روحانی نمایه

رئیس جمهور ایران در آستانه سفر به نیویورک یادداشتی را در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست منتشر کرد.

به گزارش مشرق، رئیس جمهور ایران در آستانه سفر به نیویورک یادداشتی را در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست منتشر کرد.

روحانی در یادداشت خود در این روزنامه آمریکایی نوشت: روز هشتم می، زمانی که رئیس جمهور ترامپ اعلام کرد که آمریکا رسما از توافق هسته ای با ایران که با نام برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می‌شود خارج می شود، با دو گزینه انتخاب مواجه بودم. من می توانستم اقدام متقابل انجام داده و خروج ایران را اعلام کنم که قطعا منطقه را وارد ناامنی و بی ثباتی بیشتر می کرد یا اینکه یک دوره کوتاه برای دیگر طرف ها (عضو برجام) در نظر بگیرم تا اثرات نامطلوب تصمیم آمریکا درباره توافق ارزشمندی را جبران کنند که پس از ۱۲ سال مذاکرات سخت و متمرکز حاصل شد.

بیشتر بخوانید:

کمیسیون مشترک برجام در نیویورک برگزار می‌شود

با توجه به سنت ما در احترام به حاکمیت قانون و معیارهای قوانین بین المللی و در حفظ صلح و ثبات در منطقه من گزینه دوم را انتخاب کردم.

آمریکا انتظار خروج شتابزده ایران از برجام را داشت

آمریکا انتظار خروج شتابزده ایران از توافق را داشت تا بتواند به آسانی اتحادی بین المللی را علیه ایران ایجاد کرده و به صورت اتوماتیک تحریم های سابق را احیا کند. در مقابل اقدام ما این چنین حرکتی را خنثی کرد. گفتگوها با باقیمانده اعضای برجام و اعلام آنها در پایبندی به توافق، آمریکا را در موضع تنها قرار داد. چنین شکاف عظیم میان آمریکا و دیگر شرکای اروپایی آن درباره یک موضوع سیاست خارجی مهم منحصر بفرد و بی سابقه بوده است و من می توانم بگویم که این موضوع ثابت کرد که ما در رویکرد صحیحی درباره توافق هسته ای و دیپلماسی فعال خود قرار داشتیم.

آمریکا در این توهم قرار دارد که تحریم ها ایران را مجبور به امتیازدهی خواهد کرد

سیاست خارجی کنونی آمریکا در قبال ایران با واقعیت های موجود در ایران، ‌در منطقه و سراسر جهان تطابق نداشته و این سیاست حتی در راستای منافع ملی آمریکا نیز قرار ندارد. دولت آمریکا با اطلاعات نادرست و تحلیل های غلطی که از اسرائیل و گروهای تروریستی دریافت کرده در این توهم قرار دارد که پناه بردن به تحریم ها به امتیازدهی از سوی ایران منجر خواهد شد این در حالی است که ایرانی ها به مقاومت سرسختانه در برابر فشارهای خارجی شناخته شده اند.

آمریکا از طریق رژیم تحریم های فراگیر خود نتوانست ایرانیان را در دوران پیش از برجام مجبور به تسلیم شدن کند. این آمریکا بود که روند را تغییر داد و مذاکره را انتخاب کرد.

منطق ما ساده و صریح است: یا همه از برجام سود خواهند برد یا هیچ کس

در مذاکرات کنونی ما با باقی مانده اعضای برجام تاکید کردیم که حفاظت از منافع بلند مدت مردم ایران برای ما مهم است. اگر با وجود خروج آمریکا از این توافق این منافع تضمین شود ما نیز در این توافق باقی خواهیم ماند در غیر این صورت ما دنبال یک مسیر متفاوت خواهیم رفت. منطق ما ساده و صریح است: یا همه از برجام سود خواهند برد یا هیچ کس.

سکوت در برابر تهدید آمریکا علیه دیگر کشورها برای قطع روابط تجاری و اقتصادی خود با ایران در تضاد آشکار با قوانین بین المللی بوده و صریحا غیر قابل قبول بوده و گزینه ای برای ما به شمار نمی آید.

پیشنهاد ترامپ برای گفتگو با ایران صادقانه نیست

پیشنهاد ترامپ برای گفتگو با ایران صادقانه یا واقعی نیست. چگونه می توان از صداقت آنها متقاعد بود حال آنکه وزیر خارجه وی لیست بلند بالایی از پیش شرط های توهین آمیز برای مذاکرات مطرح کرده است؟ از آن بدتر، چگونه می توانیم به دولت آمریکا اعتماد کنیم در حالی که رسما تعهدات بین المللی خود را نقض می کند که مهمترین آن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است؟

چگونه ایران و دیگران به آمریکا اعتماد کنند حال آنکه در حال تهدید به مجازات دیگر کشورها برای اجرای همان قطعنامه ای است که از آن حمایت کرده و به آن رای داده است؟ آمریکا به تحریم ها علیه ایران و مردم ایران پناه برده است که به خصوص شامل سخت تر کردن دسترسی مردم عادی به دارو یا محروم کردن آنها از سفری امن با هواپیماهای جدیدی بود که ناوگان ایران آنها را خریداری کرده بود و این تحریم ها کاملا ناعادلانه و غیر قابل قبول است. تظاهر دولت آمریکا در حمایت از مردم ایران توخالی، ریاکارانه و غیر متقاعد کننده است.

بسیاری از کشورها از قلدری آمریکا خسته شده اند

من مطمئن هستم که دولت آمریکا یک بار دیگر باید شرایط را تغییر دهد. صرف نظر از آن، گفتگوهای ما با شرکای تجاریمان به خوبی در حال انجام بوده و نوید دهنده آینده ای روشن برای تراکنش های بین المللی ماست. این کاملا شفاف شده که بسیاری از کشورها در سرتاسر جهان با یکجانبه گرایی آمریکا مخالف بوده و از قلدری این کشور خسته شده اند. حتی اگر در کوتاه مدت با چالش هایی در روابط اقتصادی مان مواجه شویم ما همراستا با شرکایمان تلاش خواهیم کرد تا این چالش ها را حل کرده و این روزها نیز خواهند گذشت.

ما به گفتگوها و مذاکرات پایبند هستیم و این دلیل آن بود که وارد مذاکرات درباره موضوع هسته ای شدیم و سرانجام به توافقی دوجانبه و استوار رسیدیم. اثبات نیت های خوب تمام اعضای این توافق به خصوص آمریکا در صداقت و پایبندی کامل به مفاد توافق هست. این موضوع ثبت شده است که در جریان مذاکرات درباره پرونده هسته ای، ‌رهبر ما گفت که صداقت دیگر طرف ها مسیر را برای مذاکرات بیشتر درباره منافع دوجانبه هموار خواهد کرد.

رویکرد ناصادقانه آمریکا در قبال اجرای توافق از روز خروج غیر قانونی آن از توافق، عدم صداقت این کشور اجرای تعهدات بین المللی اش را اثبات کرد.

صلح زرادخانه ماست

تاریخ مدرن گواهی می دهد که ایران طی ۲۵۰ سال گذشته در هیچ تهاجم خارجی  مشارکت نداشته است اگر چه شدیدا با تهاجم خارجی و مداخله مقابله کرده است. صلح زرادخانه ما بوده و ما متعهد بوده ایم که هرگونه اشاره و اقدام حقیقی و صادقانه صلح را پاسخ دهیم. در این زمینه ما متعهد و پایدار هستیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 1
 • BE ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
  17 2
  جلو شیطان وایسا ترامپ مامور شیاطن است
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
  19 0
  ترامپ برای پیروزی حزبش در انتخابات نیاز به گفتگو با ما رو داره، اگر قبول کنیم حتی کوچک ترین دیالوگ رو تبدیل به تبلیغاتی بزرگ برای خودش می کنه. خیال کرده ما متوجه نمیشیم!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس