کد خبر 911695
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
تهران هفت هزار ساله

کشف ۳ قطعه سفال در بازار صندوق سازان تهران باعث شد تا داستان قدیمی مسافر چشمه علی و شهری ری منتفی و ادعاهای تازه‌ای مطرح شود.

به گزارش مشرق، فروردین ماه سال ۹۳ بود که در راستای تخریب و نوسازی یک مغازه در بازار صندوق‌سازان تهران، باستان‌شناسان در حفاری‌های خود با سه تکه سفال در عمق‌های متفاوت مواجه شدند که این یافته‌ها در اختیار پژوهشکده مرمت و حفاظت قرار گرفت تا بررسی‌ مورد نظر روی آنها انجام شود.

بازار صندوقسازان تهران

۶ ماه پس از این اتفاق مهسا وهابی دانشجوی باستان‌شناسی که به صورت کاملاً اتفاقی متوجه حفاری‌های شرکت فاضلاب در خیابان مولوی تهران شده بود با تلاش‌های فراوان توانست مسئولان ذیربط را قانع کند تا حفاری‌هایی در این منطقه صورت گیرد که این حفاری‌ها منجر به کشف تعداد دیگری سفال در محل عملیات عمرانی شرکت آب و فاضلاب شد.

بیشتر بخوانید:

کشف دندان شیری یک کودک نئاندرتال در کرمانشاه+عکس

کشف اسکلت زن تدفین شده در هفت هزار سال پیش

در ادامه بررسی‌ها اسکلتی کشف شد که متعلق به یک زن تدفین‌ شده در هفت هزار سال پیش بود. پس از این کشف پژوهش‌های باستان‌شناسی به منظور شناخت ویژگی‌های انسان‌شناسی اثر انجام شد و اقدامات لازم برای چهره‌نگاری و مستندنگاری از تصویر اسکلت زن صورت گرفت.

اسکلت زن ۷ هزار ساله


در نهایت اسماعیل جلودار سرپرست هیأت کاوش خیابان مولوی در سال ۹۳ و یک باستان‌شناس دیگر به نام مصدق عنوان کردند که اسکلت کشف شده مربوط به فردی که ساکن تهران بوده نمی‌شود و این خانم با توجه به سفال‌هایی که به همراه داشته مسافر چشمه‌علی ری بوده است. 

ادعای جدید برای اثبات قدمت ۷ هزار ساله تهران

حرف و حدیث‌ها در مورد اسکلت پیدا شده و اینکه نشان می‌داد تهران قدمتی ۷ هزار ساله دارد ادامه داشت اما هیچ‌گاه به تأیید نرسید و هیچ حرفی هم از سفال‌های به دست آمده در بازار صندوق‌سازان تهران به میان نیامد تا اینکه چند روز پیش قدیر افروند باستان‌شناس و پژوهشگر با اعلام نتایج بررسی روی سفال‌هایی که از بازار صندوق‌سازان تهران کشف شده بود ادعا کرد که تاریخ تهران ۷ هزار ساله است. 

کاوش های انجام شده در عمق ۴۰۰ سانتی متری

وی در نشست خبری که با خبرنگاران، داشت، با ارائه گزارشی تحت عنوان «گمانه‌زنی باستان‌شناسی بازار صندوق‌سازان تهران پلاک ۳۶»، اظهار داشت: پیش از اینکه اسکلت زن هفت هزار ساله کشف شود سفال‌ها در بازار صندوق‌سازان تهران کشف شد اما من آن زمان دستم خالی بود و نمی‌توانستم اظهارنظری نسبت به تاریخ‌نگاری یافته‌های به دست آمده داشته باشم.کاش 

افروند تصریح کرد: در آن سال یک مالک در محدوده بازار تهران اجازه کاوش به باستان‌شناسان داد. البته آن زمان این کار راحت نبود و ما با یک هزینه ۳ تا ۴ میلیونی کار کاوش را شروع کردیم.

این باستان‌شناس ادامه داد: متأسفانه در آن دوره چند باستان‌شناس دیگر در نقاط مختلف تهران کاوش‌هایی را انجام دادند و با توجه به آثار کشف شده به دوره صفویه و قاجار بسنده کردند چرا که دیگر به خاک بکر رسیده بودند. در آن دوره هنوز نمی‌دانستیم که ممکن است تهران قدمت بیشتری داشته باشد.

باستان‌شناسان کار خود را به درستی انجام ندادند

وی گفت: یکی از قوانین باستان‌شناسی این است که وقتی به خاک بکر می‌رسید دیگر نیازی به کاوش نیست و بسیاری از باستان‌شناسان به همین اصل بسنده کردند و عنوان کردند که تهران شهر نوپایی است.

افروند با اشاره به کاوش مرحوم کام‌بخش‌فر در تپه قیطریه، گفت: هیچ کس نتوانست عمق ماجرا را تدوین و از آن کار دفاع کند متأسفانه در آنجا متروی قیطریه راه‌اندازی شد و کل سایت باستانی از بین رفت. 

این باستان‌شناس با بیان اینکه تمامی این اقدامات نشان می‌دهد که باستان‌شناسان کار خود را به درستی انجام نداده‌اند،‌ گفت: باستان‌شناسی هنوز نتوانسته مدیریت شهری را قانع و آنها را حساس کند که زندگی آنها کجاست. در واقع ما با خلأ معماری مواجه هستیم و اگر یک باستان‌شناس به صورت علمی کار خود را پیش ببرد قطعاً با ویرانی‌هایی همچون تپه قیطریه مواجه نخواهیم شد. 

وی با گلایه از جابجایی اسکلت کشف شده در منطقه مولوی، گفت: مسئولان می‌توانستند آنجا را یک سایت موزه کنند اما متأسفانه اسکلت را جابجا کردند در حالی که باید در نقطه کشف خود باقی می‌ماند. 

کشف سفال در اعماق ۳۸۰ و ۴۰۰ سانتی متری

افروند عنوان کرد: زمانی که این اسکلت کشف شد خبرهایی رسید که تهران قدمت ۷ هزار ساله دارد اما بعد از مدتی عنوان کردند که آن اسکلت مربوط به مسافر چشمه‌علی است، در حالی که باید تحلیل‌ها و اقدامات جامع‌تری در این زمینه صورت می‌گرفت. وقتی سنت تدفین رخ می‌دهد آن هم در شرایطی که در گذشته در محل استقرار افراد آنها را تدفین می‌کردند باید به نتیجه دیگری می‌رسیدند.

سفال های کشف شده در عمق ۳۸۰

وی گفت: در همان اوایل که حفاری‌ها را انجام دادیم به دیوار و کف برخورد کردیم و از لایه‌های سطحی خیلی زود گذشتیم، در عمق ۱۰۰ متری با تغییر رنگ خاک مواجه شدیم و تا ۱۷۲ سانتی‌متری همچنان اثری از مواد فرهنگی شاهد نبودیم اما در عمق ۳۸۰ سانتی‌متری و ۴۰۰ سانتی‌متری کف زمین به قطعات بزرگتری از سفال رسیدیم. 

این باستان‌شناس با بیان اینکه این موضوع ارتباط سطوح باستان‌شناسی را با سطح زمین‌شناختی تعیین می‌کند از کشف حدود ۱۱۱۴ قطعه سفال و اشیای دیگر همچون کاشی، شیشه و استخوان خبر داد. 

سفال کشف شده در عمق ۴۰۰ سانتی متری


وی گفت: اگر ما منطقه مولوی را جامعه دوره پیش از تاریخ بدانیم ماهیت آن مشخص است، ما به روستاهای دورافتاده پیش از تاریخ فکر می‌کنیم بنابراین ابعاد فیزیکی و پیش از تاریخی مشخص می‌کند که دوره سفال از ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد است. 

دیدگاه متخصصان و مشاوران ما در حوزه تهران باید تغییر کند

افروند تأکید کرد: دیدگاه متخصصان و مشاوران ما در حوزه تهران باید تغییر کند. البته من معتقدم که باستان‌شناسان هم نگاه خود را نسبت به دشت تهران تغییر دهند چرا که اگر نگاه‌ها تغییر می‌کرد می‌توانستیم از جامعه‌ای که در حدود ۳ تا ۶ متری زمین قرار دارد اطلاعات جامع‌تری به دست آوریم. 

وی گفت: چرا باستان‌شناسان متوجه نشدند که می‌شود با راهکارها و راهبردهای علمی باستان‌شناسی پیشینه دشت تهران را رقم زد؟ متأسفانه دانش باستان‌شناسی ما از این امر مهم غفلت کرده است. 

اگر باستان‌شناسان خیابان مولوی دیدگاه قدمت ۷ هزار ساله را برای تهران قبول کنند در این صورت سازمان میراث فرهنگی می‌تواند مدعی یک حرف و دیدگاه تازه شود. قطعاً اگر مدیریت شهری نسبت به این اتفاقات اطلاع داشت زیر شهر با تونل‌های عریض و طویل سوراخ نمی‌شد.

وی گفت: در سطح تهران رشته‌های قنات زیادی وجود دارد هنوز هم کسی از قدمت آنها خبر ندارد و این در حالی است که حفر قنات به دوره هخامنشی می‌رسد. 

افروند تأکید کرد: با تمام این شرایط من معتقدم که دیگر داستان مسافر چشمه‌علی و شهرری منتفی است و ما امروز مدعی طرح جدول گاه‌نگاری تاریخی هستیم.

این باستان شناس تأکید کرد: انجام هر گونه کاری نیازمند درخواست از سوی پژوهشکده باستان‌شناسی است و من تا امروز کار خود را انجام داده‌ام اما به تنهایی امکان درخواست مجدد برای ادامه کاوش در بازار صندوق‌سازان وجود ندارد و باید بتوانیم مدیریت شهری را قانع کنیم تا در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشیم

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  39 3
  این شورای شهر خودشون آثار باستانی اند احتیاجی به اسکلت نیست
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  6 36
  از زمان آدم تا نوح(ع) هزار سال، از زمان نوح تا ابراهيم(ع) هزار سال و از ابراهيم تا موسي(ع) هم هزار سال، جمعاً سه هزار سال گذشته است. ميان حضرت موسي و حضرت عيسي(ع) 1900 سال و ميان حضرت عيسي و پيامبر اكرم(ص) 569 سال فاصله است. با جمع اين دو روايت و احتساب اين كه اكنون 1440 قمري است و پيامبر در زمان هجرت از مكه به مدينه 52 سال داشته‏ اند.که مجموع این اعداد میشه 6961 سال.یعنی از زمان حضرت آدم تا الان 6961 سال میگذره اونوقت این تهرانی ها قدمت 7 هزار ساله دارن.غافل از اینکه تهران مجموع چند تا دهات بوده که شده تهراننن.زنه هم احتمالا داشته میرفته بازار تجریش خرید.خخخخ
  • IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
   33 3
   از زمان حضرت آدم تا الان ۶۹۶۱ سال می گذره ؟! یعنی با این فرمولی که این نظریه ات را اثبات کردی ، من به جرات می تونم بگم تو تیلیت ترین مغز را در بین تمام کاربران اینترنت داری !
  • IT ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
   15 1
   حدیث داریم از امام باقر ع که انسانهایی هم قبل از حضرت ادم روی زمین زندگی میکرده اند و حضرت ادم و ذریه ایشان، اخرین نسل بشر روی زمین تا بحال هستند. پس وجود حضرت ادم با کشف اثاری قدیمی تر از هبوط ایشان با یکدیگر منافات ندارند. کما اینکه تکثیر نسل بشر بعد از حضرت ادم، میتواند با وجود ساکنین قبلی زمین امکان پذیر شود
  • غلامحسین IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
   21 2
   یه چیزی تو روایات و بیشتر حرفهای یهودیا خوندی سریعا خودتو کارشناس تاریخ دونستی. جناب دیرینه شناس. از ظهور انسان نخستین تا الآن حدودا 4 و نیم میلیون سال میگذره. همه چیو با مخ خودت جواب نده
  • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
   13 1
   برو تیلیتتو بنوش بابا تو یکی
  • IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
   13 8
   انسان مدرن حداقل ۲۰۰ هزار سال قدمت دارد که اون هم یک میلیون سال پیش یک نیای مشترک با نئاندرتال ها داشته که اون هم از انسانهای میمون نما شکل گرفته و علم ژنتیک به راحتی می تواند اینها را ثابت کند ولی این عدد و رقمها که به داستان خلقت در تورات برمی گرده بیشتر افسانه هست تا واقعیات قابل اثبات
  • IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
   9 8
   احتمالا نظریه ی تکامل درسته
 • AU ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  5 13
  همچین نوشته ۴۰۰ سانتی متر که گویی ۴۰۰ متر کندند. حالا ۴ متر زمین حفر کردن که این همه سر و صدا نداره که.
  • حمزه IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
   12 2
   دوست عزیز ۴۰۰ سانت خودش میشه چهارمتر! که خودش کم نیست و تازه وقتی جالبتر میشه که بدونی این چهارمتر رو با کمچه و تیشه مخصوص انجام دادن،نه کلنگ!
 • US ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  10 5
  مردم عزیز. تعیزن سن اجسام بر اساس میزان کربن 14 یک داستان و توهم است. درصد خاصی ( یک تا یک و نیم اتم از هر 10،000،000،000،000 اتم کربن) از کربنهای طبیعی(کربن پایدار) ، کربن نشاندار 14 ناپایدار است که نیمه عمر معینی(حدود 5730 سال) دارد، ادعا بر این است که با پیدا کردن اجسام میزان کل کربن آنرا برآورد میکنند، بعد بر اساس میزان درصد طبیعی کربن 14 میگویند خوب پس باید در ابتدا این جسم فلاگ مقدار کربن 14 داشته بوده باشد، و بر اساس نیمه عمر مشخص کربن 14، و میزان فعلی کربن 14 باقیمانده در شیئ میگویند فلان قدر زمان لازم بوده تا کربن 14 از میزان اولیه به میزان فعلی تبدیل شده (مابقی تبدیل به نیتروژن 14 میشود) باشد، بنابراین عمر این شیئ فلان سال است. دقت بفرمایید که مثلا در سفال کشف شده ، این مقدار تنها میتواند عمر خاک سفال را تشخیص که ساخته بشر نیست دهد نه عمر خود سفال را که ساخته بشر است. ممکن است عمر خاک سفال مثلا 10 هزار سال بوده، ولی سفال در 50 سال پیش پیش ساخته شده، شما وقتی عمرسنجی میکنید از کربن 14 این سفال 50 ساله، همچنان قدمت 10 هزار ساله خاک را نشان میدهد. در مورد اسکلت هم، کربن از خاک مجاور میتواند در استخوانها نفوذ کرده باشد، مثل شرایطی که در فسیل سنگها وجود دارد و طی آن مثلا یک صدف تبدیل به سنگ شده، یعنی عناصر خاک با عناصر صدف جایگزین شده. این جایگزینی میتواند کامل یا تاقص باشد. هیچ روش علمی دقیقی برا تخمین سن اجسام بر اساس کربن 14 وجود ندارد، عمر دایناسورها تا کنون چند صد میلیون سال پایین و بالا شده که نشانگر تایید حرف بنده هست.
 • S IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  0 0
  بعضی مواقع نیاز نیست زیاد بحث رو پیچیده بکنیم اگر نگاهی به نقشه های تاریخی بکنیم، به سادگی جواب به دست میاد وقتی توی نقشه های تاریخی اسم طهران وجود ندارد یعنی چه؟ باشد که رستگار شوید...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس