کد خبر 898432
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
سیدجلال حسینی

پرسپولیس برای دومین بار پای به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا گذاشته است، قرمزها با مشکلات زیادی راهی دوحه شدند اما مصمم‌اند که یک گام دیگر به قهرمانی قاره نزدیک شوند.

به گزارش مشرق، سومین جدال تیمهای ایرانی و قطری در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۸، نماینده غرب آسیا در فینال این دوره را مشخص می کند. پرسپولیس در یک موفقیت بزرگ، با پشت سر گذاشتن الدحیل قطر به نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا راه یافت و در این مرحله باید به مصاف دیگر نماینده قطر، السد برود. این دو تیم در مرحله گروهی همگروه بودند و در بازی رفت در قطر السد و در دیدار برگشت در تهران، پرسپولیس به پیروزی رسید ولی این نماینده ایران بود که توانست به عنوان تیم نخست از گروه صعود کند.

شرایط پرسپولیس اما، با مرحله گروهی کاملا متفاوت است. این تیم که با پنچره بسته نقل و انتقالات مواجه است، صادق محرمی، فرشاد احمدزاده، وحید امیری و محسن مسلمان را در ابتدای فصل از دست داد. محسن ربیع خواه نیز به علت مصدومیت همراه پرسپولیس نخواهد بود و بازیکنی جایگزین این بازیکنان نشده است تا پرسپولیس با کمبود بازیکن مواجه شود به جز این، محمد انصاری و کمال کامیابی‌نیا به دلیل محرومیت و حسین ماهینی به خاطر مصدومیت پرسپولیس را همراهی نخواهند کرد تا این تیم در چینش ۱۱ بازیکن ترکیب اصلی دچار مشکل باشد.البته این تمام مشکل پرسپولیس نیست و طبق اخبار رسیده ویروس سرماخوردگی اردوی پرسپولیس را فرا گرفته و سیامک نعمتی، بشار رسن، سید جلال حسینی، احمد نوراللهی ، شجاع خلیل زاده و شایان مصلح درگیر بیماری بودند و با آمادگی کامل در اردو حضور نداشتند.

در طرف مقابل السد قطر، با چهره‌های سرشناس فوتبال دنیا نظیر ژاوی و گابی به دنبال قهرمانی در آسیاست. این تیم که مرحله قبل، استقلال را از گردونه مسابقات خارج کرد، بیش از هر تیم آسیایی در طول ۲ فصل اخیر  در استادیوم آزادی بازی کرده و ستارگان این تیم به خوبی از جو وحشتناک این ورزشگاه آگاه هستند و می دانند که برای صعود به فینال باید کار را در خانه تمام کنند.

طلسم را بشکن

 این ششمین حضور پرسپولیس در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان و جام باشگاههای آسیاست و این تیم جزو تیمهایی که بیشترین سابقه حضور در این مرحله را دارد ولی همیشه نیمه نهایی پایان حضور سرخپوشان در این تورنمنت‌ها را رقم زده است و پرسپولیسیها می‌خواهند باوجود همه این کمبودها، در این دوره این طلسم را بشکنند و امیدوارند با کسب یک نتیجه مناسب در دوحه، در بازی برگشت، در تهران در حضور انبوه هواداران خود جشن فینالیست شدن بگیرند.

خط حمله السد، خط دفاع پرسپولیس،  برنده کدام است؟

تیم پیروز دیدار رفت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا در محوطه جریمه پرسپولیس مشخص خواهد شد.خط حمله السد در این دوره از لیگ قطر مهارنشدنی نشان داده و در ۶ بازی ۳۱ گل زده و در آمادگی عجیبی به سر می برد و در ۱۰ بازی گذشته در تمامی رقابتها موفق به گلزنی شده است. پرسپولیس در لیگ ایران مثل فصول اخیر، در خط دفاع تسخیرناپذیر نشان داده و با ۲ گل خورده بهترین خط دفاع لیگ است.

امید اصلی گلزنی السد بغداد بونجاح است.این بازیکن با ۱۲ گل زده بهترین گلزن این فصل لیگ قهرمانان آسیا است و از این تعداد گل، ۵ گل خود را به تیمهای ایرانی ( ۳ گل به استقلال و ۲ گل به پرسپولیس) زده است ولی در طرف مقابل علیرضا بیرانوند که با ۵ کلین‌شیت رکورددار این دوره است قرار دارد. پرسپولیس در مرحله قبل برابر یوسف العربی که در آن مقطع بهترین گلزن مسابقات بود مقاومت کرد و گل نخورد و در بازی برگشت با السد نیز مقابل بونجاح دروازه‌اش را بسته نگه داشت و امیدوار است که یک بار دیگر بتواند این ستاره الجزایری را متوقف کند.

 نقطه ضعف السد

 همانطور که پرسپولیس با مشکلات عدیده ای در بازی با السد روبه رو است، تیم حریف نیز یک با یک مشکل مهم روبه‌رو است.سعد الشیب دروازه بان اصلی السد در مرحله گروهی به علت مصدومیت در این بازی غایب است و مشعل عیسی دروازه بان ذخیره این تیم در بازی با استقلال بسیار نامطمئن نشان داد و گلهای ساده‌ای دریافت کرد و پرسپولیس باید از حداقل فرصت‌های به دست آمده در این بازی حداکثر استفاده را ببرد. زدن گل در خانه حریف می‌تواند کلید صعود به فینال آسیا باشد. البته از دوحه خبر می‌رسد که الشیب به تمرینات برگشته و احتمال کمی وجود دارد که در همین بازی رفت هم در میدان حاضر شود.

احتیاط یک کارته‌ها

پرسپولیس در این بازی با کمبود بازیکن مواجه است ولی می‌تواند به بازی برگشت و حضور بازیکنان محروم خود امیدوار باشد ولی این تیم ۳ بازیکن یک کارته دارد و در صورت محرومیت این بازیکنان، باز هم دست پرسپولیس در بازی برگشت خالی خواهد بود.علی علیپور، بشاررسن و شجاع خلیل‌زاده بازیکنان یک کارته پرسپولیس هستند.

آمار

*این بازی پانزدهمین تقابل پرسپولیس با تیم های قطری در لیگ قهرمانان آسیاست. پرسپولیس در ۱۴ بازی قبلی ۶ پیروزی، ۵ شکست و ۳ تساوی به دست آورده است.

*السد ۱۸ بار با ایرانی ها بازی کرده است که صاحب ۵ برد، ۷ مساوی و۶ باخت شده است.

* دو تیم در مرحله گروهی هم گروه بودند. السد و پرسپولیس  در مجموع دوبار در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف هم رفتند که هر کدام یک برد به دست آوردند.

آخرین بازی:

القطر یک-السد ۵

استقلال صفر-پرسپولیس صفر

نحوه صعود به نیمه نهایی:

السد در مجموع ۵-۳ استقلال را حذف کرد

پرسپولیس در مجموع ۳-۲ الدحیل قطر را برد

نحوه صعود به یک چهارم نهایی:

السد توانست الاهلی عربستان را در مجموع ۴-۳ حذف کند.

پرسپولیس با الجزیره ۴-۴ شد و به خاطر گل زده در خانه حریف صعود کرد

نحوه صعود به مرحله حذفی:

السد با ۱۲ امتیاز در گروه C دوم شد

پرسپولیس با ۱۳ امتیاز در گروه C صدرنشین شد

نحوه حضور در لیگ قهرمانان آسیای آسیا ۲۰۱۸:

السد، قهرمان جام حذفی قطر/ صعود مستقیم

پرسپولیس قهرمان فصل قبل لیگ ایران/ صعود مستقیم

نتایج قبلی:

السد: الوصل یک- السد ۲، السد ۳- پرسپولیس یک ، نسف قرشی یک – السد صفر، السد ۴- نسف قرشی صفر، السد ۲- الوصل یک، پرسپولیس یک- السد صفر، السد ۲- الاهلی عربستان یک، الاهلی ۲- السد ، استقلال یک- السد ۳، السد ۲- استقلال ۲

پرسپولیس: پرسپولیس ۳- نسف قرشی صفر، السد ۳- پرسپولیس یک، پرسپولیس ۲- الوصل صفر، الوصل صفر- پرسپولیس یک، نسف قرشی صفر- پرسپولیس صفر، پرسپولیس یک- السد قطر صفر، الجزیره ۳- پرسپولیس ۲، پرسپولیس ۲- الجزیره یک، الدحیل یک- پرسپولیس صفر، پرسپولیس ۳- الدحیل یک.

جایگاه در لیگ داخلی:

السد با ۱۶ امتیاز از ۶ بازی در صدر لیگ ستارگان قطر

پرسپولیس با ۱۶ امتیاز از ۸ بازی در رده سوم لیگ برتر ایران

بازیهای آخر:

السد: برد، برد، مساوی، برد، برد

پرسپولیس: مساوی، برد، برد، برد، باخت

بهترین گلزن در لیگ:

السد: بغداد بونجاح با ۱۴ گل

پرسپولیس: علی علیپور با ۳ گل

بهترین گلزن آسیایی:

السد: بغداد بونجاح با ۱۲ گل

پرسپولیس: علی علیپور با ۴ گل

داور: کریشانتا دیلان پریرا از سریلانکا

منبع: وب سایت برنامه نود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس