بهروز افخمی

کل عالم داستان‌هایی که هدایت به خاطر آن‌ها تحسین شده، می‌سازد عالم نفرت‌انگیز رقت‌انگیز ،آلوده و مهاجمی است.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - چیزهایی در مورد صادق هدایت هست که کم و بیش همه می‌دانند ولی در در مورد صادق هدایت بوسیله روشنفکران و کسانی که هوادارش هستند، سانسور شده است و به هیچ وجه به آن اشاره نمی‌شود در حالیکه در نقد ادبی و بررسی داستان‌هایش قاعدتا باید جایی داشته باشد و توجهی به آن بشود. این مسئله، تمایلات همنجس‌خواهانه یا همنجنسگرایانه یا هر چیزی است که در حال حاضر عنوان دگرباشی را برایش برگزیدند.

بیشتر بخوانید:

نظر رهبر انقلاب درباره «صادق هدایت»

سرشار: صادق هدایت فارسی بلد نبود

گرمارودی:خداوندا صادق‌هدایت را لعنت کن

نظر جالب میرشکاک درباره صادق هدایت

پیشنهاد خودکشی صادق هدایت به نیما و شهریار

افخمی در ادامه اشاره می‌کند: وقتی ما چنین مسئله‌ای را در مورد صادق هدایت بدانیم، نگاهمان به داستان‌ها کلا تغییر کند و متوجه خیلی چیزها شویم که اگر این ندانیم، معنایش را نمی‌فهمیم. مثلا چرا اینکه در داستان‌های هدایت زنان یا نفرت‌انگیز هستند یا رقت‌انگیزند ویا اثیری هستند یعنی موجوداتی خیالی هستند. مثل موجودی که فقط در خواب‌ها وجود دارد و در عالم واقعیت نمی‌تواند وجود داشته باشد. چرا در داستان‌های هدایت، زن نداریم به معنای یک کاراکتر واقعی با خصوصیات مختلف و با وجوهی که مجموعا می‌تواند یک آدم را واقعا نشان بدهد و بانثر خوب یک شخصیت داستانی درست کند که زنی باشد. چرا اینجوری نیست؟

کارگردان شوکران می‌افزاید: البته این کم و بیش به همه داستان قابل گسترش هست. این جنبه که گفتم یعنی جنبه همجنسخواهی منفعل که در صادق هدایت بوده نه تنها باعث نفرت از زن می‌شود و یا باعث نگاه رقت‌انگیز به زن می‌شود؛ یا تصوری از زنی که در خیال می‌تواند وجود داشته باشد و بی‌نقص و خیلی خیال‌انگیز است، ولی واقعا ما می‌دانیم که در عالم واقعی نیست. این انفعال فقط در مورد زنان باعث نشده ما شخصیت زن را در هیچکدام از داستان‌هایش نداشته باشیم. یا آن داستان‌هایی که مشهور است که به خاطرش تحسین می‌شود، نداشته باشیم. بلکه در مورد مردان و شخصیت‌هایی دیگر هم همینطور است. کل عالم داستان‌هایی که هدایت به خاطر آن‌ها تحسین شده، می‌سازد عالم نفرت‌انگیز رقت‌انگیز ،آلوده و مهاجمی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 10
 • حسین PL ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 29
  همجنس باز عبارت درسته .
 • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  34 6
  سند و مدرکش چیه که میگی هدایت همجنس گرا بوده ؟! همینجوری به نظرش رسیده و یک حدسی زده ؟!
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  40 5
  هر فکر خرابی به ذهنت میاد به زبون نیار الان ما هم میتونیم هزارتا انگ به شما بزنیم .. آیا این انصاف هست ؟
 • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  31 6
  مسخره ترین نوع تحلیل! صادق هدایت در 100 سال پیشِ یک کشور خاور میانه ای رشد کرده و بزرگ شده که ذاتا مرد سالار است! و ناتوان ترین و بی سواد ترین قشرش همین زن است ! زن باید چه نقشی در داستان های او داشته باشد؟؟؟
  • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   28 5
   پیشنهاد میکنم آبجی خانوم رو مطالعه کنید
  • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   26 11
   متاسفانه هدف افخمی تخریب هدایت هست و بعنوان یک فرد که خودشو روشن فکر میدونه بیسواد تشریف داره.
  • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
   2 13
   آخر آدم نابغه! مگر هدایت تنها نویسنده ایرانی بوده است؟ چرا سایر نویسندگان معاصر او حتی قبل تر از او چنین نگاه منفی به زن نداشته اند؟ دیگر سیاه تر از تهران مخوف مشفق کاظمی که نداریم. اما در آن هم زن فاحشه قهرمان داستان بکلی سیاه نیست و انسان برایش احساس ترحم می کند و از پستی مردان آن وقت بیزار می شود.
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  35 5
  بی سوادی آدم هایی که بدلیل روابط تریبون در اختیار دارن نتیجه اش همین میشه.
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  22 3
  منطقی نیست. اگر ضد زن ها را همجنسگرا بدونیم مخالفانشون را باید زنباره بدونیم
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
  4 16
  حق با افخمی است. صدها نویسنده معروف معاصر صادق هدایت بودند اما هیچ کدام نگاهشان به جنس زن اینهمه منفی و یک طرفه نبود و نیست.
 • مهران IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
  5 1
  پناه بر ستار العیوب از دست شما بی مرامها! لااقل خوبش را هم بگو.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس