کد خبر 896293
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
آزمون پزشکی

وزیر بهداشت که این روزها بنا به دلایل مختلف در فضای مجازی خبرساز شده است، این بار باید درباره نتایج دخترش در یک آزمون پزشکی پاسخگو باشد.

به گزارش مشرق، شصت و پنجمین دوره آزمون دانشنامه تخصصی با حضور ۳ هزار و ۹۰۲ داوطلب صبح ۱۵ شهریور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد. پس از اعلام نتیجه کتبی، داوطلبان واجد شرایط در آزمون شفاهی نیز شرکت کردند. 

تصویر دردسرساز یک آزمون برای آقای وزیر

در حالی که نتیجه نهایی این آزمون هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است، در روزهای اخیر تصویری در شبکه های اجتماعی و برخی سایت ها منتشر شده است که حاوی لیست ریز نمرات آزمون بورد تخصصی در رشته روانپزشکی است. در این فهرست نام «مریم قاضی زاده هاشمی» دختر وزیر بهداشت، با نمره آزمون کتبی پایین و نمره شفاهی بالا شائبه هایی را در مورد آزمون شفاهی و تاثیر ژن خوب در این نمره ایجاد کرده است.

در این فهرست «مریم قاضی زاده هاشمی» با نمره آزمون کتبی ۱۲۲ و نمره آزمون شفاهی ۱۳۶.۸۲۵ و نمره نهایی ۱۲۶.۹۴۲ در رده هشتم فهرست قرار دارد. این فهرست نشان دهنده ۱۰ درصد برتر اول دانشنامه تخصصی این دوره است. تعداد داوطلب در این دوره نیز ۱۷۶ نفر بوده است.

در این فهرست دو نفر دارای نمره آزمون کتبی ۱۲۲ هستند که پایین ترین نمره کتبی است و اتفاقا هر دو نفر نمره آزمون شفاهی بالاتر از بقیه را کسب کرده اند. همین موضوع شائبه هایی را در مورد رعایت عدالت آموزشی در زمان آزمون شفاهی مطرح کرده است.

در فضای مجازی پرسش هایی با این موضوع که آیا واقعا اساتید به صرف توانمندی فرد نمره شفاهی را داده اند یا می دانسته اند که نامبرده دختر وزیر است و این نمره را گرفته، مطرح شده است.

منتقدان تاکید کرده اند که «چطور انتظار دارید باور کنیم شما و همکارانتان هیچ فرقی بین فرزند وزیر و دیگران نگذاشته اید و هیچ فشاری هم برای نمره دادن بر شما نبوده است؟» و «چه تضمینی وجود دارد که در آزمون های شفاهی، عدالت رعایت می شود؟»

مسئله ژن خوب که چندی است در فضای مجازی باب شده، موضوعی است که حساسیت های زیادی را برانگیخته است و انتشار تصویر نمرات آزمون دانشنامه به خصوص در فضای مجازی گروه های پزشکی و روانپزشکی نیز بر این مسئله صحه گذاشته است که مسئولان وزارت بهداشت باید توضیحی در این زمینه ارائه دهند.

تاکنون صحت و کذب این تصویر از سوی وزارت بهداشت اعلام نشده است.

دستورالعمل اجرایی آزمون دانشنامه تخصصی پزشکی

اما آزمون دانشنامه تخصصی پزشکی چیست؟ آزمون دانشنامه یک آزمون اعتباری برای افرادی است که دوره تخصص خود را گذرانده و گواهینامه تخصصی خود را دریافت کرده اند. اما شرط لازم برای ورود به هیات علمی علوم پزشکی، داشتن دانشنامه تخصصی است. این آزمون هر ساله در شهریورماه برگزار می شود. 

آزمون دانشنامه تخصصی در دو قسمت کتبی و شفاهی برگزار می شود، حدنصاب نمره قبولی جهت کسب مدرک دانشنامه تخصصی ۷۰ درصد کل نمره آزمون کتبی و ۷۰ درصد کل نمره آزمون شفاهی خواهد بود.

افرادی که موفق به کسب ۷۰ درصد از نمره کل آزمون کتبی می شوند (نمره ۱۰۵ از نمره کل ۱۵۰) به عنوان قبول شده آزمون کتبی دانشنامه تخصصی محسوب و مجاز به شرکت در آزمون شفاهی دانشنامه تخصصی خواهند بود.

جهت تعیین نفرات برتر، نمره آزمون کتبی دانشنامه تخصصی با ضریب ۲ و نمره آزمون شفاهی دانشنامه تخصصی با ضریب ۱ و با توجه به تبصره ذیل بند ماده ۶ دستورالعمل دانشنامه تخصصی محاسبه خواهد شد.

آزمون شفاهی به صورت MMI و OSCE و PMP و KFP و سایر روش های ارزشیابی شفاهی و یا مبتنی بر رایانه برگزار می شود.

پاسخ یک مسئول: هنوز در حال رسیدگی به اعتراضات هستیم

یکی از مسئولان دبیرخانه شورای تخصصی و پزشکی وزارت بهداشت که خواست نامش فاش نشود، در زمینه فهرست منتشر شده در فضای مجازی گفت: ما این تصویر را ندیده ایم و باید سئوال کرد آیا این فهرست رسمی است یا خیر ؟ مهر وزارت بهداشت دارد یا خیر ؟

وی افزود: همچنین ما هنوز به اعتراضات آزمون دانشنامه رسیدگی نکرده ایم و هیچ نمره ای قطعی نیست. هنوز تعدادی از داوطلبان به نمرات آزمون کتبی و شفاهی اعتراض داشته اند که در حال رسیدگی به این اعتراضات هستیم. نتایج همه ساله ۱۸ مهرماه اعلام می شود و هر فردی برای مشاهده نتایج اولیه خود می تواند با کدملی آن را مشاهده کند اما هیچ نمره ای اعلام نشده است.

این مسئول وزارت بهداشت تاکید کرد: هیات ممتحنه در زمان امتحان شفاهی نمره هیچ کس را ندارد. حتی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی هم نمرات افراد را در اختیار ندارد. در زمان امتحانات تنها گفته می شود که این تعداد داوطلب با این میزان کف نمره قبول می شوند. ما نمره فردی را در اختیار نداریم.

وی گفت: قطعا می توانم بگویم که هیات بورد در تمام رشته ها، به هیچ عنوان نمره کتبی داوطلب را در اختیار ندارند. نمرات شفاهی در سنجش با نمرات کتبی جمع بندی می شود و ۱۰ درصد برتر بر اساس حروف الفبا اعلام می شود.

وی افزود: در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی هیچ فایلی تولید و منتشر نشده است و این دبیرخانه هیچ فهرستی هم تهیه نکرده است. 

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی نامه ای از دبیر هیات بورد روانپزشکی در مورد این موضوع دریافت کرده است، گفت: دبیر هیات بورد روانپزشکی نیز اگر به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی نامه بنویسد و در این زمینه توضیحی لازم باشد، حتما رسیدگی می شود.

وی گفت: هیات بورد هیات مورد اعتماد دبیرخانه شورای تخصصی است و هر موقع عملکرد آن مورد نقد قرار گیرد ما موظف هستیم از آنها دفاع قانونی انجام دهیم و ببینیم که چه تقاضایی از ما دارند و به آن رسیدگی خواهیم کرد.

تصویری که در فضای مجازی منتشر شده را ندیدیم

این مقام آگاه تاکید کرد: ضمن اینکه ما هنوز تصویری که درباره آن صحبت می شود را ندیده ایم. ما درباره موضوعاتی که وجود خارجی دارند سخن می گوییم هزاران موضوع در فضای مجازی ممکن است مطرح شود ما نمی توانیم به آنها واکنش نشان دهیم. هنوز مشخص نیست که این فهرست واقعی است یا خیر.

وی درباره تعیین ۱۰ درصد اول هر رشته گفت: تعیین ۱۰ درصد اول مبنای اولویت برای توزیع نیروهای تخصصی در معاونت درمان وزارت بهداشت است. از یکی دو سال قبل نفرات برتر را اعلام نمی کنند که یکی نفر اول یا سوم شده است زیرا رده بندی هیچ امکاناتی را برای فرد فراهم نمی کند.

وی گفت: داشتن دانشنامه تخصصی حتی از شرط ورود به دوره های فوق تخصصی نیز برداشته شده است و افراد با گواهینامه هم می توانند در دوره های فوق تخصصی شرکت کنند. مدرک بورد تخصصی یک مدرک اعتباری است که اعتبار فرد بیشتر می شود. یکی از شرایط ورود به هیات علمی دارا بودن دانشنامه است اما به این معنی نیست که هر فردی که دانشنامه گرفت به عضویت هیات علمی در می آید.

وی افزود: هر متخصصی ممکن است یک سال بعد از آزمون گواهینامه یا چند سال بعد از آن در آزمون دانشنامه شرکت کند.

این مقام مسئول در وزارت بهداشت یادآور شد: مزیتی که آزمون دانشنامه دارد در زمان گذراندن تعهدات است. همه افرادی که نمرات لازم را گرفتند برای گذراندن تعهدات خودشان به معاونت درمان وزارت بهداشت معرفی می شوند و ۱۰ درصد اول ممکن است بتوانند در تعهدات خود جای بهتری را انتخاب کنند. همچنین مزیت دیگر اینکه برای ضریب کا (K) برحسب نیاز آموزشی دانشگاه ها می توانند تعهدات خود را در فیلد آموزشی بگذرانند.

توضیحات دبیر هیات بورد تخصصی روانپزشکی

پس از انتشار تصویر مذکور، دکتر احمد نوربالا به عنوان دبیر هیات بورد تخصصی روانپزشکی از سوی جامعه پزشکی و روانپزشکی مورد توجه قرار گرفت و این گروه از او خواستند که توضیحی در این زمینه بدهد.

دکتر نوربالا در پاسخ به خبرنگار در خصوص این موضوع، تنها به گفتن اینکه مصاحبه نمی کنم و توضیحاتم را در فضاهای مجازی مرتبط با گروه های روانپزشکی اعلام کرده ام، اکتفا کرد.

وی در این پیام گفته است که هیات ممتحنه از نمرات کتبی داوطلبان اطلاع نداشته است و افراد با شماره داوطلبی در آزمون شفاهی حاضر شده اند.

در توضیحات دکتر نوربالا آمده است: «با دیدن نامه فوق که متاسفانه به سرعت در فضای مجازی منتشر شد برای جامعه ای که شاهد افول ارزش های اخلاقی هستیم و افت اعتماد عمومی و کاهش سرمایه اجتماعی را در پژوهش ها می بینیم برای اینجانب خیلی غیر منتظره نبود. اما تهیه و نشر آن در فضای مجازی متعلق به گروه های پزشکی وبه ویژه روانپزشکی که از ارکان سرمایه های اجتماعی و اعتماد کشور باید باشند حیرت آور بود!

اعضای بورد از نمره کتبی داوطلبان به نام افراد اطلاع ندارند

اما حقیر به عنوان دبیر هیات ممتحنه بورد روانپزشکی به اطلاع علاقمندان حقیقت جو می رسانم که اولا اعضای محترم بورد از نمره کتبی داوطلبین به نام افراد، مطلع نبوده اند و نیستند. ثانیا برای امتحان شفاهی هیچ فردی با اساتید خود امتحان نمی دهد و همه افراد هم با شماره داوطلبی و نه نام و فامیل خود در امتحان آسکی و شفاهی شرکت می کنند که شناخته شده نباشند.

هیچ حب و بغضی نداشتیم

ثالثا شهادت می دهم که مطلقا از ناحیه تک تک اعضای بورد روانپزشکی برای هیچ فردی حب و بغضی اعمال نشده و نمی شود. رابعا در مورد خانم دکتر مریم قاضی زاده هاشمی، طبق اظهار برخی اساتید دانشگاه علوم پزشکی ایران قبل از برگزاری امتحان بورد، او را جز دستیاران خوب و باسواد و شایسته رتبه اول تا سوم می دانستند.

خامسا من هنوز نمره کتبی ایشان را نمی دانم ولی نمره شفاهی ایشان بدون شناخت قبلی و اعمال جانبدارانه افراد ممتحن، رتبه اول شفاهی شد.

در پایان به نیابت از اعضای بورد روانپزشکی انتظار دارم که دبیرخانه شورای آموزش پزشکی به موضوع رسیدگی و رفع اتهام از اعضای بورد روانپزشکی به عمل آورد. در ضمن خاضعانه از همکاران پزشکی و روانپزشکی استدعا دارم برای حداقل حفظ و ارتقای اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی جامعه پزشکی، از این به بعد تا از خبر و یا نوشته ای اطمینان ندارند جهت جلوگیری از تشویش افکار عمومی از نشر آن مطلب اجتناب کنند.»

حال با این توضیحات باید تا زمان اعلام نتایج نهایی صبر کرد تا در نهایت تاثیر ژن خوب را در اعلام نتایج نهایی به واقع مشاهده کرد. همچنین شخص وزیر بهداشت و معاونان وی نیز باید برای شفافیت هر چه بیشتر در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 7
  • غیر قابل انتشار: 0
  • مقدم IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۳
    1 0
    آقای وزیر که برای درمان , خود مالیدن را به بیماران توصیه میکند چرا برای دختر خودش نسخه درس خواندن وتلاش کردن نمی پیچد تا مجبور نشود برای دریافت مدرک تخصصی از رانت ژن خوب استفاده کند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس