اخبارویژه

جانشین دانشگاه امام حسین(ع) از بازداشت چند غیر ایرانی در میان اخلالگران بازار سکه و ارز خبر داد و گفت که آنان از سوی کشور امارات مدیریت شده‌اند.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

*****

کیهان

نمایندگانی که شعار شفافیت می‌دهند اما خود از آن فراری هستند


برخی نمایندگان مجلس در حالی شفافیت را بهانه حمایت از ‌FATF قرار داده‌اند که با شفافیت آرای نمایندگان مخالفت کردند!


روزنامه وطن امروز در یادداشتی می‌نویسد: «یک فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان رای نیاورد»؛ این شاید بهت‌آورترین خبری بود که ظرف چند هفته گذشته از مجلس مخابره شد. با وجود اینکه «شفافیت» و ابعاد مختلف آن، طی سال‌های گذشته یکی از اصلی‌ترین محورهای مطالبات از سوی نخبگان سیاسی و اقتصادی و همچنین عموم جامعه برای از بین بردن فرآیندهای فسادزا بوده است. همین نمایندگانی که حاضر به شفافیت عملکرد خود نیستند و زمین و زمان را به هم می‌دوزند تا از زیر بار آن شانه خالی کنند، این روزها بابت شفافیت مالی و تصویب لوایح چهارگانه برنامه اقدام (Action Plan)  ذیل FATF گریبان چاک می‌کنند. اگر واقعا دغدغه نمایندگان بحث مبارزه با پولشویی است، چرا به دنبال الزام اجرا یا در صورت لزوم، اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مصوب سال 86 نیستند؟


همچنین اصرار برخی نمایندگان بر اجرای تصویب لوایح چهارگانه برای حل مشکلات اقتصادی کشور و کاهش نرخ دلار در حالی است که اولا بسیاری از اقتصاددانان اعتقاد دارند بخش اعظم مشکلات اقتصادی و مربوط به برنامه‌ها و مدل‌های اقتصادی دولت است نه صرفا مسائل مربوط به روابط خارجی و ثانیا در روند چندماهه افزایش نرخ دلار چندین بار مشاهده شده که با انتشار اخبار مثبت درباره FATF و ورود سیگنال مثبت به بازار، نه تنها صعود قیمت دلار متوقف نشده بلکه باز هم روند افزایشی خود را طی کرده است.


ایران از سال 2009 در لیست ریسک بالا و مشمول Countermeasure که به لیست سیاه معروف شده، قرار گرفت و از 3 سال پیش، پس از امضای آقای طیب‌نیا از این لیست «تعلیق» و نه «خارج» شد، و خروج کامل از لیست یاد شده نیازمند رای مثبت همه 35 کشور عضو FATF به اضافه رژیم صهیونیستی و عربستان که به زودی به آنها ملحق می‌شوند، است و لذا اصرار نمایندگان برای اجرای کامل برنامه اقدام برای خروج از لیست سیاه با هیچ تضمینی همراه نیست. ممکن است ایران به همه تعهدات خود عمل کند و در زمان تعیین وضعیت، با مخالفت کشورهای متخاصم باز هم در لیست سیاه بماند.


نمایندگانی که حاضر به شفافیت آرای خود نیستند، باید مشخص کنند کشور که تحت شرایط بسیار ویژه امنیتی است، چرا باید بستر تسلط اطلاعاتی را برای کشورهای متخاصم فراهم کند؟ و باید پاسخ دهند چرا شفافیت را به 2گونه خوب و بد تقسیم می‌کنند؟ 

چندهزارتومان پول پیامک یا ده‌ها میلیارد یا هزینه بزک برجام و FATF؟!

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید واقعا مهم است بدانیم هزینه پیامک‌های مخالفت با FATF که برای نمایندگان ارسال می‌شود از کجا می‌آید؟


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه به روزنامه همشهری گفته است: دلیل پیوستن ما این است که از انزوای بین‌المللی کشور جلوگیری کنیم چرا که همگان می‌دانند  با نپیوستن ما به FATF انزوای ما در جامعه بین‌المللی مطلق خواهد بود و این به این معناست که هدف ما برای پیوستن به این کنوانسیون‌های بین‌المللی این است که دفع ضرر کنیم.»


وی می‌افزاید: برای من به عنوان یک نماینده آنچه در تصمیم‌گیری در مورد پیوستن ایران به CFT مهم است نظر وزارت اطلاعات، وزارت خارجه یا بانک‌های کشور است. مثلا وقتی که وزارت امور اقتصادی کشورمان می‌آید و گزارش می‌دهد که مثلث دشمن‌های کذایی- سعودی، صهیونیستی و آمریکایی - ما به شدت به دنبال قطع ارتباط ما با FATF هستند، لزوم اهمیت پیوستن به این کنوانسیون برای من مهم است و ملاک عمل برایم خنثی کردن نقشه شوم دشمن است نه اس‌ام‌اس یا طومارنویسی و تهدیدهایی که نمی‌دانیم منابع تامین هزینه‌های آنها کجاست و چه کسانی در سازماندهی آنها نقش دارند؟ واقعا برای ما مبهم است که پول ارسال روزانه‌ هزار اس‌ام‌اس تهدیدآمیز به نمایندگان برای مخالفت با FATF یا CFT از کجا تامین می‌شود؟ همین سبب می‌شود که من در حسن‌نیت آنها تردید کنم.»


درباره این اظهارات رئیس کمیسیون سزاوار یادآوری است که پیامک دادن مردم به وکلای خود در مجلس، امری طبیعی است و این هزینه ناچیز را مقایسه کنید با ده‌ها میلیارد پول گزافی که به طرق مختلف برای بزک کردن برجام و IPC و FATF و... در همین سالهای اخیر هزینه شده اما کمیسیون‌های مربوطه در مجلس، نسبت به آن حساس نشده و پیگیر تامین‌کنندگان منابع مالی آن نبوده‌اند.


ثانیا وقتی برجام به خسارت محض منتهی و عملا اجرای آن یکطرفه شده و حقوق حداقلی ایران زیر پا مانده، چگونه حامیان آن جرأت می‌کنند نسخه برجام‌های جدید در حوزه‌ مالی و بانکی را بپیچند؟ آنها اول باید تکلیف این چک برگشتی را معلوم کنند و بعدا به توجیه FATF بپردازند.


ثالثا تعبیر انزوا، تعبیر غلط‌اندازی است. قبل و بعد از برجام، مناسبات اقتصادی کشورمان بهتر نشده که سخت‌تر هم شده است. در همین دوره پسابرجام، سرمایه خارجی به مراتب کمتری نسبت به دوره ماقبل آن جذب کشور شد.


اما درباره تصویب لوایح براساس اطلاعات دوایر دولتی، باید پرسید که آیا مجلس اداره‌ای از دوایر دولتی است یا ناظر بر دولت؟! در ماجرای برجام نیز همین حرف شنوی مجلس از دستگاه‌های دولتی، موجب تصویب 20 دقیقه‌ای آن برخلاف 40 روز کار کارشناسی کمیسیون تخصصی برجام در مجلس شد. براستی کارشناسان دولت به هنگام مشورت‌های گمراه‌کننده نفوذی‌هایی مانند دری‌اصفهانی، کاوه‌مدنی و... کجا بودند که مانع از خسارت‌های بزرگ شوند.ارگان کارگزاران: ریشه مشکل اقتصادی بی‌تصمیمی و بی‌انگیزگی مدیران دولت است


ارگان رسمی حزب کارگزاران از احزاب ائتلافی دولت تصریح کرد آشفتگی فعلی بازار بیش از هر چیز محصول بی‌تصمیمی و بی‌انگیزگی برخی مدیران دولتی است.


سازندگی درحالی که عکس تمام‌قد صفحه خود را به تصویر گوجه فرنگی اختصاص داده و با اشاره به بی‌ثباتی قیمت‌ها در اقلام مختلف می‌نویسد: قیمت کالاها حتی برای یک هفته پایدار نیست. صنایع خودروسازی خواستار گران کردن 40 درصدی قیمت محصولات خود هستند.


برخی محاسبات آماری تایید می‌کند حساب‌های پشتیبان بانکی به عنوان یکی از دلایل اصلی رشد نرخ نقدینگی، طی چند ماهه گذشته نزدیک به 100 هزار میلیارد تومان نقدینگی به کشور تحمیل کرده‌اند و با این حساب تورم 13/5 درصدی شهریورماه احتمالا در مهرماه به اعداد بالاتری می‌رسد. همگی این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که کشور از نظر تامین منابع ارزی دچار بحران نیست. درحالی که درد و درمان مشخص است ولی هیچ مسئول دولتی‌ای جرأت تصمیم‌گیری قطعی در مورد نرخ‌ها را ندارد.


مدیران دولتی در دهه هفتم عمر خود دچار بحران بی‌تصمیمی شده‌اند. تعدادی از آنها بهانه‌گیری‌های نهادهای نظارتی را دلیل رفتار خود می‌دانند و عده‌ای دیگر هم تدبیری برای این روزهای اقتصاد ندارند. اقتصاد کشور به این ترتیب بیش از ترامپ، از بی‌انگیزگی مدیران ضربه می‌خورد. گفته می‌شود هفته گذشته به کشتی‌های نزدیک به بنادر جنوبی کشور اعلام شده بود که بنادر امکان ایجاد امکانات پهلو گرفتن برای آنها را ندارند. این خبر به گوش یک مقام علی‌رتبه می‌رسد و تذکر شدید او درهای گمرک را باز می‌کند به طوری که تنها از یک گمرک آمار ترخیص روزانه 200 کانتینر به بیش از 4هزار کانتینر رسیده است. این درحالی است که در دوره حضور کرباسیان در وزارت اقتصاد و با نظارت‌ها و فشارهای او گمرکات به مرحله ترخیص روزانه و برخط رسیده بودند. این اطلاعات نشان می‌دهد که اقتصاد خطر جدی «مدیران بی‌انگیزه و تصمیم» قرار گرفته است.


یادآور می‌شود اعضای کارگزاران طی چند ماه اخیر، ضمن انتقاد از آشفتگی‌های تصمیم‌سازی در دولت، از ادبیاتی نظیر دولت سرگشته، دولت بزم نه دولت رزم و «چوب خشک بهتر از این دولت می‌توانست مدیریت کند»، استفاده می‌کنند و این درحالی است که عضو مرکزیت این حزب (جهانگیری) معاون اول رئیس‌جمهور است.منت‌گذاری به جای عذرخواهی؛ تورم را پنج سال عقب انداختیم!


معاون رئیس‌جمهور می‌گوید تورم و آسیب‌هایی  که قرار بود در سال 92 اتفاق بیفتد، با تلاش دولت 5 سال فرصت برای مردم ایجاد کرد و عقب افتاد!


معصومه ابتکار در گفت‌وگو با خبر آن‌لاین درباره تورم لجام گسیخته یک سال اخیر و انتقادها به بی‌حسی دولت نسبت به گرانی‌ها گفت: خیر این طور نیست، دولت برنامه دارد. البته اعتراض حق مردم است. یقیناً مردم با سختی‌های خیلی زیادی مواجه هستند اما دولت همه تلاش خود را برای مقابله با روند تورمی و گرانی انجام داده و می‌دهد که بعضاً نیز این تلاش‌ها موفق بوده است.


وی ادامه داد: تلاش دولت باعث شده تورم و آسیب‌هایی که قرار بود در سال 92 اتفاق بیفتد 5 سالی فرصت برای مردم ایران باشد و دیدیم در این مدت چقدر رشد، پیشرفت و اتفاقات خوب رخ داد. حالا این مشکلات هم است. فکر می‌کنم دولت باید بیشتر تلاش کند همه نیز این را می‌دانند و هیچ کس بی‌تفاوت نشده است.


وی گفت: گیرنده‌های حسی دولت کاملاً فعال است و گوش شنوا دارد.


ادعای خانم ابتکار مبنی بر اینکه «دولت تورمی را که قرار بود در سال 92 اتفاق بیفتد، 5 سال به عقب انداخته»، او که همان موضع فرار از مسئولیت و متهم کردن دولت قبل از خود در کنار ترساندن مردم از روی کارآمدن حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در انتخابات 96 است.


اخیراً غرویان از حامیان دولت گفته بود اگر رئیسی رئیس‌جمهور شده بود، دلار اکنون 20 هزار تومان بود.


یادآور می‌شود سال 92 (پایان دولت دهم)، قیمت دلار 3300 تومان بود اما 5 سال بعد، پس از اجرای برجام و تعطیلی 80 درصد برنامه هسته‌ای کشورمان،‌دلار به 18 هزار تومان صعود کرده است. در سال 92، نرخ دلار 32 درصد عنوان می‌شد اما اکنون همین نرخ در بسیاری از اقلام ضروری و مهم، از 70 تا 150 درصد را شامل می‌شود. با این وصف، ادعای اینکه سال 92 قرار بود تورم امروز اتفاق بیفتد، حرف بیهوده‌ای است مگر اینکه برجام در همان چند ماه اول منعقد می‌شد و آثار درخشان خود را همان زمان نشان می‌داد!!


این نکته هم گفتنی است که برخی مقامات دولتی بارها ادعا کردند اتوبوس اقتصاد در زمان دولت قبل ته دره بوده و ما چنان رونقی به اقتصاد می‌دهیم که مردم از پول ناچیز یارانه بی‌نیاز شوند.


«کی بود کی بود من نبودم» از کارگزاران پذیرفته نیست


موضع‌گیری اخیر دبیرکل حزب کارگزاران، کاسبکارانه توأم با بی‌صداقتی است.


روزنامه رسالت در یادداشتی می‌نویسد: رئیس حزب اشرافی کارگزاران که اعضا و کادرهای آن در دولت ائتلافی بیشترین سهم را دارد گفته است؛ روحانی استعفا بدهد!


به نظر می‌رسد اگر آقای روحانی یک دوست مثل کرباسچی داشته باشد دیگر نیازی به دشمن ندارد. کرباسچی گفته است؛ «استعفا تصمیم سختی است. روحانی باید بگوید ایهاالناس من می‌خواستم کاری کنم نشد و به دیوار بسته خوردم حالا کنار می‌روم. این ممکن است کمک کند که اگر او قهرمان نیست حداقل منفور هم نباشد.»


نفر دوم دولت آقای روحانی آقای اسحاق جهانگیری رئیس شورای مرکزی کارگزاران است. کرباسچی در مورد جهانگیری هم گفته است؛ «اول ببینیم جهانگیری معاون اول کارگزارانی است یا معاون اول خودش. متأسفانه اداره کشور ما اداره حزبی نیست. واقعیت این است که جهانگیری از ما تبری جسته و اعلام کرده من در شورای مرکزی حزب کارگزاران نیستم!»
از این پیام کرباسچی معلوم می‌شود حساب و کتاب درستی هم در درون حزب کارگزاران برقرار نیست. وقتی نفر دوم حزب می‌گوید من نیستم معلوم نیست نفر سوم و چهارم و پنجم حزب مشغول چه کاری هستند!
نفر سوم حزب کارگزاران یعنی آقای سعید لیلاز هم چندی پیش در مصاحبه با یورونیوز گفته بود؛ «اگر به جای روحانی چوب خشک هم این همه امتیازات داشت کاری برای رونق اقتصاد کشور کرده بود!»
کرباسچی چندی پیش هم از این دست حملات، علیه روحانی داشت. نمی‌دانم چه نامی برای این بی‌وفایی به رئیس‌جمهور از سوی حزب کارگزاران می‌توان گذاشت. نوع موضع‌گیری وی، جهت‌گیری یک نقد مشفقانه توأم با ارائه راه‌حل را ندارد و نوعی تهدید، تخریب و تضعیف را حکایت می‌کند. آن هم در حالی است که حزب کارگزاران بیشترین سهم را در تقسیم قدرت دولت در اختیار دارد.


رئیس دولت با یک سری شعار و وعده و وعید به میدان آمد. همین احزاب دوم خردادی و کارگزارانی از او حمایت کردند حالا به هر دلیلی نتوانسته به وعده‌های خود عمل کند خلاف مردانگی و جوانمردی است که همان‌ها پشت دولت را خالی کنند و زبان به طعن و لعن و نفرین بگشایند.


انصاف حکم می‌کند بیایند کمک کنند و مشکل را حل نمایند و راه‌حل بدهند نه اینکه نمک بر زخم ناکارآمدی رئیس جمهور بپاشند. مضافاً اینکه رئیس جمهور استعفا بدهد طبق اصل 131 قانون اساسی معاون اول رئیس‌جمهور اختیارات و مسئولیت‌های او را به عهده می‌گیرد. پس می‌شود حدس زد پشت سر پیشنهاد کرباسچی مبنی بر استعفای رئیس‌جمهور چه گزینه‌ای برای اداره دولت خوابیده است.


همین الان پای بسیاری از تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های دولت امضای آقای جهانگیری رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران وجود دارد. آقای کرباسچی فرار به جلو را برای مسئولیت‌های حزب ناشی از حضور در دولت آقای روحانی انتخاب کرده است.


او نمی‌تواند از منطق «کی بود کی بود من نبودم» برای برون‌رفت از وضعیت کنونی استفاده کند.ماکرون: سیاست ما و آمریکا در قبال ایران مکمل هم است


رادیو فرانسه تصریح کرد: از نظر ماکرون، رویکردهای آمریکا و اروپا در قبال ایران می‌توانند مکمل هم باشند.


وبسایت این رادیو می‌نویسد: رئیس‌جمهور فرانسه در حاشیه نشست سازمان ملل گفت چه بسا رویکرد دوگانه آمریکا و فرانسه در قبال جمهوری اسلامی ایران به تحول مثبتی بیانجامد. فشارهای آمریکا بر ایران از یک طرف و گفت‌وگوهای اروپا با تهران از طرف دیگر می‌توانند به تحولی مثبت منجر شوند.


امانوئل ماکرون افزود: «همگی ما مرتکب خطا می‌شدیم اگر در پیروی از رئیس‌جمهوری آمریکا از برجام خارج می‌شدیم» زیرا، به این ترتیب «ایران نیز فعالیت‌های اتمی‌اش را از سر می‌گرفت و این تنش در منطقه را افزایش می‌داد.»


رئیس‌جمهوری فرانسه سپس گفت: «تحریم‌های آمریکا فشار را بر تهران افزایش می‌دهد و تشدید فشار بر تهران در کنار رویکرد اروپا شاید بتواند به فرایند سیاسی شتاب بخشد.» امانوئل ماکرون در ادامه گفت: وظیفه من این است که چنین سناریویی به موفقیت برسد.

خراسان

پای شورای عالی امنیت ملی به دارو باز شد


طبق دستورالعمل ارسالی از سوی یک مقام مسئول برای تعدادی از مدیران اجرایی، با تشریح اقدامات صورت گرفته جهت جلوگیری از کمبود و گران شدن داروها به ویژه داروهای خاص و کمیاب، اعلام شده است طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی، کلیه داروهای گران تر از 50 هزار تومان و نیز اقلام دارویی مهم و استراتژیک باید مشمول طرح «استعلام اصالت» قرار بگیرد و علاوه بر نمونه های وارداتی، حتی تولیدات داخل نیز مشمول این طرح خواهد بود.


تذکر به مدیران خودسر درباره همکاری با خارجی ها


یک مقام مسئول با ابلاغ بخشنامه ای خطاب به تعدادی از سازمان ها و ادارات، از آن ها خواسته است در صورت ایجاد شرایطی جهت انجام ملاقات یا بازدید هیئت های خارجی، موضوع باید و الزاما از طریق استعلام از حراست سازمان مربوط و اطلاع رسانی به بخش بین الملل آن دستگاه پیگیری شود و پذیرش و تنظیم هرگونه برنامه به خصوص درباره افراد بخش خصوصی کشورهای خارجی، بدون کسب مجوزهای مربوط ممنوع خواهد بود.

ایران


افشای یک مدرک جعلی دیگر از مدیران احمدی‌نژاد

خبر اول اینکه،   وزیر راه و شهرسازی با انتشار نامه‌ای در کانال شخصی‌اش، نوشت: کسی که سال‌ها رئیس نظام مهندسی ساختمان ایران بوده، مدرک تحصیلی‌اش جعلی بود! به گزارش عصر ایران، عباس آخوندی آورده است: باید خیلی متأسف بود کسی که سه سال رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بوده و چهار سال نمایندگی مردم تهران را برعهده داشته و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بوده، دانشنامه جعلی ارائه کرده است. این موضوع رسماً از سوی دانشگاه امام حسین(ع) که دانشنامه ارائه شده به آن منتسب است، طی شماره 46752 مورخ 94/6/31 به ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اعلام شده است. وزیر راه و شهرسازی همچنین خواستار لغو پروانه مهندسی این شخص و بازگرداندن همه مبالغ و منافعی شده که از رهگذر این مدرک جعلی کسب شده است. از سوی دیگر این فرد در گفت و گو با خبرنگار جماران، در واکنش به نامه وزیر راه و شهرسازی به معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: آقای آخوندی نشر اکاذیب داشته اند و تشویش اذهان عمومی است و باید این را پاسخگو باشند؛ من از طریق مراجع قضایی پیگیری می کنم.

تروریست روانی

خبر دیگر اینکه، خبرگزاری فارس خبر داده که یکی از تروریست‌های حادثه اهواز مشکل روانی داشته است. ایاد منصوری، فؤاد منصوری، احمد منصوری، جواد ساری و حسن درویشی 5 عامل این حمله تروریستی بودند که توسط نیروهای امنیتی در همان محل درگیری به هلاکت رسیدند. حسن درویشی یکی از تروریست‎های هلاک شده حادثه اهواز، مدتی تحت درمان مشکلات روانی در سازمان بهزیستی شهرستان اهواز بوده است. زمانی که خانواده حسن درویشی به دستگاه‌های اطلاعاتی احضار شدند، پدر درویشی اعتراف کرده است که پسرش مشکل روانی داشته و مدتی تحت درمان بوده است و اسناد آن را نیز ارائه داده است. اسناد ارائه شده نشان می‌دهد که حسن درویشی از بیماری «روانی مزمن» رنج می‌برده است.

اعتراض بقایی و جوانفکر به احکام صادره

دست آخر اینکه،   وکیل مدافع حمید بقایی گفت که نسبت به حکم صادر شده اخیر برای موکلش مبنی بر ۶ ماه حبس تعزیری اعتراض کرده است. مهران عبدالله‌پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: صبح دیروز درخواست تجدیدنظرخواهی خود را در رابطه با حکم صادره علیه حمید بقایی در رابطه با اتهام  توهین به مسئولان ثبت کردیم. عبدالله پور در رابطه با پرونده دیگر موکلش علی اکبر جوانفکر نیز گفت: در رابطه با حکم صادره علیه آقای جوانفکر نیز در دادگاه انقلاب درخواست واخواهی خواهیم کرد. عبدالله پور در رابطه با اتهام علی اکبر جوانفکر تصریح کرد: موکلم به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در پی آتش زدن حکم حمید بقایی در مقابل سفارت انگلیس به ۵ سال و یک ماه حبس محکوم شده است.

آرمان

رویکرد منسوخ آمریکا در «یکجانبه‌گرایی»

عباسعلی کدخدایی رویکرد دولت آمریکا در «یکجانبه‌گرایی افراطی» را منسوخ و غیرقابل قبول خواند. وی با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نسبت به اظهارات اخیر ترامپ در اجلاس سازمان ملل واکنش نشان داد و تاکید کرد: «باوجود تاکید دونالد ترامپ در مقر سازمان ملل بر «یکجانبه‌گرایی افراطی»، موضع‌گیری کشورهای دوست آمریکا همچون فرانسه، آلمان، انگلیس و هلند، نشان از این داشت که چنین رویکردی منسوخ و غیرقابل باور است».

حکم جدید روحانی برای وزیر کشور

رئیس‌جمهور در حکمی رحمانی فضلی را به عنوان«رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» منصوب کرد. در متن این حکم آمده است: در اجرای مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی نظر به مراتب تعهد و تجربیات ارزنده، جنابعالی به موجب این حکم به عنوان «رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور» منصوب می‌شوید. سیاستگذاری و برنامه ریزی رسانه‌ای و نظارت بر اجرای آنها برای ایفای نقش فعال و موثر در مواجهه با جنگ روانی و اقتصادی مورد انتظار است. طبق مصوبه شورای عالی تمامی مسئولان و اعضای قوای سه‌گانه، ائمه‌جمعه، کارکنان نهادهای رسمی کشوری و لشگری و همه رسانه‌های کشور موظف به هماهنگی، همکاری و اجرای تصمیمات ابلاغی ستاد هستند.

بازداشت چند اخلالگر ارزی غیر ایرانی

جانشین رئیس‌دانشگاه امام حسین(ع) از بازداشت چند غیر ایرانی در میان اخلالگران بازار سکه و ارز خبر داد و گفت که آنان از سوی کشور امارات مدیریت شده‌اند. تسنیم نوشت؛ سردار ناصر شعبانی با اشاره به مشکلات فعلی کشور اظهار کرد: اکنون نیز باید مانند دوران دفاع‌مقدس کشور را اداره کنیم، نباید پای توانمند خود را با عصای شکسته بیگانگان عوض کنیم. وی گفت: در حادثه بازار 13نفر دستگیر شده‌اند که چند نفر آنان غیرایرانی هستند که توسط سرویس امارات مدیریت می‌شدند. وی یادآور شد: خون شهدای منا فراموش نمی‌شود، شهدایی که در زمینی شهید شدند که باید توسط آل سعود امن شده باشد و قطعا خون اینها انتقامی خواهد شد که آل‌سعود و دیگرسلاطین کفر و ظلم را سرنگون خواهد کرد.

کنسولگری آمریکا در بصره تعطیل شد

وزیر امور خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران مسئول هرگونه آسیب به آمریکایی‌ها در عراق است.پس از اقدام آمریکا در تعطیل کردن کنسولگری خود در شهر بصره، مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ایران را مسئول هرگونه آسیب رسیدن به آمریکایی‌ها در عراق دانست.پمپئو روز جمعه دستور جابجایی موقت دیپلمات‌های آمریکایی و تعطیل شدن کنسولگری این کشور در شهر بصره را صادر کرد و دلیل این اقدام را افزایش تهدیدات علیه امنیت دیپلمات‌ها و کنسولگری آمریکا در بصره عنوان کرد.پمپئو در بیانیه خود اعلام کرد: آمریکا ایران را مسئول مستقیم هرگونه آسیب به آمریکایی‌ها یا تاسیسات آمریکا در عراق یا هرجای دیگر که مستقیما توسط نیروهای ایرانی یا نیروهای وابسته به این کشور انجام شود، می‌داند.

پیش بینی محسن رضایی از نرخ ارز

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در بحران‌های پولی بالاخره پایانی برای نرخ ارز خارجی وجود دارد، عنوان کرد: باید از ورود نقدینگی به بازار سهام استقبال کرد، اما مانع حبابی شدن قیمت‌ها در این بازار شد. محسن رضایی پیرامون سقف افزایش نرخ ارز در بازار آزاد با توجه به التهاب بازارها و شرایط بد اقتصادی گفت: بحران‌های پولی در نهایت از یک سقف مشخصی برخوردار است، اما به هر حال نقطه امیدواری در همه بحران‌ها برگشت پذیری نرخ‌ برای پول‌های خارجی است، در حالی که برای سایرکالاها از جمله سکه یا کالاهای سرمایه‌ای چنین برگشتی به طور معمول وجود ندارد. وی با ابراز امیدواری نسبت به اقدام فوری دولت برای ایجاد تعادل و آرامش بازارها، درباره جذب نقدینگی سرگردان از طریق بازار سرمایه گفت: می‌توان از طریق بازار سهام از شدت نقدینگی و سرایت آن به بازارهای غیر مولد کاست، به شرط آنکه قیمت سهام حباب گونه نباشد.

درنشست مجمع چه گذشت؟

مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور اعضا تشکیل جلسه داد. در ابتدای این جلسه، آیت‌ا...محمدعلی موحدی کرمانی ضمن اعلام محکومیت حادثه تروریستی اهواز شهادت جمعی از هم‌وطنان در این حادثه را تسلیت گفت و این اقدام را ناشی از عصبانیت و ناامیدی دشمن از ملت قهرمان ایران اسلامی دانست. وی اظهار کرد: از پیام‌های مهم قیام عاشورا که در بیانات حضرت اباعبدا... نیز مورد تأکید قرار گرفته است، جاری شدن احکام الهی در جامعه و نیز حساسیت ویژه نسبت به بیت‌المال مسلمین و برخورد قاطع با مجرمین و دست‌اندازان به این منابع عمومی است که باید در نظام اسلامی، مورد توجه خاص متولیان و مسئولان قرار گیرد. در جلسه دیروز ادامه مباحث مربوط به لایحه حفاظت و بهره‌برداری از منابع ژنتیکی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر مجلس تایید شد. همچنین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، گزارشی از بررسی‌های به عمل آمده در خصوص ریشه‌های حادثه تروریستی اهواز و اقدامات صورت گرفته را به اعضای مجمع ارائه کرد.

واکنش ایران به اظهارات عادل الجبیر

سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به سخنان عادل‌الجبیر وزیر امور خارجه سعودی در مجمع عمومی سازمان ملل و ادعاهای واهی و تکراری وی علیه کشورمان، ضمن رد آنها گفت: بدون تردید عربستان سعودی با نام و نشان‌ترین حامی تروریسم در جهان است و ریشه و منشاء تروریسمی که امروزه تمام جهان بویژه خاورمیانه را در کام خود کشیده است، جایی جز عربستان سعودی و افکار و اندیشه‌های افراطی که توسط این رژیم تبلیغ، ترویج و تامین مالی می‌شود، نیست. بهرام قاسمی افزود: اینکه عادل‌الجبیر با افتخار حمایت کشورش از استراتژی ترامپ در مقابله با چندجانبه گرایی و تخریب توافقات و قراردادهای بین‌المللی را اعلام می‌کند، موضوع عجیبی نیست، چرا که کشورش از جمله مهمترین حامیان جریان وابسته به اندیشه‌های ترامپ در آمریکاست که در کنار و همراه با لابی رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی با صرف میلیون‌ها بلکه میلیاردها دلار می‌کوشند سیاست خارجی به حراج گذاشته شده آمریکا را در مسیر جنگ افروزی و بی‌ثبات سازی دلخواه خویش پیش برند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 2
 • احمدخواجوند IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
  10 20
  ماقدر محسن آقارا نمیدانیم
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
   9 0
   مگر چی گفته که قدر بدانیم
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
  8 14
  محسن رضائی عالی است
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
   12 1
   براي چه كاري ؟
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
  3 13
  دیدگاه منفی شما به دنیا وپیشرقت علمی
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
  11 0
  از پیشبینی ایشان اینطور میشه استنباط کرد که قیمت سکه به عقب بر نمیگرده و دلار 17 تا 18 سقف است . درسته ؟
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
  3 4
  بازار بورس حبابی شده - تو 1 ماه گذشته به درد نخور ترین سهم ها بین 30 تا 50 در رشد کردن.
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۸
  1 0
  تا بیست هزارتومنم رفته بود ... علی برکت الله

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس