پرچم داعش

یکی از سرکرده های بارز داعش که هم اکنون تحت بازداشت به سر می برد به افشای جزییات بیشتری از داخل داعش و نیز از ابوبکرالبغدادی پرداخت.

به گزارش مشرق،  اسماعیل العیثاوی، ملقب به ابو زید العراقی معاون مستقیم ابوبکر البغدادی  که در ماه فوریه در ترکیه دستگیر و تحویل وزارت اطلاعات عراق شد، به جزییات بیشتری از ماهیت داعش و ابوبکر البغدادی پرداخت.

وی که مولف منهج های درسی داعش نیز بود، گفت: ابوبکر البغدادی از توان علمی برخوردار نبود و این برای شخص من عامل بسیاری از مشکلات بود به ویژه که نزدیکان البغدادی علیه من توطئه می کردند یکی از مشکلات مربوط به بحث منهج های درسی بود که من آنرا تهیه کردم که بر اساس مبانی آکادمیک بود و این به سبب مطالعات ویژه و  به دور از افکار داعش من بود که همین سبب شد که البغدادی همه منهج هایی را که من نوشته و ماهها صرف آماده کردن آن کرده بودم را مورد مخالفت قرار دهد.

بیشتر بخوانید:

جزییات جدیدی از مخفیگاه و وضع جسمانی البغدادی

العیثاوی اعلام کرد: یکی از مهمترین اختلافاتی که منجر به براندازی من شد بحثی بود که با حضور البغدادی مطرح شد و من از موافقان طرح بودم. این طرح شامل دور کردن خانواده ها از مناطق درگیر بود تا در معرض خطر قرار نگیرند بود تا خشم مردم ضد داعش برانگیخته نشود و اینگونه وانمود نشود که داعش به امنیت آنها توجهی ندارد. با وجود اینکه البغدادی در ابتدا با این طرح موافق بود اما نزدیکان وی در همان جلسه اعلام کردند که این طرح خیانتکارانه است زیرا هنگامی که خانواده ها خارج شوند، جنگجویان داعش از سوی نیروهای امنیتی عراق به راحتی شکار می شوند. پس از این نظر البغدادی عوض شد و همه موافقان طرح را که من نیز جزو آنها بودم به زندان افکند.

وی در ادامه گفت: پس از آن دانستم که البغدادی نسبت به اطرافیان خود نا امید شده به ویژه پس از آنکه مسئول دیوان زکات همه اموال را که بالغ بر ۳۵۰ هزار دلار آمریکا بود برداشت و فرار کرد.

العیثاوی فاش کرد: ابوبکر البغدادی بیمار است و مسئولیت اداره داعش را به نزدیکانش سپرده است.

وی درباره البغدادی این گونه سخن گفت که البغدادی صلاحیت سرکردگی داعش یا خلیفه را نداشت و رسیدن به این موقعیت و جایگاه اتفاقی بود. وی پس از کشته شدن سرکرده سابق ابوعمر البغدادی به خاطر قرابتی که با وی داشت توانست خود را به جایگاه نخست داعش برساند در حالی که کفایت و صلاحیت آنرا نداشت.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha