سقوط دلار - نمایه

مجموع اتفاقات کلان اقتصادی و همچنین پایان روند افزایش روانی قیمت ارز در بازارها سبب شد طی روز جاری، روند کاهش قیمت دلار سرعت بیشتری به خود گیرد.

 سرویس اقتصاد مشرق - طی روزهای اخیر و با روند روبه رشدی که بورس داشت، تمایل مردم به آوردن دارایی‌هایشان به بازار سرمایه رونق بیشتری گرفت و سبب شد از عطش خرید دلار و ارز برای سرمایه‌گذاری کاسته شود.

کاهش تقاضا در بازار و همراهی اخباری امیدوارکننده از تلاش‌ها برای کنترل بازار ارزی کشور سبب شد در روزهای اخیر نه تنها از نرخ آزاد دلار که تا ۱۹.۳۰۰ تومان رفته بود کاسته شود بلکه روند نزولی نیز به خود بگیرد که براساس برخی اخبار طی روز جاری قیمت هر دلار در بازار به حدود ۱۶.۵۰۰ تومان کاهش پیدا کرد و پیش‌بینی میشود در صورت تداوم این روند همچنان سیر نزولی ادامه داشته باشد.

بیشتر بخوانید

تحریم ایران دلار را نابود خواهد کرد

از این‌رو به بررسی علت‌هایی که سبب میشود قیمت ارز آزاد روند کاهشی را تجربه کرده و پایین بیاید می‌پردازیم.

* سهم کم بازار آزاد

در حال حاضر عمده نیازهای ارزی کشور در دو بازار قرار گرفته که در مجموع بیش از ۹۵ درصد را شامل میشود. بدین صورت که در بازار اولیه کلی نیازهای ضروری نظیر کالاهای اساسی، دارو، برخی مواد اولیه تولید و... با نرخ ۴۲۰۰ تومانی تامین میشود.

به عبارت دیگر تغییر قیمت چندانی نباید در هزینه‌های نهایی این کالاها مشاهده شود.

از سوی دیگر سایر نیازهای وارداتی جز مواردی که ممنوعیت وجود دارد همگی با نرخ سامانه سنا تامین میشود.

اما در طرف مقابل طبق خوشبینانه ترین آمار تنها ۵ درصد نیاز کشور از طریق بازار آزاد تامین میشود که بخش بسیار کوچکی است.

طبق آماری که پناهی سرپرست معاونت ارزی بانک مرکزی در خصوص میزان معاملات در این بازار ارائه کرده بود، تنها ۳ درصد از نیاز کشور به ارز و حجم مبادلات در آن از طریق این نرخ تامین می‌شود و ۹۷ درصد آن با نرخ‌های بازار دوم تأمین می‌شود.

بیشتر بخوانید

تغییر دیدگاه حسن روحانی درباره اهمیت نرخ ارز+ فیلم

بنابراین افزایش قیمت کالاهای اساسی موجود در بازار براساس نرخ دلار بالای ۱۷-۱۸ هزار تومان نه تنها واقعی نیست بلکه سودجویانه و نتیجه عملیات روانی است.

از سوی دیگر باتوجه به کشش بازار آزاد ارز و روند عرضه و تقاضا، جذابیت سرمایه‌گذاری در این بازار روند افولی داشته و سرمایه‌ها کمتر در این بازار به جریان می‌افتد.

* درآمد فراوان ارزی دولت

هفته گذشته و در دیدار مشترک فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی با رئیس‌سازمان برنامه‌وبودجه، نوبخت از وضع قابل قبول مالی دولت در ماه‌های گذشته سخن گفت.

براساس گزارشی که نوبخت اعلام کرد: نرخ تحقق درآمدهای نفتی کشور در سال جاری ۱۶ درصد بیشتر از پیش‌بینی‌ها است که نسبت به سال گذشته نیز ۶۱ درصد بیشتر است.

براین اساس و باتوجه به ادعاهای چندین باره مسئولان دولتی از درآمدهای ارزی کشور در سال جاری به این نتیجه می‌توان رسید که کشور هیچ مشکلی در خصوص تامین مایحتاج خود ندارد.

بیشتر بخوانید

اگر دولت در این ۶ ماه کاری نمی‌کرد، قیمت دلار چقدر می‌شد؟+ نمودار

از سوی دیگر با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار ایران، روند صادرات نیز رونق گرفته که به عنوان نمونه می‌توان به درخواست‌های متعدد برای واردات انواع کالا از کشورهای اطراف ایران اشاره کرد.

بعلاوه اینکه از ۱۶ مردادماه سال جاری که بازار دوم ارزی شروع به کار کرد تا به امروز قریب به ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات فروخته شد و همینطور در حدود ۲ میلیارد یورو نیز ارز واردات تامین شد.

از مجموع این‌ موارد می‌توان نتیجه گرفت نه‌تنها وضعیت ارزی کشور شرایطی بحرانی ندارد بلکه قابل مدیریت است. روحانی حدود ۱ ماه قبل و در جریان سوال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور گفته بود انقدر منابع ارزی در کشور وجود دارد که اگر به بانک مرکزی دستور دهم می‌تواند در طی دو هفته قیمت ارز به قیمت پارسال برمی‌گردد.

* آغاز مداخله بانک‌مرکزی در بازار

در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی قوای سه‌گانه اختیارات ویژه ای به بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز داده شد که به گفته کارشناسان می‌تواند نقش مهمی در کاهش قیمت‌ها داشته باشد.

تصمیم مهمی که از این جلسه بیرون آمده این است که بانک مرکزی اختیار لازم را برای دخالت در بازار ارز دارد و می‌تواند از طریق صرافی‌ها و بانک‌ها با قیمتی که در آینده اعلام می‌شود، در بازار ارز مداخله کند.

در این جلسه همچنین اختیارات لازم به رئیس‌کل بانک مرکزی جهت مدیریت بازار ارز داده شد، بر این مبنا، بانک مرکزی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های مجاز در بازار ارز مداخله خواهد کرد و اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز انجام خواهد داد.

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این خصوص می‌گوید:

شرایط فعلی بازار ارز با مولفه های اقتصادی انطباق ندارد و براساس رویکرد فضای هیجانی شکل گرفته، بنابراین براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا، بانک مرکزی می تواند به عنوان بازیگر اصلی در مدیریت بازار ارز از محل منابع ارزی و منابع حاصل از صادرات غیرنفتی، نقش ایفا کند. با توجه به اقدامات انجام شده پیش بینی می شود با افزایش اختیارات بانک مرکزی نرخ ارز کاهش یابد و نکته دیگر اینکه الزام بانک مرکزی به مداخله در بازار ارز، از طریق عملیات بازار باز نیز به تعدیل قیمت ها در بازار ارز کمک کند.

بنابراین باتوجه به اینکه همواره بانک‌مرکزی به عنوان بازیگر اصلی در بازار ارز حضور داشت، ورود دوباره برای کنترل و تعدیل قیمت‌ها میتواند در کاهش نرخ ارز موثر باشد.

* تصمیمات سیاسی و ادامه برجام

دیگر مسئله‌ای که می‌تواند بر قیمت ارز تاثیرگذار باشد، بسته‌ همکاری و ادامه برجام توسط اروپایی‌هاست که قرار است تا قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا اجرایی شود.

طبق آنچه از این بسته منتشر شده است اروپایی‌ها تضمین‌هایی در خصوص خرید نفت ایران و همچنین ایجاد کانالی برای نقل و انتقالات مالی با ایران را می‌دهند که می‌تواند در دسترسی راحت‌تر به منابع فروش نفت و صادرات ایران موثر باشد.

در واقع همانطور که پیش از این زمزمه‌های بازگشت تحریم‌ها قیمت دلار را بالا برد در حال حاضر شنیده‌ها از بسته حفظ برجام اروپایی‌ها سبب کاهش قیمت‌ ارز در بازار شده است.

تحرک دولت عامل ثبات بازار ارز

گرچه همه این موارد می‌تواند نقش مستقلی در کاهش جو روانی افزایش قیمت ارز در بازار داشته باشد اما آنچه بیش از این‌ها برای کشور موثر است اقدامات عملی دولت برای اصلاح ساختارهای معیوب اقتصادی است.

بیشتر بخوانید

نتیجه جنگ اقتصادی بدون فرمانده چه خواهد شد؟

به بیان دیگر، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، افزایش حجم تجاری با کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع، استفاده از ظرفیت‌های کشورهای همسایه و همچنین صدور خدمات فنی- مهندسی، انعقاد پیمان‌های دو و چندجانبه پولی با کشورهایی که بیشترین حجم مبادلات مالی را دارا هستیم و... از جمله کارهایی است که می‌تواند نیاز کشور را به ارزهای خارجی به میزان قابل توجهی کاهش دهد و از شرایط فعلی و مشکلات اقتصادی کشور کم کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 16
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  69 9
  روحانی حدود ۱ ماه قبل و در جریان سوال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور گفته بود انقدر منابع ارزی در کشور وجود دارد که اگر به بانک مرکزی دستور دهم می‌تواند در طی دو هفته قیمت ارز به قیمت پارسال برمی‌گردد.پس چرا فقط نگاه میکنن؟ حکم اعدامیها چرا قطعی نیست؟؟؟؟ حداقل باید200 نفر اعدام بشن اگه واقعیتو بخوان بگن
  • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
   23 5
   مشکل لایحه های دولت بود که یکی یکی داره تصویب میشه الانم اگه داری میبینی نماینده ها و وزرا یکی یکی داره از تاثیر لایحه های افتااییتاایییتیتتییتتتفتت (همون fatf) بر قیمت ارز میگن بخاطر همونه، فقط این وسط باید مردم بدبخت میشدن و برای کسی مهم نبود که انجام شد
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  55 38
  دولت باید دلال ها را اعدام کند تا نرخ دلار به 4000 تومان برسد
  • ناشناس IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۶
   0 0
   دلال ها هم منو تو نیستیم خودشونن .
 • محمد IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  97 0
  کنترل ارز دست دولته فعلا داره سود سرشاری از بالا بردن قیمت ارز میبره بالاخره باید بدهی بانک ها تصفیه بشه دیگه چی بهتر از این که به مردم بدبخت فشار بیاره هر بلایی سرمون میاد به خاطر بانک هاست
  • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
   9 13
   کسی که پول داره و تحت جوه همون بهتر که پولشو از دستش بگیرن وگرنه جای دیگه گند میزنه
 • US ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  48 31
  ریال به خاک سیاه نشست اونوقت شما دلار پاره شده نشون میدید ؟ هنین الان قیمتش 16000 تاست. یعنی 4 برابر سال پیش
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  38 3
  اصلن نمی خوای ارزان بشه کلا حذفش کنید خلاص
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  18 62
  دلیلش واضح است. اثر روانی خبر تصویب FATF است.
  • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
   51 14
   نه اینکه آخر و عاقبت برجام که هنوز ما داریم اجرایش می کنیم کاهش ارزش دلار بود بشین تا FTA f باعث کاهش قیمت دلار بشه بی خود اینا رو به هم پیوند نده
  • به IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹ IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
   12 4
   آری. FATF اثر واقعی ندارد. اما اثر روانی که دارد. چیزی که امروز اتفاق افتاده صرفا همین تاثیر روانی است. متاسفانه مردم عمیقا باورشان شده که تصویب FATF یعنی لغو تحریمها!
 • جواد IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  43 0
  کار از دست دلالا در رفته زمان به نفع آن ها پیش نمی رود
 • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  16 9
  ای جانم سقوط آزاد دلار شروع شد . مردم شما رو به خدا دلار و سکه نخرید بذارید ارزش پول برگرده.
 • علی IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  16 0
  چقدر ساده اید به مرگ گرفتن به تب شیم دو ماه قلب دلار ده تومان شد چه اعتراض های شد الان بیست کردن که مردم خدا رو شکر کنن ده تومان شده سیاست دولت دلار هشت تومانیه پول هاتون رو الکی به ماشین طلا دلار تبدیل نکنید بیچاره شید
 • DE ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  21 5
  من بعد از يكسال هشت ماهي به امريكا برگشتم باور كنيد ارزش دلار در خود امريكا تقريبا نصف شده بود انچه را كه با يك دلار ميشد خريد حالا بايد نزديك به دلار خريد تورم در خود امريكا كمر شكن شده وقتي ارزش دلار در خود امريكا آنقدر پائين امده به چه مناسبت ارزش اين پول در كشور ما سر به فلك كشيده ، دستان پليد اين وضعيت را تعمدي بوجود اورده اند و دولت هم موافق اين اوضاع است
 • مهدی IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  12 10
  والا موندم تو کار مردم این کشور بابا نصفی از مشکلات تقصیر خود مردم هست که واسه همه چیز هجوم می برن و قیمت ها رو بالا می برن دولت هم که سود خودش رو کرد ولی واقعیت اینه که دلار قانونا باید به 3800یا لااقل 4200 برگرده حالا بعدا روی 12000 هم جا بگیره مردم خدا رو شکر می کنن و یادشون میره بخاطر قیمت دلار که رسید به 8000 تومان علیه دولت و نظام راهپیمایی کردن
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  13 0
  خب وقتی که بازار اینجوریه خب چرا بانک مرکزی ارزاشو به قیمت بالا نفروشه و بدهی بانک ها هم از جیب مردم تصویه میشه ،
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  12 0
  این بالا و پایین رفتن ها اصلا منطقی نیست!! نمی دونم، ولی خیلی دوست دارم این پایین اومدن حقیقی باشه! ولی این دولت آدم نیست که بشه بهش اعتماد کرد! معلوم نیست چند روز بعد یا یکماه بعد چه غلطی مییخواد بکنه، همین سی شهریور دلار 14 تومن بود، این دلار تا به نرخ اصلیش که نهایت 5 تومن باشه نرسه این حرفها همش چرت و پرته! بزار دوباره این دلارا رو بگیرن، دوباره میفروشنش!
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  7 16
  بهترین کار مبارزه با استعمار انگلیس و عواملش است وگرنه امکان ندارد کسی روی خوش ببیند.
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  18 4
  ملتی که با تلگرام و دروغ شایعه رهبری بشه آخر و عاقبتش همینه .
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
  19 3
  این خاصیت موشک است.