نفت

بررسی بودجه عمومی دولت نشان می‌دهد، در ۴ ماهه امسال درآمد نفت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰ درصد رشد کرده است.

به گزارش مشرق، بر اساس جزئیات منتشرشده از وضعیت بودجه عمومی دولت آمارها نشان می‌دهد، در ۴ ماهه سال جاری بالغ بر ۴۲ هزار و ۱۱۰ میلیارد تومان درآمد کسب شده است. همچنین از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۴۲ هزار تومان حاصل شده که رشد ۶۰.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

وضعیت واگذاری دارایی‌های مالی نیز نشان می‌دهد، در این مدت ۳۱ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان درآمد کسب شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۰.۸ درصد رشد یافته است. در بخش مصارف هزینه‌های جاری دولت با رشد ۱۵.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۵ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته، همچنین در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۲۳ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت شد.

بیشتر بخوانید:

آخرین وضعیت صادرات نفت ایران به مشتریان

بر اساس آمارها ۱۹۰ میلیارد تومان نیز از دارایی‌های مالی تملک شده است که ۸۳.۸ درصد کاهش یافته است. با این وجود تراز عملیاتی بودجه علی‌رغم رشد درآمدها همچنان تکافوی هزینه‌های جاری را نداده و با کسری ۴۹ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومانی روبه‌رو هستیم که نسبت به ماه قبل حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان کسری دارد.

تراز عملیاتی سرمایه‌ای نیز با وجود رشد ۶۰ درصدی منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی به منفی ۳۱ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۳ درصد با افزایش کسری روبه‌رو است.

همچنین در بخش نسبت‌های تحلیلی وضعیت درآمدها به پرداخت‌های هزینه‌ای از ۵۰.۶ درصد در ۴ ماهه سال ۹۶ به ۴۹.۳ درصد در سال جاری تنزل یافته است.

مجموعه درآمدها و واگذاری درآمدهای سرمایه‌ای نسبت به مجموعه‌ پرداخت‌های هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ۷۷.۳ درصد کاهش یافته، در صورتی که باید ۹۰.۹ درصد باشد.

طبق جدول تمامی نسبت‌های تحلیلی نسبت به مصوب پایین‌تر بوده و حتی در برخی موارد نسبت به عملکرد سال‌های قبل نیز با کاهش روبه‌رو بوده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس