اربعین

تجمع میلیونی شیعیان عراقی، ایرانی، افغان، پاکستانی، لبنانی و...در مراسم اربعین دیگر صرفا یک آیین مذهبی نیست و فرامتن‌های سیاسی و ایدئولوژیک آن به همان اندازه‌ی وجوه اعتقادی و مذهبی پررنگ شده است.

سرویس حسینیه مشرق - رهبر معظم انقلاب، در اجتماع پرشور صدهزارنفری بسیجیان در ورزشگاه آزادی(12 مهر) بیانات بسیار مهمی داشتند که در بخشی از آن به مساله «اربعین» اشاره کردند:

" حماسه بزرگ اربعین که با حضور ملت ایران، ملت عراق و مسلمانان دیگر کشورها هر سال تکرار می شود پدیده فوق العاده مهمی است که به فضل الهی و در هنگام نیاز شدید دنیای اسلام شکل گرفته است."

حقیقت آن است که چند سالی است(به ویژه بعد از ظهور پدیده شیطانی داعش در عراق و شام)، مراسم سالانه راهپیمایی عشاق اباعبدالله(ع) از سراسر دنیا در عراق در اربعین سالار شهیدان، تبدیل به مانور اقتدار محور مقاومت و همبستگی عاشقان اهل بیت و مقاومت عاشورایی از ملیت‌های مختلف شده است.

تجمع میلیونی شیعیان عراقی، ایرانی، افغان، پاکستانی، لبنانی و...در مراسم اربعین دیگر صرفا یک آیین مذهبی نیست و فرامتن‌های سیاسی و ایدئولوژیک آن به همان اندازه‌ی وجوه اعتقادی و مذهبی پررنگ شده است. از همین رو، در یکی دو سال اخیر، نظام سلطه به سردمداری آمریکا که پروژه تجزیه کشورهای مسلمان منطقه را با اجرای تروریسم تکفیری تا بن دندان مسلح و دریایی از امکانات آمریکایی-سعودی-صهیونیستی، شکست‌خورده دید و سیلی «قدرت سخت» محور مقاومت را بر گوش خود حس کرد، به شدت روی «قدرت نرم» این محور تمرکز کرده تا به هر ترتیب ممکن آن را کمرنگ کند.

راهپیمایی عظیم اربعین، به نماد و تجسم این قدرت نرم تبدیل شده است و این چیزی است که هراس شدیدی در اتاق‌های طرح و عملیات مستقر در واشینگتن، لندن، تل آویو و ریاض به وجود آورده است. از همین رو، سناریو پشت سناریو طراحی و اجراء می شود که به هر نحو ممکن، از شور و عظمت این رژه‌ی اقتدار محور مقاومت کاسته شود.

آخرین نمونه از این کار تبلیغاتی و عملیات روانی را در همین ماه گذشته شاهد بودیم که با هماهنگی کامل تیم عملیات رسانه‌ای خارج از کشور و داخل کشور (متاسفانه در برخی رسانه‌های وابسته به برخی نهادهای حکومتی!) موجی به شدت منفی و مخرّب علیه «زائران عراقی» در مشهد و گردشگران عراقی در خوزستان توسط اکانت‌های سازماندهی‌شده در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد. طبق همه براوردها و تحلیل‌ها، این یک سناریوی طراحی شده برای تیره کردن و ایجاد گسست در روابط تاریخی، اعتقادی و فرهنگی ملت ایران و ملت عراق بود تا در آستانه محرم و نزدیک شدن به موعد اربعین، این گسست و تیرگی منجر به تخریب روابط سیاسی شود و در نهایت رویداد عظیم اربعین(که محوریت آن اتحاد دو ملت ایران و عراق است) تحت الشعاع این موج‌سازی مسموم قرار گیرد. اما به حمدالله، با هشیاری مردم هر دو کشور، این موج مسموم نتوانست چندان فراگیر شود و در نهایت بدون رسیدن به دستاوردهای شوم مدنظر طراحان، فروکش کرد.

وقتی جوانان شهر بصره، در حرکتی نمادین ساختمان کنسولگری کشورمان را که در آتش توطئه آمریکایی-سعودی و با عملگی عناصر حزب بعث و سازمان منافقین سوخت، آب و جارو کردند و دوباره با دستان خود پرچم مقدس کشورمان را بالا بردند، همین هشیاری و بصیرت عمیق خود را به رخ دشمنان محور مقاومت کشیدند.

حالا که محور غربی-عربی-عبری قافیه را در عرصه سیاسی عراق(در بحث تعیین سران سیاسی کشور اعم از رییس پارلمان، رییس دولت و رییس کشور) باخته و به تعبیر کارشناسان ماجرای تشکیل دولت سه بر هیچ به نفع ایران تمام شد، معلوم گردید که پیوندهای همه جانبه دو ملت ایران و عراق، عمیق‌تر از ان است که با سناریوسازی‌های خبیثانه صهیونیست‌ها و پول‌های آغشته به خون سعودی‌ها دچار خدشه جدی شود.

به بیان دیگر، چه به لحاظ سیاسی، چه به لحاظ فرهنگی و چه به لحاظ اجتماعی، همه چیز مهیاست که رویداد عظیم اربعین، امسال (که اولین مراسم اربعین بعد از پایان حکومت خودخوانده داعش در عراق است) پرشورتر و دشمن‌شکن‌تر از همیشه برگزار گردد و محور مقاومت، در کنار بارگاه مطهر حضرت اباعبدالله (ع)، بار دیگر اقتدار و اتحاد خود را به رخ جهانیان بکشد.

اما دغدغه‌ای که امسال در مسیر برگزاری این رویداد عظیم خودنمایی می کند، بحث نوسانات ارزی و گران شدن قابل ملاحظه هزینه‌های این سفر عبادی-سیاسی نسبت به ادوار گذشته است. این دغدغه البته بسیار ملموس و عینی است و لازم است که در فرصت باقی مانده، به طور جد و به هر شکل ممکن برای تعدیل آن چاره‌ای اندیشیده شود.

گرچه عاشقان اباعبدالله (ع) برای حضور در مراسم بیعت سالانه با حضرت ثارالله (ع) اراده‌هایی سخت و قاطع دارند و همه تلاش خود را برای مشارکت در این مراسم به کار می‌بندند (با وجود همه مضایق مادی این روزها)، لیکن بخش عمده مسوولیت در این میان، متوجه مسوولان و دستگاه‌های حاکمیتی است که موانع ایجاد شده را با برنامه‌ریزی‌های جهادی به حداقل برسانند.

در شرایطی که دشمنی نظام سلطه علیه ملت ایران در ماه‌های اخیر از زیر دست‌کش‌های مخملین به طور کامل بیرون آمده و عریان شده، در وضعیتی که تروریسم نظام سلطه علیه کشورمان در ابعاد اقتصادی، سیاسی و حتی ترور کور(جنایت تروریستی اهواز) رخ‌نمایی کرده است، رویداد عظیم اربعین امسال وجه «نمادین» پررنگ‌تری از همیشه خواهد داشت. اربعین امسال قرار است مخابره‌کننده پیام ایستادگی و عزت ملت ایران در کنار سایر ملل محور مقاومت، به نظام سلطه باشد و  آثار و دستاوردهای آن بیش از همیشه مورد نیاز است. پس اغراق نیست که تلاش برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر رویداد اربعین امسال را در حد مجاهدت در جبهه‌های جنگ هشت ساله مهم و موثر بدانیم.

قطعا کلیه دستگاه‌های حاکمیتی جمهوری اسلامی که می توانند در این قضیه نقش‌آفرین باشند، اگر بنا به در نظر گرفتن منافع ملی کشور باشد، باید نهایت توان خود را در راه خدمت رسانی به رویداد اربعین به کار گیرند، لیکن روی سخن ما در این‌جا بیشتر متوجه نهادهای انقلابی چون سپاه پاسداران و بسیج مستضعفین است.

سپاه و بسیج سرمایه انسانی عظیم و امکانات لجستیک چشمگیری برای سازماندهی رویدادهای عظیم دارند و همواره در گره‌گاه‌های کشور و هر جایی که مساله‌ای در سطح ملی باید اجرا شود، پای کار هستند و توان سازماندهی بالا و مدیریت یکپارچه و متمرکز هم امتیازاتی است که توان اجرایی گسترده‌ای به این دو نهاد انقلابی بزرگ می بخشد.

استفاده از ناوگان ترابری برای جابه جایی زائران اربعین، برپا کردن اقامتگاه‌های موقت، ساماندهی دسته‌های بزرگ زائرین که با سازماندهی و نظم‌بخشی و تجمیع، منجر به کاهش هزینه‌های فردی خواهد شد، رایزنی با مقامات و گروه‌های عراقی برای کاستن از هزینه‌های جانبی زائران و...بخشی از کارهایی است که با توجه به پتانسیل‌های این دو نهاد انقلابی قابل حصول است.

تجربه‌های برگزاری چندین ساله اردوهای مناطق عملیاتی دفاع مقدس موسوم به «راهیان نور» یکی از مواردی است که می تواند در بحث ساماندهی و تسهیل راهپیمایی باشکوه اربعین مدنظر قرار بگیرد.

در مجموع باید گفت، سرمایه‌گذاری بر رویداد عظیم اربعین، با همه ابعاد اعتقادی، فرهنگی و سیاسی آن، سرمایه‌گذاری بر منافع استراتژیک ملی است. دستاوردهای عظیم اربعین با هیچ ملاک و معیار مادی قابل ارزیابی نیست، به ویژه امسال، بعد از همه توطئه‌های پیچیده‌ای که از دی ماه سال گذشته برای وارد کردن آسیب جدی به کشور اجرایی شد و تا به امروز ادامه دارد و آخرین مورد آن ریختن خون هموطنان بی‌گناه در اهواز بود(و البته تروریسم اقتصادی که محور خباثت علیه کشورمان رقم زده) بیش از همیشه لازم است پیام ایستادگی ملت ایران و سایر ملت‌های محور مقاومت، کوبنده‌تر از همیشه به محور غربی-عبری-عربی ارسال شود.

وظیفه‌ی شرعی، اخلاقی و سیاسی تک تک نهادهای مسوولی که به نوعی می توانند در ماجرای اربعین نقش آفرین باشند، ایجاب می کند که کمک به حل مشکلات زائران اربعین را در اولویت کاری خود قرار دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  24 3
  خداقوت به همه مردم ایران .افرین
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
   14 3
   عشقم حسین را بیشتر میپسندم .
  • به IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
   2 1
   ما مگر که هستیم که ادعا کنیم چیزی را می پسندیم یا نه؟ وقتی کار دستور خدا و رسول است دیگر جایی برای نظر دادن ما نیست.
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
   2 0
   ایکاش حضرت آقا دستوری به سپاه بدهند که هزاران اتوبوس از پادگانهایشان ببرند عراق و در مسیرهای مرز تا نجف و کربلا و کاظمین و سامرا زوار ایرانی رو رایگان منتقل کنند وگرنه کرایه ها با پول ایران نسبت به پارسال 4برابر شده!!!!!! مهران تا نجف 15000دینار میشود با پول ما 180هزار تومان و بقیه مسیرها هم همینطور.
 • یک ارتشی IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  15 1
  یک سناریوی طراحی شده برای تیره کردن و ایجاد گسست در روابط تاریخی، اعتقادی و فرهنگی ملت ایران و ملت عراق در حال اجرا است و ادامه هم خواهد داشت. اما مردم ایران امسال بهتر از سال گذشته ظهور خواهند کرد
 • بهزاد IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  1 5
  پول‌های آغشته به خون سعودی‌ها در عراق کار خودش را کرد و ما هنوز خوابیم
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  16 3
  اربعین امسال قرار است مخابره‌کننده پیام ایستادگی و عزت ملت ایران خواهد بود با کمک دیگر ملتها
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  11 1
  یا علی مدد
 • زائر امام حسين IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  19 1
  مشرق چرا ديروز متن منو حذف كردي مشرق صداقت داشته باش موضوع اربعين :خدمت شما عرض كنم از اين دولت و شهرداري ليبرال چيزي جز خيانت بر نميايد پس خودتون رو مچل اين دولت مردم فريب و ... قرار ندهيد .... لبيك يا حسين لبيك يا حسين لبيك يا حسين لبيك يا حسين
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
   0 2
   دیروز سران و سیوخ عشایر جنوب عراق به مرز ایران امده و سینه زنی کردند تا هم ملت ایران را به راهپیمایی اربعین دعوت کنند و هم با اینکار یک امنیت جانی مالی و ... برای عاشقان ابا عبدالله ایجاد کنند حتی پول جمع کرده اند تا برای زائران ایرانی اتوبوس کرایه کنند درد و بلای قالیباف بخورد توی سر برخی مدیران...! انشاالله یکی مثل دکتر جون در نوبت بعد سر کار می آید و دوباره دست ما باز می شود و دوباره ما دست دیگر برادران مسلمانمان را خواهیم گرفت ولی باید اعتراف کنیم که خادمین امام حسین (ع) واقعا در میان خادمین 14 معصوم بی نظیر و تسلیم امر مراجع خود هستند و حتی از امکانات کمترین استفاده را می کنند تا زوار دیگر کشورها راحت باشند ولی بعضی ها حتی عروسک های اهدایایی برای فرزندان زائران را نمی توانند تحمل کنند . یک نکته از این معنی گفتیم و همین باشد
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  5 2
  سیاستمدارهای دو طرف گند زدند. اما ملتها نه
 • حامد IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  5 2
  سلام نیت دارم بیام پول ندارم رفتم جایی خدمت کردم که سه ماه کسری بگیرم به عشق حسین اربعین بتونم برم کربلا .خدمتم تموم شد سه ماه زودتر تموم کردم کارتمم اومد ولی پول ندارم کسی دستش میاد یا حسین کمک کنه منم برم.
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
   3 2
   وام بگیر مام همینکارو میکنیم وگرنه با این دلارا پول هیچکس نمیرسه و اینکه اونجا همه چیز رایگانه با یه پول کم هم میتونید بیاید دل به دل آقا بده و بیا
  • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
   3 0
   نه وام نگیر. زیارت مستحب است اما ربا گرفتن از گناهان کبیره. از همینا می خواهم جنبش نذر اربعین راه بیندازیم. کسانی که توانایی مالی دارند افرادی که را نیازمند هستند را به این سفر بفرستند.
 • محمد IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  6 1
  همچنین شکست سیاست های ضد شیعی دولت لیبرال ها
  • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
   0 0
   ضداسلام ، نه شیعه.
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  17 1
  متاسفانه در این دولت به مسافران کشورهایی مثل تایلند و ترکیه و .. تا همین چند وقت پیش 1000 یا 500 دلار با نرخ 4200 تعلق میگرفت که این سفرها برای کسایی که می رفتند با فروش این ارزها رایگان تموم می شد، بعد عجیب نیست حالا که سفر نورانی و پراهمیت اربعین امام حسین در راه است هیچ کدام از اون خدمات درکار نیست و حتی هزینه ها نسبت به پارسال چند برابر شده ؟؟!! چه دست هایی درکار است ؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
   7 1
   لابد میخان بهونه دست آمریکا نیفته
 • DE ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  6 1
  مردم پاک و مومن بزرگترین نمایش اقتدار جمهوری اسلامی است. علیرغم همه مشکلات و نارضایتی از مسئولان
 • greeniran IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  5 1
  مردم ما از حکومت ما غالبا متدین تر و انقلابی تر هستند و این موضوع در اربعین کاملا مشخص
 • له شده با تورم IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  10 1
  مملکتی که در آن چندتا دلال در فردوسی سر رشته امور معیشت و زندگی 80 میلیون نفر را در دست بگیرند نه تنها اقتداری ندارد که رو به فناست.برادر.چشماتون باز کنید.مسخره همه عالم شدیم با این واحد پولمون
 • mazaher IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  7 0
  یا حسین.انشاالله اربعین کربلا.
 • سعید IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۷
  9 1
  همه پای کارن بجز مسولین باغیرتمون من نمیگم خودتون یه حساب کنین پول ویزا رو امسال چقد کردن.یه کرایه مرز تا نجف 40 تومن بوده الان شده 200 هزارتومن باقی راه رو خودتون حساب کنین تو این گرونی میدونی چقد ادم بوده هرسال میرفتن امسال در توانشون نیست برن؟!!!از قضاخانواده خودم و خود من.نکنین نکنییین یکم فشار میاوردین هزینه سفررو کمترمیکردین همش نیایم فشار و کم کاری رو بندازیم گردن مردم
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
  0 1
  همه میخواهند این زمینه سازی ظهورباشکوه برگزار شود .وزمینه سازی میکنند غیرازدشمنان راه امام حسین علیه السالم.نمیدونم مسولین راکدوم طرفی حساب کنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس