شیماء التمیمی

نماینده ائتلاف «سائرون» عراق تأکید کرد که باید به دور از هر گونه تعارف سیاسی عوامل جنایت کشتار ۱۷۰۰ عراقی در جریان کشتار «اسپایکر» هر چه زودتر مشخص شوند.

به گزارش مشرق، «شیماء التمیمی» نماینده پارلمان عراق امروز دوشنبه در صحن پارلمان این کشور اظهاراتی را درباره جنایت «اسپایکر» مطرح کرد.

پایگاه خبری «بغداد الیوم» به نقل از التمیمی گزارش داد که باید پرونده کشتار سپایکر مجددا به جریان افتد و «به دور از تعارفهای سیاسی، عاملان آن مشخص شود».

بیشتر بخوانید:

عبدالمهدی: از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا تبعیت نمی‌کنیم

وی که نماینده ائتلاف «سائرون» عراق است، با تأکید بر اینکه هر گونه تأخیر در این پرونده را نمی‌پذیرند، گفت: «درخواست می‌شود که جلسه ویژه‌ای برای بررسی پرونده سپایکر در داخل پارلمان برگزار شود تا مسببان جنایتی فاش شود که قربانیان آن بیش از ۱۷۰۰ عراقی بودند».

تروریست‌های داعش در تاریخ ۱۲ژوئن ۲۰۱۴ به پایگاه نظامی اسپایکر در استان صلاح الدین یورش بردند و بیش از ۲۰۰۰ هزار دانشجو را ربودند و حداقل ۱۷۰۰ دانشجوی نظامی عراقی را قتل عام کردند.

عناصر داعش ابتدا دانشجویان شیعه را شناسایی و جدا کردند و سپس همه را در چندین دسته در چند مکان به چندین طریق کشتند و در گور جمعی دفن کردند و شماری را نیز به رود دجله انداختند.

در مارس ۲۰۱۵ و پس از آزادی تکریت، دهها گور جمعی که اجساد کشته شدگان اسپایکر در آن دفن شده بود، کشف شد.

گفته می‌شود داعش با خیانت برخی عناصر که گفته می‌شود به حزب بعث نزدیک بودند، این جنایت را مرتکب شده است.

وزارت دادگستری عراق نیز اول شهریور سال ۱۳۹۵ با حضور برخی از خانواده‌های قربانیان، مراسم اعدام با چوبه دار عاملان جنایت اسپایکر را به اجرا گذاشت.

این حادثه، یکی از هولناک‌ترین جنایات داعش در عراق بود که خانواده‌های زیادی را یکباره داغدار کرد و عمق وحشیگری تکفیری‌های تروریست را نشان داد.

اسپایکر برای عراقی‌ها نماد عملیات کشتار جمعی است که داعش مرتکب شده است. دولت عراق تلاش دارد تا جامعه جهانی این جنایت را به عنوان یک کشتار دسته‌جمعی به حساب آورد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس