پدیده

یحیی گل محمدی با کسب نتایج مطلوب در تیم پدیده مشهد توانست این تیم را در صدر جدول لیگ برتر هجدهم جای داده و از این حیث بهترین عملکرد را در جمع مربیان لیگی داشته باشد.

سرویس ورزش مشرق - یحیی گل محمدی با کسب نتایج مطلوب در تیم پدیده مشهد توانست این تیم را در صدر جدول لیگ برتر هجدهم جای داده و از این حیث بهترین عملکرد را در جمع مربیان لیگی داشته باشد. به همین بهانه نگاهی به کارنامه این مربی در سالهای پس از ورود به این عرصه داشتیم تا بیش از پیش به بررسی عملکرد این مربی طی 11 سال فعالیتش در این عرصه بپردازیم.

**مربی اردبیلی

یحیی گل محمدی متولد شهر اردبیل است و در حال حاضر 47 سال سن دارد. او در دوران فوتبال در تیم های تراکتورسازی، پورا، پرسپولیس، فولاد خوزستان و صباباتری توپ می زد.

یحیی گل محمدی روی نیمکت تراکتورسازی در ایام جوانی

**زننده گل در جام جهانی

یحیی گل محمدی 13 سال عضو تیم ملی فوتبال بود و در آن مدت در 74 بازی ملی شرکت کرد. مدافع آخر تیم ملی 5 گل در این رده هم در کارنامه دارد که دو گل مهمش یکی در جام جهانی و به تیم ملی مکزیک در دیداری بود که 3-1 باختیم. او زننده گل مساوی ما در آن دیدار بود. یحیی در جام جهانی 2006 آلمان تیم ملی را در سه بازی همراهی کرد.

شادی یحیی گل محمدی پس از گلزنی برابر مکزیک در جام جهانی 2006

**با گلش ایرلند شکست ناپذیر را بردیم

یحیی در مسابقات مقدماتی دور قبلی جام جهانی (2002 کره و ژاپن) گل مهمی برای کشورمان زد که البته طعم تلخی داشت. یحیی در دیدار برگشت پلی آف جام جهانی در تهران گل پیروزی یک بر صفر ایران مقابل ایرلند را زد ولی با توجه به شکست ما در دیدار رفت با نتیجه 0-2 از راهیابی به جام جهانی بازماندیم و اشکهای یحیی پس از بازی در اذهان ماندگار شد. ما ایرلندی را بردیم که در آن سال، هرگز در مسابقات ملی شکست نخورده بود!

**اولین مربیگری در بهترین صبا

او در فصل 08-2007 در لیگ برتر هفتم بازیکن تیم صباباتری بود که با کناره گیری محمدحسین ضیایی سرمربی وقت تیم به عنوان بازیکن – مربی در تیم کارش را ادامه داد. او که کاپیتان صبا هم بود در پایان صباباتری را پس از پرسپولیس و سپاهان به مقام سومی لیگ برتر رساند که بهترین نتیجه تاریخ این باشگاه در لیگ برتر هم محسوب می شود.

**شروع رسمی از زیرگروه!

یحیی گل محمدی در پایان آن فصل رسما از دنیای بازی خداحافظی کرد و با هدایت تیم تربیت یزد در دسته یک کار مربیگری اش را رسما از زیر گروه استارت زد. دو فصل آنجا ماند. فصل اول تیمش پنجم شد و فصل بعد تربیت را سوم شد تا در هر دو فصل از رساندن این تیم یزدی به دیدار پلی آف و در نهایت لیگ برتر بازبماند. او در سالهای 10-2008 در این تیم بود.

**در نساجی هم به خواسته اش نرسید

این مربی جوان فصل 11-2010 هدایت تیم نساجی مازندران را در دست گرفت ولی در پایان با این تیم چهارم شد و باز هم از خواسته اش که صعود با یک تیم لیگ دسته یکی به دسته برتر بود بازماند.

**حضور گل محمدی به لیگ برتر

یحیی در فصل بعد از آن در راه آهن تهران و در لیگ برتر به عنوان مربی در کنار علی دایی کار کرد. این اتفاق ورود دوباره یحیی به لیگ برتر به عنوان مربی بود. او اولین بار در صباباتری این تجربه را به عنوان کاپیتان – مربی داشت.

**بازگشت به صبا پس از 4 سال

یحیی در پایان فصل از راه آهن جدا شد و با جدایی عبداله ویسی از صباباتری و حضورش در تیم پیکان، هدایت این تیم را در دست گرفت. او در اولین بازی فصل پیکان را 0-4 شکست داد تا تیمش در صدر جدول بایستد. صبا آن فصل پرسپولیس را هم 0-2 در استادیوم آزادی شکست داد.

**قلبش گرفت تا مربی پرسپولیس شود

گل محمدی پس از پیروزی تیم تحت امرش (صبا) مقابل گهر زاگرس به دلیل مشکل قلبی که برایش بوجود آمد راهی بیمارستان شد و سپس با این بهانه که کار کردن برای سلامتی اش مضرر است از صبا کناره گیری کرد ولی یک روز پس از فسخ قرارداد با صبا به عنوان دستیار مانوئل ژوزه در کادر فنی پرسپولیس مشغول به کار شد. او جانشین محسن عاشوری شده بود.

**سرمربیگری در تیم محبوب

سه ماه پس از حضور در کادر فنی پرسپولیس، سرمربی پرتغالی وقتی برای مرخصی راهی پرتغال شد دیگر به ایران برنگشت تا با حکمی از سوی سردار رویانیان (مدیرعامل وقت باشگاه) گل محمدی به عنوان سرمربی پرسپولیس منصوب شود. او بلافاصله وینگو بگوویچ و کریم باقری را به عنوان دستیارانش معرفی و شروع به کار کرد.

**اولین بازی و برد شش تایی

او در اولین تجربه سرمربیگری در پرسپولیس در دیدار مقابل ملوان در چارچوب جام حذفی روی نیمکت نشست و تیمش 0-6 پیروز از زمین خارج شد. هت تریک کریم انصاریفرد، دو گل زنده یاد هادی نوروزی و گل غلامرضا رضایی این نتیجه را برای یحیی رقم زد. پرسپولیس آن سال تا فینال رفت ولی در دیدار نهایی به سپاهان باخت. او در اولین بازی اش در لیگ برتر هم با پرسپولیس برابر صنعت نفت آبادان 2-2 تیمش را به رختکن برگرداند.

نیمکت نشینی و خداحافظی تلخ مهدی مهدوی کیا از فوتبال در زمان مربیگری یحیی در پرسپولیس اتفاق افتاد.

**از پرسپولیس به نفت رفت

او که در پایان فصل با پیشنهاد تمدید قرارداد دو ساله رویانیان مواجه شده بود قید کار در تیم بزرگ و پرحاشیه را زد و به پیشنهاد مدیرعامل باشگاه نفت تهران بله گفت تا در فصل 13-2012 جانشین منصور ابراهیم زاده شده و در آن تیم کار کند. آن فصل نفت با گل محمدی سوم شد و بهترین نتیجه اش تا آن تاریخ در لیگ برتر را کسب کرد. او نفت را به پلی آف لیگ قهرمانان آسیا در فصل 2013 هم رساند.

**درخشش در ذوب آهن

گل محمدی آخر فصل 2013 راهی اصفهان شد تا با سعید آذری مدیرعامل تیم ذوب آهن قرارداد همکاری را امضا کند. او به رغم شروع ناامید کننده در فصل 15-2014 در نهایت این تیم را با رده چهارم به پایان لیگ برتر رساند و سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را برای اصفهانی ها گرفت.

**اولین جام قهرمانی

یحیی در جام حذفی 15-2014 هم با ذوب آهن تا فینال پیش رفت و در نهایت تیم نفت تهران را در بازی پایانی شکست داد و اولین جام قهرمانی دوران مربیگری اش را دشت کرد. البته او فصل بعد باز هم برای دومین بار در جام حذفی با شکست استقلال در فینال با ذوب آهن جشن قهرمانی و سهمیه آسیایی گرفت.

شادی بازیکنان ذوب آهن پس از قهرمانی در جام حذفی

**بازگشت به دسته یک

دوبار قهرمانی با ذوب آهن در جام حذفی و نمایش قابل قبول در لیگ باعث شد تا گل محمدی به چهره ای تاثیرگذار بدل شود، اما با شروع لیگ شانزدهم شرایط برای او خوب پیش نرفت و در همان ابتدای کار بود که تیم را تا رده چهاردهم پایین برد و جای خود را پس از کشمکش هایی که میان او و سعید آذری مدیرعامل ذوب آهن به وجود آمد، به مجتبی حسینی داد.

در شرایطی که انتظار می رفت گل محمدی با برکناری احتمالی مربیان لیگ برتر، جایگزین آنها شود، اکسین البرز سراغ او رفت و به صورت کاملا غیرمنتظره جایگزین فیروز کریمی شد.

یحیی گل محمدی علیرغم شروع خوبی که با اکسین داشت و تیم یکپارچه ای را در نیم فصل دوم شکل داد، نتوانست به نمایش های خوب خود ادامه دهد و بازهم در صعود به لیگ برتر ناکام ماند.

**حضور در بدترین تراکتور

تراکتورسازی در سالی که پنجره نقل و انتقالاتی اش بسته بود و کلی بازیکن از دست داد یحیی گل محمدی را به خدمت گرفت. البته پس از کسب نتایج ضعیف در این تیم و با فشار تماشاگران تبریزی یحیی پس از 18 هفته قید کار در این تیم را زد و نیم فصل خانه نشین شد. چه بسا اگر هواداران تراکتورسازی قدری تحمل داشتند حالا نتایج پدیده با یحیی برای این تیم تبریزی پرمهره و پولدار رقم می خورد. اتفاقی که مشابه اش در ابتدای لیگ چهاردهم برای یحیی در ذوب آهن رخ داد ولی چون این تیم تماشاگری نداشت گل محمدی بدون فشار کارش را ادامه داد و در نهایت نتایج خیره کننده ای برای این تیم اصفهانی رقم زد.

**6 بازی و 5 برد در پدیده

او ابتدای این فصل به پدیده مشهد رفت و هدایت این تیم کم ستاره را در دست گرفت. یحیی حالا با تیم پدیده مشهد در پایان 6 هفته بازی، تیمش را با 5 برد و تنها یک باخت در هفته اول به پرسپولیس، با 15 امتیاز در صدر جدول دارد و بهترین عملکرد را بین مربیان لیگی داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  10 2
  اصلا بهش نمیخوره . عجیبه
 • حمید IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  5 7
  آره مربیِ خوبیه. فقط نمیدونم چرا همیشه 6 امتیاز بازی رفت و برگشت با پرسپولیس‌رو از قبل پیشکش کرده!!!!!!!
  • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
   2 13
   بخاطر اینکه چرتپولیسیه داداش همین
 • SMAH1 IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
  1 2
  «سپس با این بهانه که کار کردن برای سلامتی اش مضرر است از صبا کناره گیری کرد ولی یک روز پس از فسخ قرارداد با صبا به عنوان دستیار مانوئل ژوزه در کادر فنی پرسپولیس مشغول به کار شد.»؟!!!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس