برنامه ثریا

تهیه کننده و مجری برنامه ثریا به انتقاد علی مطهری از این برنامه واکنش نشان داد.

به گزارش مشرق، محسن مقصودی، مجری و تهیه کننده برنامه ثریا در صفحه اینستاگرام خود در واکنش به یادداشت انتقادی علی مطهری از برنامه ثریا نوشت: مرقومه آقای علی مطهری را در خصوص نقد برنامه ثریا در رسانه‌ها خواندم و بسیار تعجب کردم، از یک نماینده دولت زدن چنین حرفهایی بعید نیست ولی از فردی که در کرسی نمایندگی مردم است انتظار دیگری می‌رود:

 1- همانطور که احتمالا ایشان به عنوان نایب رئیس مجلس مطلعند، توافقنامه برجام به اذعان موافقان و منتقدانش مهمترین قرارداد بین‌المللی جمهوری اسلامی بوده و اثرات مثبت و یا منفی آن بیش از دو دهه سرنوشت کشور را متاثر کرده و خواهد کرد. حال این مطالبه مردم که چرا برای بحث و بررسی توافقی به این مهمی، اعضای تیم مذاکره کننده برجام در پنج سال گذشته حتی در یک برنامه تلویزیونی دو طرفه (با حضور منتقدان) حضور نیافتند، مطالبه به حقی است و به نظر می‌رسد این مسئله که "چرا در این پنج سال عزیزان مذاکره کننده در برنامه های متعدد تلویزیونی به صورت متکلم وحده حاضر می‌شوند" باید سوال و مطالبه ایشان به عنوان نماینده مردم هم باشد! چرا نباید مثل بسیاری از رسانه‌های دنیا مسئولان ما به صورت مستقیم و زنده به سوالات مردم و منتقدان در رسانه ملی پاسخ بدهند! 

حتما به یاد دارید که جناب آقای دکتر ظریف در میانه مذاکرات در برنامه نگاه یک حاضر شدند و با انتقاد از منتقدینی که حق حضور در تلویزیون را هم نداشتند، گفتند، اکنون در وسط مذاکرات وقت نقد و سوال نیست، بگذارید مذاکرات تمام شود به منتقدان پاسخ می‌دهیم. بیش از سه سال از آن گفتگو می‌گذرد و مردم هنوز منتظرند که وقت گفتگوی دو طرفه فرا برسد!

2-  ثریا بارها (بیش از چهار بار) از موافقان برجام به ویژه اعضای تیم مذاکره کننده در وزارت خارجه و همچنین مسئولان وقت بانک مرکزی جهت حضور در برنامه دو طرفه دعوت کرده است که عزیزان نپذیرفتند. آخرین بار در دو سالگی برجام برنامه ثریا مناظره‌ای دو طرفه با حضور یکی از منقدان جوان برجام و مدیر مسئول روزنامه شرق برگزار کرد، که متاسفانه به دلیل خالی بودن دست مدافعان برجام در مناظره و بازتاب های گسترده آن، وزارت خارجه در اقدامی عجیب و تاریخی اقدام به صدور بیانیه علیه برنامه ثریا نمود. پس از آن بیانیه، ثریا مجددا دو بار از آقای عراقچی و سایر اعضای تیم مذاکره کننده جهت حضور در برنامه ای دو طرفه دعوت کرد که نهایتا جناب آقای عراقچی اعلام کردند که فقط در صورتی در برنامه حضور می‌یابند که برنامه یکطرفه و تنها با حضور ایشان باشد! التفات فرمودید چه کسانی دنبال برنامه یک طرفه هستند!
 
3- آقای مطهری سعی کردند جزئیات برجام را تصمیم رهبری انقلاب معرفی کنند تا جلوی انتقاد از آن را بگیرند. ظاهرا ایشان نه بیانات رهبری در خصوص برجام را در این سالها گوش دادند (از جمله اعلام بدبینی به نتایج مذاکره با آمریکا از ابتدای مسیر برجام و یا عدم دخالت در جرئیات مذاکرات را) و نه شروط نه‌گانه رهبری برای اجرای برجام را و نه صحبت‌های مکرر ایشان در گلایه از نقض این شروط و خسارت محض دانستن برجام را.

4- پیش از این نیز عرض کردم، برخی به دنبال این هستند که بحث و نقد در خصوص برجام را مانند "نقد کردن هولوکاست در اروپا" ممنوع کنند تا هیچ‌کس جرات نقد و بررسی برجام را نداشته باشد! حال جالب است که یک نماینده مجلس به جای دعوت از دولتمردان برای حضور در گفتگوهای دو طرفه به صدا و سیما فشار می آورد که حتی اجازه ندهد منتقدان در یک برنامه حاضر شوند و حرف بزنند. این را بدانید، تقریبا همه منتقدان برجام وقتی دعوت می شوند اصرار دارند که از مسئولان هم کسی حاضر بشود، هر چند در یک سال اخیر پیدا کردن کسانی که از برجام دفاع کنند بسیار سخت شده است، اما در پی پیگیری های متعدد ثریا، یا به دلیل عدم حضور موافقان و یا بعضا به دلیل برخی مصلحت‌هایی که ما از آن ناآگاهیم (شاید به خاطر پرهیز از برخی تنش‌ها و فضاسازی‌های رسانه‌ای عجیب و بیانیه‌هایی که دوستان دولت و یا برخی نمایندگان بعد از مناظره‌ها و برنامه‌های جریان ساز می‌دهند) سبب شده است که پس از عدم حضور مسوولان و اعضای تیم مذاکرات، در لایه‌های بعدی کارشناسی هم علی‌رغم درخواست‌های مکرر ما، نتوان مناظره‌ای برگزار کرد.

 با این حال ما هم از حضور ایشان در برنامه ثریا و گفتگوی دو طرفه با منتقدان استقبال می‌کنیم و هم امیدواریم واسطه شوند تا آقایان ظریف و عراقچی و سایر اعضای مذاکره کننده برای گفتگوی دو طرفه در ثریا حاضر شوند تا شرایط این گفتگوها نیز در رسانه ملی بیش از پیش فراهم شود و از تجربه و درس‌های برجام برای رشد و آگاهی مردم و تقویت منافع ملی در آینده استفاده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • سید IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  90 25
  مطهری و مازنی و صادقی و وکیلی چهار تفنگدار وکیل الدوله که بر اساس یک تقسیم کار بین اصلاح طلبان تهوع آور نقش جاده صاف کن لیبرالیسم در مجلس را بر عهده دارند! باید به هوش بود.
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  46 26
  علی مطهری رسما قبلا گفته برجام موشکی و منطقه ای یا به رسمیت شناختن اسراییل رو قبول داره و اون رو بخشی از برجام می دونه!!! چند باری هم اشاره کرده که کسانی که مخالف این دو بخش هستن دنبال جنگ قدرت هستن و می خواستن برجام های دو و سه رو بهم بزنن!!!!!!!!....بهتر هست وارد بازی با این شخص نشیم این یارو در مجلس تنها دغدغه ای که داره تبدیل کردن نهاد رهبری به یک شورای نمایشی هست و گرفتن کل حقوق قانونی پست رهبری مثل حکم حکومتی هست
 • مهماندار هواپیما IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  60 21
  جای نواب و فذاییان اسلام خالی
  • عادل AE ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
   4 2
   واقعا، گل گفتی.یکی که تصفیه کنه بعضی عناصر مشکوک رو
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  54 15
  خیلی دوست دارم با آقای مطهری مناظره کنم. تا بفهمه که از فضل پدر تو را چه حاصل! پیشنهاد میدم ایشان فیلم قلعه ساخت کره. رو ببیند
  • پویا علامه IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
   0 7
   پدرش هم فاضل نبود
 • IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  1 9
  خیلی ناراحت حرفها و افاضات مطهری نباشید، اهمیت ندهید!
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  7 2
  مطهری رو دعوت کنید درباره عید غدیر صحبت کنه ....
 • عادل AE ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  7 3
  جای شهید مدرس در مجلس خالیست.
 • عادل AE ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  5 2
  جای شهید مدرس در مجلس خالیست.
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  4 3
  حکایت علی مطهری حکایت پسر نااهل ومتوهم نوح است که به جای خدا به کوه پناهنده شد اما او لااقل خودش غرق شد اما این می خواهد کل ملت را غرق کند.
 • بی نام IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  4 6
  پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد!
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
  2 0
  چیه این سیاست درج نظراتتون؟
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
  0 0
  واقعا سیاست انتشارتون طوریه که آدم رو به این فکر میندازه که نکنه نفوذی (خود دانسته یا ندانسته) وجود داره که برخی نظرات چاپ نمیشن. من روی اهمیت اینکه مردم مطلع بشن از طفره رفتن یک گروهی از افراد از مناظره تاکید داشتم. آیا واقعیت غیر از اینه و آیا این مسئله کم اهمیتی هست؟
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۴
  1 0
  از گفت وگوی مستقیم، ترس و پروا دارند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس