بصره

در جریان انتخابات اخیر، مردم بصره بیش از تمام گروه‌های سیاسی به ائتلاف فتح رأی دادند که ریاست آن را هادی العامری بر عهده داشت. حال سوال اینجاست چرا شعارها برخلاف نتایج انتخابات مطرح می‌شود؟

سرویس جهان مشرق - تظاهرات در استان بصره طی ماه‌های گذشته نتیجه طبیعی بی کفایتی سیاسی و فساد مالی برخی مسئولان دولتی و عدم  توجه آنها به مشکلات معیشتی مردم به ویژه استان‌های جنوبی در خصوص قطعی مکرر برق در فصل گرم سال برای آن‌ها بود. شرکت کنندگان در این اعتراضات به دنبال تامین کرامت شهروندان و تهیه لقمه نانی برای زندگی عادی در کشوری هستند که مملو از ثروتهای طبیعی است. در همین رابطه بود که آیت الله علی سیستانی مرجعیت عالی شیعیان عراق در شهر نجف نیز به حمایت از این تظاهرات پرداخت و مسئولان را به عمل به وعده‌های خود برای مقابله با فساد و  بررسی مشکلات معیشتی مردم دعوت کرد.  

آمریکا مدعی است که از سال 2003 تاکنون 143 میلیارد دلار برای بصره هزینه کرده است. براساس بودجه سالانه کشور، 5 دلار از فروش هر بشکه نفت به استان بصره اختصاص خواهد یافت، زیرا 90 درصد نفت عراق از طریق این استان به فروش می‌رسد. بیش از 20 دستگاه عظیم آب شیرین کن توسط کشورهای خارجی به این استان اهدا شده است. اما مردم این استان همچنان در فقر و بیچارگی به سر می‌برند. نه آثار آن 143 میلیارد دیده میشود و نه آن 5 دلار هزینه شده است. آن 20 دستگاه نیز هیچ یک نصب نشده‌اند.

تظاهرات مردم بصره در اعتراض به فساد مالی برخی مسئولان دولتی و عدم  توجه آنها به مشکلات معیشتی مردم
تظاهرات مردم بصره در اعتراض به فساد مالی برخی مسئولان دولتی و عدم  توجه آنها به مشکلات معیشتی مردم

اما طی روزهای اخیر اتفاقاتی رخ داده است که نظر مرجعیت شیعه در نجف تغییر کرده و مردم را  به خویشتن‌داری و عدم آسیب زدن به دارایی‌های دولتی و خصوصی دعوت کرده است.  

نماینده مرجعیت اعلای نجف اشرف در خطبه دیروز نماز جمعه، بار دیگر انتقادات تندی را متوجه مدیریت اجرایی کشور و بی‌کفایتی برخی مسؤولان کرد، اما در کنار این انتقادات از همه طرف ها در بصره (مردم و نیروهای امنیتی و نظامی)  خواست تا آرامش خود را حفظ کنند.

پیش از این بارها شاهد موج سواری جریان‌های خاص بر تظاهرات و اعتراضات مردمی در کشورهای دیگر بوده‌ایم،  آنچه که امروز در شهر بصره شاهد آن هستیم، نسخه جدیدی با امضای سعودی آمریکایی است که برای این شهر پیچیده شده است.  شاید آن زمانی که کنسولگری عربستان سعودی در بصره فعالیت خود را آغاز کرد،  دلسوزان نظام سیاسی عراق چنین روزی را پیش بینی می کردند.  

اعتراض عراقی‌ها به بازگشایی کنسولگری عربستان در بصره (28 مرداد 97)
اعتراض عراقی‌ها به بازگشایی کنسولگری عربستان در بصره (28 مرداد 97)

توجه دو طرف به ارشادات امروز مرجعیت می تواند مطالبات را به ریل صحیح حرکت بازگرداند. در غیر این صورت نشان خواهد داد که حرکت تخریبی انجام شده در تظاهرات، الزاما از بستر مردم برنخاسته و سازماندهی کنندگان آن توجهی به ارشادات مرجعیت دینی کشور ندارند. ‌ به نظر می رسد حرکتی هماهنگ و مورد حمایت، در راستای ملتهب کردن اوضاع بصره در حال انجام است.

دانلود

تیراندازی های شدید در اطراف فرمانداری بصره

** مصادره مشکوک اعتراضات بصره

اعتراضات مردمی که از مدت‌ها پیش در شهر بصره واقع در جنوب عراق آغاز شده بود، طی روزهای اخیر رویکردی کاملا متفاوت به خود گرفته و در حالی که پیش از این از بی‌کفایتی دولت و عدم  توجه مسئولان دولتی به مطالبات مردمی اعتراض داشت، ناگهان در تحرکات مشکوک شبانه، به آتش زدن مراکز جریان الحشد الشعبی کشیده شد. جریانی که پیش از این هیچ سابقه سیاسی در کشور نداشته و در صفوف مقدم مبارزه با گروه تروریستی داعش بوده است.

در جریان انتخابات اخیر، مردم شهر بصره بیش از تمام گروه‌های سیاسی به ائتلاف فتح رأی دادند که ریاست آن را هادی العامری رئیس پیشین نیروهای الحشد الشعبی بر عهده دارد.  این موضوع نشان دهنده مزاج عمومی مردم شهر در حمایت از جریان‌های مقاومت و همچنین اثبات کننده فریب بزرگ برای مصادره کردن نتایج این تظاهرات برای کسب دستاوردهای سیاسی در میز مذاکرات برای تشکیل دولت است.  

نتایج انتخابات عراق در بصره

** نقش آمریکا و عربستان در تحولات بصره

تحرکات افراد مشکوک در حمله شبانه به کنسولگری ایران در شهر بصره در حالی اتفاق افتاده است که مردم بصره دو هفته پیش در اعتراض به بازگشایی کنسولگری عربستان در این شهر به خیابان‌ها ریختند و شعارهای ضد سعودی سردادند.  

امروز آمریکا و عربستان سعودی تلاش دارند از اعتراضات صورت گرفته برای مبارزه با فساد و تامین مطالبات معیشتی مردم در راستای تشکیل دولت مزدور خود استفاده کنند و از سوی دیگر بی‌ثباتی و ناآرامی را در عراق نهادینه سازند.

به همین علت است که  دفتر هماهنگ کننده تظاهرات در استان بصره  این اقدامات را تلاش‌های سیاسی ضد مطالبات مردمی دانست و  تأکید کرد که از عرصه تحولات بصره خارج می‌شود. این دفتر می‌خواست این پیام را برساند که عده‌ای  تلاش دارند از تحولات و اعتراضات این شهر برای ضربه زدن به ایران و متحدانش و قربانی کردن مردم برای رقابت‌های سیاسی با هزینه کشاندن آنها به جنگ داخلی و فرسایش نیروهای مقاومت در عراق سوء‌استفاده کنند.  

آتش زدن کنسولگری ایران در بصره
آتش زدن کنسولگری ایران در بصره

طی ماههای گذشته عربستان تلاش زیادی برای رسیدن اوضاع  به این مرحله کرده است.  ریاض از مدتها پیش تمرکز خود را بر روی شهر بصره و  سایر شهرهای جنوبی قرار داده است. این اتفاقات از طریق برنامه‌ریزی های نرم نظیر سرمایه گذاری‌ها و پروژه های عمرانی و اعانه های مالی و تبلیغاتی و گاه از طریق خرید شخصیت‌های مطرح استان توسط دلال‌های داخلی انجام شده است.  

تلاش‌های عربستان نیز تنها بخشی از نقشه آمریکا است که  اعتراضات مردمی اخیر را بهترین فرصت برای اجرای طرح و برنامه خود در این کشور می‌داند،  به ویژه که معتقد است برخی جریان های سیاسی عراق عزم خود را جزم کرده‌اند تا دولتی روی کار بیاورند که تسلیم محض آمریکا نباشد و  در برابر دیکته های این کشور ایستادگی کنند.  

در طرف مقابل همزمان با افزایش تبلیغات برخی رسانه های ایرانی علیه گردشگران و زائران عراقی، شدت یافتن تبلیغات علیه ایران در جنوب و معرفی تهران به عنوان عامل مهمی خرابی ها به خصوص در استان بصره نیز از مواردی که به شدت قابل ملاحظه است. در حالی که برخی جریان‌های مشکوک اقدام به سوء‌استفاده از تظاهرات مردم بصره برای مطالبات سیاسی کرده و شعارهای ضد ایرانی سر می‌دهند، تظاهرات مشکوکی ضد مردم عراق درشهر آبادان طراحی و برگزار شده است.

آتش زدن کنسولگری ایران در بصره

** تحرکات مشکوک دولت العبادی در تحولات بصره

در تظاهرات اعتراض آمیز تیر ماه، دولت چند روزی شبکه اینترنت را قطع کرد تا مانع از ارتباط فعالان و برنامه‌ریزی کنندگان تظاهرات شود و به این ترتیب این اعتراضات مهار شد، اما در حالی که اقدامات خشونت‌آمیز در بصره وارد چهاررمین روز خود شده، و "رابطة شیوخ عشائر شط العرب " آن را بی‌سابقه ترین خشونت ها از زمان عثمانی‌ها تاکنون خوانده، اینترنت همچنان برقرار است.


کنسولگری ایران دیشب در حالی طعمه حریق شد که شب قبل ده‌ها نفر در حرکتی ناکام قصد آتش زدن آن را داشتند اما موفق نشدند. معلوم نیست، چرا یک مرکز دیپلماتیک مورد تهدید، این اندازه بی دفاع رها شده که تهدیدات شب گذشته برای به آتش کشیدن آن بدون کوچکترین درگیری عملی شود.

مقتدی صدر و العبادیدر حالیکه ۲۴ ساعت از به آتش کشیدن مقر احزاب و گروه های شبه نظامی و حشد الشعبی در بصره می گذرد علاوه بر کنسولگری ایران در این شهر، دفاتر دولتی بیشتری در حال تخریب و سوختن هستند. مقر مجلس اعلا، حزب الدعوه، سازمان بدر، عصائب اهل الحق و تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی تاکنون طعمه آتش شده است.

جالب اینجاست که دفاتر و موسسات مربوط به مقتدا صدر رئیس جریان صدر که سخنرانی تحریک آمیز مبنی بر خروج نیروهای مقاومت از شهر بصره را انجام داده بود، هیچ کدام آسیبی ندیده و مورد خشم افراد ناشناس قرار نگرفته اند.

 

** هوشیاری احزاب سیاسی نسبت به فتنه سعودی- آمریکایی

نیروهای سیاسی مقاومت عراق از چند روز پیش به این طرح اشاره کرده و با صدور بیانیه ای که  پنجشنبه شب منتشر شد تاکید کردند تلاش‌هایی که انجام می‌شود برای ایجاد فتنه و جنگ داخلی در استان‌های مرکزی و جنوبی عراق است.  این نیروها ابراز داشتند که هوشیاری کاملی نسبت به خطرات پروژه آمریکایی سعودی برای هدف قرار دادن عراق و دولت و ملت این کشور دارند. این گروه‌ها از شخصیت‌های داخلی خواستند که خود را به ابزاری برای اجرای برنامه‌های آمریکا و عربستان تبدیل نکنند. آنها از حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواستند تا مسئولیت خود را برای حل و فصل بحران خدمات در کشور بر عهده بگیرد و فورا از سمت خود استعفا دهد.

دانلود

تخریب وحشیانه کنسولگری ایران در بصره!

ائتلاف فتح نیز که پیروز انتخابات پارلمانی در بصره بود، ‌ دیروز از  گروه‌هایی صحبت کرد که با برنامه‌های خارجی در میان  مردم نفوذ کرده‌اند و تلاش دارند این جریان را به  تقابل با مردم بکشانند. هادی العامری رئیس این جریان نیز از العبادی خواست فورا استفعا دهد، چرا که در تمامی پرونده‌ها شکست خورده است.  

دستورالعمل خارجی که بر اساس این خشونت‌ها طراحی شده تلاش دارد ‌ملت عراق را در برابر دو گزینه پذیرش دولت حیدر العبادی یا  ایجاد هرج و مرج و جنگ داخلی در کشور قرار دهد. در همین رابطه بود که قیس الخزعلی دبیرکل گردان‌های اهل الحق نیز دیروز به صراحت اعلام کرد که حوادث بصره بخشی از پروژه آمریکایی- سعودی است که ابزارهای حزبی این کشورها در داخل عراق آن را اجرا می‌کنند.  

مردم عراق و مرجعیت دینی این کشور پیش از این بارها ثابت کرده اند از هوشیاری لازم در برابر توطئه‌های خارجی برخوردارند. سابقه بد آمریکا و عربستان در اذهان عمومی عراقی ها و خدمات جمهوری اسلامی ایران به آنها به اندازه‌ای عمیق است که این تلاش‌ها و فتنه‌انگیزی‌ها نمی‌تواند مردم را از رویکرد درست خودشان منحرف کند. احزاب سیاسی کشور نیز باید بدانند که بازی در پازل آمریکا و غرب بویژه در کشور مسلمان عراق با روحیه بالای مقاومت، ‌هرگز در راستای منافع سیاسی آنها نیست و دیر یا زود آنها را رسوا خواهد کرد. دلسوزان عراقی نیز باید به این نکته توجه کنند که خلأ دولت در این کشور بحران زده بیش از این جایز نیست و هر لحظه امکان توطئه‌های جدیدتر با هدف بازگرداندن گروه‌های تروریستی یا ایجاد فتنه داخلی در آن وجود دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 57
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  خاک تو سر بی غیرتشون
  • آمد نیوز IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   شعار دیروز مردم:صدام شاه روحت شاد
  • حسین PL ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   چه کسانی حمله کردند؟ 1- کسانی که میخوان ملت ایران و عراق به زانو در بیان و متحد نباشند. 2-کسانی که علیه مهمامان و زائران مومن عراقی در ایران و زائران مومن ایرانی در عراق شایعه ایجاد کردند. اینها ترکیبی و اتحادی از باقی مانده های حزب بعث و مزدوران سعودی و سلولهای جاسوسی اسراییل هستند (دقیقا همبنها داعش را درست کردند) باید به مردم مظلوم عراق کمک کرد از دست این جانوان خبیث نجات پیدا کنند نه اینکه مردمی را که خود قربانی هستند سرزنش کنیم.
  • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   22 24
   کارعربسطان سقوطی هست
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   26 1
   اینجا بولتن خبری عراق نیست که هر بار راجع این کشور درپیت خبر منتشر کنید.هر کسی سر کار باشد می بایست امنیت سر کنسولگریها را تامین کند.این حرفها عذر بدتر از گناه است.چطور برای سرکنسولگری آمریکا بپا گذاشتند اما سر کنسولگری ایران نه؟این نمی شود.
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  87 87
  آن زمانی که کنسولگری عربستان سعودی در بصره فعالیت خود را آغاز کرد، دلسوزان نظام سیاسی عراق چنین روزی را پیش بینی می کردند.
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   تمامی منفی دهندگان عمال سعودی و اسراییل هستند. مشرق آنها را به اطلاعات سپاه گزارش کند.
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   10 33
   "تمامی منفی دهندگان" اشتباهه روباتای گردان ۸۲۰۰ هست از ایراد سایت استفاده میکنه(:
  • IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   40 3
   اگر همین اتفاق برعکسش بیفته میگفتید کار عوامل خودشونه !
  • FR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   15 4
   تورو خدا گزارش نکن.
  • حمید IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   5 1
   تنها جایی که فتنه نمیشه خود عربستانه چون عربستان اونجا سفارت نداره
 • ستاره داوود CA ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  احسنت بر شما جوانان غیور عراقی ، باشد که جوانان پخمه ایران درس گیرند . . .
  • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   78 91
   خفه شو حرام زاده
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   27 83
   عراقیا کجا هستن؟ اینها که من دیدم فرق داشتندها. یعینی در عراق وجود دارن اما قطعی که عراقی باشند معلوم نیست
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   35 66
   تو کانادا و خاوری بمون لحاف یخ نکنه.....
  • ایرانی IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   36 68
   پخمه جد وابادت تو است د...
  • علی اکبر IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   13 40
   کجای کاری صهیونیسم شماره معکوس نابودی کعبه آملتلن اسراپیل شروع شده
  • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   6 14
   خفه شو پخ داوود
  • Mohammad Reza US ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   8 30
   ستاره داوود.... خیلی بیغرتی، اگر دم دستم بودی سرت را روی سینه ات میگذاشتم... بیغیرت
  • سید رضا IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   4 17
   تو یکی خفه !
  • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   8 3
   خیلی جالبه ، یک نفر با اسم ستاره داوود میاد کامنت بر ضد ایران میذاره که مثلا بگه اسرائیلی ها از این اتفاق خوشحالن. بعد همین کاربر جلعی تعداد زیادی مثبت هم میگیره ، این پیام خیلی بدی برای ما داره ، متاسفانه عملکرد نهادهای حکومتی باعث شده نسل جوان دیگه تعصب ملی نداشته باشه. با رفتن نسل دهه قبل از پنجاه ، متاسفانه تازه چالش های جمهوری اسلامی شروع میشه.
  • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   1 4
   بر فتنه گر و مزدور لعنت
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  42 42
  حقتونه اینها به امامحسین رحم نکردند اونوقت شما انتظار دوستی ...
  • محمد IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   20 12
   مشرق بی شرف
  • غدیر زائری امیرانی IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   3 2
   منافقین ایرانی و عراقی که از اخور وهابیت تغذیه می کنید تا روابط دو کشور را به هم زنید و امت شیعه را پاره پاره کنید دیگر گذشت دوران یزید و صدام و نیرنگهای شما برای تفرقه جواب نخواهد داد
 • پری مجرد ۴۶ ساله IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  49 17
  چوب خدا صدا نداره
 • محمدم IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  32 35
  دست ایران نمک نداره هدف زدن رزمایش جهانی و میلیونی اربعین است
 • سید حسن IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  41 56
  و مکرو مکرالله و الله خیر الماکرین. همه این خباثت ها و دشمنی ها باعث خواهد شد جریان مقاومت در عراق قویتر از قبل شود و مراسم اربعین با شور بیشتری برگزار شود .
 • Mohsen AU ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  31 34
  اينا همش بازيهاي سياسيِ داخل عراقِ و عربستانيها دارن از اين فرصت سوء استفاده ميكنن، اكثر دوستاي عراقي من عاشق ايران و ايرانيها هستن و آتش سوزي كنسولي كار عوامل عربستانِ
 • مهدي IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  51 24
  ما منتظر بوديم كه مشرق مقاله بنويسه كه اين طوطئه كار عربستانه
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   8 15
   پ ن پ کار مردم شیعه عراق و خدام الحسین است!
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  33 38
  کار سعودی است. سکوت کرده اند
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  37 21
  می گویند گاندی در آن روز های آخر عمرش که مواجه شده بود با درگیری مسلمانان و هندوها به آنان گفت ای هندوها هرگاه دیدید در معابدتان لاشه گاو انداخته اند و ای مسلمانان هرگاه دیدید در مساجدتان لاشه خوک انداخته اند.. یک انگلیسی را بکشید.. با این سخن وی خوک کشتن ها و گاو کشتن ها متوقف شد!
 • جواد IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  20 44
  از کدوم آخور میخوری شیطونننننن دایی صدام جونتم که به درک واصل شده حتما از اخور عمو نتانیابوت میخوری مواظب باش رودل نکنی وقتی ای
 • .. IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  21 52
  لعنت به تو که مردم وجوانان غیور ایران رو پخمه میخونی،بهایی
 • پری مجرد ۴۶ ساله IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  16 48
  باید به بصره حمله کنیم
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   10 12
   دقیقا باید به عراق حمله کنیم
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  6 7
  انگار صدر ابو موسی اشعری ثانی می باشد هم از توبره می خوره هم از آخور
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  7 8
  مقتدی صدر فتنه گر هست...
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  16 9
  13 چه روزی است ؟ سفارت انگلیس .....
 • بیسیمچی IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  8 14
  دستهای نفاق مجددا فعال شده اند و برنامه تفرقه را میان مسلمین در دستور کار دارند. کاش برادران عراقی و هموطنان ایرانی ما بیش از پیش هوشیار باشند که در این دام نیفتند.
 • پويا IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  9 29
  عوامل اسرائيل بودند ، مگه اسرائيل نگفته كه در عراق به منافع ايران حمله ميكنه
  • US ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   5 6
   نتانیاهو این کامنت رو بخونه رو میکنه به رئیس موساد میگه الاغ! مگه نگفتم بالاغریتاً این دفه دیگه هیشکی این توطئۀ ما رو نفهمه؟
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  3 4
  اين است الگوي ما براي ساير كشورها و صدور ارزش هاي انقلابي
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  6 3
  محرم نزدیک است همان طور که در عاشورای حسینی سال ۸۸ در ایران دست فتنه گران رو شد و مردم با خروش و شور حسینی غائله ی فتنه گران را جمع کردند در بصره هم به امید خدا این فتنه جمع خواهد شد و فتنه گران رسوا خواهند گشت . محرم این بار هم معجزه خواهد کرد
 • بابک IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  10 16
  مردم عراق هنوز ملتفت نیستن که جبهه عبری-عربی-غربی چه خوابی براشون دیدن. اما خداییش مردم ایران خوب این جبهه و رفتارشو شناختن. از دی ماه 96 تا الان هرچی خواستن فتنه درست کنن، ضایع شدن. امیدوارم مردم مظلوم عراق از فتنه ها سربلند و پیروز بیرون بیان. برای شیعه، مرز جغرافیایی معیار سنجش افراد نیست.
 • محمد IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  15 12
  مشرق خبر حمله موشکی سپاه به مقر حذب کردستان بزار
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
   3 2
   حذب نه ! حزب پژاک وکومله ودموکرات رفتن ccu با این سوادت خخخخخخ
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  4 11
  لعنت بر مقتدی صدر پلید
 • آریو سوئد IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  18 12
  به تلافی این عمل باید مردم در ایران بساط نوکران نفوذی امریکا و صهیونیسم را جمع کنند.
 • سید رضا IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  9 6
  هرجا فتنه ایست ، پای شیطان بزرگ و نوکرانش ، در میان است !!
 • سید رضا IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  8 4
  این مقتدی صدر ؛ واقعا کدوم وریه ؟!!
 • سید رضا IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  9 8
  چرا مسلمونا از یه سوراخ چند بار گزیده می شن ؟! چرا توطئه های مثلث غربی ، عبری ، عربی رو درک نمی کنن ؟!!
 • محمد IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  4 3
  بلوا تو بصره یا مشهد فرق نمی کنه محکومه سفارت سوزی هم
 • RO ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  3 0
  اگه تونستيد فيلم جلسات اول محاكمه صدام رو كه اسكاى نيوز زنده پخش مى كرد و در اون اذعان مى كرد اگه كسى بخواد اين جا قرار بگيره و محاكمه بشه خانم مارگارت تاچره و ديگر سياست مداراى غربين كه تسليحات رو در اختيار من قرار دادن و بعد ديگه جلسات دادگاه ديگه پخش نشد
 • US ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  5 4
  دستشون درد نکنه
 • ساده لوحی ممنوع: IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۷
  15 5
  آمریکا و انگلیس در راستای سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن و برای ایجاد اختلاف بین ایران و عراق به ایرانیا القا میکنن همه پولتون صرف عراق و سوریه میشه، به عراقیا میگن ایرانیا مملکتتون و تاراج کردن و یه عده ساده لوح در اینجا و آنجا تو دام تبلیغاتی اونا افتادن و این کارا رو میکنن...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس