کد خبر 893362
تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۸
image.jpeg

هوشمندسازی نتیجه گسترش تکنولوژی در ابعاد مختلف است که پای آن به جاده‌ها و خودروها نیز کشیده شده تا در پی آن افزایش ایمنی و رفاه حال مسافران فراهم شود.

به گزارش مشرق، هوشمند سازی مقوله‌ای است که در دنیای امروز بسیار فراگیر شده و تمام وسایل پیرو آن در حال تغییر هستند.
یکی از مواردی که به حوزه هوشمندسازی ورود کرده و با استقبال مخاطبین همراه بوده خودرو و جاده هوشمند است که خدمات جدیدی را به دوستداران فناوری تقدیم می‌کند تا در نتیجه آن امنیت سفرها بیشتر شود.
جاده‌های هوشمند از توانایی درخشش در شب و یا نمایش علائم رانندگی و شاخص‌های آب و هوایی در تاریکی شب برخوردارند.
این جاده‌ها در جدیدترین تغییرات خود امکان شارژ خودرو در زمان حرکت را به خودروهای برقی می‌دهد تا از این طریق استفاده از سوخت‌های فسیلی به حداقل ممکن برسد.
البته ایده‌هایی مانند نشان دادن لغزندگی مسیر، درجه حرارت و تنظیم نور جاده با نزدیک شدن خودروها نیز شنیده می‌شود که این موارد با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه چندان دور به حقیقت بپیوندد.
برخی شرکت‌ها نیز پا را از این مسئله فراتر گذاشته اند و به دنبال ساخت آسفالتی مخصوص برای کم کردن صداهای در حین رانندگی هستند.
در کنار وجود جاده‌های هوشمند، وجود خودروهای هوشمند این زنجیره را تکمیل می‌کند، خودروهای هوشمند که به خودروهای بدون راننده یا خودروهای خودران معروف هستند که با فناوری هوش مصنوعی رانندگی و مسیریابی می‌کنند.
این خودروها اطلاعات را از طریق سنسورهای مختلف از محیط خود دریافت می‌کنند و با توجه به اطلاعات موجود از قبل، تصمیم گیری و رانندگی می‌کنند.
با توجه به آینده درخشان پیش بینی شده برای این نسل از خودروها و افزایش سهم آن در بازار، شرکت‌های مختلفی در این راستا تحقیق و فعالیت می‌کنند تا در رقابت دنیای تکنولوژی پیروز میدان باشند.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس