حضور ظریف در اجلاس وزرای خارجه دی 8

وزیر خارجه ایران در یک مصاحبه ضمن رد مواضع «دولت کنونی آمریکا» در قبال برجام و بازگرداندن غیرقانونی تحریم‌ها گفت که این دولت عملا از جامعه بین‌المللی می‌خواهد که قوانین بین‌الملی را نقض کنند.

به گزارش مشرق، وزیر خارجه ایران در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «یو اس ای تودی» به سوالات این رسانه آمریکایی درباره بازگشت غیرقانونی تحریم‌های واشنگتن و برخی مسائل دیگر پاسخ داد.

خبرنگار آمریکا در ابتدای این مصاحبه با اشاره به بازگرداندن غیرقانونی تحریم‌های آمریکا علیه ایران بعد از خروج دولت «دونالد ترامپ» از توافق هسته‌ای برجام از وزیر خارجه ایران سوال کرد: «آیا ایران آماده وضعیت پیش رو است؟»

بیشتر بخوانید:

ظریف: آرزوهای بهتری برای برجام داشتم

«محمد جواد ظریف» گفت: «سوال این است که آیا جامعه بین‌المللی آماده است یا نه؟ چرا که دولت کنونی آمریکا عملا از همه اعضای جامعه بین‌المللی می‌خواهد که قوانین بین‌المللی را نقض کنند و فقط اینطور نیست که فقط خودش قوانین بین‌المللی را نقض کند بلکه دیگران را هم به این کار فرا می‌خواند. شما می‌دانید که وقتی ما با توافق برجام موافقت کردیم، این توافق مورد تایید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هم قرار گرفت، قطعنامه‌ای که آمریکا هم به آن رای داد البته توسط دولت قبلی این کشور انجام شد ولی به هر حال توسط دولت آمریکا مورد تایید و رای مثبت قرار گرفت. این قطعنامه از همه کشورها خواسته که به اجرای این توافق هسته‌ای کمک کنند و کاری در جهت اینکه مانع از اجرای این توافق شود، انجام ندهند. حالا شاهدیم که خود آمریکا مانع از اجرای قطعنامه شده و حتی از دیگران هم می‌خواهد که مانع از اجرای آن شوند و با ایران وارد مراودات اقتصادی نشوند که معنای آن ممانعت از اجرای قطعنامه شورای امنیت است، هدف از قطعنامه، عادی سازی روابط اقتصادی بقیه جهان با ایران بوده است. در واقع شاهد آن هستیم که آمریکا در حال مجازات کردن مردم و کشورها به خاطر حفاظت از قوانین بین‌المللی و دادن پاداش به آنها برای نقض کردن قوانین بین‌المللی است».

وزیر خارجه ایران ادامه داد: «ایران به تحریم‌های آمریکا عادت دارد و ما تقریبا 39 سال شاهد تحریم‌های آنها بوده‌ایم و ما یک تاریخ روابط راحت و خوبی با آمریکا نداشته‌ایم البته چنین نوعی از روابط از مدت‌ها قبل و به سال 1953(کودتای 28 مرداد) برمی‌گردد. جدای از این موضوعات ما به تدابیر و اقدامات غیرقانونی آمریکا عادت داشته‌ایم البته این دفعه اقدامات آمریکا به طور خیلی ویژه غیرقانونی هستند  چرا که دارد از دیگر کشورهای می‌خواهد قطعنامه شورای امنیت را نقض کنند. ما زندگی خواهیم کرد، ما هفت هزار سال سابقه تاریخی داریم، ما در دوره سخت جنگ هشت ساله‌ای که بر ایران تحمیل شد، زندگی کردیم، جنگی که در آن همگان از صدام حسین تجاوزگر حمایت کردند، آمریکا، اتحاد شوروی و اروژایی‌ها از او حمایت کردند، شوروی‌ها به او جنگنده‌های میگ دادند، فرانسوی‌ها به او جنگنده‌های میراژ دادند، بریتانیایی‌ها به او تانک‌های چیفتن دادند، آمریکایی‌ها به او هواپیماهای شناسایی آواکس دادند، آلمانی‌ها هم سلاح‌های شیمیایی دادند در نتیجه همه با او همکاری کردند و سعودی‌ها هم 35 میلیارد دلار کمک کردند در نتیجه همه با او همکاری کردند اما ما بقا یافتیم. در آن موقع ما منزوی بودیم اما حالا آمریکا منزوی شده است. شما بیانیه اتحادیه اروپا درباره تحریم‌های آمریکا را دیدید. اینکه ایا مراولات تجاری خصوصی ادامه پیدا خواهد کرد یا نه، یک موضوع متفاوت دیگری است اما جامعه بین‌المللی در مقابل این تحریم‌ها می‌ایستد».

خبرنگار آمریکایی از ظریف سوال کرد، پیام شما برای مردم ایران که در بین این تحریم‌های آمریکا گیر افتاده‌اند، چیست؟ مردمی که خواهان یک زندگی عادی هستند؟

وزیر خارجه ایران جواب داد: «بله آنها حق داشتن یک زندگی عادی را دارند. دولت ایران برای تامین نیازهای اصلی مردم یارانه‌ها و سوبسیدهایی می‌پردازد و این کار را در مراحل قبلی هم انتجام داده است. البته هیچکس ادعا نکرده که تحریم‌های اقتصادی آسیب نمی‌رساند چرا که تحریم‌های اقتصادی هیمشه آسیب می‌رسانند اما هیچ وقت سبب دستیابی به اهداف سیاسی که این تحریم‌ها برای حصول به آنها وضع می‌شوند نخواهند شد و بعضی وقت‌ها دقیقا نتایج معکوس بر جا می‌گذارند همانطور که این موضوع در قضیه تحریم‌های قبلی دولت آمریکا علیه ایران صادق بوده است. آنچه که من به مردم عادی ایران گفته‌ام این بوده که برای ما صحبت با آمریکا تابو بود و ما این تابو را شکستیم، ما با آمریکا صحبت کردیم و طولانی ترین مذاکرات را با آمریکا برقرار کردیم به به آمریکا به یک توافق رسیدیم البته یک توافق دو صفحه‌ای هم نبود بلکه توافقی 150 صفحه‌ای بود و این آمریکا بود که تصمیم به خروج از آن گرفت. آیا این تقصیر ما بوده که آمریکا یک شریک قابل اتکا برای مذاکره نبوده؟ این مشکلی است که جامعه بین‌المللی در حال حاضر با آن مواجه است. اینطور نیست که آمریکا فقط از توافق هسته‌ای ایران خارج شده باشد، این کشور از توافق بین‌المللی آب و هوایی پاریس، توافق کنترل تسلیحاتی با روسیه، نفتا، توافق مشارکت فرا اقیانوس آرام، یونسکو، شورای حقوق بشر سازمان ملل و همه اینها خارج شده است، در واقع استثناهایی درباره این دولت وجود دارد که در آن از توافق خارج نشده باشد. این نوع دولتی است که ما با آن روبرو هستیم و من مطمئنم که مردم ایران در حالی که قابل فهم است که از وضعیت کنونی خوشحال نیستند اما این را هم می‌دانند که مقصر این وضع دولت (ایران) نیست و ما شاهد یک رژیمی سرکشی در واشنگتن هستایم که اصلا هیچ توجهی به قوانین بین‌المللی ندارد».

خبرنگار آمریکایی درباره ساز و کار ویژه اتحادیه اروپا برای تداوم مراودات اقتصادی با ایران سوال کرد و نظر وزیر خارجه ایران را درباره امکان تقابل این ساز و کار با تحریم‌های آمریکا جویا شد.

ظریف گفت: «این یک مکانیسم چند جانبه است و مکانیسم فقط منحصر و مختص به یک کشور نیست و چندین کشور صاحب این مکانیسم هستند. هر جا که این مکانیسم مستقر شود، احتمالا آن کشور میزبان تحت فشارهای آمریکا قرار بگیرد اما اروپایی‌ها هنوز در حال بررسی هستند و  آنها بهتر می‌توانند به سوال شما بپردازند البته آنچه که آنها به ما گفتند این بود که مرحله اول یک مکانیسم ویژه مالی برای ایران خواهد بود و مرحله دوم که شاید ایجادش برای آنها یک سال یا بیشتر طول بکشد، ایجاد یک نهاد و سازمان ویژه است که بسیار جامع‌تر و گسترده‌تر از تنها تجارت با ایران است».

خبرنگار آمریکایی درباره تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و توان ایران برای دور زدن این تحریم‌ها و ادامه فروش محصولات خود به دیگر کشورها سوال کرد.

ظریف گفت: «وقتی رئیس‌جمهور ترامپ و دولتش گفتند که آنها درصدد به صفر رساندن فروش نفت ایران به صفر هستند، ما گفتیم که این آرزویی است که هرگز محقق نخواهد شد. ما دراستانه چهارم نوامبر(روز اعمال تحریم‌های نفای آمریکا) هستیم و دیدید که حق با ما بود و آنها داشتند درباره تلاش برای ممانعت از صدور نفت ایران بلوف می‌زدند چرا که آنها به تاثیرات چنین کاری روی اقتصاد بین‌المللی واقف هستند و آنها هرگز قادر به چنین کاری نخواهند بود. ما همیشه راه‌های مختلفی برای خودمان داریم و به ارسال نفت‌مان ادامه خواهیم داد و  به ناکامی آمریکا هم ادامه خواهد یافت. البته کارهایی که آمریکا دارد می‌کنند باعث ممانعت از شفاف سازی و تجارت آزاد می‌شود البته که ما کنار نخواهیم کشید و منتظر مرگ نخواهیم ماند و ما به استفاده از هر ابزار ضروری برای انجام کارمان متوسل خواهیم شد اما متاسفانه چنین مکانیسم‌هایی احتمال فساد و فقدان شفاف سازی را خواهد داشت».

خبرنگار یو اس ای تودی در ادامه این مصاحبه درباره انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا و همچنین انتخابات 2020 ریاست جمهوری در این کشور صحبت کرد.

وزیر خارجه ایران در جواب گفت: «در یک جمله بگویم که ما هیچ امیدی به این انتخابات یا انتخابات 2020 نمی‌بندیم. ببینید، چیزی که ایران را از برخی از مشتریان آمریکا در منطقه متمایز می‌کند آن است که ما به رغم حضور و تقابل آمریکا بقا یافته‌ایم. برای برخی از مشتریان آمریکا در منطقه این موضوع مهم است چرا که اگر یک دولت مطلوب (در آمریکا) در قدرت باشد، دست آنها را برای بمباران و حمله برای نابودی موجودیتی یمن باز کند، شهروندان را بکشد، نخست‌وزیر برباید و از این کارها اما اگر دولتی دیگر (در امریکا) سر کار باشد، اینطور نیست که شرایط آنقدرها هم  متفاوت شود بلکه حمایت‌ها شاید محدودتر شود. برای ایران که شاهد دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه زیادی بوده است، ما شاهد سیاست‌های خصمانه آمریکا بوده‌ایم، فقط درجه‌های این خصومت‌ها فرق داشته است البته این بدان معنا نیست که آنها با ما دوستانه رفتار کرده باشند نه آنها همیشه خصمانه رفتار کرده‌اند در نتیجه ما امیدی به انتخابات نبسته‌ایم و به خودمان اتکا می‌کنیم».

خبرنگار آمریکایی از وزیر خارجه ایران دلیل رد درخواست‌های رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار «بدون پیش شرط» با رئیس‌جمهور ایران را جویا شد.

ظریف گفت: «قطعا اینکه شما دیپلماسی در پیش بگیرید، این موضوع مفید خواهد بود و ما فقط درباره این موضوع حرف نمی‌زنیم بلکه در جهت اقدام به آن عمل می‌کنیم. من بعد از گذشت  37 سال حرف نزدن بین دو کشور، با جان کری وزیر خارجه(اسبق) در عالی‌ترین سطح دیپلماتیک دو کشور سر میز مذاکره نشستم و ما تقریبا برای دو سال شبانه روز برای توافق با هم مذاکره کردیم و به نتایج مثبتی رسیدیم و ما ااینطور فکر کردیم که این کار ما ارزش کار دیپلماسی را نشان خواهد داد، ابزاری که شما به غیر از آن نمی‌توانید با توسل به ابزارهای دیگر به نتایجش برسید اما این دولت (دولت ترامپ) اصلا اعتقادی به دیپلماسی ندارد و به تحمیل اعتقاد دارد. 

وزیر خارجه ایران در اظهاراتی که به نظر تاکیدی بر نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور «رکس تیلرسون» اولین وزیر خارجه دولت ترامپ با دیگر وزرای خارجه امضاکنندگان این توافق بوده، اشاره کرد، نشستی که قبل از خروج آمریکا از برجام انجام شده بود.

ظریف افزود: «ما با نماینده این دولت هم سر میزی که سه متحد هفتاد و چند ساله آمریکا حضور داشتند، نشستیم و آنها به او گفتند که این توافق بهترین توافقی است که شما می‌توانید به آن دست یابید اما او گفت که من نماینده رئیس‌جمهوری هستم که چنین نظری ندارد. با یک نماینده این دولت به یک اتاق رفته و  سر میز مذاکره بنشینیم که چه شود. من نمی‌گویم که ما نمی‌توانیم با این دولت مذاکره کنیم و با دولت بعدی مذاکره خواهیم کرد بلکه من دارم اصول و پایه‌های لازم برای یک گفت‌وگوی مفید را اعلام می‌کنم. حتما لازم نیست که دولت بعدی آمریکا باشد بلکه به یک رویکرد متفاوت نیاز دارد».

خبرنگار آمریکایی سوال کرد: «چنین مذاکره‌ای به جو و فضای متفاوتی نیاز دارد؟»

ظریف در جواب گفت: «نه به جو متفاوتی نیاز ندارد بلکه به اتخاذ رویکرد متفاوت (آمریکا) نیاز دارد. ما هیچ وقت در یک جو مناسب مذاکره نکردیم، واقعیت این است که ایران و آمریکا مشکلات زیادی دارند و ما در جو توام با مشکلات و تفاوت نظرات با هم مذاکره کردیم اما ما (در برجام) به یک توافق بر سر یک موضوع خاص رسیدیم».

خبرنگار یو اس ای تودی سوال کرد: «آیا هیچ تماسی (بین آمریکا و ایران) وجود ندارد؟ هیچ تماسی در هیچ سطحی وجود ندارد؟ »

وزیر خارجه ایران اینطور جواب داد: «نه هیچ تماسی در هیچ سطحی وجود ندارد».

خبرنگار آمریکایی سوال کرد: «هیچ تماسی در آینده قابل پیشبینی نیست؟»

ظریف در جواب به این سوال گفت: «خوب شاید برخی بحث‌ها درباره موضوعات انسانی مربوط به زندانی‌ها (در آینده انجام شود اما به همین مقدار محدود خواهد بود».

خبرنگار یو اس ای تودی در ادامه این مصاحبه درباره روابط ایران با عربستان سعودی و موضوع قتل «جمال خاشقچی» در کنسولگری ریاض در استانبول ترکیه سوال کرد.

ظریف درباره قتل خاشقچی گفت: «قطعا ما از دیدن چنین چیزی خرسند نیستیم چرا که یک شخص به روشی وحشیانه به قتل رسیده است. البته این را هم بگویم که جامعه بین‌المللی نیازی به دیدن چنین ماجرایی نبود. شما به تحولات 40 سال اخیر نگاه کنید، چه کسی به صدام حسین 70 میلیارد دلار داد، چه کسی طالبان را ایجاد کرد، چه کسانی در حمله 11 سپتامبر 2001 دخالت داشتند، چه کسی از داعش در سوریه حمایت کرد، چه کسی در حال بمباران غیرنظامیان یمن است، چه کسی نخست‌وزیر یک کشور دیگر را ربود و برای سه هفته او را در بند نگه داشت، خوب به این واقعیات نگاه کنید. آمریکا نه تنها در حال اتخاذ تصمیم‌های اشتباه بوده است بلکه همچنین در حال ارائه سیگنال هم نادرست بوده است و اساس و به معنای واقعی کلمه به خانواده سلطنتی  .می‌گوید که شما می‌توانید از قتل قسر در بروید و آنها هم واقعا این موضوع را باور کردند و آنها هم فکر کردند که ».می‌توانند از قتل قسر در  بروند چرا که آنها متاسفانه توانسته بودند که از قتل در یمن قسر در بروند

خبرنگار آمریکایی در ادامه با اشاره به بحران‌ها در برخی کشورهای منطقه و ادعای آمریکا به حمایت ایران از تروریسم و ناامنی در منطقه سوال کرد و پرسید: آیا ایران در برخی از درگیری‌های منطقه دست ندارد؟ 

ظریف اینطور جواب داد: «نیازی به اینکه همدیگر را متهم کنید نیست بلکه باید به واقعیات نگاه کنیم، دوباره شروع می‌کنم، چه کسی در پشت پرده ایجاد القاعده بود، چه کسی القاعده را درست کرد، آیا ایران بود یا آمریکا آن را ایجاد کرده بود تا با شوروی مقابله کند. چه کسی از صدام حسین حمایت کرد، آیا ایران بود؟ وقتی صدام حسین به کویت حمله کرد، چه کسانی در هشت سال قبل از آن از او حمایت کرده بودند؟ چه کسی از همه پرسی در کردستان (عراق) حمایت کرد؟ چه کسی در حال اشغال تمامیت سرزمینی سوریه است؟ چه کسی با اجازه دادن به کنترل اراضی عربی توسط کُردها در حال برانگیختن پاکسازی قومی در داخل سوریه است و از انها به عنوان نیروی زمینی و میدانی خود در حال استفاده است؟ چه کسی در حال حمایت از جنگ در یمن و کشتن غیرنظامیان بیگناه یمن است؟ آیا ما داریم مردم یمن را بمباران می‌کنیم؟ اتهام زنی‌ها را کنار بگذارید، واقعیات آن است که جنگنده‌های سعودی که اغلب آنها ساخت آمریکا هستند، در حال ریختن بمبها روی اتوبوسهای مدرسه هستند. خوب وقنی شما چنین کاری با هر کسی بکنید آنها در مقام دفاع از خودشان بر می‌آیند. یمنی‌ها خیلی قبل از (تاسیس) جمهوری اسلامی ایران، با سنگ با یک ارتش بسیار مجهز جنگیدند و آنها را هم شکست دادند اما متاسفانه سعودی‌ها تاریخ نخواندند و آنها فکر کردند که می‌توانند یمنی ها را ظرف سه هفته شکست دهند ما به آمریکا پیشنهاد دادیم، خود من در ابتدای جنگ(در یمن) به جان کری پیشنهادی درباره آتش بس دادم اما سعودی‌ها آن را رد کردند و گفتند که ما می توانیم در سه هفته در این جنگ پیروز شویم. آنها همچنین گفته بودند که در سوریه هم ظرف سه هفته پیروز خواهند شد اما حالا تقریبا هفت سال در سوریه و تقریبا چهار سال از جنگ در یمن می گذرد و ما همچنان شاهد ادامه خونریزی هستیم. در سوریه چه کسی ضامن فرایند آستانه است و در تلاش برای پایان دادن به درگیریها است؟ به رغم تلاشهای آمریکا و متحدانش برای توقف چنین کاری، ایران، روسیه و ترکیه در تلاش برای توقف درگیری ها در سوریه هستند. من اتهام زنی نمی‌کنم و این گروه یا آن گروه را تروریستی نمی‌خوانم، من فقط دارم از اطلاعات در دسترس مبتنی بر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل استفاده می‌کنم، من در شورای امنیت سازمان ملل عضو نیستم، این شورا که آمریکا در آن عضو دائمی است، داعش، جبهه النصره، طالبان و القاعده را سازمانهای تروریستی می‌داند و شناسایی دیگر گروه‌ها به عنوان سازمان تروریستی یک کار ملی و وابسته به یک کشور خاص است این 4 گروه هستند که از منظر جهانی تروریستی شناخته می شوند و درباره آنها اجماع وجود دارد و جالب این است که آمریکا یا متحدانش یا این 4 گروه را ایجاد کردند یا تامین مالی کردند یا تامین تسلیحاتی کردند و به حمایت از آنها ادامه می‌دهند».

خبرنگار آمریکایی از وزیر خارجه ایران درباره حمایت تهران از دمشق و حضور ایران در سوریه و اتهامهای آمریکا در این باره سوال کرد. 

ظریف در پاسخ گفت: «ما در سوریه به دعوت از دولت سوریه برای مقابله با تروریست‌هایی حضور داریم که در لیست تروریستی سازمان ملل قرار دارند نه آن گروه هایی که آمریکا انها را تروریستی مینامد. ما به منطقه کردستان عراق رفتیم و به آنها برای مقابله با داعش کمک کردیم و مواضع ما منسجم بوده است و آنهایی که ما در لبنان از آنها حمایت می‌کنیم، بخشی از دولت لبنان هستند  در واقع ما از دولت لبنان حمایت کردیم و ما نخست‌وزیر لبنان را زندانی نمی‌کنیم. آمریکا به جای این اتهام زنی هایی بی فایده که حتی به ضرر منافع امریکا هم هست و تنها به نفع چند مشتری معدود شامل اسرائیل و عربستان سعودی است، باید به واقعیت نگاه کند: چه کسی یمن را بمباران می کند، چه کسی نخست وزیر کشور دیگر را زندانی می‌کند، چه کسی به داعش کمک می کند، چه کسی به جبهه النصره کمک می‌کند، چه کسی دستانش در دست داعش قرار دارد؟ شما گزارشها مبنی بر اینکه داعش در حال استفاده از تجهیزات آمریکایی که عربستان سعودی در اختیار آنها قرار داده را دیده‌اید. اینها اتهام زنیهای من نیستند بلکه واقعیات هستند».

وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از پاسخش به این سوال تصریح کرد: «آمریکا هر کسی را که دوست ندارد به عنوان گروه تروریستی میشناسد، بگذارید مثالی بزنم که شاید مثالی تاریخی باشد، در سال 1984 آمریکا صدام حسین را از لیست کشورهای تروریستی خارج کرد و در همان سال ایران را وارد این لیست کرد میدانید چرا؟ چون آمریکا در آن زمان می خواست از صدام حسین در جنگش علیه ایران کمک کند. در نتیجه از من توقع نداشته باشید که لیست مورد نظر آمریکا درباره گروه های تروریستی برایم هیچ اعتباری داشته باشد».

خبرنگار آمریکایی در ادامه این مصاحبه به سوالی درباره اتهام زنی‌های اخیر در برخی کشورهای اروپایی از قبیل دانمارک و فرانسه درباره «تلاش برای اقدام تروریستی توسط ایران» پرداخت.

وزیر خارجه ایران گفت: «امروزه ما در جهانی زندگی می‌کنیم که عملیات اطلاعاتی پیچیده در آن در جریان است. آنچه که ما را با آنهایی که اتهام‌هایی به ما می‌زنند متمایز می‌کند آن است که ما با آنها پیشنهاد کردیم، من خودم با وزیر خارجه دانمارک صحبت کردم و پیشنهاد دادم که ما آمادگی برای تشکیل یک تیم تحقیق مشترک را داریم و ما آماده ایم که یک تیم اطلاعاتی ارشد را اعزام کنیم. ببینید ما داریم درباره اتهام ها و درباره واقعیت صحبت می کنیم، اول به واقعیت نگاه کنید، فرانسه میزبان و مکان امن اختفای گروهی تروریستی(منافقین)  بوده که تا سال 2012 در لیست تروریستی آمریکا قرار داشت و همینطور در لیست تروریستی اتحادیه اروپا هم قرار داشت. دانمارک هم مهد امن و میزبان سازمانی و افرادی بوده که در تلویزیون های بین المللی مورد تامین مالی سعودیها به نام ایران اینترنشنال مسئولیت عملیات در داخل ایران (حمله تروریستی در اهواز) را پذیرفت، عملیاتی که خود دولت دانمارک آنرا عملیات تروریستی خواند و محکوم کرد. خوب اینها واقعیتها هستند».

وی افزود: «شما شاهد برخی اتهام زنیها هم هستید از قبیل اینکه کسی از طریق ارتباط با ایران در تلاش ترور کسی بوده یا در تلاش برای ارسال مواد منفجره به یک نشست گروه تروریستی در پاریس، اینها همه اش اتهام زنی است و واقعیت نیست، خود در نتیجه اگر کسی بخواهد توضیحاتی درباره این مسائل بدهند این دانمارک و فرانسه هستند و آنها باید توضیح دهند چرا آنها میزبان این تروریستها هستند، چرا آنها این افراد را محاکمه نمی‌کنند؟ما از فرانسه و دانمارکخواسته ایم که این افراد را محاکمه کنند، ما از بریتانیا هم خواسته ایم که درباره این واقعیت تحقیق کند که یک شبکه تلویزیونی  مورد حمایت مالی عربستان سعودی به صورت زنده یک ادعای تروریستی را در برنامه خودش پخش کرده و به تحسین از این اقدام تروریستی پرداخته است».

وزیر خارجه ایران درباره اتهام زنیها به ایران گفت: «فقط به زمانبندی اتهام زنیها به ایران نگاه کنید، در همان روزی که رئیس جمهور ما وارد سوئیس شد، موساد به فرانسه و بلژیک کمک کرد که یک حمله تروریستی علیه منافقین را خنثی کند، در همان روزی که قرار بود اتحادیه اروپا تاسیس مکانیسم ویژه کانال مالی را اعلام کند دانمارک هم با کمک موساد بیانیه ای درباره حمله تروریستی مورد حمایت ایران را اعلام کرد. ما درباره این مسائل این کار را می‌کنیم: بیایید با هم تحقیق مشترک بکنیم. فرانسه از این اقدام استقال کرد و به همین دلیل ما داریم با فرانسه درباره این موضوع صحبت میکنیم و امیدوارم که دانمارک هم چنین کاری انجام دهد و من هم به وزیر خارجه دانمارک این پیشنهاد را دادم و امیدوارم که او قبول کند و همچنین امیدوارم که آنها به ماموران امنیتی جدی و واقعی گوش دهند و به اطلاعات برآمده از اغراض سیاسی گوش ندهند».

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه با این سوال مواجه شد: «خیلی سخت است که با توجه به مسائل و اتهامهایی که علیه ایران است، در نزد مردم آمریکا نگاه مثبتی از مواضع داخلی و خارجی ایران ارائه شود، شما چه حرفی برای مردم عادی آمریکا دارید؟

وزیر خارجه ایران در جواب گفت: «من از انها میخواهم که به واقعیتها نگاه کنند. چرا ما در وضعیتهایی که متحدان آمریکا مسئول انها هستند، مقصر شناخته می‌شویم. در منطقه ما میزان عظیمی از بدگمانی درباره آمریکا وجود دارد و شما هر جا در این منطقه می روید این ظن درباره منافع، نیات و اهداف امریکا را میبینید».

وی ادامه داد: «من این را می دانم که اساس تصور و درک از ایران در آمریکا مبتنی بر تجربیات گذشته و اغلب بحران گروگانگیری (تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران) است البته این موضوع خود برآیندی از درک مردم ایران از نیات آمریکا در جریان تحولات سال 1953 و کودتا علیه یک دولت دموکراتیک بود. خوب یک راه برای پرداختن به این سابقه تاریخی که ما داریم ان است که یک فاز جدید شروع کنیم و من امید داشتم که با توافق هسته‌ای یک تعامل دیگر (بین ایران و آمریکا) ممکن بشود چرا که ما توانسته بودیم یک موضوع مهم (برنامه هسته ای ) را حل کنیم، موضوعی که همگان درباره زمان جنگ بین ایران و آمریکا بر سر آن ارزیابی و تحلیل می‌کردند. ما نه تنها مانع از چنین چیزی شدیم بلکه به یک توافق خیلی خوب هم رسیدیم، توافقی که همه نگرانیهای من را برطرف نکرد و همچنین همه نگرانیهای آمریکا را هم برطرف نکرده بود و به خاطر همین هم یک توافق خوب بود چرا که اگر همه نگرانیهای مرا رفع میکرد، در واقع تسلیم شدن آمریکا بود و اگر همه نگرانیهای آمریکا را برطرف می کرد به معنای تسلیم شدن ایران می بود. این، تسلیم نبود بلکه یک توافق بود و من اینطور فکر می‌کردم که ما می‌توانستیم یک مثال متفاوتی از خود برای کنار گذاشتن گذشته تاریخی خودمان بر جای بگذاریم اما این دولت (آمریکا) چنین چیزی را غیرممکن کرد».

خبرنگار آمریکایی در آخرین سوال خود از وزیر خارجه ایران سوال کرد: «آیا شما منتظر پایان یافتن این دولت (دولت ترامپ) هستید که شاید دولت یک دوره ای یا دو دوره ای باشد»

ظریف در جواب گفت: «ما آماده برای پایان یافتن رویکرد (ضد ایرانی موجود دولت آمریکا) هستیم و دولت ترامپ هم میتواند رویکرد خود را تغییر دهد. ما در سیسات داخلی آمریکا دخالت نمی‌کنیم و این بسته به خود امریکایی‌ها است که هر کسی که می‌خواهند را به عنوان رهبرشان انتخاب کنند و برای ما مهم نیست که چه کسی به دنبال تغییر رویکرد باشد، نمی‌دهیم».

خبرنگار آمریکایی باز هم سوال کرد: «آیا رئیس جمهور متفاوتی در آمریکا باشد، شما آماده تعامل هستید؟»

وزیر خارجه ایران باز هم در جواب گفت: «اگر رویکرد متفاوتی باشد، بله».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
  0 0
  همه باید قواعد و قوانین را رعایت کنند و بعد توقع رعایت از دیگران را داشته باشند
 • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
  2 0
  به شیوه عراقچیت ُبه خدا واگذار میکنیم برجامیان رو .همین.