کد خبر 888981
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۰
مهدی محمدی نمایه

پس از محکومیت پال منافورت و مایکل کوهن بحران داخلی ترامپ جدی شده و او مطابق سنت کلاسیک جمهوری خواهان برای کاهش فشار داخلی به یک شلوغکاری در خارج از مرزها نیاز دارد.

به گزارش مشرق؛ مهدی محمدی در صفحه اینستاگرام خود از احتمال حمله آمریکا به سوریه و دلایل آن نوشت:

این احتمال جدی است که ظرف روزهای آینده امریکا یک حمله نظامی علیه سوریه انجام بدهد. علت های این امر چنین است:

یکم- پس از محکومیت پال منافورت و مایکل کوهن بحران داخلی ترامپ جدی شده و او مطابق سنت کلاسیک جمهوری خواهان برای کاهش فشار داخلی به یک شلوغکاری در خارج از مرزها نیاز دارد.

در همین زمینه بخوانید:

سناریوی حامیان گروه‌های تروریستی برای انجام حمله شیمیایی در شمال سوریه

سناریوی تکراری حمله شیمیایی برای جلوگیری از عملیات در شمال سوریه

دوم- از حدود ۶ ماه قبل امریکا به سمت این ذهنیت راهبردی گرایش پیدا کرده که هرگاه در سوریه موازنه به سود نظام به هم خورد، در چارچوب راهبرد ‘موازنه فراساحل’ با یک حمله محدود مجددا مسلحین را تقویت کرده و صحنه را بالانس کند. اکنون وضعیت برای مسلحین بسیار فاجعه بارتر از یک عدم توازن تاکتیکی است و تدارکات آغاز عملیات ادلب نه فقط عدم موازنه بلکه محو کامل آنها از خاک سوریه را نوید می دهد. بنابراین از منظر موازنه قوا هم که بنگریم امکان مداخله نظامی امریکا تقویت شده.

سوم-دلیل سوم پاکسازی کامل جبهه جنوبی و ناکام ماندن کامل مذاکرات با روسها برای تعدیل حضور ایران در سوریه است. روسها صراحتا به امریکا و اسراییل گفته اند نه می خواهند و نه می توانند حضور ایران در سوریه را محدود کنند. از این منظر اصرار اسراییل بر این است که امریکا بقای اسد را مشروط به عدم الحاق سوریه به محور مقاومت ضد اسراییلی کند. امریکا از طریق استفاده نمایشی از گزینه نظامی احتمالا درصدد اثرگذاری روی اسد است تا در تبدیل جبهه جنوبی به زیرساخت جدید مقاومت علیه اسراییل احتیاط کند.

چهارم-چهارمین علت طرح ریزی جدی امریکا برای استقرار مستقیم یا نیابتی در جبهه شرقی و بستن کریدور عراق-سوریه است که عملا اتصال زمینی اجزاء محور مقاومت را کامل می کند.

با این حال هر نوع عملیات علیه سوریه صرفا نمایشی و فاقد اثر راهبردی خواهد بود و اگر اهداف ایرانی یا روس مورد حمله قرار گیرند امریکا مستقیما و به سختی هزینه خواهد پرداخت. اسراییل هم که صحنه گردان این بازی است باید تثبیت ارتش پهپادی-چریکی-موشکی مقاومت در مرز سرزمین های اشغالی را از همین حالا قطعی بداند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس