کد خبر 885971
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
احتکار نمایه

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: انبارداران با خود اظهاری موجودی و میزان و رودی و خروجی کالا را در سامانه ثبت کنند.

به گزارش مشرق، محمد قبله با بیان اینکه از ابتدای شهریور کالاهای ثبت نشده در سامانه انبارها احتکار محسوب می‌شود، گفت: طرح سامانه جامع انبارها از ابتدای آبان ماه سال ۱۳۹۵ به صورت سراسری ابلاغ شده است و از آن زمان تاکنون حدود ۵۱۰ هزار انبار در سامانه جامع انبارها ثبت نام کرده‌اند.

مدیرکل دفتر خدمات امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: برآورد می‌شود، حدود ۹۰ درصد انبارها در سامانه جامع انبارها ثبت شده است و بنابراین طی این مدت کسانی که می‌خواسته‌اند، در این سامانه ثبت نام کنند، فرصت کافی داشته‌اند. 

وی با ارائه تعریفی از انبار گفت: براساس تعریف قانونگذار هر مکانی که در آن کالا نگهداری می‌شود، انبار محسوب می شود، بنابراین انبار کارخانه‌ها، انبار دامداری‌ها و مرغداری‌ها و انبارهای مختلف دیگر از جمله انبار مواد معدنی همه مشمول ثبت نام در سامانه جامع انبارها هستند. 

قبله در پاسخ به این سوال که ورودی و خروجی این کالا در انبارها چگونه مشخص می‌شود، گفت: در سامانه جامع انبارها برای هر انبارداری حساب کاربری ایجاد شده است و انباردار با استفاده از رمز ورود به کاربری به حساب خود وارد می‌شود و در آنجا موجودی انبار خود  را براساس خوداظهاری ثبت می‌کند. 

مدیرکل دفتر خدمات امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: پس از ثبت موجودی انبار توسط انباردار در سامانه انبارها، پیغامی برای انباردار ارسال می‌شود، با محتوای موجودی انبار و در صورت تایید انبار دار، موجودی انبار در سامانه ثبت نهایی می‌شود. 

قبله اظهار داشت: بعد از ثبت موجودی اولیه، انباردار موظف است، در هر بار  ورودی و خروجی را در سامانه جامع انبارها اعلام کند.

وی با بیان اینکه سامانه جامع انبارها تکمیل شده است، اما بخشی از آن عملیاتی نشده است،  افزود: این طرح گام به گام پیش می‌رود و برای اینکه انبارداران از اجرای طرح امتناع نکنند، فعلا بخش ورودی و خروجی بار به انبارها اجرایی نشده بود، اما  با توجه به مسائل پیش آمده در رابطه با احتکارها  تصمیم گرفته شد، تا انبارداران از طریق خوداظهاری در سامانه جامع انبارها موجودی و میزان کالای ورودی و خروجی انبارهای خود را اظهار کنند. 

مدیرکل دفتر خدمات امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دو سامانه بارنامه و سامانه جامع انبارها گفت: برای صدور هر بارنامه‌ای باید مبدا و مقصدا  کالا مشخص باشد بنابراین وقتی براساس بارنامه قرار است، باری از انباری خارج شود باید مقصد آن بار هم مشخص باشد و به این ترتیب براساس سامانه جامع انبارها کاملا مشخص می‌شود که این بار از کدام انبار کم شده و به کدام انبار اضافه شده است. 

وی تاکید کرد و گفت: وب سرویس‌های سامانه جامع انبارها و سامانه جامع بارنامه‌ها برقرار هستند، اما به دلیل ملاحظات اجتماعی و کسب‌و کار یک بخشی از سامانه جامع انبارها اجرا نشده بود. 

قبله در پاسخ به این سوال که ممکن است، بخشی از این خوداظهارها دقیق نباشد، چگونه این مساله رصد می‌شود، گفت: به هر بازرسی در سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت دسترسی گزارش‌گیری مدیریتی داده شده است که از این طریق می‌تواند تمام انبارها را رصد کرده و میزان ورودی و خروجی انبارها را بررسی کند. 

وی افزود: براساس یک سری از شاخص‌ها، بازرس می‌تواند تشخیص دهد که انبار دار به درستی موجود انبار خود را اظهار کرده است یا خیر.

مدیرکل دفتر خدمات امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: بنابراین اگر موجودی یک انبار برای مدتی خارج نشود، برداشت ما از موجود خارج نشده انبار احتکار است و بنابراین بازرس با بازدید از محل انبار در مورد آن محل نتیجه‌ای را اعلام می‌کند. 

قبله در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش اعلام کشفیات انبارهای احتکار آیا ممکن است، پس از بررسی‌ها مشخص شود که در این انبارها احتکاری صورت نگرفته است، گفت: همه چیز ممکن است، ممکن است تشخیص داده شود که در یک انباری کالای احتکار شده است، اما با ارائه مستندات در دادگاه جرم محرز نشود. 

وی افزود: اما وقتی سامانه جامع انبارها به طور کامل راه‌اندازی شد تشخیص‌ها براساس اسناد موجود در سامانه‌ خواهد بود و خطاها به حداقل می‌رسد. 

مدیرکل دفتر خدمات امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که با تشخیص نادرست، ذهنیت‌های بدی در جامعه ایجاد می‌شود، برای حل این موضوع چه تصمیماتی اتخاذ شده است، گفت: یکی از دلایلی که به انبارداران فرصت داده شد تا ابتدای شهریور انبارهای خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند، این بود انبارهای محتکر کننده بر مبنای محاسباتی تشخیص داده شوند و به صورت ذهنی و بدون محاسبه ورود پیدا نکنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس