بودجه

در نیمه اول سال ۱۳۹۷ وابستگی بودجه کل کشور به درآمدهای نفتی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد افزایش یافت و مصرف درآمدهای نفتی در بودجه به رکورد تاریخی رسید.

 سرویس اقتصاد مشرق - نسبت درآمد فروش نفت خام به مجموع پرداخت های هزینه ای و عمرانی دولت، شاخصی است که میزان وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفت را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید

آیا زنگنه با آمریکا در تحریم نفتی همکاری می‌کند؟

در نیمه اول امسال  مجموع پرداخت‌های هزینه‌ای و عمرانی دولت  ۱۵۷.۶ هزار میلیارد تومان بوده، در حالی که تحقق درآمدهای حاصل از فروش نفت خام در همین مدت ۵۱.۹ هزار میلیارد تومان محاسبه شده است.

بر این  اساس، شاخص فروش نفت خام به مجموع پرداخت های هزینه ای و عمرانی در نیمه اول امسال به ۳۲.۹ درصد رسیده است. این در حالی است که این نسبت در نیمه اول سال گذشته ۲۵.۶ درصد بود. بدین ترتیب در سال جاری وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی بیش از ۷ واحد درصد افزایش پیدا کرده است.

در نیمه اول امسال ۳۲.۹ درصد از مجموع پرداخت‌های هزینه‌ای و عمرانی دولت از محل درآمدهای نفتی تامین شده در حالی که این نسبت در نیمه اول سال گذشته ۲۵.۶ درصد بود. بدین ترتیب در سال جاری وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی بیش از ۷ واحد درصد افزایش پیدا کرده است.

افزایش وابستگی بودجه به نفت نسبت به سال ۱۳۹۵ تقریبا دو برابر بوده است. در نیمه اول سال  ۱۳۹۵ معادل ۱۶.۴ درصد از مجموع پرداخت‌های هزینه‌ای و عمرانی دولت از طریق درآمدهای نفتی تامین شده بود. در نیمه اول سال ۱۳۹۴ هم میزان وابستگی بودجه به نفت ۲۵ درصد بود.  

منابع حاصل از صادرات نفت خام در بودجه نیمه اول امسال، بالاترین رقم درآمدهای نفتی در سالیان اخیر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  3 1
  2231 در مورد برجام بود جالبه آمریکا از برجام خارج شده ولی قطعنامه آنرا قبول دارد این یعنی کلاه برداری بزرگ از مردم ایران
  • IR ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
   1 0
   برجام پیوست قطعنامه هست نه خود اون!!! این بند موشکی و منطقه ای مربوط به برجام نیست
 • نادر IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  5 0
  متاسفانه امریکایها بر اساس مکانیزم برجام و کاهش قیمت نفت دوباره همان بازی رو دارن با دولت امتیاز بده ایران بازی می کنن اگر دقت کنید قبول برجام توسط ایران دقیقا در سال 94 بوده یعنی زمانی که قیمت نفت به عدد بسیار پایین زیر 30 دلار رسیده بوده و ایران بیش از یک میلیون بشکه صادرات نمی کرده جالبه این خبری که دیروز نوبخت داد درباره کاهش درآمدهای کشور به یک سوم و کاهش صادرات نفت ایران از 2.5میلیون بشکه به 1 میلیون بشکه و کاهش 10 درصدی بودجه نظامی ایران برای سال آینده مثل بمب در رسانه های غربی ترکیده!!.....ادامه برجام به شکل فعلی برای ایران مضحک هست حداقل در زمان احمدی نژاد یک نگرانی داشتن از نزدیک شدن ایران به بمب اما الآن که به راحتی صادرات نفت ایران رو یک سوم کردن......
 • IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
  3 1
  جناب مشرق چه خبر از پیش بینی هاتون درباره نفت 80 دلاری و 100 دلاری
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
  0 0
  همین الان اگه ایارن بگه میخواد از برجام خارج بشه قیمت نفت میشه 100 دلار

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس