کد خبر 898821
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۰۰
لیزر نمایه

بر اساس رای هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، پزشکان عمومی از انجام لیزر منع شدند.

به گزارش مشرق، در رای صادره که توسط محمد کاظم بهرامی رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ابلاغ شده است، کار لیزر به متخصصان پوست واگذار شد و پزشکان عمومی از انجام لیزر منع شدند. 

الف - با توجه به حکم ماده ۸ قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال ۱۳۸۳ و نظارت و | کنترل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر موسسات و واحدهای بهداشتی درمانی و پزشکی کشور که از طریق بخش خصوصی و غیر دولتی در امر بهداشت و درمان فعالیت دارند، مفاد نامه شماره ۲۶ ۹۲۶۴ ۱۳۹۲ / ۱۰ / ۳۰ دبیر هیات ممتحنه رشته بیماری های پوست ناظر بر اینکه پزشکان عمومی نمی توانند لیزر درمانی انجام دهند با قانون مغایرت ندارد و قابل ابطال تشخیص نشد.

به نظر به اینکه نامه شماره ۴۰۱/ ۱۴۶۱۱۱۳۹۳۶۷۴۸ مدیر کل دفتر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان مستقلا متضمن قاعده الزام آور نیست. بنابر این از مصادیق مقررات بند ۱ ماده ۱۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ تشخیت نشد و قابل طرح در هیأت عمومی نیست که مطابق ماده ۸ قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقید شده است «کلیه موسسات و واحدهای بهداشتی و درمانی و پزشکی کشور که از طریق بخش خصوصی و غیر دولتی در امر بهداشت و درمان فعالیت دارند از تاریخ تصویب این قانون باید تحت نظارت و کنترل و برنامه ریزی این وزارتخانه قرار گیرند.

آیین نامه های اجرایی مربوط ظرف مدت یک سال توسط این وزارت تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسیده و در ماده ۳۱ آیین نامه اجرایی قانون یاد شده نیز مقرر شده استفاده کنندگان از دستگاه های تخصصی نظیر سونوگرافی و سی تی اسکن بایستی علاوه بر داشتن مدرک پزشکی تخصصی در رشته مربوطه حداقل دوره آموزشی لازم را که به تایید کمیته تخصصی مربوطه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد رسید، در یکی از مراکز علمی و دانشگاهی داخل یا خارج از کشور طی کرده باشند.

تبصره ۱- اعضای کمیته در هر رشته مرکب از سه تن از اعضای هیأت علمی مربوط به آن رشته خواهد بود که با حکم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب  تبصره ۲- کسانی که با تایید کمیته مربوطه مجاز به استفاده از دستگاه تخصصی در رشته خود می باشند، نباید از تابلو و سر نسخه جداگانه استفاده نمایند. از این ماده و تبصره های آن این مطلب استفاده می شود که دارندگان مدارک پزشکی تخصصی در رشته مربوطه اجازه استفاده از دستگاه های تخصصی در رشته خود را دارند. با توجه به مرائب اطلای ماده ۲۲ أن دستور العمل ضوابط بهداشتی و تسهیلات لازم در مطب به شماره  ۲۱۸۲۲۱ - ۱۲ بار و ۱۳۸۴ از این حیث که استفاده از دستگاه تخصصی در مطب ممنوع اعلام شده و این در حالی است که متخصص مربوطه که دوره لازم برای استفاده از دستگاه اپی لیزر را سپری کرده مطابق احکام بوق الذکر نباید مشمول ممنوعیت قرار گیرد بنابراین با استناد به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۳۹۲ احکم بر ابطال اطلاق ماده ۳۲ در ارتباط با ممنوعیت استفاده از دستگاه آبی لیرد . پوست در مطب برای متخصصانی که دوره آموزشی مربوط را سپریا کرده اند صادر می شود - ماده ۱۳۳ و تبصره آن از دستور العمل ضبط بهداشتی و تسهیلات لازم در مطب که به تصویب وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده با مقررات مورد استناد شاکی مقابرت ندارد و ابطال نشد.

در همین حال، معاونت درمان وزارت بهداشت، اعلام کرد: این رای دیوان عدالت اداری است و معاونت درمان تنها مکلف به ابلاغ آن به دانشگاه های علوم پزشکی کشور جهت استحضار و اجرا بوده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس