کد خبر 904997
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۴
طرح جهیزیه ایرانی

تامین یک جهزینه ایرانی برای یک زوج جوان با توجه به گرانی های اخیر چقدر هزینه دربر دارد؟

به گزارش مشرق، دونفری روی سکوی سیمانی کنار خیابان نشسته بودند و با ماشین حساب موبایل، عدد و رقم هایی را محاسبه می کردند، بیشتر از دو سال است که عقد کرده اند و می خواهند مراسم عروسی بگیریند، اما هزینه لازم برای خرید جهزیه را ندارند. در این چند ماهه یک باره قیمت دلار بالا کشیده و خرید کردن ناممکن شده است. تا چند ماه پیش جلوی ویترین مغازه های لوازم خانگی امین حضور می ایستادند و یکی یکی لوازم خانگی را قیمت می گرفتند و برای خریدن لوازم خانگی زندگی شان نقشه می کشیدند.

بیشتر بخوانید

لوازم خانگی «بانه» از زیرپله‌های «تهران» می‌آید!

برنامه هایشان این بوده تا باپس انداز خود بتوانند جهیزیه خریداری کنند.  اما حالا وضعیت برایشان جور دیگری است. باید هر آنچه به عنوان پس انداز دارند را خرج برگزاری مراسم عروسی با کمترین تعداد مهمان کنند وهر چه از پس اندازهایشان باقی می ماند را برای پرداخت اجاره بها خانه ای که قرار است در آن زندگی کنند نگه دارند و پول جهیزیه درد سر جدید آنها است.

 این وضعیت زن و شوهر جوانی است که در حال حاضر ارزش پول آنها به یک سوم رسیده است. زمانی که مقابل ویترین مغازه های لوازم خانگی می‌ایستند، یکی در میان حسرت می خورند که ای کاش جهیزیه را زودتر خریده بودند.

حالا علاوه براینکه پول کافی برای تأمین هزینه های خرید جهیزیه را ندارند، بسیاری از فروشندگان با توجه به نوسانات قیمت دلار حاضر به فروش   اجناس خود نیستند، تمام اجناس را در انبارها نگه داشته اند به امید آنکه روزی با سود بیشتری به فروش برسانند. این ماجرایی است که حدود 4تا5 ماه است که اتفاق افتاده و هر روز دریغ از دیروز.

در بازار جهزینه که پا می گذاری باید کفش آهنی به پا کرد و پرسان پرسان بهترین کالا و ارزان ترین را خریداری کرد. از میان لیست جهیزیه لوازم اصلی آشپزخانه مانند اجاق گاز، یخچال، ماشین لباسشویی و جاروبرقی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 در این بازار همه جور عروس و داماد وجود دارد،از عروس و داماد پولداری که بدون قیمت گرفتن سفارش کالا می دهند و نگران هزینه ها نیستند تا عروس و دامادی که فقط قیمت می پرسیدند وبه هم خیره می شدند و برخی هم کارت فروشگاه را می گرفتند و می رفتند.

در میان بازار لوازم خانگی امین حضور تهران عده ای به دنبال کالای ایرانی و برخی خواهان کالای خارجی هستند. یکی از فروشندگان در این باره می گوید:علت انتخاب کالای ایرانی در میان  عده ای این است که  از نظر مالی بضاعت کمی دارند به همین دلیل به سمت کالای ایرانی می روند اما تمایل به کالای خارجی دارند و برخی هم اعتقاد دارند باید ایرانی بخرند تا چرخ اقتصادی بچرخد.

*میانگین قیمت کالاهای ایرانی و خارجی ویژه جهیزیه در بازار تهران

گشتی در فروشگاه های لوازم خانگی امین حضور بیانگر چند و چون قیمت لوزام خانگی با برند ها و مارک های مختلف است. اگر عروس و دامادی به دنبال جهیزیه هستند باید بدانند قیمت ها چقدر است.

اجاق گاز ایرانی: از 2میلیون تومان تا 5 میلیون و 700 هزار تومان

یخچال و فریزر ایرانی: از 2 میلیون و 500 هزار تومان تا 25میلیون تومان

جاروبرقی ایرانی: از580 هزار تومان تا 4 میلیون و 980 هزار تومان

ماشین لباسشویی ایرانی: از 900 هزارتومان تا 11 میلیون تومان

ماکروفر ایرانی: قیمت از 1میلیون و 200هزار تومان تا 4میلیون و800هزار تومان

در میان کالاهای خارجی هم پس از گشت و گذار در بازار به یک نسبت میانگین رسیدیم که می توان به شرح ذیل عنوان کرد:

اجاق گاز خارجی: از 4 تا 13 میلیون تومان

یخچال خارجی: از 12 میلیون تا 28میلیون و 800هزار تومان

جاروبرقی خارجی: از 900 هزار تومان تا 4 میلیون تومان

ماشین لباسشویی خارجی: از 5میلیون و 500 میلیون تا 15میلیون تومان

ماکروفر خارجی: از 2میلیون تومان تا 16 میلیون و 590هزار تومان

تلویزیون خارجی: از 3 میلیون تا 20 میلیون تومان

برای تهیه جهیزیه علاوه بر بازار امین حضور باید به بازار شوش برای تهیه لوازمی مانند چینی و بلور، پلاستیک، پرده و فرش، آئینه شمعدان، لوستر و حتی مواد خوراکی  هم رفت تا جهزینه کامل شود.

قیمت جهیزینه در بازار شوش و مولوی هم از افزایش قیمت ها مثتنی نبوده است وقیمت جهیزیه نسبت به چند ماه پیش به صورت میانگین حدود 40درصد افزایش یافته است.  

قوری کتری: از 280 هزار تومان تا 1میلیون و 600هزار تومان

سرویس غذا خوری چینی:از 560هزارتومان تا 4میلیون و 500هزارتومان

سرویس قابلمه تفلون: از600هزار تومان تا 3میلیون و 500 هزار تومان

قاشق و چنگال: از 480هزار تومان تا 6میلیون و 480هزار تومان

میز اتو: از 70هزارتومان تا 700هزار تومان

سرویس و تکه های بلور: از1میلیون تومان تا 5میلیون تومان

فرش ماشینی 6متری: از1میلیون و 200 هزارتومان تا 8میلیون تومان

آئینه و شمعدان: از532 هزار تومان تا 5میلیون تومان

اتوی بخار: از 306 هزار تومان تا 2میلیون و 800 هزار تومان

سرویس پلاستیک: از600 هزار تومان تا 1میلیون تومان

روتختی: از 300هزار تومان تا 2میلیون تومان

البته در میان لیست خرید از پرده خانه تا کبریت، لوازم خیاطی، لوازم آرایشی و بهداشتی، کمد و تخت خواب و غیره هم بود که ریز قیمت ها را با توجه به کثرت اقلام نمی توان نوشت اما حدود قیمت ها به دست آمد به نحوی که می توان گفت یک عروس خانم (خانواده عروس) برای تأمین جهیزیه در حد متوسط (کمترین هزینه برای خرید کالاهای متعارف) باید حداقل 80 میلیون تومان هزینه کند.

یکی از فروشنده ها درباره قیمت تمام شده یک جهیزیه می گوید:پیش از سال 97، جمع کردن یک جهیزیه متوسط و معمولی بین 40تا50 میلیون تومان بود اما در حال حاضر این رقم به 70تا 80میلیون رسیده است و فروش کالا نیز تنها به صورت نقدی انجام می‌گیرد و تنها در صورتی که مشتری نیاز قطعی و اصرار بر خرید داشته باشد، خرید کالا از شرکت‌ها و برندها انجام می‌شود.

وی می گوید: قبلاً برای مشتری فروش شرایطی و اقساطی داشتیم، اما شرایط موجود بازار باعث شده تا مشتریان مبلغ کامل را پرداخت نکنند و چک هایمان روی دستمان بماند.

بعضی از محصولات هم به دلیل کمبودی که در بازار وجود دارد گران می شود. مثلاً قیمت ظرفشویی افزایش بالایی داشته است چرا که ماشین ظرفشویی به نسبت یخچال، گاز و ماشین لباسشویی در بازار کم است و در حال حاضر بسیار سخت پیدا می‌شود. ماکرویو سولاردم هم به سختی فراوان در بازار یافت می‌شود.

هر چند شاید مبلغ 80میلیون تومان برای تأمین یک جهیزیه آن هم جهیزیه معمولی برای گروهی هیچ باشد اما برای عده ای که حقوق ماهیانه آن ها به شرح زیر است بسیار سخت است و یک زوج جوان برای رفتن به خانه بخت حداقل باید 150 میلیون داشته باشند.

در این میان وام ازدواج 10 میلیونی هم نمی تواند چاره کار باشد. این در حالی است که میانگین هزینه عروسی و جهیزیه یک پسر جوان حداقل 50 میلیون تومان می شود و با محاسبه ودیعه مسکن می توان گفت که یک زوج جوان باید حداقل در کلانشهری مانند تهران 180 میلیون تومان پول نقد داشته باشند تا به خانه بخت بروند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 24
 • مانی IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  116 4
  علی برکت الله
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  138 2
  به مردم که قرار نیست جواب بدهند، جواب خدا را نمی دانم چطور خواهند داد
  • ناشناس IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   64 6
   فعلا مردم از دولت طلب پاسخ كنند.....كار خدا به خدا واگذار بشه!
 • مجید AE ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  125 0
  خیر نبینند کسانی که باعث و بانی این گرانی هستند
  • محمدتقی IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   91 0
   این از خدا بی خبر ها چرا میگن تورم امسال یک رقمی است واقعا از مردم که خجالت نمیکشند از خدا بترسند آن دنیا چه جوابی خواهند داد
  • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   102 0
   ایشالا که از هستی ساقط شوند
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  39 1
  تو گوشی نمیشه مثبت منفی داد به نظرها
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  31 1
  کمر باعث و بانی این گرانی بشکنه
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  71 2
  وای دَدَ علی برکت الله بیچاره شدم ک :( پیر شدیم رفت تازه خانواده عروس میگن سرویس طلا نباشه که نمیشهههههه
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
   0 0
   سرویس نقره آبکاری شده با طلا بخرید فعلا منم تازه عروسم سرویس نقره خریدم
 • محمد IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  27 1
  خدا کنه هر کی باعث بانی هست از این سران اختلاص گر و همشون از دم نابود شن بخدا مردم بیچارن هیچی نداریم بخوریم منه جوون باید به کی بگم واسم جهیزیه بخره به بابای بیچارم یا به نامزدم که میخواد ازم جدا شه سه ساله منتظر منه میخواد جدا شه تورا به امام حسینتون نظر منو بزارین
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  15 5
  همه چی ارومه.ظاهرا کسی هم مشکلی نداره...فعلا که که اروم و ساکت داریم زندگی میکنیم....ماهمه اتحاد داریم و مقاومت میکنیم...امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه چون دیگه جایی برای فشار بیشتر روی مردم باقی نمونده...
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  20 0
  بنده که قرار بود، امسال ازدواج کنم، به علت بی پولی و گرانی مسکن و لوازم خانگی منصرف شدم. یعنی واقعا چرا دولت توان مقابله با چنین مشکلاتی را نداره... منه جوان چرا باید زیر همین مشکلات کوبیده شوم. وضعیت هم روز به روز داره بدتر میشه و امیدی هم به بهبود و حل این مشکلات نیست.
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  16 0
  اگه فکری بحالمون نشه نسل ایرانی در حال انقراض خواهد بود . آمار مجردین سن بالا و طلاق و تک فرزندی همه هشدار خطر میباشد
 • رضا IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  17 1
  از تمام خانواده ها به ویژه خانواده خودم می خوام قبل این که هر روز زنگ بزنن بگن چرا زن نمیگیری این خبر رو بخونن! من با 27 سال سن و دو تا شغل ثابت نمیتونم خرج خودم رو بدم چه برسه زن و...
  • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   11 0
   خوش به حالت شغل داری
 • AE ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  7 28
  خودتان را درگیر این مسائل نکنید ، کسی که اهل زندگی باشه با لوازم حداقلی هم میتواند زندگی کند
  • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   13 4
   معلومه از اون بیخیالا هستی که برات فرقی نمیکنه خانوادت زجر بکشه یا تو آسایش زندگی کنه و فقط میخوای روزات بگذره
  • جفتک IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   13 1
   منظور شما از حداقل چیه؟ یعنی یخچال و ماشین لباس شویی و اجاق نخریم؟
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  19 7
  جالبه اونی که با رقص و قر کمر رای داد حالا اینطوری بجای اقتصاد فاضلاب تحویل میگیره . عامل تموم این اوضاع وحشتناک در اصل همون رای دهنده های رقاصن
 • هادی IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  6 1
  تازه اگر کار داشته باشه این مبالغ قابل پرداخته
 • رسا IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  21 1
  من به عنوان یک جوانی که سه سال است ازدواج کرده ام و به دلیل تنش بازار از رفتن به سر زندگی مشترک باز مانده ام و خانواده همسرم هم تقاضای طلاق دارند از حسن روحانی و محمود احمدی نژاد نمی گذرم ***
  • حسین IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   7 4
   پنج میلیون نفری هم که مسکن مهر باعث شد برن خونه زندگیشون از تو نمیگذرن به خاطر حرفت
 • علی IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  12 5
  مغز خر که نخوردیم.بازار آزاد...الله برکت الله!!!!!
 • علی IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  11 1
  انشااله بانیان این وضعیت اسفناک گرفتار سینه سرد قبرستان شوند هر چه زودتر
 • دیلمی IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  10 2
  از ماست که برماست دنبال مد و تجملات رفتن همین بدبختی را دارد سنتها و آداب و رسوم ما هم که دنبال رو تجملات و خرافات است باید اصلاح و اگر قابل اصلاح نیست منسوخ شود.
 • دیلمی IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  8 3
  از ماست که برماست دنبال مد و تجملات رفتن همین بدبختی را دارد سنتها و آداب و رسوم ما هم که دنبال رو تجملات و خرافات است باید اصلاح و اگر قابل اصلاح نیست منسوخ شود.
 • AT ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  7 0
  عروسی هم برای لاکچری ها شده
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  5 1
  مرگ بر آمریکا!
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  11 1
  مردم به روز سیاه افتادند الان ما نمیتونیم جهزیه تهیه کنیم چرا کسی جوابگو نیست؟!!!
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  14 0
  گیریم که یک خاکی به سر جهیزیه ریختیم با اشتغال و مسکن و..... چه کنیم با اعصاب های خراب و دلهای پر غصه و افسرده چه کنیم
 • IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  13 1
  جواب دختر خانم ها ی عفیفی که طراوت و شادابی و شانس ازدواج را از دست داده و یا دختر انی که برای بدست آوردن شانس ازدواج مرتکب خود نمایی و گناه می شوند و یا پسرانی که در حسرت داشتن همسر و همدم می سوزند را چگونه خواهند داد
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  9 0
  دیگه باید از خیر ازدواج گذشت، حتی اگر نهایت صرفه جویی هم انجام شود، مخارجش سرسام آور است
 • مهدی IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  6 0
  خدا به داد مردم برسه. تامین حداقل زندگی با این ارقام برای مردم سخت است
 • IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  8 2
  دخترا اصلا استرس نگیرن...بنده به عنوان یه پسر با خودم عهد کردم کوچک ترین فشاری به خانواده دختر واسه جهیزیه نیارم.البته تعریف از خود نباشه آدم با شعور و با مرام مثل من کمه...کلا مشتی هستم
 • کاظم IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  6 3
  سلام یا امام زمان ع به فریاد شیعه ها برس .... دو چیز انسان را نابود می کند . اول بی عقلی دوم نداشتی یا همان بی پولی امیدوارم روز به روز جنسها ارزون و فراوانی توی این مملکت امام زمانی بشود بلاها دور و خیرو برکت زیاد بشود ... از همه ایرانیهای باغیرت و با ایمان و بامعرفت ممنونم ...
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  12 0
  من و همسرم اینکارارو کردیم جور شد 1. بجای سرویس اصل ، بدل گرفتیم 2 . تجملات و چشم درآوردن ها را تعطیل کردیم فقط وسائل ضروری رو خریدیم رسم غلط بازدید دادن و چیندن یخچال و ... را هم تعطیل کردیم 3 . این همه مراسم نامزدی عروسی پاتختی و ... که هم برای خودمان خرج داشت هم برای دیگران را تعطیل کردیم فقط 1 مراسم گرفتیم که هزینه اش بین خانواده دو طرف تقسیم شد یک میزی هم گذاشتیم که هدایا را آنجا بگذارند 4 . تو خود مراسم کلا 150 نفر دعوت کردیم لازم ندیدیم همه را دعوت کنیم به همین اندازه هزینه سالن و غذا و میوه و شیرینی و ... کم شد 5 . غذا را هم پرسی دادیم که اصراف نشه اینجا هم کلی صرفه جویی کردیم . کلا تفکرمون گرفتن سالن تجملاتی بالاشهر و دعوت 1000 مهمان و آرایش و زیورآلات فلان و چندین مدل غذا و پیش غذا سلف سرویس و فیلمبرداری فلان و ... و خرید جهیزیه و سرویس و لباس گران و بی مصرف نبود چون فهمیدیم تو چند ساعت چشم ملتو درمیاریم تا چند سال باید چشممون دربیاد تا این هزینه ها را جبران کنیم !!!
  • IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
   6 1
   احسنت به شما زوج عاقل که تحت تآثیر فرهنگ منحط عوام قرار نگرفتید و بر اساس عقلانیت تصمیم گرفتید که از خرج های اضافی پرهیز کنید. خوشبختی و سرافرازی و رستگاری برای شما آرزو میکنیم.
 • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۱
  9 0
  امروزیه بنده خدائی اومده بودمغازه ماتا نامه بنویسه دفتررهبری تاکمکش کنه یتونه جهیریه بخره میگفت پسرم یه ساله نامزده هرکاری کردیم نتونستیم وسایلش رو تهیه کنیم واقعاتکلیف این مردم چیه چراهیچکس به فکرنیست
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  0 0
  این یک جنگ اقتصادی امریکا بکمک نهادهای بی تدبیربرعلیه مردم ایران است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس