وزارت خارجه نمایه

لازم و ضروری است که دستگاه دیپلماسی و سفارتخانه‌های ایران در کشورهای اروپایی و به خصوص سفارت ایران در اتریش، این انفعال تحقیرآمیز را کنار گذاشته و به صورت جدی برای آزادی دیپلمات کشورمان وارد عمل شوند.

سرویس سیاست مشرق - «اسدالله اسدی» دبیر سوم سفارت ایران در اتریش در تاریخ ۱۱ تیرماه سال جاری علیرغم مصونیت دیپلماتیک در اقدامی غیرقانونی توسط پلیس آلمان بازداشت شد. رسانه‌های غربی ۵ مهرماه از استرداد دیپلمات کشورمان به بلژیک خبر دادند.

این اقدام غیرقانونی در حالی است که در ماده ۲۹ کنوانسیون وین آمده است:«شخص مأمور سیاسی مصونیت دیپلماتیک دارد و نمی‌توان او را به هیچ عنوان مورد توقیف یا بازداشت قرارداد. کشور پذیرنده با وی رفتار محترمانه‌ای که در شأن او است خواهد داشت و اقدام‌های لازم را برای ممانعت از وارد آمدن لطمه به شخص و آزادی و حیثیت او اتخاذ خواهد کرد».

بر طبق قوانین دیپلماتیک هرگاه یک کشور نماینده کشور دیگری را-که دارای گذرنامه دیپلماتیک است- در خاک خود به دلایل واقعی یا واهی، عنصر نامطلوب بنامد، می‌بایست او را اخراج کند. به عبارت دیگر اخراج، بالاترین سطح برخورد دیپلماتیک نسبت به حضور، رفتار و عملکرد یک دارنده گذرنامه دیپلماتیک است.

متاسفانه انفعال تأسف برانگیز دستگاه دیپلماسی در مقابل طرف‌های اروپایی از یک طرف و عدم گوشزد نمودن تبعات این گونه اقدامات از طرف دیگر، مقامات غربی را برای نقض قوانین دیپلماتیک و اعلان درخواست‌های طلبکارانه جسورتر کرد تا جایی که یک مقام اتریشی چندی پیش خواستار لغو مصونیت دیپلمات ایرانی شد!

لازم به ذکر است که در ماه‌های اخیر دو دیپلمات کشورمان از هلند اخراج شدند و یک دیپلمات دیگر کشورمان نیز از فرانسه اخراج شد. اما هیچ خبری از اجرای اصل عمل متقابل توسط دستگاه دیپلماسی نیست! 

سکوت تاسف برانگیز سفارت

اما در کنار بی عملی و انفعال دستگاه دیپلماسی، سفارت ایران در اتریش نیز هیچ واکنشی به اقدام خصمانه و غیرقانونی برخی دولت های اروپایی درخصوص دیپلمات شاغل در این سفارت نداشته است!

این در حالی است که گروهک تروریستی منافقین در هفته های اخیر در پایتخت برخی کشورهای اروپایی به شدت مشغول فضاسازی درخصوص بازداشت دیپلمات کشورمان است.

در سایت سفارت ایران در اتریش، هیچ خبری درباره بازداشت این دیپلمات ایرانی نیست.در حالیکه اقای اسدی دبیر سوم سفارت کشورمان در اتریش است.

«عبادالله مولایی» سفیر ایران در اتریش تاکنون هیچ واکنشی نسبت به اقدام غیرقانونی کشورهای اروپایی درخصوص بازداشت دیپلمات کشورمان نشان نداده است.

نکته تأمل برانگیز و البته تأسف برانگیز اینجاست که در سایت سفارت، «بیانیه وزارت خارجه در واکنش به رای دادگاه لاهه» منتشر شده است ولی هیچ خبری از واکنش دستگاه دیپلماسی به بازداشت دیپلمات ایرانی نیست!

در حساب توئیتری سفارت ایران در اتریش نیز هیچ خبری از بازداشت دیپلمات ایران در اروپا مشاهده نمی شود.

سفیر انگلیس و ماجرای نازنین زاغری

خرداد سال ۹۵، سپاه ثارالله استان کرمان طی بیانیه‌ای، خبر از بازداشت یک ایرانی با تابعیت انگلیسی به نام «نازنین زاغری» داد. وی پس از برگزاری دادگاه به جرم جاسوسی به ۵ سال حبس قطعی محکوم شد.
پس از دستگیری این جاسوس دوتابعیتی، تبلیغات سنگین و فشرده‌ای از سوی رسانه‌های انگلیسی صورت گرفت. تبلیغات رسانه‌ای تا جایی پیش رفت که یک نمایش با عنوان «در انتظار مادر» در سالن خبرگزاری رویترز در لندن برگزار شد.

این رسانه‌ها با انتشار تصاویر احساسی از نازنین زاغری و فرزند خردسالش مدعی شدند که زاغری، مادری بی‌گناه است که تنها برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرد و دستگیر شد.این در حالی است که «نازنین زاغری» که به‌خوبی از ورود به پروژه‌های امنیتی اطلاع داشته با نام مستعار «پریسا» فعالیت می‌کرده است.

در ادامه این تبلیغات سنگین رسانه‌ای، «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس- آذر ۹۶- برای آزادی جاسوس‌های دوتابعیتی از جمله «نازنین زاغری» به ایران سفر کرد.

اما در این میان اقدامات سفارت انگلیس در تهران نیز قابل توجه است. برای نمونه در آبان ۹۶ سفیر انگلیس در ایران در حساب توئیتر خود نسبت به گزارش پخش شده در اخبار ۲۰:۳۰ که اعلام کرده بود هدف زاغری از سفر به ایران آموزش خبرنگاران بوده است، واکنش نشان داد.

سفیر انگلیس در توئیتر خود نوشت:«در گزارش نادرست دیشب برنامه ی "۲۰:۳۰" در شبکه ی ۲ سیما که موفق به درک این نشدند که دولت بریتانیا تصریح کرده  است که تنها دلیل حضور "نازنین زاغری- راتکلیف" در ایران مسافرت برای دیدار با خانواده بوده است، و من از این موضوع ناراضی هستم. »

عوض شدن جای طلبکار و بدهکار!

نکته قابل تأمل اینجاست که برخی کشورهای اروپایی سالهاست به پایگاه و پناهگاهی برای گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب تبدیل شده‌اند و عملاً به این گروهک‌ها سرویس های متنوعی ارائه می‌کنند. اما برخورد ضعیف دستگاه دیپلماسی کشور با این موضوع، کشورهای اروپایی را دچار توهم کرده و باعث شده عملاً جای بدهکار و طلبکار عوض شود.

اکنون بیش از ۱۰۰ روز از بازداشت غیرقانونی آقای اسدی در اروپا سپری شده است. دستگیری یک دیپلمات با اتهامات واهی و اثبات نشده و بازجویی و بازداشت چند ماهه وی، بدعتی در روابط بین‌الملل است که سنگ بنای رویه‌ای خطرناک را در روابط کشورها و برخوردهای امنیتی با عناصر دیپلماتیک می‌گذارد.

لازم و ضروری است که دستگاه دیپلماسی و سفارتخانه های ایران در برخی کشورهای اروپایی و به خصوص سفارت ایران در اتریش، این انفعال تحقیرآمیز را کنار گذاشته و به صورت جدی برای آزادی دیپلمات کشورمان وارد عمل شوند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • فقط وطن IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  16 3
  تاکی می خوایم سیاست بزن و دررو را انجام بدیم یکی نیست به این نا یاد بده دیگه زمان این کار تمام شده تازه اون موقع که این کارو می کردید تاوانشو ملت بیچاره پس می دادن
  • فقط خدا IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
   4 0
   اتفاقا ملت سالها است که دارد تاوان این ضعف عمدی دوستانه شما را می دهد و در مقابل سیاستهای بزن و در روی غربیهای سکوت می کند.
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  14 0
  اینکه کنسولگریتونو سوزوندن
 • US ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  33 2
  بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی! روحانی مچکریم!
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  34 2
  تحقیر وقتی تمام میشه که این دولت غربزده کنار بره و یه دولت انقلابی بیاد
 • هیچ AE ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  23 2
  خاک توی سر دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی ما. البته نه خاک ایران که برایش خونهای زیادی داده شده و بسیار قابل احترام و با ارزش است. خاک از نوع اروپایی و آمریکایی که دولت مردان ما بسیار به آن علاقه دارند و مباهات می کنند.
 • LB ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  16 1
  نه تنها توی دیپلماسی صفریم، توی رسانه منفی ایم!
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  11 0
  سئوال کرده اید این تحقیر دیپلماتیک کی پایان می یابد ؟ جواب : هنگامی که نگاه منفعلانه و غرب باورانه و از موضع ضعف در دستگاه دیپلماسی جای خود را حد اقل به نگاه ملی گرایانه و منافع ملی و اقتدار ملی عوض کند دیگر شاهد این تحقیرها و شرمندگی های ملت نخواهیم بود . تاکید بر منافع و اقتدار ملی این است که از دستگاه حاکم دیپلماسی موجود متاسفانه به هیچ وجه انتظار مواضع مقتدرانه اسلامی و انقلابی نمیرود . چون اصولا مواضع انقلابی بر محور اموز ه های امام را قبول ندارند .
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  14 0
  دیپلمات های ما را اخراج و یا دستگیر می کنند وزیر ما با خاله بازی توئیت می کنه و سخنگو وعده بر خورد می دهد
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  14 0
  تعداد دفعاتی که ظریف اتریش رفته از دستم خارج شده.فرت وفرت توی اتریش بود!‌حالا دریغ از یه تلفن برای دیپلمات بنده خدا !
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  12 0
  تعداد دفعاتی که ظریف اتریش رفته از دستم خارج شده.فرت وفرت توی اتریش بود!‌حالا دریغ از یه تلفن برای دیپلمات بنده خدا !
 • شایان GB ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  2 0
  بازداشت و همچنین تصمیم دولت اتریش برای سلب مصونیت دیپلماتیک از یک دیپلمات ایرانی، گذشته از آنکه اتفاقی نادر و استثنایی در دنیای دیپلماسی به حساب می‌آید، برخلاف صریح حقوق دیپلماتیک نیز بود، چرا که طبق این حقوق، نمی‌توان یک دیپلمات را به هیچ عنوان توقیف یا بازداشت کرد. حتی بر اساس این حقوق، دیپلمات‌ها را نمی‌توان تحت تعقیب قانونی قرار داد.
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  2 1
  مگه یک دیپلمات مصونیت قضایی نداره؟
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
   2 6
   دقیقا مثل برخی از دولت مردان سابق مان
 • CH ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  10 11
  آره همه جاسوسن جز دوستان شما. یارو را با یه تن مواد منفجره گرفتن شما داری ازش حمایت میکنی لیاقتش اینه که جلوی سفارت ایران دار بزنند تا عبرت همگان بشه
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  5 8
  بهتره بگیم این تحقیر تاریخی! البته به غیر از رژیم منحوس و فراماسون پهلوی.
 • بنده IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  3 0
  ببینید کسانی که در تاریخ ایستادن،سر خم کردن محو تاریخ شدن.
 • IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  1 1
  اين تلهcia موساد ومجاهدين خلقه كه كاري كنند اروپا با امريكا هماهنگ كامل بشود وايران را كامل تحريم كنند بايد با سياست ودرايت با ان برخورد شود نه عمل تند وهيجاني مثل سفارت عربستان
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  0 2
  فکر می کنید وزارت خارجه نماینده ایران است که به انفعال متهمش می کنید؟