خودکشی

اگر قرار است جنگ‌ها در این دو منطقه متوقف شود اما به جای آن خودکشی افزایش یابد، از هم‌اکنون باید در مورد مسیر توسعه به هوش بود.

سرویس جهان مشرق- از هر ۱۰۰ هزار مرد، ۴.۹ نفر در ایران خودکشی می‌کنند و ۲۲.۷ نفر در بلژیک. این تفاوت آماریِ خیره‌کننده و نزدیک به ۵ برابر را پیش از هر چیز باید به عنوان یک واقعیت تلخ برای کشورهای پیشرفته بپذیریم و سپس به این فکر کنیم که آیا قرار است در مسیر توسعه کشور، خودکشی افزایش یابد؟

سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر در جهان خودکشی می‌کنند. افسردگی بر اثر مسائل شخصی یا اجتماعی، روان‌پریشی در نتیجه صدمات روحی، از دست دادن کنترل عقل بر اثر مصرف مواد یا الکل، ‌ بی‌معناشدن زندگی و ناامیدی از آن از مهمترین عوامل خودکشی است. برخی نیز به روش‌های خطرناک متوسل می‌شوند تا با صدمه‌زدن به خود، اطرافیان یا دیگران را نسبت به یک مسأله شخصی یا اجتماعی هشیار کنند، اما برخلاف انتظار آنها اقدامشان به مرگ منجر می‌شود.

تخمین زده می‌شود تا ۲۰ برابرِ افرادی که با خودکشی مرده‌اند، افراد دیگری بوده‌اند که اقدام به خودکشی کرده‌اند اما موفق نشده‌اند. از آن سو هر فردی که خودکشی می‌کند، ‌ اطرافیانش را با صدمات روحیِ مشابه مواجه می‌سازد که شاید تا سال‌ها گریبانگیر آنها باشد. همچنین عمده کسانی که از خودکشی نجات یافته‌اند، گفته‌اند نمی‌خواستند بمیرند بلکه دیگر تمایلی به زندگی نداشته‌اند. بنابر این نرخ خودکشی تنها یک آمار ساده نیست و می‌تواند نشانگر شرایط فکری و روانیِ گروه‌ بزرگی در یک جامعه باشد.

در این گزارش مروری بر آمار سازمان بهداشت جهانی از وضعیت نرخ خودکشی در سال ۲۰۱۶ میلادی خواهیم داشت:

هر دایره نشان‌دهنده آمار یک کشور است. میانگین جهان با یک خط‌چین بزرگ و میانگین هر منطقه با نقطه‌چین‌ها نمایش داده شده است.
از نظر میانگین، اروپا در بدترین وضعیت قرار دارد و پس از آن جنوب شرق آسیا، اقیانوسیه و شرق آسیا، آمریکا، آفریقا و نهایتاً خاورمیانه قرار دارد.

خودکشی در خاورمیانه و جنوب شرق آسیا

خاورمیانه کمترین میزان خودکشی در میان مناطق مختلف جهان را دارد. این هم در مورد آمار جداگانه زنان و مردان و هم در آمار مجموع، صادق است. میانگین منطقه، ۳.۹ نفر در ۱۰۰ هزار است. یمن بدترین اوضاع را با نرخ ۹.۸ دارد و پس از آن سودان، جیبوتی، قطر، بحرین، لیبی و افغانستان قرار دارد.

ایران، عراق و مصر با نرخ حدود ۴، روی میانگین قرار دارد و پس از آن اردن (۳.۷)، عمان (۳.۵)، عربستان سعودی (۳.۴)، لبنان (۳.۲) و کویت به ترتیب اوضاع بهتری دارند. امارات متحده عربی با ۲.۷، سوریه با ۲.۴ و کویت با ۲.۲ بهترین آمار را در این زمینه دارند که البته ممکن است در مورد دومی به عدم جمع‌آوری آمار کامل بر اثر شرایط جنگی مرتبط باشد.

از آن سو جنوب شرق آسیا بیشترین خودکشی را در میان مناطق جهان پس از اروپا به خود اختصاص داده است. میانگین این منطقه ۱۳.۲ نفر در ۱۰۰ هزار است؛ هند با ۱۶.۳ بدترین شرایط را دارد و پس از آن سریلانکا و تایلند قرار دارند. اما در پایینِ میانگین منطقه به بوتان (۱۱.۴)، کره شمالی (۱۰.۶)، نپال (۹.۶)، میانمار (۸.۱)، مالزی (۶.۲)، بنگلادش (۶.۱)، و اندونزی (۳.۷) می‌رسیم و بهترین آمار را مالدیو با ۲.۷ نفر در ۱۰۰ هزار به خود اختصاص می‌دهد.

خودکشی در آفریقا

در این قاره کشور لسوتو با نرخ خودکشی ۲۸.۹، کوته‌دلاویر با ۲۳، کامرون با ۱۹.۵، چاد با ۱۵.۵ و بروندی با ۱۵ وضع بدی دارند اما میانگین کل این قاره ۷.۴ است که پس از خاورمیانه بهترین میانگین در میان مناطق جهان است. پس از کشورهای یادشده، آفریقای جنوبی با ۱۲.۸، بوتسوانا با ۱۱.۵، اتیوپی با ۱۱.۴، گینه با ۱۰.۵، گامبیا با ۱۰، کنگو و آنگولا و مالی با نرخ حدود ۹، غنا با ۸.۷ و جیبوتی با ۸.۵ قرار دارند و بهترین وضعیت نیز به الجزایر با نرخ ۳.۳ در هر ۱۰۰ هزار نفر اختصاص دارد.

در میان کشورهای فقیر، خودکشی در سن جوانی و در رتبه دوم، در دوره میانسالی اوج می‌گیرد اما در کشورهای ثروتمند، تعداد خودکشی در گروه‌های سنی مختلف تقریباً برابر است.

خودکشی در اروپا و آمریکا شمالی

در مجموع این قاره، روسیه و کشورهای هم مرزش اوضاع بدی دارند و پس از آنها تقریباً به ترتیب، اروپای شمالی، اروپای غربی و اروپای شرقی و حوزه بالتیک قرار دارند که نرخ خودکشی در آنها پایین تر است.

روسیه (۲۶.۵) و لیتوانی (۲۵.۷) با اختلاف از بقیه کشورهای اروپایی در این مصیبت پیش هستند و پس از آن قزاقستان (۲۲.۸)، بلاروس (۲۱.۴)، اوکراین (۱۸.۵) و لتونی (۱۷.۲) قرار دارند.

بلژیک با نرخ خودکشی ۱۵.۷ در هر ۱۰۰ هزار نفر، بالای میانگین اروپا یعنی ۱۵.۴ است و پس از آن به فنلاند (۱۳.۸)، هلند (۱۲.۶)، نروژ (۱۲.۲)، فرانسه (۱۲.۱)، سوئد (۱۱.۷)، کرواسی (۱۱.۵)، سوییس (۱۱.۳) و نروژ (۱۰.۱) برمی‌خوریم که تازه اینجا میانگین جهانی است.

هلند (۹.۶)، دانمارک (۹.۲)، آلمان (۹.۱)، پرتغال (۸.۶)، رومانی (۸)، بریتانیا (۷.۶) و پس از آنها ترکیه (۷.۲)، گرجستان (۶.۷)، بوسنی و هرزگوین (۶.۴)، اسپانیا (۶.۱)، ارمنستان (۵.۷)، ایتالیا (۵.۵)، قبرس (۴.۵) و یونان (۳.۸) در ردیف‌های بعدی حضور دارند.  

ایالات متحده آمریکا نیز نرخی پایین‌تر از ۱۳.۷ کسب نکرده است اما کانادا با ۱۰.۴ و مکزیک با نرخ ۵.۲ وضع بهتری دارند.

جمع‌بندی

تقسیم‌بندی‌های یادشده مربوط به سازمان بهداشت جهانی بود که نشان می‌دهد در مجموع، خاورمیانه شرایط بهتری نسبت به آفریقا و آسیای جنوب شرقی دارد و این دو هم شرایط بهتری نسبت به اروپا. بیهوده نیست که ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا اخیراً وزیر بهداشت روانی و مقابله با خودکشی منصوب کرده است، زیرا این واقعیت را پذیرفته که شرایط فکری و اجتماعی در کشورهای توسعه‌یافته اروپایی نتوانسته معضل خودکشی را رفع کند. آیا ما نیز این واقعیت را در مورد ضرورت نقد مسیر توسعه غربی پذیرفته‌ایم یا حکایت کاسه داغتر از آش را به نمایش می‌گذاریم؟

منابع

https://data.oecd.org/healthstat/suicide-rates.htm

http://apps.who.int/gho/data/view.main.MHSUICIDEASDRv?lang=en

http://www.who.int/gho/mental_health/suicide_rates_crude/en

https://www.psycologytoday.com/intl/blog/happiness-in-world/201004/the-six-reasons-people-attempt-suicide

http://www.salamatnews.com/news/253690

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • US ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  33 11
  ما خوبیم مشرق یکم این اصلاح طلب های دزد بکوبون جا این کارا
 • حسین PL ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  چند چیز من به چشم خودم دیدم که ناثیر وحشتناک داره روی زندگی اروپاییها ، خودکشی که جای خود داره ،آمار سرطان نسبت عجیبی داره با مصرف گوشت خوک و الکل و به نظر من نگهداری سگ در خانه. بسیاری افراد در آلمان و لهستان دیدم که سگ در خونه دارند و بعد از چند سال دچار سرطان شدند. تا الان هزار ویروس و باکتری خطرناک سگ شناخته شده و معلوم نیست چه تعداد بالایی باقی مانده که هنوز شناخته نشده. گوشت خوک و الکل را هم ببینید نسبتش را ، دانمارک و فرانسه بالاترین مصرف این دو قلم را دارند و در سایت های رسمی انستیتوهای مربوط به سرطان همین دو کشور مقام اول و دوم را دارند.
 • US ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  16 10
  یک سوال : مگه در کشورهای افریقایی امارهای قابل اعتمدا در زمینه های اجتماعی وجود دارد ؟
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  63 40
  آمارهای قابل توجهی است خصوصا برای غرب پرستان
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  58 26
  توجه غرب پرستان
  • DE ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   0 0
   غرب نه عزیزم اروپا و آمریکا مستکبر . لهستان و چک و آلبانی هم در غرب است اما ..... گرسنه
  • DE ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   0 0
   صدر ورزدن هستسی مشرقخرن
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  دروغگوها فقط در کوچه ما روزی 10 نفر خودکشی میکنند
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   11 7
   کوچتون ؟ میشه سال 3650 نفر خودکشی .. خوبی؟؟؟
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   10 3
   کوچتون کجاست بلا ؟؟
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   0 0
   ناقلا تو کوچه پس کوچه ها چه کار می کنی
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
   0 0
   ناقلا تو کوچه پس کوچه ها چه کار می کنی
  • IR ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
   0 0
   توام خودکشی کن قول میدیم ثبتت کنیم
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  0 0
  خجالت بکشین. از اقتصاد و قدرت و درایت رهبران اروپا و حتی خاورمیانه اطراف هم بگین. بعدشم آمار خودتون رو بگین
 • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  0 0
  مهم اقتصاده
 • DE ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  0 0
  چخوفسکی میگه مرگ برادر ترسه
 • DE ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۵
  0 0
  چقدر برام جالبه که ملت مسلمان از کشورهای آزاد و آباد و اسلامیشون که نرخ خودکشی 3 و 4 داره میرن و به کشورهایی که نرخ خودکشیشون بالای 100درصده مهراجرت میکنن. توصیه میکنم به مسلمانان جهان که به جای انگلستان یا سوئد به سودان مهاجرت کنین چون کشور سالمتریه از فنلاند. در ضمن و به استناد به این گزارش چه کشور پاک و سالمیه این عربستان، بر خلاف تبلیغهایی که مشرق و صداسیما میکنن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس