کد خبر 888435
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۹
استفان دی‌میستورا

نماینده سازمان ملل در امور سوریه از آمریکا، انگلیس، عربستان سعودی، اردن، آلمان، فرانسه و مصر برای برگزاری نشستی درباره سوریه در ژنو در ماه سپتامبر دعوت کرده است.

به گزارش مشرق، سخنگوی سازمان ملل امروز (سه‌شنبه) گفت که «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل از آمریکا و ۶ کشور دیگر برای برگزاری گفت‌وگوهایی درباره سوریه در ژنو دعوت به عمل آورده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، طبق اعلام سازمان ملل این نشست به میزبانی دی‌میستورا قرار است ماه سپتامبر در ژنو برگزار شود.

طبق اعلام سخنگوی سازمان ملل، دی‌میستورا در نظر دارد تا با نمایندگان عالیرتبه آمریکا، انگلیس، عربستان سعودی، اردن، آلمان، فرانسه و مصر در تاریخ  ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریورماه) در ژنو دیدار کند.

بر اساس این گزارش، دیدار نماینده سازمان ملل در امور سوریه با نمایندگان ۷ کشور مذکور، دو روز پس از نشست دی‌میستورا با مقامات ارشد روسیه، ترکیه و ایران به عنوان کشورهای تضمین‌کننده آتش‌بس سوریه در روند آستانه برگزار می‌شود.

نشست نماینده سازمان ملل در امور سوریه با نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه قرار است در تاریخ ۱۱ و ۱۲ سپتامبر (۲۰ و ۲۱ شهریورماه) برگزار شود.

ایران، ترکیه و روسیه از پارسال روندی را در شهر آستانه قزاقستان آغاز کردند که هدف آن حل بحران سوریه از طریق حرکت به سمت گفت‌وگوی دولت و معارضین و تدوین قانون اساسی جدید در این کشور، بود. این روند با برقراری آتش‌بس‌های محلی در مناطق مختلف سوریه آغاز شده و اکنون در مسیر حل سیاسی بحران حرکت می‌کند.

«الساندرا ولوچی» سخنگوی سازمان ملل تأکید کرد: «این نشست‌ قرار است فرصتی برای بحث درباره روش‌های پیش‌رو در خصوص فرایند سیاسی در سوریه باشد».

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، دی‌میستورا مسئولیت تشکیل کمیته‌ای متشکل از شهروندان سوریه برای تدوین قانون اساسی این کشور را عهده‌دار شده است. این کمیته قرار است پس از آن تشکیل شود که هم دولت سوریه و هم معارضان سوری، نمایندگان پیشنهادی خود را اعلام کرده باشند.

این دیدارها در ماه سپتامبر پس از گفت‌وگوهای مشابه با هر دو گروه از کشورها در ماه ژوئن برگزار می‌شود، هر چند که مصر در نشست ماه ژوئن حضور نداشت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس