کد خبر 895171
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
ابوبکر البغدادی

خبرگزاری آلمان می‌گوید سرکرده گروه تروریستی داعش توانسته از چنگ نیروهای کُرد در شرق سوریه بگریزد.

به گزارش مشرق، عملیات نیروهای کُرد سوریه با پشتیبانی آمریکا علیه داعش در دهم سپتامبر گذشته آغاز شد تا آخرین مناطق تحت اشغال داعش در شرق سوریه آزاد شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، با آغاز این عملیات امید می‌رفت ابوبکر البغدادی که طبق اطلاعات درز یافته در شرق سوریه مخفی شده بود نیز کشته یا دستگیر شود اما به نظر می‌رسد تحت تعقیب‌ترین فرد جهان بار دیگر توانسته فرار کرده و جان سالم به در ببرد.

بیشتر بخوانید:

معاون «خلیفه داعش» به اعدام محکوم شد

«ابوبکر البغدادی» به سرطان ریه مبتلا شده است

ابوبکر البغدادی در طول سال‌های گذشته توانسته بارها از حملات هوایی و یا لو رفتن محل اختفای خود جان سالم به در ببرد.

یک کارشناس عراقی می‌گوید که سرکرده داعش در بادیه شام و در منطقه‌ای میان عراق و سوریه مخفی شده و در ما بین منطقه «البعاج» در شمال غرب عراق تا «هجین» در سوریه در حرکت است.

«رزدشت کوبانی» از فرماندهان کُرد که در نزدیکی شهرک «السوسه» آماده حمله به مواضع داعش است به خبرگزاری آلمان گفته است که تمامی فرماندهان و رهبران خارجی داعش در شهرک‌های السوسه و هجین و الشعفه مخفی شده‌اند و ما به زودی به آن‌ها دست خواهیم یافت.

«حسن حسن» پژوهشگر برنامه گروه‌های تندرو در دانشگاه «جرج واشنگتن» اما معتقد است که رصد محل اختفای البغدادی آسان نیست.

او به خبرگزاری آلمان گفت: بغدادی به خوبی می‌داند که چگونه مخفی شود، او و سازمانش از اشتباهات فرماندهان سابق عبرت گرفته‌اند و اکنون تعداد بسیار اندکی از افراد مورد وثوقش می‌داند که او کجاست.

این گزارش می‌افزاید: یک فرمانده بلندپایه ارتش عراق که خواستار عدم افشای نامش شده توضیح می‌دهد که ابوبکر البغدادی در منطقه مرزی عراق و سوریه حضور دارد و مخفیانه و تنها با چهار الی پنج نفر به عنوان همراه حرکت می‌کند.

به گفته‌ی «حسن حسن» این منطقه شاید بر روی نقشه مشخص و قابل دسترسی خود را نشان دهد اما بر روی زمین، کوهها و بیابان‌ها و روستاهای مرزی توانسته مخفیگاههای بسیاری ایجاد کند.

او می‌گوید که تنها در صورت بروز یک خطا از سوی بغدادی یا افرادش می‌توان او را یافت. همانند خطایی که او در سوم نوامبر ۲۰۱۶ مرتکب شد و به مدت ۴۵ ثانیه با افرادش از طریق بیسیم گفت‌وگو کرد که به سرعت از سوی نیروهای عراقی رصد شد اما منجر به دستگیری او نشد.

بنا بر این گزارش، اگر ابوبکر البغدادی بتواند این بار نیز فرار کند، خود را به دیگر افرادش در خارج از منطقه عملیاتی در عراق یا سوریه می‌رساند.

به گفته‌ «هشام الهاشمی» کارشناس امنیتی و پژوهشگر مسائل داعش، این گروهک تروریستی نزدیک به دو هزار نیروی فعال در عراق و سه هزار نیروی فعال نیز در سوریه دارد.

پیش‌بینی می‌شود با عملیات شهرک «هجین» و مناطق اطراف آن نزدیک به ۵۰۰ عنصر داعش در سوریه از طریق استان الانبار و و مکنطقه البعاج در استان نینوی وارد عراق شوند.

البغدادی در یکم شهریور گذشته در مک فایل صوتی ادعایی، از هواداران خود خواست تا استقامت کنند. یک سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح آمریکا نیز در واکنش به این فایل صوتی گفت که نیروهای آمریکایی از محل اختفای وی خبری ندارند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha