کد خبر 891633
تاریخ انتشار: ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
العبادی نمایه

ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی صدر در جلسه دیروز پارلمان خواستار استعفای العبادی شد.پس از آن نیز صدر با صدور بیانیه ای هفت ماده ای که در حقیقت راه حلی برای اوضاع بصره نامیده شد.

به گزارش مشرق، رویدادهای سیاسی امروز عراق نشان داد حوادث خشونت آمیز چهار روز اخیر در بصره، یک بازنده بزرگ داشت و آنهم رهبر ائتلاف دوپاره النصر، حیدر العبادی است.

ائتلاف سائرون وابسته به مقتدی صدر در جلسه دیروز پارلمان خواستار استعفای العبادی شد.پس از آن نیز صدر با صدور بیانیه ای هفت ماده ای که در حقیقت راه حلی برای اوضاع بصره نامیده شد، بر پایان العبادی به عنوان گزینه نخست وزیری مهر تأیید زد و پیشنهاد انتخاب سه نامزد برای نخست وزیری(غیر از العبادی) را داد. صدر در بیانیه خود شعار منتسب به مرجعیت نجف یعنی المجرب لا یجرب (آزموده را آزمودن خطاست) را که نقش مهمی در کاهش مشارکت شیعیان در انتخابات اخیر داشت را شاهد پیشنهاد خود کرد.

پس از آن نیز العبادی در بیانیه ای بدون آنکه از سائرون نام ببرد مراتب نارضایتی خود از نتایج جلسه تشکیل شده پارلمان درباره اوضاع بصره که با حضور وی برگزار شده بود را اعلام و تلویحا آن را خلاف توافقات توصیف کرد.

بیشتر بخوانید:

العبادی برای جلب موافقت ترامپ به آمریکا می‌رود

رد پای سرویس جاسوسی سعودی در ناآرامی‌های بصره

موضوعی که نشان می دهد العبادی رکب سختی از سائرون خورده است.

العبادی در افکار عمومی و اظهارات سیاستمداران مخالف، به عنوان متهم ردیف اول فساد و کم کاری در بصره و به تبع آن اوضاع خونین و متشنج بصره شناخته شد. بنابراین جریان صدر به این نکته پی برد که در شرایط کنونی حمایت از چنین شخصی برای پست نخست وزیری به معنای تأیید فساد وی خواهد بود بنابراین تصمیم گرفت از او فاصله بگیرد و  صدر با ارائه راه کارهایی خود را به عنوان صاحب ایده در حل مشکلات بصره معرفی کند و از نردبان العبادی بالا رود.

العبادی همپیمان با صدر همان العبادی پیش از حوادث بصره است،تغییری نکرده و ناکارامدی وی چیزی نیست که اکنون برای صدر ثابت شده باشد اما صدر نشان داد سیاستمدار فرصت طلب و پوپولیستی است که برای قدرت هر کاری می کند.

منبع: کانال تحریر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس