آجورلو

مصطفی آجورلو رئیس پیشین سازمان ورزش شهرداری تهران در واکنش به سخنان اخیر مهناز افشار نامه‌ای خطاب به وی نوشت.

به گزارش مشرق، مصطفی آجورلو رئیس پیشین سازمان ورزش شهرداری تهران و مشاور سابق شهردار تهران و مدیرمسئول مجله مثلث در واکنش به سخنان اخیر مهناز افشار نامه‌ای خطاب به وی نوشت.

بیشتر بخوانید:

«بسمه تعالی
سرکار خانم مهناز افشار
با سلام و تحیت

نوشته بودید حب الایران یجمعنا. من این نامه را به این مقصود می نویسم که نوشته شما طعنه ای به یکی از شعارهای اربعین؛ حب الحسین یجمعنا بوده است. مخالفتی با اینکه ایران موجب وحدت و همدلی و جمع شدن ما شده است ندارم که ایران فراتر از قومیت و زبان نقطه مرکزی و محوری همه ایرانیان بوده و خواهد بود اما اشکال از آنجا پیش می آید که گروهی عزم کنند که ملیت و میهن را در نقطه مقابل دین و آیین و مذهب قرار دهند. کسانی که گمان می کنند دین و وطن جاده های متفاوتی دارند و هر یک مسیری مجزا را می پیمایند. وطن ، هویت و تکیه گاه است و موجب افتخار و سربلندی و دین راهنمای زندگی و معنابخش. پس چرا باید منابع هویت و معنا را از هم جدا کرد؟ اسلام به ما می آموزد که به وطن عشق بورزیم و در عین حال به فراتر از ملیت و همبستگی عدالت خواهان و آزادی خواهان بیندیشیم که مگر شعار اباعبدالله غیر از این بود که اگر جز این بود امروز این گونه آوازه او در جهان نمی پیچید. معنایی که حسین (ع) ساخته و ایجاد کرده فراتر از مرز و ملیت و دین ، در عالم مانده و سال به سال تازه تر و نو تر می شود که این سنت خداوند است که جهان تا ابد میزبان آزادی خواهان و عدالت خواهان خواهد بود.

سرکار خانم افشار

مذهب شیعه بر محبت و عدالت و آزادی و همدلی ایجاد شده. بنیان ولایت ائمه اطهار بر مبنای هدایت و محبت و رساندن انسان به سعادت و آرامش ایجاد گردیده. جریان محبت و هدایت به دنبال معنادهی به زندگی انسان و رها کردن انسان از سرگشتگی و درهم ریختگی بنا شده است. امام نماد چنین نگاهی است. زیست شیعی هم بر مبنای مسالمت و هدایت و مقابله با ظلم الگویی چون حسین بن علی (ع) معرفی می کند. راه پیمایی اربعین تجدید میثاق با چنین الگویی است. اینکه انسان معاصر همچنان وفادار به حرکت و معنایی است که از دل شجاعت و فداکاری و ایمان حضرت ثارالله زاده شده است. چنین عشق و محبتی بود که رزمندگان ما را در عشق به دین و ملت و وطن راسخ کرد و جبهه ها را تبدیل به عشق بازی بنده و معبود کرد.
این گونه است که بنده به عکس شما ایران را مفهومی در مقابل دین و مذهب نمی دانم و ایران و اسلام و شیعه را در کنار هم می نگرم. از نگاه من پای خسته و لرزان زائر اربعین دل در گروی عشق به مذهب و وطن هر دو دارد و دین را فراتر از هرگونه دسته بندی جغرافیایی و زبانی و قومی می داند. این محبت است که تصویر رویایی و ارمانی از پیوند آدمیان در اربعین  ایجاد می کند که دارایی خود را گشاده دستانه انفاق می کنند. ایرانیان قرنهاست که در دل گروی اسلام و محبت اهل بیت دارند و به تعبیر شهید مطهری اسلام و ایران را در کنار هم می بینند. نمونه آن را می توان در قهرمانان ورزشی هم دید که با اتکا به مذهب برای کشور افتخار می آفرینند.

خواهر گرامی
اسلام و ایران از هم جدا شدنی نیستند. جامعه ایرانی فراتر از تمام گرایش ها از خدمات متقابل اسلام و ایران به هم آگاهند و توقع می رود که اهل هنر و نخبگان هم روایت گر چنین حقیقتی باشند. اسلام و ایران هیچ کدام جای یکدیگر را تنگ نکرده اند. سالها کنار هم زیسته اند و باز هم خواهند زیست. اسلام و تشیع جان و گوهر و روح ما ایرانیان است و ایران منبع هویت و افتخار ما.

در پایان به این نکته تاکید می کنم که اکنون بیش از هر زمانی نیاز به گفت و گو برای رفع سوتفاهم ها احساس می شود. باید با یکدیگر سخن بگوییم و با وجود اختلاف سلیقه ها بر نقاط وحدت آفرین تاکید کنیم. دین ما دین گفت و گو و عقلانیت و محبت است. باید از افراط و تفریط فاصله بگیریم و بر مبنای فرهنگ انقلاب اسلامی و اسلام اجتهادی با یکدیگر سخن بگوییم. امیدوارم این مرقومه حرکتی در همین جهت باشد.

مصطفی آجورلو»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 19
 • قریشی IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
  در جواب این جاهل فقط همین جمله کافی بود : اگر زیاد حب ایران داشتی بچتو توی ایران و با شناسنامه ایرانی بدنیا می آوردی نه اینکه تشریف جاهلت رو ببری امریکا که هویت جگرگوشه ت بشه امریکائی ! ظاهراً دوز حب امریکائی شما خیلی بالاتره !
  • اسماعیل IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
   36 3
   اقا گل گفتی فقط یه مورد را از قلم انداختی اتهام واردات شیر خشک فاسد به وسیله شوهررایشان
  • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
   24 3
   یاسین تو گوش اینها نخونید سلبریتی ها غالبا لقمه های شبهه ناک خورند
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
  75 14
  درود بر برادر فهیم جناب آقای آجورلو
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
  107 7
  اخه این کیه اینقدر مطرحش میکنید یه ادم بیسواد که تو فضای بد اخلاقی سینما رشد کرده هر چی گفت باید جواب داد ؟
  • ياسر IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
   18 2
   دمت گرم داداش گل گفتي.
 • RO ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  13 3
  نمیخواست کتاب براش بنویسی یک خط هم برا این جماعت سطحی تهی مغز کافیه
 • RO ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  8 3
  نمیخواست کتاب براش بنویسی یک خط هم برا این جماعت سطحی تهی مغز کافیه
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  9 2
  بنظرم نیازی به نامه نبود چون این جماعت با اطلاع کافی و بر اساس تعلیم و تربیت خودشون موضع میگیرن و راهکار من هم جواب قاطع به امثال اینهاست نه نامه
 • مریم AE ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  9 1
  متاسفانه امروزه هنرپیشگان ما که در کار اصلی خود با شکست مواجه شده و سرخورده شده اند به چنین حرکاتی روی آورده اند تا نقصان خود را پوشش دهند مهناز افشار و بهاره رهنما در این میان سرامد هستند
 • حمید ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  11 2
  از سینمای الوده چنین موجوداتی رشد میکند.برای مطرح ماندن اسمشان دست به هر کثافتکاری میزنند.درود بر مدافعان حریم ولایت که امنیت را برای مردم تامین کردند.ولی حیف که چنین افرادی درامنیت کامل بین مردم لجن پراکنی میکنند.
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  13 2
  به مایاد دادن بادو دسته از آدما دهن به دهن نشیم، مرد بیغیرت و زن بیحیا
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۲
  11 2
  اشتباه اساسی این خانم اصلا در این است که جمله مقدس " حب الحسین (ع) یجمعنا ) را نفهمیده . این جمله شریف که اختصاص به تجمع ایرانیان عزیز ندارد . اگر ایشان تشریف میاوردند و تنوع قومیتها و ملیتها و حتی ادیان و مذاهب شرکت کننده اعم از زن ومرد / پیر و جوان وکودک و...در مراسم عظیم اربعین را را مشاهده میکردند که چگونه حب امام حسین (ع) مردم مختلف جهان از غرب و شرق عالم را در محور مغناطیس الهی خود بسیج و گرد هم اورده دیگر این اشتباهات را تکرار نمی کردند . در پایان متاسفانه افراد غربزده و روشنفکر نما همیشه از غافله اسلام و معنویت و انقلاب و حتی ملیت وتوده های عظیم و شریف مردم عقب مانده اند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس