینکه در این مدت 13 میدان تره‌بار جدید افتتاح شد و یک بازارچه عرضه آبزی نیز به بهره‌برداری رسید.

افشانی افتتاح ادامه اتوبان صیاد، راه‌اندازی تونل‌های زیرگذر آرش، بهره‌برداری از تقاطع غیرهمسطح امام علی، دور برگردان امام رضا و احداث چندین کانال آب‌های سطحی را از دیگر برنامه‌های شهرداری تهران در این مدت دانست و گفت: 14 پروژه نیز در منطقه 2 در این مدت به بهره‌برداری رسید.

وی اقدامات نرم‌افزاری، هوشمندسازی، راه‌اندازی ماشین‌های سیار در خصوص پمپ‌بنزین را از دیگر برنامه‌های شهرداری تهران در 6 ماهه گذشته عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین اقدامات در این مدت صدور پروانه به صورت هوشمندسازی بود و قرار بر این بود تا هفته دولت تا سال آینده تمام فرآیند صدور پروانه هوشمند شوند.

شهردار سابق تهران گفت: نوسازی بافت فرسوده یکی دیگر از اقداماتی بود که در این مدت مورد توجه قرار گرفت و در واقع در این حوزه 9 هزار واحد پروانه‌شان صادر شده که عملیاتشان نیز آغاز شده است. ضمن اینکه علاوه بر این موارد حفظ باغات یکی دیگر از مواردی بود که در حوزه محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است. در این مدت هر نوع تغییر کاربری باغات ممنوع شد و در واقع ما توانستیم در طی 6 ماهه گذشته 4 باغ را خریداری و به عنوان پارک محلات مورد استفاده قرار دهیم.

افشاتی کمربند شمال تهران را یکی دیگر از برنامه‌های شهرداری تهران در این دوره مطرح کرد و گفت: این کمربند چسبیده به تمام خانه‌های شمال تهران است الا خانه‌هایی که ممنوعیتی برای آنها وجود داشت ضمن اینکه درختان 3 تا 5 سال خریداری و برنامه‌ریزی شده بود که تا پایان آذرماه این درختان کاشته شود

وی به اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: تکمیل و تجهیز مرکز فوریت‌های اجتماعی، راه‌اندازی مرکز همایش‌های آیینی، حیات شبانه، شب‌های فرهنگی و ... از دیگر برنامه‌هایی بود که در حوزه فرهنگی و اجتماعی انجام شده است.

افشانی ادامه داد: صحبت اصلی من در این جلسه بر می‌گردد به دو الی 3 مسئله که خارج از شهرداری تهران بود و از جمله می‌توان به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان اشاره کرد و در واقع این قانون صحنه‌گردان‌هایی را در پی داشت. در حالیکه بنده بارها به اجرای صحیح قانون تاکید داشتم اما متاسفانه برخی‌ها درباره قانون منع‌بکارگیری بازنشستگان اعتقاد داشتند که ما قصد داریم که قانون را سوراخ کنیم اما باید بگویم هیچ کس نه در شورا و نه در شهرداری با این قانون مخالف نبود. البته ما نقدهایی در مورد این قانون داشتیم اما این قانون شامل شهرداری می‌شد اما شامل شخص شهردار نمی‌شد چرا که انتخاب شهردار بر اساس یک قانون مستقل است و این قانون بر می‌گردد حدود 111 سال پیش.

شهردار سابق تهران تصریح کرد: اگر ما این قانون را پیگیری کردیم مسئله شخصی نبود و متاسفانه در این مدت به گونه‌ای عمل شد که تلویزیون و رادیو به طور مداوم این موضوع را حول شهرداری تهران و شخص شهردار تهران مطرح می‌کردند.با توجه به شرایطی که فراهم شده بود ما پیگیری را درخصوص استفساریه مجلس انجام دادیم و چون در آن زمان اعلام شد که همه نمایندگان امضایی را در خصوص استثنا بودن این قانون درباره همه شهرداران نمی‌کند قاعدتا ما استفساریه‌ای را در خصوص شهرداری تهران آماده کردیم و 140 نفر از نمایندگان آن را امضا کردند اما آنقدر فشار قدرت و ثروت زیاد بود که این موضوع نیز از دستور کار خارج شد.

وی ادامه داد: بنده شهادت می‌دهم که قانون شهرداری‌ها یکی از قوانین مترقی است چرا که قدرت لازم را به نهادهای محلی می‌دهد و بنده اگر ایستادگی کردم در مقابل اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان افتخار می‌کنم چون از نهادهای مردمی دفاع کردم.متاسفم که در این مدت حتی یک نفر حقوقدان ندیدم که درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان و عدم مستثنی شدن شهرداران از این قانون مطلب یا حرفی را بزند اما برجسته‌ترین حقوقدانان نسبت به اجرای این قانون برای همه شهرداری‌ها دفاع کردند اما تاسف این بود زمانی که برجسته‌ترین حقوقدانان به کمیسیون اجتماعی مجلس رفتند حرمتشان نگه داشته نشد.

افشانی ادامه داد: از روزی که بنده با رای اعضای شورای شهر تهران به عنوان شهردار تهران انتخاب و توفیق خدمت و مسئولیت را در مجموعه شهری پیدا کردم توپخانه‌ای به صورت مداوم به دروغ و به شکل های مختلف مطالبی را مطرح می‌کرد و روزی می‌گفتند افشانی با سپاه ساخت و پاخت کرده است و مشکلش را با بیت حل کند و باید به همه دوستان بگویم من اگر مشکلی داشتم در اولین روز کاریم در شهرداری تهران به بیت دعوت نمی‌شدم. روز دیگری عنوان می‌شد که افشانی با لاریجانی برای 1400 ساخت و پاخت کرده و خوشبختانه این قانون هر چه داشت این موضوع را نشان داد و مشخص شد چه کسی با لاریجانی برای 1400 ساخت و پاخت کرده است.

شهردار سابق تهران در ادامه تصریح کرد: در مدت حضورم در مجموعه مدیریت شهری 27 انتصاب انجام داده‌ام که از این تعداد 6 نفر از قوم خاص هستند و از شما می‌خواهم که لیست این 27 نفر را انتشار دهید تا رسانه‌ها و مردم بدانند که تنها 6 نفر از قوم بنده در شهرداری تهران در این مدت منصوب شده‌اند.

وی گفت: در روزهای اخیر هجمه‌های شدیدی بابت یکی از انتصاب‌های بنده صورت گرفته است و آن انتصاب بر می‌گردد به سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران و باید به این موضوع اشاره کنم که بنده بارها اعلام کرده بودم که تا زمانی که در شهرداری تهران باشم طبق قانون به وظایف خود عمل می‌کنم. بر اساس قانون قرار بود که بنده تا 15 آذرماه در مجموعه شهرداری تهران باشم و آقای هاشمی و همچنین سازمان بازرسی کشور نیز بر این موضوع تاکید داشتند و بنده نیز با توجه به این بازه زمانی تلاش می‌کردم که کارهای مفیدی را در شهرداری انجام دهم و قرار بود جوانان جایگزین نیروهای قدیمی بشوند.

افشانی گفت: در بحث انتصاب سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران قرار بود حکم مسئولیت فرد جدید آقای حسین پیرانی (توسط شجاع‌پوریان معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران)‌ در روز پنجشنبه صادر شود اما وقتی دیدم که این حکم توسط وی صادر نشده و حتی بنده نتوانستم آقای شجاع‌پوریان را پیدا کنم در نهایت حکم وی را صادر کردم.

شهردار سابق تهران در ادامه با اشاره به تجارب و فعالیت‌های مختلف و همچنین تحصیلات پیرانی سرپرست سازمان ورزش شهرداری تهران بیان کرد: بگذاریم مردم کمافی‌سابق در صلح و آرامش زندگی کنند و به فکر انسجام ملی باشیم و به آن لطمه نزنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • دانشجو IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  15 3
  چقدر کم؟ میخواستید چند نفر باشند؟
 • احمد IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  14 2
  کمه؟ یه دفعه کل قومت رو میووردی شهردای!
 • قاسم IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  12 2
  6 نفر تو این مدت کم ...هه روتو برم اگه چند سال میموندی چکار میکردی.
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
   9 2
   برای 6 ماه 6 نفر .... برای 4 -5 سال چند نفر میشد ؟!
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  13 2
  در مدت حضورم در شهرداری تهران ۲۷ انتصاب انجام دادم که از این تعداد تنها ۶ نفر از قوم بنده بودند. آخخخخخخخخهههههههههههههه چقدر کم؟ صدا میزدی تمام تیرو طایفه ات میومدن شهرداری ............
 • GB ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  13 1
  یعنی فقط 6 تا از 27 مدیر انتصابی از فامیلاتون بودن تو از دختر مظلوم وزیر سابق آموزش و پرورش هم مظلومتر هستی
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  12 1
  ***پررو
 • شيراز IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  11 2
  به قول خودتون تو 6 ماه به 6 نفر از قوم خودتون در شهرداري پست داديد. يعني اگه 100 ماه شهردار بوديد به 100 نفر از قومتون پست مي داديد. كاري كه تو شيراز و خيلي جاها كرديد.
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  10 2
  آخی! دلم سوخت. فقط 6 نفر!
 • علی IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۳۰
  1 0
  تمام مسئله این نیست و اگر انتصاب ها را آنطور که در سوگند نامه آیه قران را اشتباه خوند ( به حای الی اهلها گفت الا اهلها ) انجام داده باشه که فاجعه است
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  0 1
  به نظر من هر کس که می اید نباید زیر مجموعه اش کم یازیاد یا تغییر کند وباید خودش را با همان افراد وفق دهد وکار کند در همه جا ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس