سعدالله زارعی نمایه

تنها جریانی که در عمل توانست ایده ارتش مشترک را عملیاتی کند، جبهه مقاومت بود. این ارتش جوان بر بنیان‌های اعتقادی تکیه کرده و ماهیت شدیدا ضدآمریکایی و اسرائیلی دارد.

به گزارش مشرق، سعد الله زارعی کارشناس مسائل بین‌الملل، در دومین نشست بصیرت افزایی کارکنان مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، گفت: این مرکز می‌تواند درباره موضوعات و حوادث جبهه مقاومت مطالعات مفیدی انجام دهد.

وی افزود: می‌توانیم آثار راهبردی ماندگار چند سال مقاومت در منطقه را با مطالعه میدانی و پژوهشی مورد تحقیق و بررسی قرار دهیم و با اطلاعات حاصل از آن، به دنیا قدرت ایران را نشان داد.

رئیس موسسه اندیشه‌سازان نور با اشاره به روابط ایران و سوریه گفت: این روابط باعث شده است تا رژیم صهیونیستی سردرگم شده و ادعاهای غیرعملی را مطرح کنند و می‌گویند محدوده برخوردمان با ایران، محدود به سوریه نیست و هر جا باشد برخورد می‌کنیم. این ادعاها در حالی است که اسرائیل در عمل تنها یک بار به نقطه‌ای حمله کرد که به ایران آسیب‌هایی وارد شد و در پاسخ به آن، عملیات جولان انجام شد که اهمیت آن صد برابر کاری بود که اسرائیلی‌ها انجام دادند.

وی بابیان اینکه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس می‌تواند درباره موضوعات و حوادث جبهه مقاومت مطالعات مفیدی انجام دهد، گفت: می‌توانیم آثار راهبردی ماندگار چند سال مقاومت در منطقه را به طور مطالعه میدانی و پژوهشی مورد  مطالعه و تحقیق و بررسی قرار دهد و با اطلاعات حاصل از آن، به دنیا قدرت ایران را نشان داد.

زارعی افزود: ارتش سوریه تنها ارتش در منطقه بود که در تحولات منطقه از هم نپاشید و این در حالی بود که با نیروهای نظامی که از سراسر دنیا به این کشور هجوم آوردند، جنگیدند.

این کارشناس مسائل بین‌المللی بابیان اینکه بر اساس یک تئوری، وقتی از مشروعیت حکومت صحبت می‌شد، مشروعیت ملی و درونی مطرح می‌شد، گفت: بعدها آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها یک مشروعیت دیگری به نام مشروعیت بین‌المللی را هم مطرح کردند یعنی یک دولت برای اینکه بخواهد پابرجا باشد، علاوه بر مشروعیت محلی، باید یک مشروعیت بین‌المللی و جامعه بین‌المللی نیز داشته باشد و بعد هم گفتند کلید این مشروعیت بین‌المللی نیز در اختیار ما است. عده‌ای هم در دنیا و حتی در ایران باور کردند و ده‌ها مقاله در این باره نوشتند.

وی ادامه داد: با وجود مطرح کردن مشروعیت بین‌المللی اما هفته قبل، وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد دولت اسد جنگ را برده است و ترامپ نیز دو روز پیش در توئیتش از عنوان رئیس‌جمهور برای اسد استفاده کرد. در حال حاضر نیز سران کشورهای عربی ازجمله مصر می‌خواهند با اسد دیدار کنند.

جبهه مقاومت؛ تنها جریانی که در عمل توانست ایده ارتش مشترک را عملیاتی کند

زارعی با اشاره به تلاش کشورهای عربی برای تشکیل ناتوی عربی گفت: تنها جریانی که در عمل توانست ایده ارتش مشترک را عملیاتی کند، جبهه مقاومت بود. این ارتش جوان بر بنیان‌های اعتقادی تکیه کرده و ماهیت شدیدا ضدآمریکایی و اسرائیلی دارد و به لحاظ تفکرات منطقه‌ای، از ماهیتی ضد تکفیری برخوردار است.

وی به موضوع یمن نیز اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود حملات گسترده، ائتلاف سعودی‌ها شاهد شکست‌های بزرگی بوده است. عربستانی‌ها بدون برنامه وارد صحنه نبرد شدند که شکست‌های زیادی هم خوردند.

رئیس موسسه اندیشه‌سازان نور ادامه داد: اما در حال حاضر نزدیک به چهار سال است که می‌جنگند و در این مدت عربستانی‌ها، انگلیسی‌ها، اماراتی‌ها، آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها انواعی از تجهیزات، استفاده کردند و هزینه‌های بسیار زیادی روی دست خودشان گذاشتند و اکنون نیز در سه‌نقطه در محاصره انصار الله هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس