بازنشستگی

در گزارشی متن کامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و جزئیات مجازات مدیران بازنشسته‌ای که از قانون تخطی کنند را منتشر شده است.

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز (سه‌شنبه، دوم مرداد) امسال خانه ملت، با اکثریت آراء، طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان تصویب کردند و شورای نگهبان نیز کلیات این مصوبه مجلس را در جلسه روز ۱۷ مرداد این شورا،  تأیید کرد، اما در بخش‌های ایراداتی به آن وارد کرده بود که در نامه‌ای از سوی شورای نگهبان، این ایرادات به مجلس شورای اسلامی اعلام شد.

بیشتر بخوانید:

توضیح رئیس سازمان اداری در مورد قانون منع بکارگیری بازنشستگان

فیلم/چه کسانی از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی شدند

**ایرادات شورای نگهبان نسبت به مصوبه مجلس درباره طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان چه بود؟

براساس این گزارش، در طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان آمده بود که بازنشستگان نیروهای مسلح می‌توانند با اِذن مقام معظم رهبری در دستگاه متبوع خود مشغول به کار شوند و ایراد اعضای شورای نگهبان نسبت به این موضوع این بود که شاید مقام معظم رهبری خواستار این بودند که شخص بازنشسته در دستگاه دیگری مشغول خدمت شود، لذا واژه دستگاه متبوع از این طرح از سوی مجلس و در جهت تأیید نظر اعضای شورای نگهبان،  حذف شد.

همچنین در مصوبه اولیه مجلس پیرامون طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان آمده بود که بازنشستگان دارای اجازه خاصه مقام معظم رهبری می‌توانند، مشغول خدمت شوند که اعضای شورای نگهبان عنوان کرده بودند که با توجه به این تبصره، ممکن است مراجعات به ایشان زیاد باشد، بنابراین نمایندگان مجلس،  تبصره به‌کارگیری بازنشستگان دارای اجازات خاصه مقام معظم رهبری را نیز در جهت تأمین نظر شورای نگهبان از این مصوبه حذف کردند.

در نهایت شورای نگهبان در جلسه روز چهارشنبه(۲۱ شهریور) طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان را تأیید و سپس طبق روال قانونی، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته(۲۴ شهریور) این قانون را برای اجرا، به دستگاه‌ها ابلاغ کرد.

**متن کامل قانون اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان به شرح زیر است: 

ماده واحده- از تاریخ ابلاغ این قانون، به‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع می‌باشد.

تبصره ۱- (مصوب ۱۳۹۷/۶/۶ مجلس شورای اسلامی) -به‌کارگیری بازنشستگان، در سمت‌های مذکور در بندهای (الف)، (ب) و (ج) ماده (۷۱) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ مجاز است. همچنین به‌کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم کل قوا مجاز است.

به‌کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر دوره مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز می‌باشد.

جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.

تبصره ۲- دستگاه‌های موضوع این قانون در صورت لزوم می‌توانند از خدمات بازنشستگان متخصص با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر به صورت پاره‌وقت و ساعتی استفاده کنند. حداکثر ساعت مجاز برای استفاده از بازنشستگان، یک سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است و حق‌الزحمه این افراد متناسب با ساعت کاری آنها حداکثر معادل یک سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت می‌شود.

تبصره ۳- دستگاه‌های مشمول مکلفند ظرف مدت شصت روز از تاریخ ابلاغ این قانون، آن دسته از افرادی را که برخلاف مفاد این قانون به کار گرفته شده‌اند، از خدمت منتزع(جدا شده)  و با آنان تسویه‌حساب کنند. افراد مذکور نیز باید ظرف مهلت قانونی مقرر، سِمَت و پُست خود را ترک کنند. پرداخت هرگونه وجهی پس از این مهلت از هر محل و تحت هر عنوان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است.

تبصره ۴- کارکنان و اعضای هیئت‌مدیره مناطق آزاد تجاری-صنعتی نیز مشمول این قانون می‌باشند.

تبصره ۵- از تاریخ ابلاغ این قانون، ماده (۴۱) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۸۴/۸/۱۵، ماده (۹۱) قانون استخدام کشوری مصوب ۱۳۴۵/۳/۳۱، ماده (۹۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ و بند(ب) ماده (۶۵) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۹/۱۰/۱۵ نسخ می‌شود.

قانون مشتمل بر ماده واحده و پنج تبصره در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ بیستم اردیبهشت یکهزار و سیصد و نود و پنج مجلی شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۳۹۵/۲/۲۹ به تأیید شورای نگهبان رسید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
  2 3
  الان حیلی ازدستگاهها هستند که بازنشستگانی هستند که دپیلم وزیردپیلم هستند ودرادارات کار میکند تکلیف انها چه میشوند
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۷
   0 0
   با سلام وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح یک سازمانی به نام سازمان صنایع دریایی دارد که همه مدیران رده بالایی این سازمان که به صورت زنجیروار به هم متصل هستند همگی بازنشسته هستند وخیلی از همدیگر پشتیبانی می نماییند
 • IR ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  0 1
  همه بازنشسته ها که بد نیستن یه عده توی دولت کار بلد نیستن بازنشسته هم شدن اما دارن کار میکنن .. بین مردم عادی خیلی از بازنشسته ها خوب کار میکنن .. اصلا قانونی برای سن و سال نباید باشه .. هرکس تا هرسنی که میتونه باید کار کنه .. ادم که نمیتونه دستش رو جلوی مردم دراز کنه یا بره از دیوار مردم بالا پول دربیاره .. یه کم رحم و انسانیت هم بد نیست
 • IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  4 0
  شک نکنید این قانون هم مثل هزاران قانون دیگر توسط باند های زور و قدرت بی اثر خواهد شد و نهایتا شاید 50 نفر نگهبان ویا خدماتی از نان خوردن بیافتند بنا نیست پیر مردها از لذت قدرت خودشون رامحروم بکنند
 • کارمندان FR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  2 1
  مدیرکل پرسنلی ( حراست نهاد) ریاست جمهوری پس از سه سال بازنشستگی آیا میرود؟ چون قسم میخوره که هیچ کس نمیتونه جابجاش کنه.
 • سعید صادقی FR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
  1 0
  مدیران ضد انقلاب بازنشسته وابسته به .... به پایان کار خود خواهید رسید. ان شا الله
 • ناشناس IR ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷
  2 0
  جانبازان بالای ۵۰ درصداز شمول این قانون مستثنی می‌باشند.، جانبازی که بالای 50درصد باشد چگونه میتواند ازعهده وظایف محوله بر بیاید.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۴
  12 1
  باید هر کسی بازنشسته میشه را رد کنن. چند تا حقوق آخه؟؟؟؟
 • جعفر فلاح پور RO ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۸
  2 0
  بنظر قدری تندرویست میش اینکار را مرحله ای انجام داد وفی المثل در هرسال تا ۵ سال به دستگاهها اجازه داده میشد ۱۰ تا ۵ درصد از بازنشتگان خود را حفظ کند وپس از آن زمان به صفر درصد میرسید و شیوه های کسب تجربه و انتقال اون تجربیات به جوانتر ها میسر میش... سوال آیا این قانون شامل بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی نیز میشود سوال آیا سازمانهایی که از بودجه و ردیف بودجه ای دولت استفاده نمیکنند نیز شامل این قانون هستند یا خیر ؟
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۴
  0 0
  تا دیروز که اعتراض میشد به بازنشستگان که جای یک جوان را گرفته اید میگفتند ما قصدمان خدمت است حالا که قانون هم علاوه بر وجدان میگوید بروید دیگر چه بهانه ای دارند؟!!!!!!
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 0
  این قانون را در مورد بانکهای خصوصی هم که تعداد زیادی بازنشسته را استخدام کردند اجرا کنید.
 • حسن IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۶
  0 0
  سلام لطفا تفسیر قانون را به بعضی از سازمانها یاد بدهید بعضی از کارشناسان شل مغز تعاونیهایی که یک درصد سهام انها متعلق به دولت نیست را هم مشمول قانون میدانن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس