کد خبر 893697
تاریخ انتشار: ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۹
دوری گلد

«دوری گُلد» که تا اکتبر ۲۰۱۶ مدیر کل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی بوده، گفته که فلسطینی‌های ساکن فلسطین اشغالی حق تعیین سرنوشت ندارند مانند «کانادایی‌های ساکن آمریکا» که از چنین حقی برخوردار نیستند.

به گزارش مشرق، مدیرکل سابق وزارت خارجه رژیم صهیونیستی که روابط نزدیکی با نخست‌وزیر این رژیم صهیونیستی دارد، در یک برنامه تلویزیونی از قانون «کشور  یهود» دفاع کرد و  فلسطینی‌ها را بیگانگان ساکن اسرائیل خوانده است.

«دوری گلد» با  «مهدی حسن» مجری سرشناس شبکه «الجزیره» انگلیسی مصاحبه کرد و این مصاحبه دیروز جمعه منتشر شد.

بیشتر بخوانید:

افزایش بی‌سابقه حملات صهیونیست‌ها به فلسطینیان

راهپیمایی خونین جوانان غزه+عکس

حمله صهیونیست‌ها به راهپیمایان بازگشت

مهدی حسن مصاحبه را با سوالی درباره قانون «کشور یهود» شروع کرد و گفت : برخی‌ها می‌گویند این قانون به وضوح نژادپرستانه است».

دوری گلد گفت: «پیشنهاد می‌کنم "بیانیه بالفور" را بخوانید که در آن تصریح شده که اینجا وطن یهودیان است و حرفی درباره وطن عرب‌ها نزده است آیا این به معنای آن است که بالفور و دولت بریتانیا نژادپرست هستند یا اینکه آنها در تلاش برای کمک به مردمی بودند که وطن تاریخی‌شان را از دست داده بودند».

بیانیه بالفور نامه‌ «آرتور جیمز بالفور» وزیر خارجه انگلیس در تاریخ ۲ نوامبر ۱۹۱۷ میلادی خطاب به «والتر روتشیلد» سیاست‌مدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام این کشور بود که در آن از «ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین» حمایت شده بود.

مجری برنامه شبکه الجزیره در جواب به دوری گلد گفت: «بسیاری استدلال خواهند کرد که لُرد بالفور در گذشته یهودستیز بوده اما بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی با این قانون(کشور یهود) مخالفت کردند چرا که آنها آن را مطابق با تاریخ یهودیان و حتی تاریخ اسرائیل نمی‌دانند. قانونگذاران فلسطینی‌تبار اسرائیل این قانون را آپارتاید خواندند، اعضای پارلمان خود شما این را گفتند».

میهمان صهیونیست برای توضیح درباره «آپارتاید» نبودن فلسطین اشغالی از دیدارهایش با مقام‌های آفریقای جنوبی در زمان عهده‌داری سمت مدیریت وزارت خارجه اشاره کرد و گفت که مقام‌های آفریقای جنوبی اعتقادی به آپارتاید بودن رژیم صهیونیستی ندارند.

مهدی حسن گفت: «این چیزی که شما گفتید کاملا نادرست است. بسیاری از سیاستمداران ارشد حزب حاکم آفریقای جنوبی اسرائیل را آپارتاید خوانده‌اند. اصلا این موضوع را کنار بگذارید و به من بگویید شما کشوری را که در آن یک گروه از مردم بنا بر نژاد و دینشان، حق اختصاصی برای تعیین حق سرنوشت دارند و ۲۰ درصد از جمعیت آن همچنین حقی ندارد، چه می‌نامید؟ قانون کشور یهود چنین چیزی را می‌گوید»

دوری گلد جواب داد: «قانون کشور یهود چیز جدیدی در خودش ندارد و مباحث آن به مشکلاتی که ما در قانون اساسی خودمان داریم، برمی‌گردد».

مجری سرشناس الجزیره با رد این اظهارنظر گفت: «اما رئیس‌جمهور اسرائیل هم در بحث‌های صورت گرفته درباره این موضوع شرکت کرده بود. اینطور نیست دوری گلد! داری مخاطبانمان را گمراه می‌کنی. می‌دانی که این یک قانون بسیار جنجالی بود و رئیس‌جمهور شما مداخله کرد و نسخه اولیه پیشنهادی این مصوبه را محکوم کرده بود. به فهم و شعور ما توهین نکن».

گلد پاسخ داد: «نه اینطور نیست، این یک بحث و استدلال مشروع و داخلی درباره قدرت دیوان عالی ما بوده است».

مهدی حسن گفت: «نه اینطور نیست، قانون مذکور به طور خاص می‌گوید که تنها یهودیان اسرائیل حق تعیین سرنوشت دارند. خوب اگر اینطور باشد، بقیه ۲۰ درصد فلسطینیان ساکن در اسرائیل چه می‌شوند؟»

دوری گلد اینطور جواب داد: «به نظر من این قانون برای این است که به روشنی بیان کند که اسرائیل خانه و وطن مردم یهود است و اصلا به همین دلیل بوده که اسرائیل ایجاد شده است».

مجری الجزیره سوال کرد: «یک سوال مشخص دارم، آیا فلسطینیان در اسرائیل حق تعیین سرنوشت خودشان را دارند؟ یا اینکه آنها شهروندان درجه دوم هستند و آنها پشت سر یهودیان هستند؛ کسانی که به طور اختصاصی حق تعیین سرنوشت دارند؟ در قانون یهود آمده که یهودیان حق منحصر به فرد و بی‌نظیری برای حق تعیین سرنوشت دارند».

این مقام سابق رژیم صهیونیستی در پاسخ به این سوال گفت که دلیل اولیه «تاسیس اسرائیل برای پایان دادن به تبعیض‌ها و سرکوب‌های یهودیان در کشورهای مختلف جهان که به هولوکاست انجامید، بوده است».

مهدی حسن سوال کرد: «آیا شما موافق این هستید که فلسطینیان ساکن اسرائیل هیچ حقی برای تعیین سرنوشت نداشته باشند؟ این چیزی است که قانون کشور یهود می‌گوید».

گلد در پاسخ به این سوال، ادعایی عجیب و غریب کرد و فلسطینیان را بیگانهگان خارجی خواند و با «کانادایی‌های ساکن آمریکا» قیاس کرد.

او گفت: «من هم باشم کانادایی‌ها را در داخل خاک ایالات متحده آمریکا از داشتن حق تعیین سرنوشت منع می‌کنم و به مکزیکی‌های داخل آمریکا حق تعیین سرنوشت نخواهم داد».

مجری الجزیره در پاسخ به این حرف جنجالی دوری گلد گفت: «شما در این برنامه تلویزیونی به ما می‌گویید که یک پنجم جمعیت اسرائیل، اتباع خارجی هستند و معادل کانادایی‌های ساکن آمریکا هستند. عجب بیانیه و اعترافی! من سال‌ها است که با اسرائیلی‌ها مصاحبه کرده‌ام و همیشه آنها به من گفته‌اند که همه افراد ساکن در اسرائیل با هم برابر هستند اما حالا شما می‌گویید که نه آنها برابر نیستند و فلسطینیان معادل کانادایی‌های ساکن آمریکا هستند. این حرف یک بیانیه عجیب و شگفت انگیز است».

وی در پاسخ به این اظهارنظر مدعی شد که «اسرائیل وطن یهودیان است اما همه کسانی که در این کشور زندگی می‌کنند، از حقوق برابری برخوردار هستند».

دانلود

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس