کد خبر 910743
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۳
حاج بابایی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت حدودا ۲ برابر سال ۹۶ اقدام به انتشار اوراق کرده که این امر موجب بدهکارتر شدن دولت است.

به گزارش مشرق، حمیدرضا حاجی بابایی در تشریح گزارش عملکرد منابع و مصارف عمومی بودجه کشور در ۷ ماهه اول سال ۱۳۹۷ که از سوی سازمان برنامه و بودجه به مجلس ارائه شد را تشریح کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: منابع عمومی بودجه در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱.۸۰۶.۶۸۹ میلیارد ریال است که این رقم معادل ۸۰ درصد مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در این دوره و ۱۳۰ درصد عملکرد بودجه سال ۱۳۹۶ در دوره مشابه است. بنابراین هر چند عملکرد منابع عمومی بودجه در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷، ۲۰ درصد کمتر از پیش‌بینی قانون بودجه بوده ولی نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۰ درصد رشد داشته است.

بیشتر بخوانید:

درآمد مالیاتی ۱۶ درصد رشد کرد +جدول

۶۰ درصد درآمد های مالیاتی ۷ ماهه اول سال ۹۷ محقق شد/میزان تحقق درامدهای مالیاتی بالاتر از سال ۹۶

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص این منابع تأمین بودجه سال ۹۷ گفت: درآمدها شامل مالیات، حقوق گمرکی و سایر درآمدها بوده که در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۷۵۵.۵۰۹ میلیارد ریال تحقق یافته که این رقم معادل ۶۰ درصد مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در این دوره و ۱۰۳ درصد عملکرد بودجه سال ۱۳۹۶ در دوره مشابه است.

تحقق ۱۱۶ درصد درآمد های نفتی ۷ ماهه اول سال ۹۷

وی در خصوص تحقق درآمدهای نفتی گفت: واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای شامل فروش نفت و سایر دارایی‌های سرمایه‌ای در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۷۲۹.۵۴۱ میلیارد ریال تحقق یافته است که این رقم معادل ۱۱۶ درصد مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در این دوره می‌باشد.

دولت ۲ برابر سال ۹۶ خود را قرض دار کرد

حاجی بابایی در خصوص واگذاری دارایی‌های مالی در ۷ ماهه سال ۹۷ گفت: واگذاری دارایی‌های مالی شامل انواع اوراق مالی اسلامی و سایر دارایی‌های مالی است که در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۲۱.۶۴۰ میلیارد ریال تحقق یافته که این رقم ۸۸ درصد مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در این دوره و ۱۷۹ درصد عملکرد بودجه سال ۱۳۹۶ در دوره مشابه است، دولت حدوداً ۲ برابر سال ۹۶ اقدام به انتشار اوراق کرده که این امر موجب بدهکارتر شدن دولت است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: در ۷ ماهه اول سال ۱۳۹۷ علاوه بر مبلغ ۱.۸۰۶.۶۸۹ میلیارد ریال منابع عمومی بودجه که تحقق یافته، مبلغ ۱۷۶.۶۷۵ میلیارد ریال نیز به شرح ذیل در اختیار خزانه برای پرداخت قرار گرفته است.

۱ـ مبلغ ۱۰۸.۰۷۵ میلیارد ریال از محل تنخواه‌گردان خزانه

۲ـ مبلغ ۶۸.۵۰۰ میلیارد ریال از محل اسناد خزانه اسلامی بند «ز» تبصره ۵ با سررسید کمتر از یکسال

۱۲۸ درصد منابع بودجه ۷ ماه سال ۹۷ محقق شده است/رشد ۲۸ درصدی منابع بودجه نسبت به مشابه سال ۹۶

وی تصریح کرد: بنابراین کل منابع در اختیار خزانه که در ۷ ماهه نخست سال ۱۳۹۷ به مصرف رسیده بالغ بر ۱.۹۸۳.۲۶۴ میلیارد ریال است که نسبت به کل منابع مصوب در این دوره به میزان ۸۸ درصد و نسبت به کل عملکرد منابع در دوره مشابه سال ۱۳۹۶، به میزان ۱۲۸ درصد بوده است. بنابراین کل منابع بودجه سال ۱۳۹۷ در ۷ ماهه اول به میزان ۱۲ درصد کمتر از مصوب بوده و ۲۸ درصد نسبت به دوره مشابه در سال قبل رشد داشته است.

حمیدرضا حاجی بابایی در خصوص عملکرد مصارف بودجه ۹۷ در ۷ ماهه اول گفت: عملکرد مصارف عمومی بودجه در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱.۹۸۳.۲۶۴ میلیارد ریال است که این رقم ۸۸ درصد مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در این دوره و ۱۲۸ درصد عملکرد مصارف سال ۱۳۹۶ در دوره مشابه است. بنابراین هر چند مصارف در نیمه اول سال ۱۳۹۷ به میزان ۱۲ درصد کمتر از مصوب ۷ ماهه قانون بودجه است ولی نسبت به سال گذشته در دوره مشابه ۲۸ درصد بیشتر است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: پرداختی اعتبارات هزینه‌ای در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱.۵۵۳.۵۹۹ میلیارد ریال است که این رقم ۹۱ درصد مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در این دوره و ۱۲۱ درصد عملکرد آن در دوره مشابه سال ۱۳۹۶ است.

رشد ۲ برابری بودجه طرح های عمرانی در ۷ ماهه سال ۹۷

حاجی بابایی اظهار داشت: پرداختی اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای شامل اعتبارات مربوط به طرح‌های عمرانی در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۰۴.۵۲۳ میلیارد ریال است که این رقم ۸۴ درصد مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ در این دوره و ۲۲۰ درصد عملکرد آن در دوره مشابه سال ۱۳۹۶ است.

وی اظهار داشت: پرداختی اعتبارات تملک دارایی‌های مالی شامل بازپرداخت اصل اوراق مالی اسلامی، تعهدات بین‌المللی و سایر اقلام در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۰۶.۷۸۰ میلیارد ریال است که این رقم ۶۰ درصد مصوب این دوره و ۸۵ درصد عملکرد مشابه سال ۱۳۹۶ می‌باشد.

دولت ۸ برابر سال ۹۶ بابت جبران حوادث غیرمترقبه اعتبارات اختصاص داد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۷ علاوه بر پرداخت اعتبارات مرتبط با مصارف عمومی، مبلغ ۱۸.۳۶۲ میلیارد ریال برای جبران خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه نیز پرداخت شده که این مبلغ در دوره مشابه سال ۱۳۹۶ معادل ۲.۲۵۵ میلیارد ریال بوده است. بنابراین مبلغ پرداختی بابت جبران حوادث غیرمترقبه در ۷ ماهه نخست سال جاری حدود ۸ برابر رقم پرداختی در دوره مشابه سال ۱۳۹۶ است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس