گندم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی ها در کشور یک میلیون تن به میزان تولید اضافه شده است.

به گزارش مشرق، یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران صبح امروز در نشست خبری در محل این شرکت به وضعیت خرید گندم اشاره کرد و گفت: با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی‌ها در سال جاری زراعی در کشور، یک میلیون تن به میزان تولید اضافه شده است.

سیف گفت: با وجود کاهش ۲۶ درصدی بارندگی ها نزدبک به یک میلیون تن افزایش خرید تضمینی گندم داشته‌ایم و تا به امروز ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته شده که در مقایسه با سال گذشته ۹۰۰ هزار تن بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

حمایت از خودکفایی به جای تهدید تولید

وی افزود: پیش بینی ما این است که با توجه به رشد تولید به ویژه در مناطق سردسیر که تا اواسط مهرماه ادامه دارد، به ۹.۷ میلیون تن خرید براورد می شود، البته بخشی از گندم تولیدی برای خود مصرفی کشاورزان و تولید بذرگواهی شده استفاده می‌شود که در مجموع می‌توان گفت، امسال ۱۱ میلیون تن گندم در کشور تولید شده است.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی امسال ۱.۵ درصد افرایش داشت، خاطرنشان کرد: کشاورزانی که تا ۲۳ شهریور گندم به ما تحویل داده اند ۵۰ درصد بهای گندم را دریافت کرده‌اند و آنهایی که تا اول تیرماه گندم تحویل داده اند، صد درصد پول گندم را گرفته اند و تا به امروز نزدیک به ۸۳ هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال از مجموع ۱۲۴ هزار و ۶۴۰ میلیارد ریال منابع تامین و به حساب کشاورزان واریز شده است.

وی افزود: اکنون در حال انتشاور اوراق بهادار هستیم که تا پایان هفته ۱۵ هزار میلیارد ریال از طریق انتشار اوراق برای بهای گندم تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی همچنین به افزایش کیفیت گندم هم اشاره کرد و افزود: میزان آفت سن زدگی ۱.۳ درصد بهبود یافته و حتی در برخی استانها به صفر رسیده است.

به گفته وی، همچنین متوسط میزان پروتئین گندم با توجه به نمونه‌هایی که از سراسر کشور گرفته و آزمایش شده به ۱۲ رسیده است و متوسط وزن هکتولیتر(وزن هزار دانه، معیاری برای کیفیت) گندم از ۷۵ به ۷۷ رسیده است.

وی همچنین گفت که تا این لحظه ۷۷ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده که تا پایان هفته به ۷۵ درصد می‌رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  1 0
  چون بارندگی بهاره کشور زیاد بود برای همین تولید دیم بیشتر شده
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  0 0
  بهترین وزیر همین وزیر کشاورزی است و دولت احمدی نژاد اشتباه کرد با این وزیر توانمند کار نکرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس