کودکان فلسطینی

آویزان کردن کودکان به یک میله و شوک وارد کردن با جریان برق و تجاوزهای جنسی متعدد و تهدید به تجاوز به عنف از جمله شکنجه‌های دیگری است که در بازداشتگاه‌های صهیونیستی علیه کودکان رواج دارد.

سرویس جهان مشرق - در حال حاضر بالغ بر ۳۵۰ کودک فلسطینی زیر ۱۸ سال در زندان های رژیم صهیونیستی حضور دارند که ۸ نفر از آنها دختر هستند. این کودکان در معرض شدیدترین انواع شکنجه‌ها قرار می گیرند.  

بر اساس آمار و اطلاعات موجود اشغالگران صهیونیست از زمان آغاز انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ تا اواخر سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۱ هزار کودک فلسطینی را بازداشت کرده اند. سالانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی مورد محاکمه قرار می‌گیرند.  

کودکانی که به زندان‌های اسرائیل می‌افتند با شدید ترین انواع خشونت‌های جسمی و روحی مواجه هستند. از جمله شکنجه های آنها عبارت است از: 

 • کتک زدن و شکنجه شدید در زمان بازجویی
 • رها کردن سگ های پلیسی ضد کودکان
 • استفاده از کودکان به عنوان سپر انسانی
 • جلوگیری از ملاقات کودکان با خانواده و وکلا
 • قرار دادن کودکان در زندان های انفرادی.  

کودکان فلسطینی محبوس شده در بازداشتگاههای رژیم صهیونیستی بر خلاف مبانی و منشورهای حقوق بین الملل همواره در دادگاه‌های نظامی مورد محاکمه قرار می‌گیرند.  

رژیم صهیونیستی همچنین دستورات نظامی سختگیرانه و تبعیض آمیزی را اعمال کرده است که بر خلاف مقررات بین‌الملل و حقوق بشر است.

به عنوان مثال دستور نظامی شماره ۱۵۰۰، به نیروهای اشغالگر قدس اجازه می‌دهد هر فلسطینی را بدون در نظر گرفتن سن به مدت ۱۸ روز در بازداشت نگه دارد، بدون اینکه نیاز باشد او را به دادگاه ارجاع دهد یا مقدمات دیدار وی با وکلایش را فراهم کند.  

دستور نظامی شماره ۱۳۲ نیز بر خلاف منشورها و مصوبات بین‌الملل کودکان فلسطینی بالاتر از ۱۶ سال را فرد بزرگسال قلمداد کرده است. این در حالی است که این رقم در اغلب کشورهای جهان ۱۸ سال است.  

در متن قوانین قضایی رژیم صهیونیستی نیز قوانین سخت گیرانه‌ای ضد کودکان فلسطینی وجود دارد. از جمله این قوانین، قانون اعمال محکومیت ضد کودکانی است که سنگ پرتاب می‌کنند.  این قانون تصریح می‌کند که کودکانی که سنگ پرتاب می‌کنند،  احتمالا تا ده سال مجازات زندان خواهند داشت.  

قانون محاکمه کودکان زیر ۱۴ سال از دیگر قوانین موجود در این زمینه است که بر اساس آن دادگاه این رژیم به خود اجازه می دهد کودکان ۱۲ ساله را محاکمه کند،   اما گذراندن مدت محاکمه آنها با رسیدن آنها به سن ۱۴ سالگی آغاز می‌شود.  

رژیم صهیونیستی معمولا حکم‌های سنگین و غیر قابل باوری برای کودکان و نوجوانان فلسطینی صادر می‌کند، در یکی از این موارد یک کودک به حبس ابد محکوم شده بود، سه نفر نیز تاکنون به ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند. بسیاری از آنها نیز به یک تا سه سال زندان محکوم می‌شوند. بیشتر حکم‌ها همراه با غرامت مالی است که از ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ شیکل (۱۷۰۰ دلار) متفاوت است. این در حالی است که جریمه مالی کودکان از نظر قوانین بین‌المللی ممنوع است، اما رژیم صهیونیستی از این کودکان به عنوان یکی از منابع درآمد خود استفاده می‌کند.

بر اساس اظهارات کتبی و شفاهی ۱۶۱ کودک و نوجوان فلسطینی که در اختیار جنبش جهانی دفاع از کودکان است، در سال ۲۰۱۶، حدود ۶۲.۷ درصد از این کودکان پس از بازداشت با خشونت جسمی مواجه شده و بیش از ۵۲ درصد از آنان نیز با بدرفتاری، تهدید و ارعاب مواجه شده اند. همچنین مسوولان صهیونیستی بیش از ۸۳ درصد از این کودکان را از مشورت با وکیل مدافع پیش از بازجویی منع کرده و بیش از ۹۴ درصد از آنان نیز بدون حضور وکیل مدافع و یا یکی از اعضای خانواده‌شان، تحت بازجویی قرار گرفته‌اند که همگی این موارد نقض قوانین  و منشورهای بین‌المللی است.

بیشتر بخوانید:

اوضاع حقوقی اسرا در زندان‌های رژیم صهیونیستی/ از فحش و ناسزا به خانواده اسرا تا آزار و اذیت جسمی

شکنجه «شبح» چگونه است/ روایت زن باردار فلسطینی از زندان اسرائیل

بر اساس توافقنامه حقوق کودکان سازمان ملل که رژیم صهیونیستی نیز با آن موافقت کرده است، کودک نباید از آزادی محروم شود مگر آن که این اقدام به عنوان آخرین گزینه به کار گرفته شود و بازداشت کودکان نباید غیرقانونی و ظالمانه باشد و کودکان نباید تحت شکنجه قرار گرفته و یا مورد خشونت جسمی و ضرب و جرح قرار گیرند.

بازداشت در شب و هنگام خواب، ضرب و شتم شدید کودکان مقابل چشمان خانواده، تیراندازی به سمت آنان قبل از بازداشت و انتقال آنان به مراکز بازجویی به حالت دست و پا و چشم بسته، تحقیق و بازجویی از آنان بدون حضور خانواده یا وکیل، شکنجه روحی و جسمی کودکان و اعتراف گیری از آنها تحت شکنجه، بارزترین موارد اقدامات غیرقانونی  رژیم صهیونیستی در حق کودکان اسیر فلسطینی است.

همچنین آویزان کردن کودکان به یک میله که گاها به صورت بر عکس است و شوک وارد کردن با جریان برق و تجاوزهای جنسی متعدد و تهدید به تجاوز به عنف از جمله شکنجه‌های دیگری است که در بازداشتگاه های صهیونیستی علیه کودکان رواج دارد. بسیار اتفاق می‌افتاد که کودکان زیر شکنجه‌های سخت به گناه نکرده خود اعتراف می کنند، همچنین گاهی ورقه‌هایی را به کودکان می‌دهند که با زبان عبری نوشته شده و کودک در حالی که هیچ چیز از آن متوجه نمی‌شود، مجبور است زیر آن را امضا کند.

کودکان بازداشت شده ابتدا در مراکز تحقیقات نظامی و مراکز پلیس نگهداری می‌شوند. آنها بلافاصله بعد از ورود به این مراکز در زندان‌ها قرار می‌گیرند یا اینکه مستقیما به اتاق بازجویی برده می‌شوند. در جریان بازجویی‌ها هیچ نظارتی از سوی صلیب سرخ جهانی یا وکلای فلسطین صورت می‌گیرند و صهیونیست‌ها وحشیگری های زیادی را انجام می‌دهند.

بیشتر کودکان فلسطینی بعد از آزادی از زندان دچار بیماری‌های روانی می‌شوند، این موضوع آثار منفی در تحصیلات آن‌ها دارد و آنها را پرخاشگر بار می‌آورد، عوارض ناشی از ترس و ادرار بی‌اراده و میل به خشونت و بی‌خوابی و دیدن خواب‌های پریشان و افسردگی از جمله این علائم و بیماریها هستند.

جمعیت زنان برای فلسطین در گزارش خود اعلام می‌کند که میزان این علائم برای کودکان معمولا شدیدتر از بزرگسالان است، چرا که آنها تجربه کافی در زندگی ندارند و همچنین ابزارهای دفاعی کمتری نیز در بدن خود دارند و فشارهای بیشتری بر آنها تاثیر می‌گذارد. این گزارش شک و سردرد و افسردگی و عصبی بودن و سردرد را از جمله بیماری‌هایی دانست که کودکان بعد از آزادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

وسام حویل وکیل فلسطین از مرکز مداوا و آماده سازی قربانیان شکنجه می گوید که ۴۴ درصد از کودکان فلسطینی آزاد شده از زندان صهیونیست‌ها از بیماریهای روانی رنج می‌برند که ناشی از شوک بازداشت و شکنجه‌ها و سختی‌های داخل زندان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  50 9
  خداوند با ماست
 • RO ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  7 23
  خخخخخخخخخخخ
 • محمد IR ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  62 16
  زباله هایی بنام صهیونیست
 • IR ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  30 15
  چشم سران عرب روشن که با سراییلی ها جام می سر می کشند و با پول نفت خود چراغ زندگی این جنایتکاران را روشن نگه میدارند و به ظاهر مسلمان هم هستند
 • DE ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  13 8
  لامصب این تیترت رو درست کن بعضیا فقط تیترو میخونن وقت خبرخونی ندارن مثل خودم ،...
 • مهدي ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  33 14
  اللهم عجل لوليك الفرج
 • موریس IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  28 6
  5 نفر گنده یه بچه رو دستگیر کردند ولی چه اضطرابی تو چشاشون هست ..به اون دونفر لباس شخصی که فقط چشم هاشون پیداست دقت کنید ...اسرائیلی های بزدل .. نسل قدیم فلسطین که کوتاهی و غفلت کردند رفتند و نسل بیدار و مبارز دارند رشد میکنند.. دیر یا زود اسرائیل از بین خواهد رفت ... وعده خداست : و نرید ان نمن علی الذین الستضعفو فی الارض
  • ناشناس IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   2 8
   دلت با این چیزا خوش باشه فعلا که اسراییل در قویترین موقعیتش از زمان تاسیسش است و تا قبل از اینکه روسها اس 300 به سوریه بدهند هر روز به مواضع ما و سوریه حمله می کردند بدون اینکه ترسی از تلافی طرف مقابل داشته باشند.
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  29 17
  الا لعنة الله علی الظالمین رژیم کودک کش نحس نجس حرامزاده
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  30 10
  مرگ بر اسرائیل
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  19 9
  بهترین واژه برای صهیونیست=سگ یونیست
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   11 4
   حیف از سگ سگ همنوعشو می کشه؟ سگ بزرگ خود بینی دروغین داره؟ سگ این همه فساد و تجاوز می کنه؟ اینها شیطان در جلدشون رفته و به فرموده خدا در قرآن، به جای سخنان خدا، سخنان خاخام های دنیادوستشون در تلمود رو گوش میدن برای همینه خودشونو از همه برتر می بینن وگرنه از نظر خدا برتری به تقوا هست
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  11 6
  خدا لعنتشون کنه
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  15 6
  نامردهایی مانند صهیونزم
 • مجید IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  17 11
  انشالله مرگ صهیونیست نزدیک است
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  6 0
  سقوط اسراییل بینهایت نزدیک است
 • محمد مهدی IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  1 0
  با سلام. فلسطینی های کرانه باختری باید یک گروه تک تیر انداز تشکیل بدن و از راه دور سربازای اسرائیلی رو هنگام دستگیری فلسطینی ها بزنن و این گروه ها رو توسعه بدن. کار اسرائیل با این کار تموم میشه. میدونین دیگه جرات نمیکنن بهشون نزدیک بشن. یک بار برای همیشه باید تسلیح بشن. صهیونیست ها فقط زبان زور میفهمن نه منطق و اعتراضات مدنی. باید اونا رو کشت به بدترین شکل ممکنه. اونا از جونشون خیلی میترسن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس