بازار ارز دلار فردوسی

درحالی سیر نزولی قیمت ارز در بازار چند روزی است شکل گرفته که دلال ها و تعدادی از صراف ها در برابر کاهش بیشتر قیمت ها مقاومت می کنند.

به گزارش مشرق، ریزش قیمت ها در بازار ارز از دو روز قبل و با ورود مستقیم بانک مرکزی به بازار آغاز شده و درحالی همچنان ادامه دارد که برخی عوامل در بازار در برابر کاهش قیمت ها مقاومت می کنند.

به طور حتم کاهش قیمت دلار برای برخی عوامل در بازار ارز خوشایند نیست چراکه آنها می گویند دلار را در قیمت های بالا و در حجم زیاد خریده اند و الان ضرر چند صد میلیاردی و بیشتر کرده اند.

پیش بینی ها حکایت از ادامه دار بودن مسیر کاهشی قیمت ارز است از همین رو تعدادی از بازاری ها که خود را متضرر این بازار می دانند سعی دارند با کارشکنی مانع کاهش بیشتر قیمت ها در بازار ارز شوند.

بیشتر بخوانید:

جهانگیری: کاهش قیمت ارز ادامه دارد

نمونه بارز این موضوع، تعدادی از صراف ها هستند که بازهم در بزنگاه دست از کار کشیده و نظاره گر بازار ارز شده اند. تجربه نشان داده که هر زمان بازار ارز متلاطم شود صراف‌ها دست از کار کشیده و خرید و فروش ارز نمی‌کنند.

این اتفاق بازهم هم تکرار شد و تعداد زیادی از صرافی‌های خیابان فردوسی به‌حالت نیمه‌تعطیل درآمده و خرید و فروش را کنار گذاشته و نظاره‌گر بازار شده‌اند. هرچند که با برخی شیطنت ها تلاش می کنند که بازار را گیج کنند.

مشاهدات عینی از بازار ارز طی روز گذشته حکایت از آن داشت که برخی از صرافی ها که طاقت ارزانی بیشتر از را نداشتند، درحالی که روی درب مغازه شان نوشته بودند "خرید و فروش ارز نداریم و مغازه تعطیل است" تابلوی صرافی خود را روشن کرده و قیمت خرید و فروش دلار را بالای 13 هزار تومان اعلام کردند.

این صرافی ها زمانی که احساس کردند هر لحظه ممکن است ریزش قیمت ها شتاب بیشتری بگیرد و دلار به دامنه 10 هزار تومان نزدیک شده از ترفند قیمت گذاری روی تابلوهای خود استفاده کردند.

هر چند دبیرکل کانون صرافان ایران درباره علت خرید نکردن صرافان از فروشندگان ارز این توجیه را مطرح کرد: از آنجا که هیچ دستورالعملی برای فروش ارز خریداری شده نداریم خریدی صورت نمی گیرد.

رضا ترکاشوند گفت: دستورالعمل های بانک مرکزی صرفا مربوط به 23 مورد ارز خدماتی است که میزان آن هم بسیار محدود است و در این فضا اگر صراف ارز خریداری کند روی دستش می ماند.

علاوه بر صراف ها که خیلی از کاهش قیمت ارز دلخوش نیستند، دلال ها یا همان کاسب های سرپایی بازار از هم هستند که مدام تلاش دارند بازار را متشنج کنند.

این افراد که در تمام خیابان فردوسی و میدان فردوسی پراکنده هستند؛ مدام این زمزمه را دارند که این هم کار خودشان است و نمی توانند بیشتر از چند روز جلوی قیمت را بگیرند.

دلال ها که این روزها از زمین و زمان شاکی هستند با عصبانیت راهی پاتوق خود در محدوده فردوسی می شوند و اینبار در خرید قیمت دلار آنهم در پایین ترین قیمت باهم مسابقه گذاشته اند و می گویند حاضر نیستند ارزهای خود را بفروشند به دلیل اینکه گران خریده اند!

برخی از دلال ها هم از آب گل آلود ماهی می گیرند و با پایین ترین قیمت دلار مردم را می خرند ولی هنگام فروش قیمت های بسیار بالاتری را به متقاضیان اعلام می کنند.

در خیابان فردوسی این روزها کمتر کسی پیدا می شود که در جریان وضعیت بازار قرار نداشته باشد و نداند که اینجا چه خبر است؛ چراکه به محض اینکه در این محدوده قدم بگذارید با صدای دلار ...، یورو ...، دلار خرید داریم، دلار فروش ... مواجه می شوید و یک لحظه هم نیست که کسی کنار گوش شما زمزمه دلار نداشته باشد.

حال و هوای فردوسی اما از دیروز نسبت به دفعات قبل تفاوت بسیاری کرده و علت آنهم نگرانی از ریزش بیشتر قیمت هاست، همین نگرانی بسیاری از دلارهای خانگی را راهی بازار کرده تا قبل از ضرر بیشتر فروخته شوند.

بعد از آنکه صراف ها دست از کار کشیده و خرید و فروش ارز را به دلال های سرپایی واگذار کردند، بانک مرکزی بانک های عامل را مأمور خرید ارز از مردم کرد و اطلاعیه داد که بانک مرکزی با اشاره به تمایل مردم به فروش ارزهای خود و امتناع دلالان ارز و برخی از صرافی‌ها برای خرید ارز، از مردم خواست با مراجعه به شعب ارزی بانک‌های دارای مجوز عملیات ارزی نسبت به فروش ارزهای خود به‌قیمت اعلامی اقدام کنند.

کارشناسان اقتصادی به مردم هشدار داده اند که در قیمت های هیجانی خرید نداشته باشند چراکه در آینده نزدیک ضرر زیادی خواهند کرد. علی اکبر نیکو اقبال یک فعال اقتصادی است که می گوید: قیمت واقعی دلار در اقتصاد ایران چیزی حدود ٩ هزار تومان است و نرخ بیش از این صرفا جنبه روانی داشته و به دلیل تقاضای ایجاد شده برای حفظ ارزش دارایی هاست.

نیکو اقبال ضمن هشدار به خریداران ارز در قیمت های هیجانی افزود: انتشار هرگونه خبری در خصوص بهبود شرایط سیاسی بین المللی و رفع تحریم ها موجب کاهش شدید قیمت ارز خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • قادر IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  5 0
  دولت باید با انهایی که دلار را 13 می خرند ودر جلوی صرافی ها ایستاده ودوباره به بازار التهاب می دهند مجازات کند ودوباره افزایش صورت نگیرد وبه فکر سود نباشد اعدام حق این شیادها است دولت تامل نکند
 • RO ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  3 0
  چشم طمع دنیا دار را یامال دنیا پر کند یا خاک گور که در مورد این افراد باید گفت فقط وفقط خاک گور ودیگر هیچ
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  1 0
  به نظر میاد بانک مرکزی مقاومت میکنه که با بخشنامه دیروز بعدظهر خراب کرد بازار و
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  3 0
  صرافهای زالو صفت انقدر نخرید تا جانتان از کانتان خارج شود...
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  0 0
  دلار در ایران یک نرخ دارد و آن 4200 تومان است در غیراینصورت اسحاق جهانگیری باید مابه التفاوتش را بدهد
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  8 1
  ۹۰۰۰ تومان هم زیاده داار باید ۴۵۰۰ باشه پس الکی جو ندید
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  1 0
  این صرافی ها ببند بروند خانه هایشان هیچ اتفاقی نمی افتد دولت اجازه بدهد مردم اینهارا ادب کنند
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  1 0
  این واقیعت است همه چیز به دلار وابسته است مونتاژکاری این است چوب بستنی وکاغذ قوطی رب سوزن واین علت است دلار پایین بیاد باز میره بالا
 • GB ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  3 9
  حتی دو روز هم ثابت نبود. امروز قیمت ارز دوباره صعودی شد
  • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
   0 0
   دلار 5 تومنه چی میگی؟ خخخخخخخخخ
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
   0 0
   خفه ، روباه مکار
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  6 0
  به امید رسوایی دنیاطلبان بی وجدان که ذره ای به فکر وطن خود نیستند میگن پولها رو می بریدتوی سوریه و لبنان ولی خودشون بالاترین خیانتها رو به وطنشون می کنن و گرانی رو ایجاد می کن.
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  11 1
  دولت باید صرافی های این حرام خوارها رو پلمپ کنه
  • محسن IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
   4 2
   دلالها رابايدوسط خيابان فردوسي اعدام كنند
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
   0 2
   منطق اقتصادی شما رو قربون... خریدار و فروشنده رو اعدام کنید تا قیمت درست شه خخخخخ
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  3 0
  به امید رسوایی دنیاطلبان بی وجدان که ذره ای به فکر وطن خود نیستند میگن پولها رو می بریدتوی سوریه و لبنان ولی خودشون بالاترین خیانتها رو به وطنشون می کنن و گرانی رو ایجاد می کن.
 • دیدگا IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۱
  0 1
  این فعال اقتصادی اصلا کی هست و کجا هست؟ روی چه حسابی میگه که نرخ ارز در ایران حدود نه هزار تومان است؟؟! یعنی سرمایه و ثروت ایرانی ها رو در عرض چند ماه به یک سوم کاهش داده؟ احتمالا از قدیم دلار چهارتومنی انبار کرده که اینطوری قیمت تعیین میکنه!
  • IR ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۲
   0 0
   مرده شور اون ايراني كه سرمايه و ثروتش در افزايش قيمت دلاره