کد خبر 898992
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
ابراهیم کارخانه‌ای

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نهم نوشت: پیوستن به کنوانسیونهای مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CTF) و جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) با فریب حق شرط طعمه‌ای است که شیطان بزرگ در کمین او است.

به گزارش مشرق، ابراهیم کارخانه‌ای، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس نهم در یادداشتی نوشت:

سناریوی برجام بار دیگر در شرف اقدام است، این بار نه در حوزه هسته‌ای که دامنه آن بسیار محدود است بلکه در حوزه اقتصاد و امنیت که دامنه آن کل نظام اسلامی را در بر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

تذکر نماینده مجلس به رئیس‌جمهور درباره FATF

دهقان: عامل افزایش نرخ دلار اجرای الزامات FATF بود

همانها که در مجلس نهم داستان‌سرایی می‌کردند و در کلاس‌های توجیهی راه حل تمامی مشکلات کشور را به برجام پیوند می زدند، دقیقاً همانها امروز راه نجات اقتصاد کشور را در پذیرفتن شرایط استعماری FATF جستجو می‌کنند و در کمیسیون‌ها و در صحن علنی و غیر علنی مجلس شورای اسلامی جلسات توجیهی برگزار می‌کنند و در حالی که هنوز زخم سخت برجام بر پیکر جمهوری اسلامی ایران سنگینی می‌کند در صددند سناریو خطرناک‌تر دیگری را در قالب شرایط ۴۱ بندی FATF بر نظام اسلامی تحمیل کنند.

پذیرش مشروط FATF تداعی تجربه تلخ مشروط برجام با ۲۸ شرط (۹شرط مجلس ۱۰ شرط شورای عالی امنیت ملی و ۹شرط مقام معظم رهبری ) است که در صورت انجام؛ امنیت سیاسی، اقتصادی و منطقه ای جمهوری اسلامی ایران را در معرض خطر قرار خواهد داد. در ذیل به ذکر نکاتی مهم در این رابطه پرداخته می‌شود:

۱- معاهدات و کنوانسیون‌های مهم بین‌المللی قریب به اتفاق توسط قدرتهای سلطه‌گر برنامه‌ریزی و با عضویت سایر کشورها تشکیل و با ظاهری فریبنده مأموریت های خاصی را در رابطه با کشورهای عضو پیگیری می کنند:

معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای (NPT) با هدف نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای؛

معاهده رژیم کنترل فناوری‌های موشکی (MTCR) با هدف نظارت بر فعالیت‌های موشکی؛

گروه ویژه اقدام مالی(FATF) با هدف نظارت بر مبادلات مالی و بانکی و اعلام امنیت و ریسک پذیری اقتصادی کشورها؛

کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CTF) با هدف مبارزه با تروریسم از سوی کشورها؛

سازمان منع سلاحهای شیمیایی (OPCW) با هدف نظارت بر سلاحهای شیمیایی

و کنوانسیون پالرمو با هدف مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی ...

نهادهای فوق همگی با ظاهری آراسته ولی متفاوت با اهداف پشت پرده به عنوان ابزاری هدفمند در دست قدرت‌های سلطه‌گر و دراستای سیاست‌های آنها نقش‌آفرینی می‌کنند و به مجرد اینکه کشوری عضویت آنها را پذیرفت در دایره تصمیم‌گیری آنها قرار می‌گیرد.

ارجاع پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به شورای امنیت به علت عضویت ایران درNPT و به بهانه نقض مفاد معاهده مذکور، نمونه بارزی از بهره‌گیری دولتهای سلطه‌گر از کنوانسیونهای بین‌المللی در جهت سلطه‌گری بر کشورهای هدف است.

۲- اینکه تصور شود که یک نهاد جاسوسی مالی بین المللی که توسط آمریکا و شش قدرت دیگر تاسیس گردیده ( گروه ۷ ) در مسیر شفاف سازی و سلامت اقتصادی کشور ها قدم برمی‌دارد ناشی از ساده‌اندیشی سیاسی و ناتوانی در شناخت ماهیت و نیرنگ استکبار جهانی است.

بدون شک شفاف‌سازی فعالیت‌های مالی و بانکی بر پایه قوانین داخلی کشورها اقدامی لازم و مورد حمایت است، لیکن شفاف‌سازی برپایه اهرم فریب سازمان‌های بین‌المللی و بر اساس نقشه‌های شوم قدرت های سلطه‌گر و در راستای سیاست های آنها، هیچ ارتباطی به شفافیت اقتصادی ندارد.

۳- در حالی که عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی که پدر تروریسم دولتی و عظیم‌ترین منبع مالی تروریسم در منطقه هستند در لیست سیاه FATF قرار نگرفته‌اند و تنها ۲ کشور ایران و کره شمالی در این لیست جای گرفته‌اند، هر گونه تلاش برای پذیرفتن شروط چنین نهاد دست نشانده‌ای که آمریکا به‌عنوان بزرگترین مجرم پولشویی جهان نقش کلیدی در مدیریت و برنامه‌ریزی آن دارد نتیجه‌ای جز ضربه به اقتصاد و عزت و اقتدار و امنیت ملی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال نخواهد داشت، بر این اساس نباید اجازه داد با تکرار تجربه خسارت‌بار برجام این بار هزینه سنگین‌تری بر نظام اسلامی تحمیل شود.

۴- چنگ زدن دولت به طناب بیگانگان برای حل مشکلات اقتصادی کشور نه این که منجر به گشایشی در عرصه اقتصادی کشور نخواهد شد بلکه کشور را با شرایط دشوارتری مواجه خواهد ساخت؛ چرا که عواملی که دولت محترم در صدد است با اتکا به آنها مشکل اقتصادی کشور را حل کند، هر یک اهداف شیطانی خاصی را علیه جمهوری اسلامی ایران تعقیب می‌کنند:

آمریکا به دنبال براندازی نظام اسلامی؛

اروپا به دنبال منافع اقتصادی و همگام با آمریکا توقف قدرت موشکی و منطقه‌ای جهوری اسلامی ایران ؛ 

کنوانسیون‌های جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و مبارزه با تامین مالی تروریسم به‌عنوان ابزاری در دست قدرت های سلطه‌گر که تسلط بر امنیت اقتصادی، سیاسی و منطقه ای ایران اسلامی را در سر می‌پرورانند.

در حالی که عربستان و رژیم صهیونیستی که عظیم‌ترین منبع مالی تروریسم در منطقه هستند در لیست سیاه FATF قرار نگرفته‌اند و تنها ۲ کشور ایران و کره شمالی در این لیست جای گرفته‌اند، هر گونه تلاش برای پذیرفتن شروط چنین نهاد دست‌نشانده‌ای نتیجه‌ای جز ضربه به اقتصاد و امنیت ملی ایران به‌دنبال ندارد.

واقعیت این است مشکلات اقتصادی کشور در جمع گرگ‌های بین‌المللی حل نخواهد شد و دولت و مجلس محترم می‌بایست راه دیگری را برای حل مشکلات اقتصادی کشور پیدا کنند؛ راهی که رهبر حکیم و هوشمند انقلاب اسلامی استراتژی آن را مشخص و مولفه‌های آن را تعیین و ستاد فرماندهی و هماهنگی آن را نیز اعلام فرموده‌اند.

۵- شکی نیست در صورت پذیرش برنامه اقدام ۴۱ بندی FATF، فعالیت‌های مالی و بانکی جمهوری اسلامی ایران زیر ذره‌بین رئیس آمریکایی FATF قرار خواهد گرفت؛ در این صورت با تسلط دشمن بر شفافیت اقتصادی و شناسایی دقیق طرفهای معامله مالی و بانکی با جمهوری اسلامی ایران، امنیت اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران مخدوش و آمریکا خواهد توانست تحریم‌های گسترده و هدفمندتری را در راستای براندازی اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال و ایران اسلامی را در شرایط بسیار دشوارتری قرار دهد.

بدون شک جنگ اقتصادی دشمن علیه ایران تا زمان ناامیدی دشمن از اثربخشی تحریم‌ها ادامه خواهد یافت و این جز با اتکا به استحکام قدرت داخل ممکن نخواهد بود.

۶- در حالی که بر طبق بند ۳ ماده ۱۹ کنوانسیون ۱۹۶۹ وین، حق شرط نباید مغایر با اهداف کنوانسیون ها باشد و تعریف جمهوری اسلامی ایران از تروریسم در تقابل ۱۸۰ درجه ای با تعریف قدرتهای مسلط بر کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است؛ آیا به صلاح کشور است که محکمات نظام اسلامی به حق شرطی سست بنیان و بی ریشه پیوند زده شود.

حق شرط مورد اشاره در بند ۲ ماده ۲۴ کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم صرفاً به تفسیر و اختلاف بر سر نحوه اجرای این کنوانسیون بر می‌گردد و اعضاء به استناد آن صرفا می‌توانند شرط کنند اختلاف به داوری و یا دیوان بین المللی دادگستری ارجاع نشود و در هیچ جای دیگر از مفاد کنوانسیون به حق شرط دیگری که مورد نظر مجلس محترم شورا اسلامی است اشاره نشده است.

۷- با توجه به اهداف خطرناکی که در پس پرده کنوانسیونهای مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CTF) و جرایم سازمان یافته فراملی ( پالرمو ) در همراهی با سیاست‌های توطئه گرانه آمریکا و غرب وجود دارد، هرگز نباید امنیت اقتصادی سیاسی و منطقه ای کشور به طناب سست حق شرط که تفاسیر متفاوت از آن وجود دارد و بدتر از آن به اعلامیه تفسیری که فاقد ارزش حقوقی است پیوند زده شود.

در جایی که حقوق مصرح کشورها به بهانه های مختلف در معاهدات بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل متحد نادیده گرفته می شود و آمریکا به راحتی برجام را زیر پا می‌گذارد، تکیه بر حق شرط برای حفظ مصالح ملی و امنیت ملی و منطقه ای و اقتصادی کشور از چنگال قدرتهای سلطه‌گر خطایی فاحش است.

اینکه گفته شود که ۶۳ کشور با حق شرط عضویت این کنوانسیون را پذیرفته‌اند هرگز دلیل موجهی برای اعلام عضویت جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود، چرا که هیچ کدام از این کشورها مانند جمهوری اسلامی ایران خواب راحت را از چشم استکبار جهانی نه ربوده‌اند و سیاست‌های شیطان بزرگ و همدستان او را در منطقه به چالش نکشیده‌اند. 

جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان با هویت اسلامی و انقلابی یک پدیده نوظهور و یک استثنا است که با هیچ کشور دیگری قابل قیاس نیست و از طرفی کدام یک از این کشورها توانسته اند از حق شرطی که در تقابل با منافع قدرتهای سلطه‌گر است استفاده کنند پیوستن به معاهدات خطر ساز فوق با فریب حق شرط طعمه‌ای است که شیطان بزرگ در کمین او است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  8 5
  مطالب وهشدارهای خیلی خوبی است.مگرمامجبوریم زیرباراین ننگ برویم؟شورای نگهبان ومجمع تشخیص چه کاره اند؟ودرنهایت ماولایت فقیه داریم.میتوانیم زیربارنرویم.
 • IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  10 5
  با سلام.متاسفانه روزنامه ایران که با اسم وطن بر علیه ایران عزیز کار میکند مدعی است مخالفان تصویب FATF خود ذینفع این موضوع هستند باید گفت مگر نه اینکه از روز پذیرفتن برجام و قطعنامه شورای امنیت دیگر هر آزمایش موشکی ایران را مورد هجمه قرار دادند و آن را مغایر قطعنامه سازمان ملل دانسته اند و توسط رسانه های خودشان علیه توان موشکی ایران موضع خصمانه گرفته اند ,با تصویب FATF هم راه را برای هجمه همه جانبه دشمن علیه نظام پولی و بانکی کشور هموار میکنیم .در ثانی تصویب FATF همانند این است که سر میز قماری قرار داریم که روبروی ما قلداران و زورگویانی هستند که دستشان بر ما معلوم نیست اما دست ما کاملا برای آنها رو شده است!!آیا با این شرایط شانسی برای برد وجود دارد؟؟؟ تصویب لایحه ننگین FATF علاوه بر خیانت حماقت محض است و در واقع به خودمان بدون هیچ درگیری و جنگی خسارات جبران ناپذیری وارد کردیم که شاید در جنگ نظامی هم دشمن قادر به وارد کردن چنین خساراتی با این هزینه اندک نمیشد همانند کاری که در برجام انجام دادیم که دشمن خود باورش نمیشد که بدون هیچ هزینه ای چنین پیروزی قابل توجهی بدست آورده پس بهتر است بجای لجن پراکنی و خود باختگی و حماقت معقولانه تر در خصوص منافع ملی تصمیم بگیریم و بجای تلاش و همت مضاعف و بهره گیری از توان نیروهای متخصص و متعهد داخل کشور بیخود زمان و منابع کشور را اسیر بیگانه و دشمنان این سرزمین نکنیم.بر آن باش پیوسته تا میهنت/سرافراز گردد بر دشمنت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس