محمد شریعتمداری نمایه

وزیر مستعفی صنعت خطاب به معاون اول رئیس جمهور گفت : هیچ جایی دیگر من را به کار نگیرید زیرا اگر شرایط مهیا نباشد نمیتوان کار کرد.

به گزارش مشرق، محمد شریعتمداری امروز در مراسم بیست و دومین سالروز ملی صادرات گفت: سال گذشته تا بهمن هنوز دچار تکانه‌های بیرونی که اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار می‌داد نبودیم. 

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: این شرایط منابع ارزی را تحت تاثیر قرار داده است و این کشور که 40 سال مقاومت در برابر شرایط مختلف داشته امروز به دنبال آن است که این شرایط را با کمترین ضایعات طی کند و البته اگر با پیش‌بینی‌های صحیح و مدیریت کارآمد با این عامل و با این تکانه برخورد کنیم و تلاش کنیم که کمتر به تولید و صادرات و حتی تجارت خارجی در کشور لطمه وارد شود مطلوب است. 

بیشتر بخوانید

مسؤولیت‌ناپذیری دولتی‌ها در حوزه اقتصادی

* در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

شریعتمداری اظهار داشت: در جلسه‌ای اشاره کردم که در شرایط تحریم هم دولت باید به دولت کمک کند و هم همه ما باید به هم کنیم که البته انصافا باید بگویم که امتحان خوبی در این چند ماه پس نداده‌ایم و ما به عنوان مسئولان وزارت صنعت و همچنین آقای شافعی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران که باید زبان گویای شما در جلسات باشیم نتوانسته‌ایم به کفایت همه منویات شما را مطرح کنیم تا تصمیم‌گیری‌ها بر اساس خواسته شما صورت گیرد و امیدوارم در این زمینه آقای رحمانی جبران مافات کند. 

وی افزود: در عامل برون‌زای منفی که به اقتصاد ایران و ارد شده و تهدید بزرگی برای اقتصاد است و از آن به جنگ اقتصادی یاد می‌شود و آنها هم از آن به عنوان تحریم‌های کمرشکن نام می‌برند اما فرصت برای اقتصاد ایران بوجود آمده و آن فرصت صادرات است به طوری که حتی برخی از کشورها با کاهش ارزش پول ملی خود سعی می‌کنند تا صادرات داشته باشند.

* علت نایاب شدن گوجه فرنگی سیاست‌های ارزی است

وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ما اکنون شاهد خروج قابل ملاحظه‌ای کالا به صورت غیرقانونی و قانونی از ایران هستیم و به وفور کالاهای ما که با ارز 4200 تومانی در کشور تولید می‌شود صادر می‌شود. وقتی ارز را در بازار نیمایی 7 هزار تومان تعیین می‌کند یک بازار سوم پیش می‌آید و در این شرایط صادرات به صرفه می‌شود به طوری که در این شرایط یک میلیون تن گوجه فرنگی صادر می‌شود و گوجه فرنگی به یک عنصر نایاب در کشور تبدیل می‌شود که عامل آن سیاست‌های ارزی است که اگر حل نشود برخورد با آن برخورد با معلول است. 

وی افزود: در واردات هم همینطور است گفتیم که با ارز 4200 تومانی کالا وارد کنند و وقتی ارز بازار آزاد بوجود آمد تقاضا برای واردات به 53 میلیارد دلار رسید که بخشی از آن تقاضای رانت‌جویانه بوده است. 

شریعتمداری با انتقاد از مطرح شدن برخی مسائل و بزرگ‌نمایی آن در فضای مجازی گفت: ما باید تلاش کنیم که در کشور آرامش ایجاد کنیم تا با صبوری مسائل حل شود.

* از تصمیم‌گیری می‌ترسند

وی با بیان اینکه ما هم معتقدیم که ممنوعیت صادرات بدون پیش‌آگهی و به طور ناگهانی کار غلطی است، گفت: اگر کسی این کار را انجام دهد باید عذر تقصیر بیاورد و بگوید که برحسب شرایط این تصمیم گرفته شده و دیگر تکرار نمی‌شود. 

وزیر سابق صنعت ،‌معدن و تجارت با بیان اینکه اما ماده 11 آیین نامه گمرکی اجازه می‌دهد که کالاهایی که در گمرک است صادر شود، گفت: چرا در گمرکات تصمیم نمی‌گیرند. دلیل آن است که می‌ترسند،‌ دوغ و دوشاب مخلوط شده است؛ عنصر خادم برای انجام فعلی که خدمت است از ترس اینکه مبادا به وی بگویند که شما با فلان تاجر و فلان بازرگانی ارتباط دارید این کار را نمی‌کنند اما اگر کسی متخلف بود و با زیرمیزی این کار را کرد ترسی ندارد و از گرفتار شدن هم نمی‌ترسد. 

وی افزود: حتی در واردات هم تاجر می‌ترسد زیرا تا ثابت کند نرخ ارز آن نیمایی بوده و هزینه‌های معاملات را اعلام کند رسوا شده و با این شرایط تاجر نمی‌تواند ادامه دهد.

* هیچ مدیری جرات امضای سند ندارد

وزیر سابق صنعت ،‌ معدن و تجارت اظهار داشت: هر پیشنهادی که در نشست سران قوا تصویب شود اگر شجاعت به مدیران دولتی برنگردد کار درست نمی‌شود. آقای جهانگیری من امروز که در میان شما نیستم اگر این مسیر ادامه پیدا کند هیچ مدیر دولتی پای سندی را امضا نمی‌کند و هیچ فردی جرات امضای سند ندارد و همه را به وزیر موکول می‌کند.

* من را جای دیگری هم به کار نگیرید

وی اظهار داشت: اکنون برخی رایزنان بازرگانی 7 ماه است که حقوق نگرفته‌اند اما کسی جرات نمی‌کند که تامین حقوق آنها را از منابع غیر بپردازد. این به مصلحت کشور نیست من که دیگر نیستم هیچ جای دیگر هم مرا به کار نگیرید چون اگر این روند ادامه یابد حضور و وجود من کارایی ندارد. 

شریعتمداری اظهار داشت: برخی از صادرکنندگان کشور می‌خواهند که به صورت مستمر به صادرات ادامه دهند؛ باید در سامانه نیما راه‌هایی پیدا کرد که امنیت صادرکنندگان و واردکنندگان حفظ شود. این مساله در جلسه خصوصی هم گفته شد و به رئیس جمهور هم منتقل شده است. 

وزیر سابق صنعت ،‌ معدن و تجارت اظهار داشت: برخی می‌گویند که شریعتمداری با 40 سال سابقه برخی موارد را نمی‌داند در حالی که ما از مشکلات اطلاع داریم. 

وی افزود: باید حرف صادرکنندگان را شنید که چرا بازگشت ارز سه ماهه امکان‌پذیر نیست؛ باید این موارد را اصلاح کرد. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  67 2
  نه تو رو خدا بیا کار کن دیگه اگر تو نباشی ، مملکت چی میشه آخه
  • مهربان IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   49 4
   توانایی نداشتی ، برای چی وزیر شدی؟
  • سینوس آلفا IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   23 1
   ازین به بعد همه هزینه ها برای تو میشه!
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   17 1
   اگر شرط "توپ روی دماغ چرخاندن" را از شروط وزارت حذف کنند، خیلی از این دوستان کفایت لازم برای وزارت را از دست میدهند!
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   14 1
   تو را به خدا بیا !!! ناز نکن ، کشور بدون تو اصلا پیشرفت ندارد !!!! نه تو را جون هرکسی که دوستش داری بمان بیشتر خرابکاری کن صمت را که گند زدی برو این یه لقمه نون کارگران و کارمندان را ببر !!!
  • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   4 1
   چیزی نمیشه فقط برخی موتلفه ای ها ناراحت میشن
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  42 4
  حضرات به جای پاسخگویی وجبران مافات فرار را بر قرار ترجیج دادند
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   17 2
   حضرات جیبها را چاق نموده و رو به فرار آورده اند!
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  35 4
  کاش زمان انتخابات که وعده های دروغین می دادید و رقیب را تخریب می کردید به یاد بیاورید که برای پیروزی در انتخابات چگونه مردم را فریب دادید. شماها قرار بود 100 روزه مشکلات را حل کنید. پی چی شد؟؟؟ البته این بار آخرتان نخواهد بود و دلبستگی به دنیا دوباره شما را به فریبکاری خواهد کشاند. حساب مردم با شما بماند روز قیامت.
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  40 2
  اینها معترف به عدم کارایی و خسارت وارده به کشور و مردم هستند از مدعی العموم تقاضا داریم حقوق مردم را پیگیریی نمایند...
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  28 2
  اینها معترف به عدم کارایی و خسارت وارده به کشور و مردم هستند از مدعی العموم تقاضا داریم حقوق مردم را پیگیریی نمایند...
 • ناشناس IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  40 2
  شرایط کار اصلا مهیا نیست،لطف کنید بفرمایید منزل استراحت،ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  41 2
  چه رویی دارن اینا الله اکبر انگار فضاییا مسبب مشکلات الان جامعه هستن
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   8 1
   ما رو تنها نزار اقای وزیر
 • احمدخواجوند DE ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  10 1
  آن آقایی که از مدعی العموم درخواست کرده بود که پیگیری نمایند .مثل اینکه شماشکایت خلیفه را پیش خلیفه ببرید.
 • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  15 4
  وجود شما و امثال شما مانند آخوندی، ربیعی، واعظی و ... جز ضرر و زیان و خسارت محض چیزی برای مردم ندارد همان بهتر که رفتی ... ما را به خیر شما امید نیست شر مرسانید
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  23 2
  تو رو باید صادر کنن به آمریکا تو حیفی اینجا حروم میشه!
  • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   9 1
   به آنگولا نه آمریکا
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  9 0
  التماس می کنم بمون حالا وقت هست بازم امتحان بدی
 • جالينوس US ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  11 2
  ميلياردها به جيب زدي براي دوران بازنشستگي برو پيش خانم و بچه ها در سواحل اقيانوس آرام .
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  9 0
  حداقل چند سال باید برای اینها ممنوع الخروجی بگذارند نا اگر خرابکاری داشتند امکان محاکمه وجود داشته باشه.
 • سید رضا IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  14 0
  بابا خودش میگه عرضه کار ندارم ! چرا بزور می خواین یه پست دیگه بهش بدین ؟!!
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  8 0
  اما هستند کسانی که هرگز استعفا نمیدهند تا ملاقات عزراییل
 • FR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  6 0
  آخه روحانی مگر چقدر مشاور میخواد ! این ذخیره های انقلاب باید در زیر لوای تدبیر وامید وسبز وبنفش باقی بمانند وگرنه خیلی چیزها آشکار میشود. فعلا خاله بازی وصندلی بازی را ادامه دهید.... فقط خیلی ناز نکنید وشکسته نفسی هم نکنید!
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  3 0
  التماس کنیم چی؟!
 • مهدی IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  2 5
  با سلام. لطفا اول کمی هم حرفها را بخوانیم و متوجه بشیم که طرف داره چی میگه بعدش قضاوت کنیم. شریعتمداری وزیر سالم باتجربه و پاکدستیه. ولی مافیای قدرت در درون دولت و بیرون از دولت و حتی در رسانه های حقیقی و مجازی شریعتمداری رو برنتابیدند و شمشیر را برایش از رو بستند زیرا او با سیاستهای غلط و رانت برانگیز آنها مخالف بود. شریعتمداری و پسرش و دامادش هیچگونه رانتی تا کنون استفاده نکرده اند و دزد هم نیستند و دقیقا مشکل ایشان همین است که دزد نیست. کمی بدون حب و بغض قضاوت کنیم. یا علی
  • IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
   2 0
   دوست عزیز 24 میلیون یورو رو به کجا وبه کی دادند؟
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  3 0
  بجای این وزیر نخودچی (گرد و قلمبه) لااقل کشمش بذارند تا شیرین باشه !!!
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹
  0 0
  بابا انتحاری!!
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
  0 0
  یادمه بعد از وزارت، در دوره خاتمی، رهبر انقلاب، ایشون رو به سمت مشاور خود برگزیدند.
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۳۰
  1 0
  من از همون اول وقتی دلار زد بالا گفتم حسن روحانی باید بره وزیر فایده نداره سرمنشا الوده است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس