کد خبر 886945
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۶
کرباسیان

در هفته جاری استیضاح وزیر اقتصاد و طرح سوال از رئیس جمهور در دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

به گزارش مشرق، هفته جاری و نخستین روزهای شهریور ماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی  انتخابهای مهمی را در حوزه اقتصادی پیش روی خود دارند. استیضاح وزیر اقتصاد و همچنین سوال از رئیس جمهور با محورهای اقتصادی در دستور کار مجلس نشینان قرار دارد. بر اساس اعلام هیئت رئیسه مجلس استیضاح وزیر اقتصاد در جلسه روز یک شنبه برگزار خواهد شد.

همچنین براساس نقل قولی از امیری معاون امور مجلس و  واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، آقای روحانی بعد از دیدار با مقام معظم رهبری (به مناسبت هفته دولت) در صحن مجلس حاضر می شود و به سوالات نمایندگان پاسخ می دهد.

بیشتر بخوانید:

زمان جلسه استیضاح وزیر اقتصاد مشخص شد

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در این خصوص گفته است: روز ششم شهریور ماه که اعلام کرده بودیم قطعی نیست و اگر دیدار رئیس جمهور و دولت با رهبر انقلاب زود تمام شود، رئیس جمهور در همان روز ششم در صحن مجلس حضور می یابد وگرنه در روز چهارشنبه 7 شهریورماه مجلس میزبان رئیس جمهور خواهد بود تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

به عبارت دیگر اولین و آخرین جلسه کاری مجلس با ارائه توضیحات دو مقام ارشد اقتصادی کشور در خصوص عملکرد یک سال اخیر  آنها همراه خواهد بود. این در حالی است که برخی مقامات  از انگیزه‌های غیر اقتصادی و بعضا سیاسی طراحان سوال از رئیس جمهور خبر داده اند. به عنوان مثال معاون پارلمانی رئیس جمهور گفته بود هدف طرح سوالهای متعدد از رئیس جمهور سیاسی است و در راستای حل مشکلات مردم قرار ندارد.

در جدول زیر مهمترین محورهای سوال از رئیس جمهور و استیضاح وزیر اقتصاد قابل مشاهده است.

محورهای سوال/ استیضاح 1 2 3 4 5
رئیس جمهور عدم موفقیت دولت در        مدیریت قاچاق کالا و ارز استمرار تحریم‌های بانکی عدم موفقیت دولت در کاهش نرخ بیکاری در چند سال اخیر رکود اقتصادی شدید چندساله افزایش روزافزون نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی
وزیر اقتصاد

عدم توانایی در شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد کشور

عدم اعمال تکالیف قانونی در حوزه فعالیتهای بانکی/عدم تدبیر لازم در ساماندهی اقتصاد کشور/عدم نظارت مالی صحیح بر صحت جریان عملیات مبادلات اقتصادی کشور ناتوانی در اداره امور اقتصادی کشور/عدم  اجرای سیاستهای اقتصادی مناسب در حمایت از تولید/عدم اجرای عادلانه نظام مالیاتی، به نحوی که بیشترین فشار بر واحدهای تولیدی و اقشار کم درآمد حاکم است. عدم توانایی در مردمی‌سازی اقتصاد و تقویت توان تولید ملی/عدم توانایی در تدوین و اعمال سیاستهای اقتصادی و مالی کشور

نابسامانی در افزایش قیمتها و تورم افسار گسیخته در حوزه اقتصاد/عدم اجرای برنامه‌های اعلامی در زمان اخذ رأی اعتماد

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌شود برخی محورهای سوال از رئیس جمهور با تعدادی از محورهای 15 گانه سوال از وزیر اقتصاد مشابهت دارد. حالا به نظر میرسد نمایندگان مجلس شورای اسلامی  در شرایط خطیری قرار گرفته اند. به عقیده کارشناسان اگر وزیر اقتصاد در جلسه آتی مجلس، بتواند رای اعتماد مجدد دریافت کند تا حدودی بحث طرح سوال از رئیس جمهور با حاشیه همراه خواهد شد.

از طرفی برخی نمایندگان مجلس معتقدند مشکلات اخیر ارتباط دقیقی به وزارت اقتصاد ندارد؛ در این بین سوالی که وجود دارد این است که با توجه به انتصاب رئیس کل جدید بانک مرکزی و رای اعتماد مجدد به وزیر اقتصاد دولت باید دقیقا چه ابزاری را برای کنترل فضای اقتصادی به کار گیرد.

با توجه به اتفاقات اخیر بازار ارز و همچنین  افزایش قیمت کالاهای مصرفی مردم، بسیاری از هفته پیش رو  به عنوان هفته‌ای سرنوشت ساز برای مجلس نشینان یاد کرده‌اند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس