روزنامه

یک جریان سیاسی خاص همواره با هراس‌افکنی و دروغ‌پراکنی به دنبال گروگان‌گیری اقتصاد ایران و سپس زمینه چینی برای تحمیل برجام‌های بعدی است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** برجام، ایران را از حمله نظامی نجات داد!

روزنامه آرمان در سرمقاله شماره امروز به قلم «فریدون مجلسی» نوشت:

«ایران باید در مقابل تحریم‌های آمریکا حساب شده عمل کند، زیرا ممکن است شاهد تصمیمات خشن‌تری از سوی طرف مقابل باشیم. اکنون مشکل ایالات متحده این است که تحریم‌های گذشته، تحریم‌های بین‌المللی بود که به موجب ۶ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد...علیه ایران به اجرا درآمد. یک قدم بالاتر از آن تحریم‌ها مداخله نظامی توسط سازمان ملل بود که خوشبختانه کار به آنجا نکشید و نهایتاً به مذاکرات برجام منتهی شد و خطر حمله نظامی رفع شد».

دولتمردان و رسانه‌های اصلاح طلب به دفعات اعلام کرده بودند که با امضا و اجرای برجام تمامی تحریم‌های ضد ایرانی لغو خواهد شد و نه تعلیق.

تبلیغات گسترده دولت و رسانه‌های اصلاح طلب درخصوص نتایج «فتح الفتوح برجام»! باعث شد تا عده‌ای از مردم در تابستان ۹۴ در خیابانها به جشن و پایکوبی پرداخته و در یک دست اسکناس یک دلاری و در دست دیگر اسکناس ۵۰۰ و ۱۰۰۰ تومانی را بگیرند با این امید که با برجام به دلار ۱۰۰۰ تومانی خواهیم رسید.

مقامات دولتی اعلام کردند که با برجام مشکل رکود، گرانی و بیکاری رفع خواهد شد و سرمایه خارجی به کشور سرازیر شده و برای عموم مردم گشایش اقتصادی حاصل خواهد شد.

اما با برجام، دلار ۳۳۰۰ تومانی تا مرز ۱۹ هزارتومان نیز افزایش پیدا کرد. افزایش ۷۲ درصدی قیمت مسکن، افزایش سرسام آور قیمت خودرو و سکه و موبایل و لوازم خانگی و...همگی از نتایج برجام در معیشت مردم بود.

با این حساب، رسانه‌های اصلاح طلب و برخی دولتمردان به دستاوردسازی و اعلام دستاوردهای موهوم روی آوردند. دورشدن سایه جنگ به واسطه برجام نیز از جمله این دستاوردهای دروغین است.

آنچه که ایران را از حمله نظامی نجات داد، قدرت دفاعی و اقتدار ملی و ایثار مدافعان حرم و غیرت حافظان امینت کشور بوده است.

** ناصری: باید با آل سعود یک رابطه سالم برقرار کنیم

«عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه همدلی در پاسخ به این سؤال که «روابط ما در سطح منطقه و حل مشکلات با سعودی‌ها تا چه اندازه می‌تواند مفید باشد؟» گفت:

«اصل کلان حاکمیت باید این باشد که مانند دوران اصلاحات روابطی سالم با این کشور برقرار شود و با توجه به تضعیف جایگاه «بن‌سلمان» که دیدگاهی ضد ایرانی دارد بهترین فرصت فراهم شده تا این روابط ترمیم شود».

عزت در دیپلماسی و احترام به پاسپورت ایرانی هیچ ارزشی برای طیف اصلاح طلب ندارد.

با کدام منطق می‌توان با آل سعود که تنها در ۲ مورد، فاجعه منا و کشتار زنان و کودکان بی گناه یمنی را در کارنامه سیاه خود دارد، رابطه سالم برقرار کرد؟!

آیا با پدرخوانده داعش و دیگر گروهک‌های تروریستی می‌توان رابطه سالم برقرار کرد؟!

** توهم اصلاح‌طلبان درباره شکاف بین اروپا و آمریکا

روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشت:

«تحریم‌های جدید سبب شد تا قطعنامه‌های شورای امنیت به سخره گرفته شود همچنین اتحادیه اروپا به عنوان شرکای اصلی امریکا و از امضاکنندگان برجام نیز در این اتفاق تحقیر شدند. کسی که اتحادیه اروپا را تحقیر کرد، دولت امریکا بود از این رو می‌توان اظهار داشت که فصل شکاف میان اروپا، نهادهای بین‌المللی و امریکا آغاز شده است».

طیفی که تا پیش از این معتقد بود که اروپا آقااجازه است، حالا مدعی است که اروپا مستقل شده است و شکافی عمیق میان اروپا و آمریکا ایجاد شده است!

این در حالی است که مقامات اروپایی به دفعات به همراهی و همصدایی با آمریکا تاکید کرده‌اند.

برای نمونه «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه-مهر ۹۷- در مصاحبه با فرانس ۲۴ گفت: «احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تاکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (پایان برجام)، کنترل فعالیت موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم اختلاف نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست».

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان نیز-مهر ۹۷- گفت: «با آمریکا اهداف مشترکی را درقبال ایران دنبال می‌کنیم. ما فقط از نظر مسیرهایی که دنبال می‌کنیم با یکدیگر اختلاف داریم».

تابستان ۹۷، بعد از خروج آمریکا از برجام، شرکت‌های اروپایی بدون توجه به تعهدات خود برای خروج از ایران صف کشیدند. در همین راستا شرکت‌های بدعهدی همچون پژو و توتال اعلام کردند که فعالیت‌های خود در ایران را تعلیق خواهند کرد. شرکت‌های ایرباس، زیمنس، اینژی، مرسک، دی زی بانک آلمان و چند شرکت دیگر نیز بیانیه‌های مشابهی صادر کردند

«عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه-تیرماه ۹۷- گفته بود: «اگر بنا باشد کشورهای اروپایی بخواهند بازی قبلی خود را ادامه دهند و این بار بگویند که به بهانه تحریم‌های آمریکا، شرکت‌ها و بانک‌هایمان با ایران تعامل نخواهد کرد و می‌ترسند تعامل کنند این عملاً از سوی ایرانی‌ها به‌عنوان یک بازی تلقی می‌شود؛ یعنی اروپایی‌ها می‌گویند که ما در برجام باقی خواهیم ماند، اما شرکت‌ها و بانک‌های ما نمی‌توانند با ایران تعامل کنند. این در واقع نشانه این است که اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها دست‌شان در یک کاسه است و بدین‌ترتیب آمریکا نقش «پلیس‌بد» و اروپا نقش «پلیس خوب» را ایفا می‌کنند».

** واکنش شورای نگهبان به CFT باعث پریشانی روانی مردم شده است!

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم «علیرضا رحیمی» از نمایندگان حاضر در «سلفی حقارت» نوشت:

«در کمال تعجب روز ۱۳ آبان همزمان با اعمال تحریم‌های اعلام شده توسط امریکا خبر رد مصوبه نیز توسط شورای نگهبان علنی می‌شود. این خبر در افکار عمومی به لحاظ روانی مکمل تحریم‌ها تلقی شده و تأثیر منفی بر بازار و نرخ ارز گذاشته و نیز باعث پریشانی روانی بیشتر مردم شده است».

متاسفانه این نماینده اصلاح طلب مجلس با بزک آمریکا، انگشت اتهام را به سمت شورای نگهبان نشانه رفته و اقدام تحسین‌برانگیز در برخورد با لایحه خسارت‌بار CFT را عامل نابسامانی اقتصادی و پریشانی روانی مردم جا زده است.

یک جریان سیاسی خاص همواره با هراس‌افکنی و دروغ‌پراکنی به دنبال گروگان‌گیری اقتصاد ایران و سپس زمینه چینی برای تحمیل برجام‌های بعدی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 15
 • سید IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  88 6
  به جز تهوع آور هیچ جمله دیگری در شأن اصلاج طلبان نیست!
  • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
   57 2
   قدرت دفاعی و موشکی ما و سردار سلیمانی ها و تهرانی مقدم ها سایه جنگ را از سر کشور دور کرده اند نه لبخند دیپلمات ها !!!
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
   54 1
   برجام فقط باعث غروب صنعت هسته ای ایران شد و دیگر هیچ .
  • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
   2 15
   سید جان این نحوه صحبت کردن هم در شان شما نیست و همین نحوه صحبت ما و برخی بزرگان اصولگرا بیشتر تاثیر معکوس داشته و باعث جذب به آن طرف شده
 • علی IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  59 8
  لعنت خدا بر منافقان و خوارجان (اصلاح طلبان)که همیشه در حال توطئه هستند و برای منافع نا مشروح خود همه چیز حتی وابستگانشان را هم فدا می کنند
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  32 2
  جناب ناصری لطفا از جانب خودتان صحبت کنید نه ملت اگر خیلی لرادت دارید به ابن حیوانات درنده میتوانید بروید با آنها فامیل شوید . یعنی با سگهای وحشی هار درنده همنشینی کنیم خاندان سگهای وحشی هار السعود با آن بن شیطان پناه به خداوند میبریم از شر شیطان و فرزندانش دوستی با قاتلین مردم بی گناه یمن شهدای منا شهید حسنی شهید رکن آبادی و شهدای حج در دهه شصت شهدای ترور جنگ دوست ورابطه با این شیاطین محال است
 • اميد IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  39 1
  منافقان سخت مشغولند. خدا ذليل كند جميع منافقين روزگار را. آمين.
 • DE ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  35 4
  برجام، ایران را از حمله نظامی نجات داد .نه جانم اصلاح طلبچی ها امریکا را از حمله نظامی به ایران نجات دادند.زیرا با وجود اصلاح طلبچی ها احتیاج به حمله نظامی نیست اینها هم فرهنگ را نابود میکنند هم اسلام را ....هم صنعت کشور را .ولی حمله نظامی فقط ساختمانهای کشور را خراب میکند
 • ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  29 2
  اروپا همچنان به بازی دادن ایران در سایه ترس اصلاح طلبان مشغول است و دولت نیز جرات اقدامی در باره آنان ندارد
 • ال IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  18 6
  خدا کنه که این شورا بره و یکی که فکرشون بازتر باشه بیان
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  14 1
  اگر اولویت غارت بیت المال باشد...
 • رحمن IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  24 5
  برجام هیچ غلطی نکرد خود باختگان و ترسو ها فکر میکنند برجام ایران را از جنگ نجات داد.در ضمن برای اینکه دو تابعیتی ها را تشخیص بدهید کافی است در این گروه آدمها دنبالشان بگردید
 • مهماندار هواپیما IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  29 1
  بد تر از حمله امریکا به ایران انتخاب روحانی بود
 • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  20 0
  همیشه فکر می کردم ورژن 2018 خوارج چه شکلی می تونن باشن با کت و شلوار؟
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  18 0
  ملت ایران رو از جنگ نترسونید این یک جنگی راه نخواهد افتاد این دو اینقد برجام برجام نکنید لطفا این سه
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  15 1
  ساخت و پاخت کردید که قانون دور زده بشه برای FATF.
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  18 1
  حیا هم چیزخوبیا اینهمه سرخوردگی وضایع شدن ها رومی بینندبازهم میگن غرب وارپا وجلب رضایتشان بهرنحوی مهمه.ازتمامی خط قرمزهایی که قران و ایمه حضرت امام رحمه الله وحضرت اقا ترسیم کردندعبورکردیدبازهم ناکوک هستید خدایا هدایتشان کن که ایمانشون قویتربشه ازدشمن نترسند به دشمن دل نبندند و‌..
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  14 1
  به امید نابودی اسلاحات
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  34 1
  برجام بهترین کاغذ توآلت برای مصرف در مستراح
 • نسور IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  12 1
  حالا مشخص شد چرا پوشک کم یاب شد چون متصدیان روزنامه ارمان احتکار نموده اند تا در صورت تحریم مجدد اگه مداخله نظامی شد استفاده ....!!خوب اگه می ترسید شماهم برید لندن پیش عطا مهاجر بشید خودتون را راحت کنید در کشور عزیزمان ایران هم اجناس گران نمی شود.
 • ناشناس IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  10 6
  اصلاحات افتاب لب بوم انشاالله
 • حامد IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  5 1
  نمی خواستم بگم عیب نداره حالا سانسور هم بشه بشه ولی باید به این ناصری گفت شما حتما سعی کن روابط سالم داشته باشی از وسایل استفاده کن .
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  7 11
  اگر ایران برجام موشکی رو هم قبول کنه هر روز می تونن روی حمله به ایران مانور بدن
 • سوخته IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
  9 2
  نفهم وقتی بزرگترت می گوید برجام خسارت محض بود پس نتیجه می گیریم که یاوه می گویی
 • DE ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
  7 0
  آمریکا اگر قصد حمله به ایران را داشت و یاداشته باشد ، بهانه و دلایل کافی داشت و دارد . برجام جیب بعضی هارا پر کرد و راه دولت را برای عقد قراردادهای مضر به حال منافع ایران و راه روحانی را برای سفرهای خارجی و خرامیدن او روی روی فرش قرمز اروپا باز کرد . همان مزخرفاتی را که روحانی مدتی بخورد مردم داد اینها همان لقمه های دهن او را می جوند و تحویل رسانه ها میدهند .
 • مهدی1 IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
  7 0
  لعنت به اصلاحات غربی وآمریکایی
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
  1 0
  اینهاهم ازامدنیوزهای داخلی!!!!!
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
  0 0
  اره دیگه وقتی اقا زاده ها از اسب و شتر گرفته تا سنجاق قفلی وارد کنند باید هم پدرانشان اینگونه وادادگی نشان دهند
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
  1 2
  لحن مودبانه برخی نشان از شدت سوزش و عمق ناامیدیشان دارد.
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
  3 0
  برجام برای دفع شر بود نه چیزی دیگر و این حرف که برجام ایران را از حمله نظامی بدور کرد یک دروغ آشکار است مردم به این حرفهای تکراری عادت کرده اند و باید گفت که این آخرین دوره ای است که شما هم در مجلس هستید و باید بازنشسته شوید و به آقای ناطق نوری بپیوندید زیرا شانس رئیس جمهوری هم نداری چون یک شخص کاریزما نیستی و با کارنامه شما در برجام و FATF اقبال خود را در نزد از دست دادید به فکر بازنشستگی باشید
 • میرک IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
  0 0
  برجام دشمن راجرعترکردوفرستهاازدست رفتخودتان رابه ان رانزنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس