کد خبر 887676
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲
مذاکرات توافق آتش‌بس در نوار غزه

هیأت جنبش فتح اولین گروه فلسطینی است که پس از عید قربان وارد مصر شد تا مذاکرات خود درباره آشتی داخلی و آتش‌بس را آغاز کند.

به گزارش مشرق، مذاکرات میان گروه‌های فلسطینی و سازمان اطلاعات مصر قبل از عید قربان (۳۱ مردادماه) متوقف و قرار بر آن شد که پس از این تاریخ از سر گرفته شود.

در همین راستا، امروز (یکشنبه) هیأتی از فتح که وارد مصر شده مذاکرات رسمی خود با اعضای سازمان اطلاعات این کشور را آغاز خواهد کرد و قرار است این مذاکرات تا فردا ادامه داشته باشد.

«منیر جاغوب» از اعضای دفتر رسانه‌ای فتح به «العربی الجدید» گفت «عزام الاحمد، روحی فتوح و حسین الشیخ» از اعضای مرکزی فتح با «عباس کامل» وزیر اطلاعات مصر و کمیته‌های ویژه پایان اختلافات دیدار خواهند کرد و این دیدارها بر آشتی و آتش‌بس متمرکز خواهد بود.

خبرگزاری فلسطینی «سما» هم به نقل از «جمال محسین» عضو کمیته مرکزی فتح اعلام کرد هیأت این جنبش به اطلاعات سازمان اطلاعات مصر خواهند رساند که تشکیلات خودگردان با توافق آتش‌بس بر اساس طرف موجود فعلی مخالف است.

خبرگزاری «معا» به نقل از «محمد الهندی» از اعضای جهاد اسلامی نوشت مذاکرات درباره آتش‌بس و آشتی داخلی ادامه پیدا خواهد کرد، مذاکرات آشتی پیچیدگی‌های زیادی دارد اما آتش‌بس ، آتش‌بسی میدانی در میدان (آتش‌بس مقابل آتش‌بس) است.

«اسماعیل رضوان» از اعضای ارشد حماس هم گفت مذاکرات از سر گرفته خواهد شد اما هیچ بهای سیاسی و امنیتی برای آشتی و آتش‌بس و رفع کامل محاصره غزه داده نخواهد شد.

«موسی ابومرزوق» نائب رئیس دفتر سیاسی حماس در توئیتی نوشت، اخباری که درباره جزئیات توافق آتش‌بس میان تل‌آویو و حماس منتشر شده صحت ندارد و حماس هیچ پیشنهادی در خصوص فرودگاهی جز فرودگاه غزه ارائه نداده و درخواستی برای رفتن به ترکیه نداشته است.

دیروز (شنبه) ادعاهایی منتشر شد، مبنی بر برقراری آتش‌بس در نوار غزه در مقابل ساخت فرودگاهی در «ایلات» ، ساخت بندری در قبرس و پرداخت حقوق کارمندان غزه.

«ابراهیم المدهون» تحلیلگر سیاسی در این راستا گفت: به اعتقاد من، ما به آتش‌بس نزدیکتریم تا آشتی (داخلی) زیرا به دلیل شکافی که میان حماس و فتح وجود دارد، پرونده آشتی پیچیده است.

محاصره غزه دوازدهمین سال خود را پشت سر می‌گذراند و طبق گزارش‌های خبری وضعیت انسانی آن وخیم است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس